الحاقیه بیمه شخص ثالث و مباحث مربوط به آن که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده است، در سال 1400 و با توجه به نرخ  دیه جدید اعلام‌شده به روزرسانی شده است. 

اگر صاحب وسیله نقلیه باشید حتماً با موضوع الحاقیه بیمه شخص ثالث برخورد داشته‌اید. در ابتدای هرسال از شرکت‌های بیمه با دارندگان وسایل نقلیه موتوری، تماسی مبنی بر دریافت الحاقیه‌‌ بیمه ثالث خودرویشان گرفته می‌شود. به این صورت که بیمه‌گزار با پرداخت هزینه‌ای ناچیز، ضمیمه‌ای قانونی برای بیمه شخص ثالث خود تهیه می‌کند که بر اساس آن سقف تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر افزایش می‌یابد. حال می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که الحاقیه چیست، بر چه اساسی تعیین می‌شود و آیا دریافت آن الزامی است یا خیر.


الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

برای این‌که بدانیم الحاقیه بیمه ثالث چیست در مرحله اول باید بدانیم که هزینه‌ای که شما برای بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه‌تان می‌پردازید بر چه اساسی تعیین می‌شود. دیه کامل یک انسان در سال 1400 در ماه‌های غیر حرام 480 میلیون تومان و در ماه‌های حرام 640 میلیون تومان اعلام شده است و حداقل میزان پوشش برای خسارت‌های مالی به‌اندازه 16 میلیون تومان تعیین‌شده است؛ البته بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، میزان تعهد مالی شرکت بیمه را افزایش دهد و انتخاب میزان پوشش، بر اساس توانایی مالی و اولویت‌ها به شخص بیمه‌گزار بستگی دارد. می‌توان قیمت شرکت‌های بیمه برای پوشش‌های مختلف را از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو مقایسه و گزینه مناسب را انتخاب کرد. بیمیتو به‌عنوان یک اگریگیتور بیمه امکان استعلام و مقایسه قیمت بیمه پارسیان شخص ثالث، بدنه، آش‌سوزی و… و همچنین سایر شرکت‌های بیمه را فراهم کرده است.

هرساله قوه قضاییه مصوبه جدیدی را برای مبلغ دیه به بیمه مرکزی ابلاغ می‌کند که ممکن است از سال گذشته بیشتر باشد. در این صورت ما‌به‌تفاوت حق بیمه بیمه‌گزار نسبت به سال گذشته در قالب الحاقیه بیمه شخص ثالث ابلاغ می‌شود. بیمه‌گزار موظف است که این ما‌به‌تفاوت را بپردازد تا بتواند الحاقیه را خریداری کند. در واقع الحاقیه بیمه، ضمیمه قانونی بیمه شخص ثالث، مبنی بر افزایش تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر است.

الحاقیه بیمه شخص ثالث، ضمیمه قانونی بیمه شخص ثالث است که موجب افزایش تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر در قبال بیمه گزار می‌شود.


کدام ماه‌ها ماه حرام محسوب می‌شوند؟

در میان دوازده ماه تقویم قمری، چهار ماه حرام وجود دارند که به ترتیب رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم می‌باشند. بر اساس شرع اسلام اگر در این چهار ماه فوت ناشی از حادثه رانندگی اتفاق بیفتد، میزان دیه یک سوم از ماه‌های عادی بیشتر است.

مطلب مرتبط: خسارت بدون کروکی بیمه شخص ثالث و هر آنچه باید در مورد آن بدانید


آیا لازم است الحاقیه بیمه شخص ثالث دریافت شود؟

پاسخ به این سوال منفی است. از سال 96 بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، دریافت الحاقیه لازم نیست.

همانطور که گفتیم نرخ دیه هر سال افزایش پیدا می‌کند و اگر شما قبل از اعلام نرخ جدید، بیمه ثالث خود را خریده باشید، نیازی نیست الحاقیه افزایش پوشش را انتخاب کنید. ما‌به‌تفاوت دیه هر سال نسبت به سال بعدی را صندوق خسارت بدنی جبران می‌کند. یعنی بدون دریافت الحاقیه هم، خسارت‌های جانی مطابق دیه جدید پرداخت می‌شود.

البته در مورد پوشش مالی بیمه شخص ثالث، شرایط متفاوت است. افراد موظف هستند که حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث را که به‌اندازه یک چهلم دیه کامل یک فرد در ماه حرام است، برای وسیله نقلیه موتوری خود تهیه کنند. این حداقل پوشش مالی برای سال 1400، 16 میلیون تومان است. ولی تفاوت پوشش مالی با پوشش جانی بیمه ثالث این است که این پوشش برخلاف پوشش جانی، به صورت خود‌به‌خود در بیمه‌نامه افزایش پیدا نمی‌کند.

مثلا اگر شما در سال 1399 بیمه‌نامه ثالث خود را با پوشش حداقلی سال 99 که 11 میلیون تومان بود، خریده باشید، در سال 1400 هم پوشش مالی بیمه شما همان 11 میلیون تومان است. یعنی شرکت بیمه تعهدی بیشتر از این 11 میلیون تومان در قبال شما ندارد؛ مگر اینکه خودتان الحاقیه افزایش پوشش مالی دریافت کنید و این پوشش را افزایش دهید.

البته همانطور که گفتیم دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث اجباری نیست؛ ولی با توجه به افزایش نرخ خودرو و قطعات آن، پیشنهاد می‌کنیم که برای پوشش مالی الحاقیه دریافت کنید و پوشش مالی بیمه‌نامه خود را افزایش بدهید.


الحاقیه بیمه ثالث را چگونه باید خرید؟

برای تهیه الحاقیه پوشش مالی بیمه شخص ثالث، بیمه‌گزاران می‌توانند به دفاتر و نمایندگی‌های بیمه شخص ثالث مراجعه کنند و با پرداخت هزینه‌ای ناچیز الحاقیه بیمه خود را دریافت کنند. اگر شما بیمه ثالث خود را از بیمیتو خریده باشید، صدور الحاقیه هم در بیمیتو برای شما انجام می‌شود.

از سال 96 الحاقیه بیمه ثالث حذف شده است و شرکت‌های بیمه‌گر در صورت تغییر نرخ دیه موظفند که تعهدات خود نسبت به سقف پوشش را افزایش دهند.

15 نظرات

 1. اگر به سوابق نگاه کنیم پارسال یعنی دوره قبل قرار بر این شد که ایق مقوله خریداری الحاقیه ازبین برود و
  من بعداز این حق بیمه طوری اخذ شود که دیگر نیازی به صدور الحاقیه نباشد . حالا دوباره این موضوع برای چی در جامعه مطرح میشود معلوم نیست……..

 2. سلام . خوب و کاربردی بود اما این مصوبه های جدید هنوز رسانه ای نشده و به دفاتر بیمه هم که میگیم میگن بخشنامه اش برای ما نیامده .
  یه سوال : بیمه ثالث خوردو من 95.12.28 تمامه و هر سال الحاقیه میگرفتم . الان هم که بخوام اقدام کنم با دیه و خسارت سال 95 ثبت میشه . پس با توضیحاتی که دادید دیگه نگران الحاقیه و دیه جدید نباشم؟

  • سلام
   ممنون از اظهار نظرتون. نه جای هیچ نگرانی‌ای در مورد الحاقیه وجود نداره. درصورتی‌که از بیمیتو یا دفاتر بیمه بیمه‌تون رو تهیه کنید، سال دیگه نیاز به الحاقیه وجود نداره.

  • دوست عزیز ممنون که به وبلاگ ما سر زدید و نظرتون رو برای ما نوشتید. هدف اصلی از این مقاله توضیح دادن این مسالست که حق بیمه در حالت پایه بر اساس چه چیزی تعیین می‌شه. برای اجتناب از پراکنده نویسی ما از ابتدا مسئله رو باز کردیم و توضیح دادیم. 🙂

 3. ای کاش اون فرصت یک ماهه برای استفاده از تخفیف بیمه که بعد از پایان دوره یک ساله بیمه نامه بیمه گذار تا یک ماه فرصت داشت که دوباره ماشین خودشو بیمه کنه و بدون جریمه از تخفیف هم استفاده کنه حذف نمیشد بخدا اون موقع من عین یک ماه رو ماشینمو میخوابوندم

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید