در ساعت 8:30 روز سی‌ام دی‌ماه 1395 حادثه آتش‌سوزی پلاسکو اعلام شد. علت آتش‌سوزی پلاسکو اتصال برق دریکی از طبقات گزارش‌شده است. بنا‌بر گزارشات آتش‌سوزی پلاسکو در ساعت 7:59 صبح از یکی از واحدهای صنفی شروع‌شده است و به دلیل در دسترس نبودن امکاناتی مثل کپسول آتش‌نشانی از کنترل خارج‌شده است. علیرغم تلاش‌های امدادگران برای مهار آتش‌سوزی پلاسکو، آتش به‌تمامی طبقات سرایت کرد و درنهایت منجر به فروریختن کامل ساختمان پلاسکو شد. آتش‌سوزی پلاسکو خسارات جانی و مالی زیادی را به همراه داشت که علت اصلی آن سهل انگاری بود. طبق اظهارات مدیرکل روابط عمومی شهرداری، در سال گذشته حدود سی اخطار کتبی مبنی بر تجهیز ساختمان به امکانات اطفای حریق به کسبه داده‌شده بود که مورد بی‌توجهی قرارگرفته بود. از طرفی حدود 75% کسبه تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی نبوده‌اند و 25% کسبه که این بیمه را خریداری کرده‌اند، به دلیل اعلام نادرست دارایی‌های خود برای پرداخت حق بیمه کمتر تحت پوشش کافی برای جبران خسارت وارده قرار نمی‌گیرند.

علت اصلی فاجعه آتش سوزی پلاسکو سهل انگاری انسانی بوده است.

ساختمان پلاسکو اولین ساختمان بلند تهران بود که در سال 1341 ساخته شد. این ساختمان طی سال‌های اخیر به مرکز تولید و توزیع پوشاک مردانه تبدیل‌شده بود که متأسفانه در حادثه ناگوار آتش‌سوزی پلاسکو، این ساختمان 17 طبقه به‌صورت کامل فروریخت و به صنف پوشاک ضربه‌ای جبران نشدنی وارد کرد. علت اصلی تخریب این ساختمان فرسودگی آن بوده است که باعث شده نتواند چند انفجار متوالی را تحمل کند.

این مطلب با توجه  به اضافه شدن بیمه آتش سوزی به سبد محصولات بیمیتو در تاریخ 17 اردیبهشت 96 به روز رسانی شده است.


خسارات مالی و جانی آتش‌سوزی پلاسکو

متأسفانه تعدادی از نیروهای امدادی که برای مهار آتش‌سوزی پلاسکو وارد ساختمان شده بودند در ساختمان محبوس شده‌اند و شماری از آتش‌نشانان جان خود را ازدست‌داده‌اند. هنوز آمار دقیقی از تعداد مصدومین ارائه نشده است. باوجود درد عمیق ناشی از فقدان آتش‌نشانان عزیزمان بحث خسارات مالی وارده نیز حائز اهمیت است. بسیاری از تولیدکنندگان پوشاک در آستانه سال 96 خسارات زیادی را متحمل شده‌اند و این اتفاق قطعاً تأثیرات منفی خود را بر صنعت پوشاک ایران خواهد گذاشت.

خسارات مالی ناشی از حادثه آتش‌سوزی پلاسکو نیز بسیار قابل‌ملاحظه بوده است. حدود 2000 میلیارد تومان سرمایه در این ساختمان وجود داشته است که بعد از ‌آتش‌سوزی پلاسکو از بین رفته است. در این ساختمان حدود 560 واحد تجاری و صنفی مشغول به درآمدزایی بوده‌اند که بعد از حادثه آتش‌سوزی پلاسکو سرمایه عظیمی را ازدست‌داده‌اند. حدود 1200 واحد صنفی وجود داشته است که 560 واحد آن در ساختمان پلاسکو مستقر بوده‌اند. با تخریب این واحدها حدود 3000 نفر کارگر بیکار شده‌اند.

در آتش سوزی پلاسکو 560 واحد صنفی پوشاک از 1200 واحد تخریب شده اند و 3000 کارگر بیکار شده اند.


بیمه و آتش‌سوزی پلاسکو

در این میان افراد زیادی به لحاظ جانی و مالی متضرر شده‌اند. شرکت‌های بیمه بسته به شرایط فرد، تعهدات مالی را در قبال این خسارات بر عهده می‌گیرند که در ادامه به شرح برخی از آن‌ها می‌پردازیم.


مطلب مرتبط: بیمیتو در فناوری اطلاعات شبکه خبر


بیمه آتش‌سوزی پلاسکو

از میان 560 واحد تجاری موجود در ساختمان پلاسکو، 100 واحد تحت پوشش بیمه ایران، 11 واحد تحت پوشش بیمه البرز و 50 واحد تحت پوشش بیمه‌های دیگر بوده‌اند. به دلیل حجم بالای سرمایه موجود در این ساختمان هیچ شرکت بیمه‌ای این ریسک را نکرده است که به‌تنهایی تمامی واحدها را بیمه کند و واحدها تحت پوشش شرکت‌های بیمه مختلف بوده‌اند. باقی 400 واحد این ساختمان تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی نبوده‌اند. واحدهایی که تحت پوشش بیمه بوده‌اند نیز برای پرداخت حق بیمه کمتر دارایی واقعی خود را اعلام نکرده‌اند و درنتیجه پوشش‌های کافی را دریافت نکرده‌اند. شرکت‌های بیمه بسته به میزان حق بیمه دریافتی، به واحدهای تجاری تخریب‌شده از 50 تا چند صد میلیون تومان خسارت خواهند پرداخت. سقف تعهدات بیمه ایران 30 میلیارد تومان، بیمه آسیا 9 میلیارد تومان و بیمه البرز هم 2 میلیارد تومان است. کارشناسان شرکت‌های بیمه در روز حادثه آتش‌سوزی پلاسکو به‌منظور تخمین خسارات وارده در محل حاضرشده‌اند و برای پرداخت خسارات به بیمه‌گزاران خود اعلام آمادگی کرده‌اند. روند پرداخت خسارات آغازشده است.

از 1600 میلیارد تومان خسارت وارد شده در آتش سوزی پلاسکو تنها 41 میلیارد تومان توسط شرکت های بیمه جبران می شود.


بیمه بیکاری کارگران پلاسکو

وزیر کار و رفاه اعلام کرد که کارگران متضرر براثر حادثه آتش‌سوزی پلاسکو که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی بوده‌اند موردحمایت این سازمان قرار خواهند گرفت. این حمایت به دو صورت انجام می‌شود به این صورت که در مرحله اول کارگر جهت استقرار به کارگاهی جدید معرفی می‌شود و درصورتی‌که امکان اشتغال‌زایی مجدد برایش فراهم نشد ماهانه بیمه بیکاری خود را دریافت خواهد کرد. در حال حاضر کارگران تحت پوشش می‌توانند با مراجعه به اداره کار وزارت رفاه برای بیمه بیکاری ثبت‌نام کنند و ماهانه 80% آخرین حقوق خود را دریافت کنند. سؤالی که مطرح می‌شود این است که چند درصد کارگران شاغل در ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی بوده‌اند.

کارگران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی برای ثبت نام بیمه بیکاری به اداره کار وزارت رفاه مراجعه کنند.

80% آتش‌نشانان تحت پوشش بیمه کشوری بوده‌اند چراکه کارمند رسمی بوده‌اند. روند پرداخت مستمری به بازماندگان شهیدان آتش‌نشانی بدون فوت وقت آغازشده است. این مستمری مادام‌العمر و طبق آخرین حقوق دریافتی آتش‌نشانان انجام می‌شود.


بیمه‌های درمانی مصدومان آتش‌سوزی پلاسکو

هزینه‌های درمانی تمامی مجروحان آتش‌سوزی پلاسکو که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی بوده‌اند به‌صورت کامل بر عهده این سازمان خواهد بود. افراد می‌توانند بعد از مرخصی از بیمارستان با مراجعه به دفتر اسناد پزشکی هزینه درمانی خود را دریافت کنند.

هزینه درمانی تمام مجروحان آتش سوزی پلاسکو که تحت پوشش تامین اجتماعی باشند به طور کامل پرداخت می شود.


روند پرداخت خسارت بیمه آتش‌سوزی

تمامی شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت به زیان دیدگان آتش‌سوزی پلاسکو اعلام آمادگی کرده‌اند. کسبه تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی می‌توانند با در دست داشتن مدارک به شعب بیمه خود مراجعه کنند و خسارت خود را دریافت کنند. اولین چک خسارت آتش‌سوزی پلاسکو به مبلغ 264 میلیون تومان توسط بیمه ما پرداخت‌شده است.


اهمیت بیمه آتش‌سوزی

خساراتی که فاجعه آتش‌سوزی پلاسکو به بار آورد بار دیگر اهمیت بیمه را یادآوری کرد. متأسفانه در ایران هنوز خرید بیمه مرسوم نیست و اغلب بیمه را هزینه اضافی می‌دانند که باید سالانه بپردازند. یکی از دلایل این باور غلط شاید عدم اطلاع‌رسانی مناسب و کافی شرکت‌های بیمه به مردم باشد. درصورتی‌که صاحبان واحدهای واقع در ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی می‌بودند قطعاً از میزان فجایای بار آمده در آتش‌سوزی پلاسکو کاسته می‌شد؛ اما به دلیل عدم آگاهی صدها سرپرست خانوار در آستانه عید نوروز با خسارات مالی عظیمی روبه‌رو شدند که تا مهر و موم‌ها قابل جبران نخواهد بود.


مطلب مرتبط: خرید آنلاین بیمه ، خریدی سریع، آگاهانه و مطمئن


انواع بیمه‌های آتش‌سوزی

بیمه آتش‌سوزی یکی از رشته های بیمه اموال است که اموال منقول و غیرمنقول بیمه‌گزار را تحت پوشش قرار می‌دهد. شاخه‌های اصلی این بیمه شامل موارد زیر است:

 1. بیمه واحدهای صنعتی شامل مراکز تولیدی، صنعتی و انبارها،…
 2. بیمه واحدهای مسکونی
 3. بیمه واحدهای غیر صنعتی شامل مراکز تجاری، اداری، خدماتی، فروشگاه‌ها،…
 4. سایر اموال بیمه‌گزار

در بیمه آتش‌سوزی دو نوع خطر تحت پوشش قرار می‌گیرند:

 1. خطرات اصلی که شامل آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار هستند و تفکیک‌پذیر نیستند.
 2. خطرات اضافی که شامل زلزله، آتش‌فشان، خودسوزی، سقوط بهمن، شکست شیشه، آشوب و اغتشاش، طوفان، سرقت با شکست حرز، سیل، … است.

برای خرید خطرات اضافی باید ابتدا خطرات اصلی را خریداری کرد; پس‌ازآن برای خرید هر یک از خطرات اضافی باید هزینه جداگانه‌ای را پرداخت.


نرخ بیمه آتش‌سوزی

حق بیمه آتش‌سوزی را نمی‌توان به‌صورت دقیق و از پیش تعریف‌شده اعلام کرد. چراکه فاکتورهای متعددی بر آن تاثیرگذار هستند. همان طور که در آتش‌سوزی پلاسکو نیز شاهد حضور کارشناسان بیمه برای تخمین خسارت وارده بودیم. میزان ریسک ملک مورد بیمه متاثر از عواملی مثل منطقه شهری، تعداد سال ساخت، نوع سازه، کیفیت سازه مورد استفاده در بنا، تعداد طبقات، فاصله از ایستگاه آتش‌نشانی، امکان ورود ماشین آتش‌نشانی به محل مورد بیمه و موارد زیاد دیگری می‌باشد که طی روندی تعریف‌شده کارشناسی و قیمت گذاری می‌شود. این موارد مربوط به بیمه آتش‌سوزی بنا بود. درصورتی‌که فرد تمایل داشته باشد اموال خود را نیز بیمه کند فاکتورهای دیگری نیز برای سنجش میزان ریسک اضافه می‌شود که بر حق بیمه تاثیر خواهند گذاشت. مطمئن تر است که واحدهای صنعتی و غیر صنعتی که بخش بزرگی از سرمایه شان مربوط به اجناسیست که در محل کسب خود نگه می دارند، اموال خود را نیز بیمه کنند. یکی از دلایل پایین بودن میزان خسارت پرداختی به بیمه‌گزاران در آتش‌سوزی پلاسکو این بود که بسیاری از کسبه تنها بنای خود را بیمه کرده بودند و اموالشان تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی نبوده است.


نحوه خرید بیمه آتش‌سوزی

برای خرید بیمه آتش‌سوزی ابتدا باید فرمی را تکمیل کرد که حاوی مشخصات ملک و اموال مورد بیمه می‌باشد. کارشناس شرکت بیمه مورد نظر فرم را بررسی می کند و درصورتی‌که نیاز به بازدید مکان بود برای ارائه گزارش به شرکت بیمه، در محل حاضر می‌شود. بعد از تخمین قیمت اموال مورد بیمه، حق بیمه متناسب به متقاضی بیمه اعلام می‌شود و پس از پرداخت آن توسط بیمه‌گزار بیمه نامه صادر شده به وی تحویل داده می‌شود.

در حال حاضر امکان خرید بیمه آتش‌سوزی نیز مانند بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن بیمیتو فراهم شده است. مزیت این سامانه نسبت به نمایندگی‌های بیمه این است که می‌توان شرکت‌های مختلف را از لحاظ قیمت و کیفیت مقایسه کرد و انتخابی آگاهانه و متناسب با شرایط داشت. از طرفی فرم‌های بیمه آتش‌سوزی ساده‌سازی شده است تا متقاضیان بتوانند بدون وارد شدن در فرآیند پر کردن فرم‌های بیمه‌نامه خرید خود را انجام دهند. برای استعلام و در صورت تمایل خرید بیمه آتش سوزی روی عکس زیر کلیک کنید.


درنهایت ابراز تاسف در مورد حادثه آتش‌سوزی پلاسکو در کلمات نمی گنجد. امیدواریم از این پس هموطنانمان با رعایت نکات ایمنی چه به لحاظ جانی و چه به لحاظ مالی از وقوع فجایع این چنینی در امان باشند.

19 نظرات

 1. بعید می دونم غم این حادثه از دل من بره روزی…
  همین شد که مراجعه کردم به این خبر
  خدا خودش جبران کنه برای همه خانواده های داغدار

  ضمنا، سهل انگاری
  نه سهل الانگاری!

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید