اگر بخواهید بدانید که یک خودرو بیمه دارد یا نه و شرایط بیمه‌نامه آن به چه صورت است می‌توانید از انواع بیمه‌های خودرو استعلام تهیه کنید. یعنی این امکان وجود داردکه از بیمه شخص ثالث و یا بیمه بدنه استعلام بگیرید که روش‌های مختلفی برای دریافت آن وجود دارد و معمولاً با ارایه مشخصات بیمه‌گزار ممکن می‌شود. یکی از این روش‌ها استعلام با پلاک ماشین است که از این طریق می‌توانید برای دریافت استعلام بیمه‌نامه اقدام کنید.

 

 

انواع بیمه‌های خودرو و استعلام آن‌ها

بیمه‌های خودرو معمولاً به دو بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه گفته می‌شود که با دریافت این بیمه‌نامه‌ها چنانچه در زمان استفاده از خودرو خسارتی به خودروی بیمه‌شده و یا دیگر خودروها و اشخاص ثالث وارد شود، از طریق این بیمه‌ها قابل جبران است. دریافت استعلام یعنی کاری که بیمه‌گزار انجام می‌دهد تا از شرایط بیمه‌نامه آگاه شود. در هر شرایطی یعنی چه قبل خرید چه بعد از خرید بیمه می‌توان از بیمه استعلام گرفت. ما در اینجا می‌خواهیم استعلام بیمه از طریق پلاک ماشین را توضیح دهیم که می‌تواند به خصوص برای افرادی که قصد خرید خودرو جدیدی دارند مفید باشد.

 

 

روش‌های دریافت استعلام بیمه ماشین

روش‌های دریافت استعلام بیمه ماشین

یک روش برای دریافت استعلام بیمه‌نامه این است که به سایت بیمه مرکزی مراجعه کنید و از طریق سامانه سنهاب نسبت به دریافت استعلام اقدام کنید. استعلام از طریق سامانه سنهاب نیازمند ارایه شماره بیمه‌نامه و یا کد یکتا است. به دو طریق می‌توانید از سامانه سنهاب استعلام بیمه تهیه کنید.

استعلام بر اساس شماره بیمه‌نامه:

در این روش باید اطلاعات مربوط به شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه‌نامه، شماره تلفن همراه و کدملی یا شناسه ملی خود را وارد کنید.

استعلام بر اساس کد یکتا بیمه‌نامه:

با وارد کردن کد یکتا و کد ملی (یا شناسه ملی) از طریق سامانه سنهاب می‌توانید استعلام بیمه اتومبیل خود را تهیه کنید.

با استفاده از سامانه سنهاب بیمه مرکزی و از طریق شماره بیمه یا کد یکتا نیز می‌توانید استعلام بیمه تهیه کنید.

 

چطور استعلام بیمه با پلاک ماشین بگیریم؟

چطور استعلام بیمه با پلاک ماشین بگیریم؟

برای استعلام بیمه با پلاک ماشین باید به سایت درگاه ملی خدمات دولت مراجعه کنید. در این سایت از بیمه‌گزار مشخصاتی خواسته می‌شود که با ارایه آن می‌تواند استعلام بیمه ماشین اعم از بیمه بدنه و یا شخص ثالث خودروی مورد نظر را دریافت کند. اطلاعات مورد نیاز برای دریافت استعلام بیمه با پلاک ماشین شامل: شماره موتور، شماره شاسی، VIN، شماره بیمه‌نامه، شماره پلاک، کد ملی و شرکت بیمه است.

شماره موتور: شماره موتور شماره‌ای است که بر روی هر موتور (engine) اتومبیل ثبت می‌شود و مخصوص همان موتور است. شماره موتور روی کارت ماشین ثبت شده است.

شماره شاسی: شماره شاسی شماره‌ای است که بر روی بدنه خودرو حک شده است. منظور از حک شدن این است که این شماره روی قسمتی از بدنه کنده‌کاری شده است. هر شماره شاسی مخصوص همان خودرو است و امکان ندارد که بدنه دو ماشین شماره شاسی یکسانی داشته باشند. شماره شاسی نیز در کارت خودرو ثبت شده است. همیشه شماره درج شده روی کارت را با شماره شاسی حک شده روی خودرو مقایسه کنید تا اگر اشتباهی در ثبت شماره شاسی در کارت خودرو رخ داده بود نسبت به تصحیح آن اقدام کنید.

VIN: شماره شناسایی خودرو یا VIN شماره ای است که برای خودرو در نظر می‌گیرند و مانند شماره شناسنامه می‌ماند. VIN مخفف عبارت Vehicle Identification Number است و شامل یک کد 17 رقمی است که ترکیبی از اعداد و حروف انگلیسی است و هر بخش از این کد معنای مخصوصی دارد. مثلاً از طریق این کد می‌توانید بفهمید که خودرو ساخت کدام کشور بوده و مشخصات عمومی را توصیف می‌کند. همچنین سال ساخت خودرو و کد کارخانه را نیز می‌توان از طریق VIN فهمید. VIN در کارت ماشین ثبت شده است و می‌توانید از روی کارت ماشین شماره را وارد کنید.

شماره موتور، شماره شاسی و VIN مخصوص موتور، بدنه و خودرو صادر می‌شوند و منحصر به همان خودرو می‌شوند.

شماره بیمه‌نامه: هر بیمه‌ای که صادر می‌شود شماره‌ای مخصوص به خود را دارد. بیمه شخص ثالث و یا بیمه بدنه‌ای که خریداری کرده‌اید نیز شماره دارند که در بیمه‌نامه آمده است. لازم است که برای دریافت استعلام، شماره بیمه را به همراه داشته باشید.

شماره پلاک: برای دریافت استعلام بیمه با پلاک ماشین در این قسمت باید شماره پلاک خودرو را وارد کنید.

کد ملی: در این قسمت کد ملی خود را وارد کنید.

شرکت بیمه: در این قسمت نیز لازم است شرکت بیمه‌ای که از آن بیمه خریده‌اید را وارد کنید.

پس از وارد کردن موارد خواسته‌شده و زدن دکمه ارسال، اطلاعات بیمه‌نامه خودرو و وضعیت آن به شما نشان داده می‌شود.

 

چرا دریافت استعلام بیمه‌های خودرو لازم است؟

چرا دریافت استعلام بیمه‌های خودرو لازم است؟

گفتیم که دریافت استعلام هم قبل از خرید بیمه امکان‌پذیر است و هم بعد از آن؛ بیایید نگاهی به مزایای استعلام بیمه بی‌اندازیم.

فواید دریافت استعلام قبل از خرید بیمه‌های خودرو: اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث و یا بیمه بدنه برای خودروی خود دارید بهتر است که حتماً قبل از خرید بیمه‌نامه، از آن استعلام تهیه کنید. با استفاده از بیمیتو می‌توانید به صورت آنلاین و رایگان و در عرض چند ثانیه از بیمه مورد نظر خود استعلام بگیرید. با استعلام از بیمیتو می‌توانید قیمت بیمه مورد نظر خود را قبل از خرید در بین شرکت‌های مختلف ببینید و ارزان‌ترین بیمه‌ای که در عین حال پاسخگوی نیاز شما باشد را خریداری کنید. از طرفی با دریافت استعلام بیمه می‌توانید شرایط بیمه‌نامه از جمله تعداد و سقف تعهدات را مشاهده کنید و در صورتی که رضایتی از موارد ذکرشده نداشتید پیش از خرید آن‌ها را مطابق با خواسته خود تغییر دهید.

 

مواردی که نیاز به استعلام بیمه دارد

مواقعی وجود دارد که استعلام بیمه در این مواقع ضروری است.

 • اگر بیمه‌نامه خود را گم کرده باشید تا زمان صدور المثنی و یا گواهی بیمه باید برای آگاهی از شرایط بیمه‌نامه، استعلام تهیه کنید.
 • اگر قصد خرید خودروی تازه‌ای دارید می‌توانید برای آگاهی از شرایط بیمه‌نامه خودرویی که قصد خرید آن را دارید استعلام بگیرید.
 • در تصادفاتی که رخ می‌دهد چنانچه بیمه‌نامه همراه شما نباشید می‌توانید از بیمه‌نامه استعلام تهیه کنید.

در هر زمان دیگری که بخواهید از داشتن و یا نداشتن بیمه‌نامه یک خودرو و شرایط آن مطلع شوید می‌توانید استعلام تهیه کنید. روش‌های استعلام را نیز بیان کردیم که یکی از آن‌ها استعلام بیمه با پلاک ماشین و راه دیگر استعلام از طریق سنهاب است.

استعلام بیمه خودرو در هر زمان به شما کمک می‌کند تا از جزییات بیمه خود مطلع شوید.

استعلام بیمه با پلاک ماشین در خصوص بیمه شخص ثالث

استعلام بیمه با پلاک ماشین در خصوص بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث، خساراتی که به افراد و خودروهای دیگر واردشده باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد. یعنی اگر بیمه‌گزار مقصر حادثه باشد و باعث خسارت مالی و جانی به اشخاص ثالث شود، این خسارت توسط بیمه شخص ثالث جبران می‌شود. داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است به همین دلیل مهم است در زمان خیرد خودرو حتماً استعلام بگیرید و ببینید آیا خودروی مورد نظر بیمه شخص ثالث دارد یا خیر. با دریافت استعلام می‌توانید از سوابق خسارت یا عدم خسارت خودرو نیز آگاه شوید.

 

استعلام بیمه با پلاک ماشین در خصوص بیمه بدنه

بیمه بدنه خسارت‌های واردشده به خودرو را جبران می‌کند چه بیمه‌گزار مقصر حادثه باشد و چه نباشد! بیمه بدنه اختیاری است و به همین علت ممکن است خودرویی این بیمه را نداشته باشد. به کمک استعلام بیمه با پلاک ماشین نیز می‌توانید بفهمید که خودرو بیمه بدنه دارد یا خیر و همچنین ببینید که این خودرو چند بار از بیمه خود استفاده کرده و به عبارتی چند بار تصادفی داشته که بابت آن از بیمه خسارت دریافت کرده است.

 

خرید آنلاین انواع بیمه‌ها از طریق بیمیتو

شما می‌توانید علاوه بر بیمه‌های خودرو انواع بیمه‌ها از جمله بیمه درمان تکمیلی، بیمه مسافرتی و… را به صورت آنلاین از بیمیتو خریداری کنید. قبل از خرید نیز می‌توانید استعلام آنلاین بیمه عمر، یا استعلام آنلاین بیمه آتش سوزی و یا استعلام بیمه خودرو را انجام دهید. امکان استعلام از بیمیتو به شما این فرصت را می‌دهد تا قیمت بیمه‌نامه خود را در بین شرکت‌های مختلف مشاهده کرده و از سقف و تعداد تعهدات آن آگاه شوید تا با اطمینان خاطر نسبت به خرید بیمه اقدام کنید. در هیچ‌یک از مراحل خرید نیازی به مراجعه حضوری به نمایندگی‌های بیمه نیست و بیمه‌نامه صادر شده به صورت کاملاً رایگان به آدرس شما ارسال می‌شود.

23 نظرات

 1. سلام وقت بخیر من بیمه نامه ماشینم رو گم کردم نمیدونم چکارکنم.لطفا راهنمایی کنید.بیمه ماشینم تموم شده امروزم هرطورشده باید برم شهرستان.اگه راهی بلدید توروخدا کمکم کنید.مرسی

  • سلام
   بهتره هرچه زودتر با شرکتی که زا اون بیمه خریدین تماس بگیرین و اعلام مفقودی کنین. بعد هم باید با سندخودرو و کارت ماشین به نمایندگی مراجعه کنین تا واسه‌تون گواهی صادر بشه. جهت اطلاعات بیشتر می‌تونین این مطلب رو هم بخونین https://bit.ly/39QJH1k

  • با سلام.
   شما میتونین از طریق روش هایی که توی این مطلب نوشته شده، از طریق سایت بیمه مرکزی سوابق بیمه نامه خودروتون رو استعلام بگیرین

   • سلام من بیمه نامه ام رو گم کردم و برای استعلام نیاز به شماره بیمه نامه داره چطور میتونم استعلام بگیرم یا از اون شماره مطلع بشم که بتونم استعلام بگیرم

    • محسن عزیز سلام
     می‌توانید به سامانه سوابق بیمه خودرو بیمه مرکزی مراجعه کنید و با داشتن کد ملی بیمه‌گذار، تاریخ تولد، شماره‌های تماس و شهر محل سکونت استعلام تمامی بیمه‌های ماشینی که در حال حاضر به نام خودتون ثبت شده را بگیرید.

   • اکبر عزیز سلام،
    تخفیف بیمه شخص ثالث شما قابل انتقال نیست و تا بازه زمانی محدودی فرصت دارید که از آن برای خودتان یا اعضای درجه یک خانواده استفاده کنید.

 2. با سلام
  من چطور میتونم سابقه خسارت بیمه ماشینم که قبلاً دست کس دیگه ای بوده و از بیمش استفاده کرده رو بفهمم؟
  در واقع گزارش حادثه رو میخوام جهت ارایه مدرک به دادگاه. به این خاطر که فروشنده ماشین ، خودرو رو به اسم بی رنگ و تصادف فروخته ولی از بیمه ش استفاده شده حالا من میخوام بفهمم شدت و میزان خسارت چه میزان بوده.
  ممنون میشم راهنمایی کنید. خیلی برام مهمه

  • نیلوفر عزیز سلام،
   می‌توانید به سایت بیمه مرکزی مراجعه کنید، یا از نمایندگی شرکت صادر کننده بیمه بخواهید براتون استعلام خسارت بگیرند.

 3. باسلام ماشین خریدم ۲۰ روز مانده بیمه کنم تمام سندو کارت ماشین پلاک بنام خودم هست، فقط بیمه بنام فروشنده میباشد ولی سند بنام او نبوده میتونه تخفیف رو برداره بدون اینکه سند مالکیت نداشته باشه ؟

  • اکبر عزیز سلام
   می‌توانید به سامانه سوابق بیمه خودرو بیمه مرکزی مراجعه کنید و با داشتن اطلاعات، استعلام بیمه خودتون را بگیرید.

 4. سلام.ببخشید،من مینی بوس دارم وبیمش هم خودم میپردازم برج ۱۰سال گذشته بیمش کردم و۲۰روز بعدش تعویض پلاک کردم وبلافاصله رفتم بیمه الحاقیه راگرفتم روی پلاک جدید،میخواستم بدونم آیا امسال اگربیمه تموم شودتخفیف هام رفته یانه،چون اگه رفته باشه من ۷میلیون ضرر میکنم.خواهشایکی جواب بده ممنون.

  • مهدی عزیز سلام
   اگر بیمه نامه جدید را به نام خودتون گرفته باشید و تخفیف‌های سال پیش در آن ذکر شده باشد، می‌توانید از تخفیف‌های سال‌های قبل استفاده کنید.

  • سعید عزیز سلام
   می‌توانید با ما یا شعب شرکت‌های بیمه تماس بگیرید تا برای شما استعلام گرفته شود. روش دیگر هم مراجعه به سایت بیمه مرکزی است و با داشتن کد ملی بیمه‌گذار، تاریخ تولد، شماره‌های تماس و شهر محل سکونت استعلام تمامی بیمه‌های ماشین را بگیرید.

 5. باسلام.سه سال پیش خودرو خودم فروختم پلاک خودرو درتعویض مونده بودبعدسه سال خودروسواری پژو خریدم باپلاک شخص دیگری ماشینم رابیمه کردم بعدی سال تعویض پلاک نمودم پلاک قبلی که سه سال پیش درتعویض پلاک بودنصب کردندحالاتمام تخفیف هردوخودروازدستم پیدایش تخفیف هیچ پلاکی شامل حال من نمی شود

 6. سلام تشکر از مطلب خوبتون
  ممنون میشم سوال منو جواب بدین
  در صورت قرار دادن کد یکتا در اختیار دیگران،امکان سوء استفاده وجود داره؟؟😥

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید