اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید احتمالاً می‌دانید که خرید این بیمه برای اخذ ویزا از اکثر سفارت‌خانه‌ها الزامی است و باید به تهیه بیمه مسافرتی خارج از کشور فکر کنید. بیمه مسافرتی در برابر خطرات مختلفی که ممکن است شما را در سفر تهدید کند از شما حمایت می‌کند. سؤالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که ارزانترین بیمه مسافرتی چند است و با چه قیمتی می‌توان برای سفر خود بیمه مسافرتی خرید. نرخ بیمه مسافرتی خارج از کشور به عوامل متعددی بستگی دارد. در اینجا قصد داریم درباره  عوامل مؤثر بر قیمت بیمه مسافرتی صحبت کنیم و ببینیم کدام شرکت بیمه ارزان‌ترین بیمه مسافرتی را ارائه می‌دهد. 

بیمه مسافرتی رو گرون نخر


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی خارج از کشور/ ایمن سفر کنید


عوامل مؤثر در انتخاب بیمه مسافرتی

عوامل مؤثر در انتخاب بیمه مسافرتی

اگر به دنبال خرید ارزانترین بیمه مسافرتی هستید باید عواملی را که در تعیین قیمت بیمه سفر مؤثرند بشناسید. قیمت، یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین بیمه مسافرتی خارج از کشور است اما تنها فاکتور نیست. عوامل دیگری را نیز باید برای انتخاب و خرید بیمه مسافرتی در نظر بگیرید مثل پوشش‌ها، موارد عدم پوشش، شرکت کمک‌رسان، اپراتور فارسی‌زبان و … برای اینکه موضوع واضح‌تر شود این موارد را به‌اختصار توضیح می‌دهیم.

عواملی نظیر پوشش‌ها، موارد عدم پوشش و شرکت کمک‌رسان را در انتخاب بیمه مسافرتی در نظر بگیرید.


پوشش‌های بیمه مسافرتی

منظور از پوشش‌های بیمه مسافرتی همان خطراتی است که حین سفر شما را تهدید می‌کند مانند بیماری، عفونت دندان، مفقود شدن مدارک، تأخیر در حرکت و … پوشش‌های بیمه مسافرتی در شرکت‌های مختلف بیمه ممکن است متفاوت باشد.


مطلب مرتبط: پوشش‌های بیمه مسافرتی چیست؟


موارد عدم پوشش بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی، هزینه‌های برخی از خطراتی را که در طول سفر ممکن است پیش بیاید متقبل نمی‌شود؛ مثل جنگ، اقدامات تروریستی، خودکشی، بیماری قبلی و … که این مورد نیز ممکن است در شرکت‌های مختلف متفاوت باشد. البته بیمه مسافرتی سامان برای حل این مشکل در برخی سفرهای زیارتی، طرح زیارتی ارائه کرده‌اند که اقدامات تروریستی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.


موارد پوشش و عدم پوشش در تغییر قیمت بیمه مسافرتی تأثیری ندارد و ملاکی برای تعیین هزینه پرداختی محسوب نمی‌شود؛ چراکه در تمام شرکت‌های بیمه تقریباٌ یکسان است. اما با خرید طرح‌های ویژه مثل طرح زیارتی یا طرح دانشجویی که برخی از موارد عدم پوشش مانند خسارات ناشی از جنگ و شورش را تحت پوشش قرار می‌دهند، هزینه پرداختی حتماً تغییر خواهد کرد.

موارد عدم پوشش بیمه مسافرتی را بشناسید تا حین سفر با مشکل مواجه نشوید.


مطلب مرتبط: بررسی مزایا و معایب بیمه مسافرتی پاسارگاد


شرکت کمک‌رسان

شرکت بیمه برای ارائه خدمات خود به مسافرین خارج از کشور، نیاز به یک شرکت کمک‌رسان دارد تا در صورت لزوم بیمه‌گزار را یاری کند. این شرکت می‌تواند در خارج از کشور یا در ایران باشد. هر شرکت بیمه با یک یا چند شرکت کمک‌رسان طرف قرارداد است؛ برای مثال بیمه مسافرتی آسیا با شرکت کمک‌رسان اواسان و رایز شوتز طرف قرارداد است، دقت کنید که با توجه به کیفیت متفاوت ارائه خدمات از طرف این شرکت‌های کمک‌رسان، حق بیمه پرداختی تغییر پیدا می‌کند. پس اگر به‌دنبال ارزانترین بیمه مسافرتی هستید باید به این مورد توجه کنید.

مثال دیگر بیمه مسافرتی SOS است که در صورت خرید، شما خدمات موردنظر را از شرکت بین‌المللی SOS و یا شرکت کمک‌رسان ایران دریافت خواهید کرد، که در نرخ حق بیمه تفاوت ایجاد می‌کند.

برخی از شرکت‌های کمک‌رسان اپراتور فارسی‌زبان ندارند و این موضوع می‌تواند کسانی را که به زبانی غیر از فارسی تسلط ندارند، دچار مشکل کند.

نحوه تاثیر شرکت کمک‌رسان بر نرخ بیمه مسافرتی برای شما غیرمستقیم است. چرا که طرف قرارداد این شرکت‌ها، شرکت‌های ایرانی هستند که معادلات خود را برای ارائه بهترین قیمت به متقاضیان خرید بیمه مسافرتی، تنظیم می‌کنند.

هر شرکت بیمه‌ای برای ارائه خدمات خود به مسافرین، نیاز به یک شرکت کمک‌رسان دارد تا در صورت لزوم بیمه‌گزار را یاری کند.


مطلب مرتبط: شرکت‌های کمک‌رسان در سفر چه کمکی به ما می‌کنند؟


حالا بیایید به موضوع اصلی این مطلب بپردازیم؛ فارغ از تمام عواملی که در انتخاب بهترین بیمه مسافرتی خارج از کشور مؤثرند، صرفاً می‌خواهیم راجع به ارزانترین بیمه مسافرتی و عواملی که قیمت بیمه مسافرتی را تعیین می‌کنند صحبت کنیم.


عوامل تعیین کننده نرخ بیمه مسافرتی

 

عوامل موثر در ارزان ترین بیمه مسافرتی

عواملی در تعیین قیمت بیمه مسافرتی تأثیرگذارند که باهم آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

سن

حتی اگر قضیه سفر را در نظر نگیریم، بالا رفتن سن احتمال بروز بیماری و آسیب‌دیدگی را بیشتر می‌کند، پس امری طبیعی به نظر می‌رسد که هر چه سن بیمه‌گزار بیشتر باشد قیمت بیمه مسافرتی نیز بالاتر برود؛ البته برای یک رده سنی خاص این قیمت تفاوتی نمی‌کند و این مورد بیشتر برای سنینی صادق است که ریسک بیشتری دارند؛ مثلاً افراد سالمند. بنابراین حتی اگر به دنبال ارزانترین بیمه مسافرتی باشید نمی‌توانید مسئله سن را نادیده بگیرید؛ چراکه از فاکتورهای اصلی تعیین‌کننده قیمت بیمه سفر است. دسته‌بندی که اکثر شرکت‌های بیمه برای سن بیمه‌گزاران در نظر می‌گیرند به شرح زیر است:

. کودکان تا 12 سال

. 13 تا 65 سال

. 66 تا 70 سال

. 71 تا 75 سال

. 76 تا 80 سال

. 81 تا 85 سال

در برخی شرکت‌های بیمه این رده‌بندی سنی کمی متفاوت است؛ برای مثال رده سنی آخر را برخی 81 به بالا در نظر می‌گیرند و برخی شرکت‌ها افراد 85 سال به بالا را بیمه نمی‌کنند.

بیمه مسافرتی ایران افراد بالای 85 سال را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.


مدت سفر

واضح است که هرچه مدت‌زمان سفرتان طولانی‌تر باشد، مدت زمان پوشش حوادث بیشتر است و درنتیجه حق بیمه مسافرتی بالاتر خواهد بود؛ بنابراین اگر مدت سفرتان طولانی است، نسبت به یک سفر یک‌هفته‌ای هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید. اگرچه این بالا بودن قیمت به صورت مقطعی است به این معنا که قیمت بیمه مسافرتی شش ماهه درست نصف قیمت بیمه مسافرتی یکساله نیست و کمی بیشتر است. پس اگر در یک سال پیش رو تعدد سفر دارید پیشنهاد می‌کنیم بیمه مسافرتی بلندمدت خریداری کنید که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است. همچنین این را باید بدانید که نرخ بیمه مسافرتی در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است پس همچنان می‌شود ارزانترین بیمه مسافرتی را جستجو کرد. دسته‌بندی مدت‌زمان سفر در اکثر شرکت‌های بیمه به‌صورت زیر است:

. 1 تا 7 روزه

. 8 تا 15 روزه

. 16 تا 23 روزه

. 24 تا 31 روزه

. 32 تا 45 روزه

. 46 تا 62 روزه

. 63 تا 92 روزه

. شش‌ماهه

. یک‌ساله

اگر زیاد سفر می‌کنید بهتر است مدت‌زمان بیشتر را خریداری کنید؛ گرچه قیمت بالاتری دارد اما در نهایت به صرفه‌تر است.


سقف تعهد

زمانی که در کشور مقصد حادثه‌ای رخ می‌دهد و شما انتظار پرداخت خسارت از شرکت بیمه موردنظر را دارید، موضوع مبلغ خسارت مطرح می‌شود. هر شرکت بیمه برای هرکدام از موارد تحت پوشش خود سقفی را برای پرداخت خسارت در نظر گرفته که در نهایت تا همان مقدار را به شما پرداخت کرد. برای مثال اگر بیمه مسافرتی با سقف تعهد پزشکی 50 هزار یورو را خریداری کنید، در صورت بروز حادثه حداکثر 50 هزار یورو دریافت خواهید کرد و مابقی را خودتان باید بپردازید. مسلماً اگر سقف تعهد کمتر را انتخاب کنید ( مثلاً 30 هزار یا 10 هزار یورو) به قیمت ارزانتری می‌رسید و حق بیمه کمتری پرداخت می‌کنید؛ مثلاٌ نرخ حق بیمه مسافرتی آسیا برای کل کشورهای جهان به جز آمریکا، کانادا، استرالیا و ژاپن (منطقه تحت پوشش را در ادامه توضیح می‌دهیم)،  رده سنی 13 تا 65 سال و برای مدت سفر 1 تا 7 روزه را با سقف تعهد 50 هزار و 30 هزار یورو مقایسه می‌کنیم:

سقف تعهد بیمه مسافرتی

از طرفی میزان پرداخت خسارت شرکت‎های مختلف بیمه برای یک خسارت یکسان در برخی مواقع متفاوت است. در مورد هزینه‌های درمان یا مواردی که فاکتور ارائه می‌شود معمولاً میزان پرداختی یکسان خواهد بود اما در موارد دیگر برآورد هزینه ناشی از خسارت از جانب شرکت‌های مختلف متفاوت است.

میخوای بدونی

می‌خوام بدونم


از سوی دیگر نحوه پرداخت خسارت و کیفیت رسیدگی به مشکل در شرکت‌های مختلف متفاوت است. دو مورد اخیر یعنی میزان خسارت پرداخت و کیفیت رسیدگی به مشکل جزو معیارهای کیفی شرکت‌های بیمه محسوب می‌شوند که باید حتماً در نظر گرفته شوند. یکی از علل بالا بودن نرخ شرکتی نسبت به شرکت دیگر می‌تواند ارائه خدمات با کیفیت بالاتر باشد.

سامانه بیمیتو امکان مقایسه معیارهای کیفی را برای بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی و بیمه مسافرتی فراهم کرده است. با استفاده از بیمیتو می‌توانید قیمت و کیفیت بیمه مسافرتی شرکت‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و با توجه به فاکتورهای ذکر شده اقدام به خرید بیمه مسافرتی مورد نظر کنید.

خرید بیمه مسافرتی از طریق سامانه بیمیتو بسیار راحت و به‌صرفه خواهد بود.


این مورد را نیز در نظر داشته باشید که اصطلاحی تحت عنوان فرانشیز وجود دارد. فرانشیز مبلغی است که شما خودتان باید پرداخت کنید. این مبلغ معمولاً در تمامی شرکت‌ها 25 یورو است؛ یعنی در زمان بروز حادثه و استفاده از پوشش‌های پزشکی و دندان‌پزشکی 25 یورو را خودتان می‌پردازید و مابقی را شرکت کمک‌رسان پرداخت می‌کند.


منطقه تحت پوشش

بسته به کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید حق بیمه مسافرتی نیز تغییر پیدا می‌کند. این کشورها را تحت عنوان مناطق تحت پوشش به بیمه‌گزار معرفی می‌کنند که مسلماً بین مناطق، تفاوت قیمت وجود دارد. در اینجا برخی مناطق را عنوان می‌کنیم تا بتوانید بهتر موضوع را بررسی کنید:

. کل کشورهای جهان

. کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا و کانادا

. کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا، کانادا، ژاپن و استرالیا

. کشورهای منطقه شینگن

. کشورهای حوزه خلیج‌فارس

. کشورهای عربی

. …

دسته‌بندی‌هایی ازاین‌دست در شرکت‌های مختلف بیمه وجود دارد که قبل از خرید بیمه مسافرتی حتماً باید به آن‌ها دقت کنید. اگر نمی‌خواهید به کشورهای زیادی سفر کنید بهتر است منطقه‌ای را انتخاب کنید که مناطق تحت پوشش کمتری دارد تا هزینه اضافی پرداخت نکنید. در اینجا قیمت بیمه مسافرتی آسیا را برای تمام کشورهای دنیا و کل کشورهای دنیا به‌جز آمریکا، کانادا، استرالیا و ژاپن با شرایط یکسان سقف تعهد 50 هزار یورو، رده سنی 13 تا 65 سال و مدت سفر 1 تا 7 روز مقایسه می‌کنیم:

منطقه تحت پوشش بیمه مسافرتی

 لازم به ذکر است این قیمت‌ها مربوط به شرکت کمک‌رسان اواسان است و در صورت انتخاب شرکت رایز شوتز این قیمت‌ها تغییر پیدا می‌کند.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی آسیا، فراتر از آسیا


ارزانترین بیمه مسافرتی چند است؟

ارزانترین بیمه مسافرتی

حالا می‌خواهیم با در نظر گرفتن تمام موارد تأثیرگذار در نرخ بیمه سفر مثالی را بیاوریم تا هم موضوع روشن شود هم بتوانید ارزانترین بیمه مسافرتی را پیدا کنید.

فرض کنید مسافرتی در پیش دارید که می‌خواهید از کشورهای مختلف در مناطق گوناگون تحت پوشش، به‌جز آمریکا و کانادا دیدن کنید، برای شما به‌صرفه‌تر خواهد بود که منطقه کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا و کانادا را انتخاب کنید؛ چراکه خرید چند منطقه به صورت جداگانه هزینه بیشتری در بر خواهد داشت. حالا می‌خواهیم هزینه حق بیمه مسافرتی منطقه کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا و کانادا، سفر 1 تا 7 روزه، سن 13 تا 65 سال و با سقف تعهد 50 هزار یورو را در برخی شرکت‌های بیمه برای یافتن ارزانترین بیمه مسافرتی بررسی کنیم.

قیمت بیمه مسافرتی در شرایط یکسان در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است.


این موارد را به ترتیب قیمت می‌آوریم تا بررسی راحت‌تر شود:

بیمه مسافرتی ملت

هزینه قابل پرداخت برای بیمه مسافرتی ملت در این طرح 25،200 تومان است؛ البته منطقه کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا، کانادا، ژاپن و استرالیا در این شرکت بیمه مدنظر است.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی ملت/ آسوده خاطر سفر کنید.


بیمه مسافرتی البرز

بیمه مسافرتی البرز این طرح را با قیمت 37,800 تومان ارائه می‌دهد.


مطلب مرتبط: از آلپ تا البرز با بیمه مسافرتی البرز


بیمه مسافرتی آسیا

قیمت این طرح در بیمه مسافرتی آسیا 39,690 تومان خواهد بود.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی آسیا، فراتر از آسیا


بیمه مسافرتی پارسیان

این منطقه در بیمه مسافرتی پارسیان به کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا، کانادا، ژاپن و استرالیا تغییر پیدا می‌کند و قیمت آن 44,200 تومان است.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی پارسیان بخریم یا نه؟/ بررسی مزایا و معایب


بیمه مسافرتی سامان

قیمت این طرح در بیمه مسافرتی سامان 44,200 تومان است.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی سامان زیر ذره‌بین


بیمه مسافرتی کارآفرین

بیمه مسافرتی کارآفرین نیز این منطقه را تحت عنوان کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا، کانادا و ژاپن در نظر می‌گیرد و هزینه آن 44,200 تومان است.


مطلب مرتبط: نقد و بررسی بیمه مسافرتی کارآفرین


بیمه مسافرتی نوین

در بیمه مسافرتی نوین حق بیمه قابل پرداخت، 44,200 تومان است که منطقه را کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا، کانادا و ژاپن در نظر گرفته است.


بیمه مسافرتی ما

منطقه تحت پوشش موردنظر در بیمه مسافرتی ما نیز به کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا، کانادا و ژاپن تغییر پیدا می‌کند. حق بیمه مسافرتی 48,178 تومان خواهد بود.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی ما مناسب برای سفرهای شما


بیمه مسافرتی پاسارگاد

در بیمه مسافرتی پاسارگاد نیز منطقه تحت پوشش به کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا، کانادا و ژاپن تغییر پیدا می‌کند. حق بیمه این طرح 48,200 تومان است.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی پاسارگاد را بیشتر بشناسیم


لزوماٌ ارزانترین بیمه مسافرتی بهترین آن نیست. موارد زیادی در انتخاب بهترین بیمه مسافرتی دخیل‌اند.


برای مقایسه راحت‌تر، این اعداد را در قالب جدول ارائه می‌دهیم. هزینه حق بیمه مسافرتی منطقه کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا و کانادا، سفر 1 تا 7 روزه، سن 13 تا 65 سال و با سقف تعهد 50 هزار یورو در چند شرکت بیمه به شرح زیر است:

نرخ حق بیمه مسافرتی

همان‌طور که دیدید قیمت یک طرح یکسان در شرکت‌های مختلف بیمه تفاوت‌هایی دارد؛ که این تفاوت‌ها برای مدت سفر بیشتر و سن بالاتر فاحش‌تر خواهد بود؛ بنابراین اگر به دنبال ارزانترین بیمه مسافرتی هستید بهتر است قبل از خرید، قیمت‌ها را بررسی کنید؛ که این کار بسیار زمان‌بر خواهد بود و احتمالاً به جایی می‌رسید که از جستجوی بیشتر دست می‌کشید. شاید به این فکر کنید اگر می‌شد لیست تمامی بیمه‌های مسافرتی را با ویژگی‌ها و هزینه‌هایشان یکجا ببینید، چقدر در وقتتان صرفه‌جویی می‌شد و چقدر انتخاب راحت‌تر بود.

این امکان در اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو برای مقایسه، انتخاب و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی و بیمه مسافرتی به وجود آمده است. می‌توان به‌صورت آنلاین و با یک جستجوی ساده در سامانه بیمیتو بهترین و ارزانترین بیمه مسافرتی را پیدا کنید و بعد از خرید، به‌صورت رایگان درب منزل تحویل گرفت.

با استفاده از سامانه بیمیتو می‌توانید کیفیت و قیمت بیمه مسافرتی را در شرکت‌های مختلف بیمه مقایسه کنید.


مالیات بر ارزش افزوده

تمامی قیمت‌هایی که برای بیمه مسافرتی می‌بینید از ارزانترین بیمه مسافرتی تا گرانترین آن، با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است. در قیمت نهایی بیمه مسافرتی 9% مالیات منظور می‌کنند.


تخفیف‌های گروهی در بیمه مسافرتی

تخفیف بیمه مسافرتی

علت برخی تفاوت‌های هزینه در بیمه‌های مسافرتی شرکت‌های مختلف، بحث تخفیف است. برخی از شرکت‌ها برای خریدهای گروهی  تخفیف‌هایی در نظر می‌گیرند که باعث می‌شود هزینه پرداختی پایین بیاید. برای مثال اگر یک گروه با مدت سفر یکسان قصد سفر به مکانی یکسان را داشته باشند، برخی شرکت‌های بیمه تخفیف‌هایی به شرح زیر به آن‌ها ارائه می‌دهند:

گروه‌های 10 الی 20 نفره: تخفیف به‌اندازه 5% حق بیمه

گروه‌های 21 الی 50 نفره: تخفیف به‌اندازه 10% حق بیمه

گروه‌های 51 الی 100 نفره: تخفیف به‌اندازه 15% حق بیمه

گروه‌های 100 نفر به بالا: تخفیف به‌اندازه 20% حق بیمه

اگر قصد سفر دسته‌جمعی دارید حتماٌ از تخفیف‌های گروهی استفاده کنید. 

آنلاین بخر

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید