زندگی کم‌وبیش دارای فراز و نشیب‌هایی است. گاهی اوقات در خوشی و گاهی درگیر مشکلات و مسائلی هستیم. مشکلات مالی، مشکلات حقوقی، درگیر شدن با بیماری‌هایی به‌خصوص امراض خاص و… مواردی هستند که ممکن است زندگی ما را در نشیب‌هایی وارد کنند. یک راه برای اینکه در مواجهه با مشکلات مختلف غافلگیر نشویم، پیش‌بینی مشکل و حادثه و برنامه‌ریزی برای این قسم موارد است. بیمه می‌تواند این وظیفه را در زندگی ما بر عهده بگیرد و ریسک حوادث و وقایع مختلف را تقبل کند. در اینجا قصد داریم ببینیم بیمه عمر چگونه می‌تواند در برابر امراض خاص از ما محافظت کند و کدام‌یک از شرکت‌های بیمه در برابر این مشکل راه‌حل بهتری را ارائه می‌دهد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟


بیمه عمر و امراض خاص

قبل از اینکه ببینیم بیمه عمر چه خدماتی درباره امراض خاص ارائه می‌دهد بد نیست با ماهیت بیمه عمر آشنا شویم و ببینیم این بیمه چه خدماتی ارائه می‌دهد. بیمه عمر و سرمایه‌گذاری همان‌طور که از نام آن مشخص است بیمه‌ای است که امکان سرمایه‌گذاری را هم برای بیمه‌گزار فراهم می‌کند؛ یعنی علاوه بر اینکه با پوشش‌هایی از بیمه‌گزار در برابر حوادث و اتفاقات مختلف محافظت می‌کند، به حق بیمه‌هایی که بیمه‌گزار می‌پردازد سود اختصاص می‌دهد. امراض خاص یکی از پوشش‌هایی است که بیمه‌گزار می‌تواند در بیمه عمر خود داشته باشد. درصورتی‌که بیمه‌گزار دچار یکی از امراض خاص شود، بیمه عمر مطابق بیمه‌نامه سرمایه‌ای را بابت ابتلا به آن بیماری و یا درمان آن می‌پردازد. حال باید ببینیم این امراض خاص شامل چه بیماری‌هایی می‌شود و بیمه عمر با چه شرایطی و تا چه اندازه سرمایه این پوشش را می‌پردازد.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


امراض خاص در بیمه عمر

پوشش‌های بیمه عمر مان

امراض خاصی که بیمه عمر و سرمایه‌گذاری از آن پشتیبانی می‌کند و درصورتی‌که بیمه‌گزار دچارش شود، بیمه خسارت پرداخت می‌کند عبارت‌اند از:

. سکته قلبی

. سکته مغزی

. انواع سرطان

. جراحی عروق قلبی

. پیوند اعضای اصلی بدن (قلب، ریه، کبد، کلیه و مغز استخوان)

تمام شرکت‌های بیمه این 5 نوع بیماری را به‌عنوان امراض خاص می‌شناسند و در پوشش امراض خاص آن‌ها را لحاظ می‌کنند؛ اما نحوه عملکرد شرکت‌های بیمه در موارد متعددی می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال بعضی از شرکت‌های بیمه از بین تمامی این بیماری‌ها فقط هزینه یکی از آن‌ها را می‌پردازند و درصورتی‌که بیمه‌گزار در طول قرارداد بیمه عمر خود به 2 بیماری از این 5 بیماری دچار شود نمی‌تواند برای هر 2 آن‌ها خسارت دریافت کند. بنابراین اینکه این پوشش یا در حالت کلی‌تر بیمه عمر خود را از کدام شرکت بیمه دریافت کنیم، بسیار اهمیت دارد و باید به این موارد توجه کنیم.


مطلب مرتبط: سپرده‌گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؟!/ مقایسه بیمه عمر با بانک


مقایسه امراض خاص شرکت‌های مختلف

تمام شرکت‌های بیمه در بیمه عمر هر 5 نوع بیماری را جزو این پوشش در نظر گرفته‌اند؛ اما شرایط ارائه این پوشش در بیمه‌های مختلف متفاوت است. معیارهایی که می‌توان پوشش امراض خاص بیمه‌های عمر را با یکدیگر مقایسه کرد عبارت است از:

. سقف تعهد: یکی از مهم‌ترین شرایط این پوشش، سقف تعهد آن است؛ یعنی در هرسال از قرارداد بیمه تا چه مقداری می‌توان از این پوشش استفاده کرد و بیمه‌گزار در صورت دچار شدن به این بیماری‌ها، تا چه مبلغی از بیمه خسارت دریافت می‌کند.

. شرط سنی استفاده از پوشش: یکی دیگر از مواردی که در شرکت‌های بیمه متفاوت است، شرط سنی افراد در استفاده از این پوشش است. هر شرکت بیمه به گستره سنی مشخصی پوشش امراض خاص را ارائه می‌دهند و خارج از این بازه سنی این پوشش را ارائه نمی‌کنند.

. شرط پرداخت سرمایه امراض خاص: یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در رابطه با این پوشش در شرکت‌های بیمه متفاوت باشد شرط پرداخت سرمایه امراض خاص است. بعضی از شرکت‌های بیمه سرمایه امراض خاص را به صرف ابتلا پرداخت می‌کنند؛ یعنی درصورتی‌که بیمه‌گزار دچار بیماری شود این سرمایه به او تعلق می‌گیرد. اما در بعضی شرکت‌های بیمه این سرمایه برای درمان بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد و اگر بیمه‌گزار نخواهد خود را درمان کند این سرمایه شامل او نمی‌شود.

. تعداد دفعات مجاز در استفاده از پوشش: یکی دیگر از این تفاوت‌ها می‌تواند این باشد که بعضی از شرکت‌های بیمه فقط یکی از این 5 نوع بیماری را در طول مدت قرارداد بیمه عمر پوشش می‌دهند، بعضی هر بیماری را یک‌بار در طول مدت قرارداد پوشش می‌دهند.

شرایط ارائه سرمایه امراض خاص در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم هر یک از بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری شرکت‌های مختلف، پوشش امراض خاص را با چه کم و کیفی ارائه می‌دهند:

بیمه عمر ایران: بیمه‌گزار در بیمه عمر مان ایران در طول قرارداد خود می‌تواند تا سقف 30 میلیون برای بیماری سرطان و تا سقف 20 میلیون برای سایر امراض خاص استفاده کند. بیمه مان بیماری سرطان را از سایر امراض خاص جدا کرده است و برای آن سقف پوششی بیشتر اختصاص می‌دهد. در بیمه مان ایران فرد می‌تواند از هر یک از بیماری‌ها یک‌بار برای دریافت این پوشش استفاده کند. این پوشش در صورت ابتلای بیمه‌گزار به بیماری مطابق با سقف پوشش امراض خاص به وی تعلق می‌گیرد. در بیمه ایران به افراد 15 تا 59 سال این پوشش تعلق می‌گیرد.

طرح مان بیمه ایران امراض خاص را به 2 دسته تقسیم کرده و برای بیماری سرطان پوششی جدا در نظر گرفته است.

بیمه عمر پاسارگاد: بیمه‌گزار در طول قرارداد خود می‌تواند از هر یک از بیماری‌ها 1 بار و تا سقف 40 میلیون تومان از پوشش امراض خاص استفاده کند. در این بیمه افراد بین 12 تا 59 سال می‌توانند از این پوشش به صرف ابتلا استفاده کنند.

در مجموع 5 بار می‌توان از پوشش امراض خاص در بیمه عمر پاسارگاد استفاده کرد.

بیمه عمر سامان: بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد خود می‌تواند در مجموع تا سقف 50 میلیون تومان برای بیماری‌های مختلف از پوشش امراض خاص استفاده کند. افراد تا 60 سال نیز می‌توانند از این پوشش استفاده کنند. به صرف ابتلا بودن و یا طول درمان داشتن در این پوشش بستگی به نوع بیماری فرد و شرایط او دارد.

بیمه عمر پارسیان: بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد خود می‌تواند در مجموع تا سقف 30 میلیون تومان برای بیماری‌های مختلف در دسته امراض خاص از این پوشش استفاده کند. شرط سنی استفاده از این پوشش بین 20 تا 59 سال است. بیمه‌گزار می‌تواند به صرف ابتلا از این پوشش استفاده کند.

بیمه عمر البرز: بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد خود می‌تواند در مجموع تا سقف 25 میلیون تومان برای امراض خاص از این پوشش استفاده کند. افراد بین 15 تا 60 سال سن می‌توانند از این پوشش به صرف ابتلا استفاده کنند.

بیمه عمر کارآفرین: بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد خود می‌تواند در مجموع تا سقف 30 میلیون تومان برای امراض خاص از این پوشش استفاده کند. بیمه‌گزاران بین 18 تا 60 سال می‌توانند از این پوشش در بیمه عمر خود استفاده کنند. بیمه‌گزار در این بیمه به صرف ابتلا می‌تواند سرمایه امراض خاص را دریافت کند.

بیمه عمر آسیا: در بیمه آسیا می‌توان تا سقف 20 میلیون تومان از پوشش امراض خاص برای بیماری‌های مختلف در این دسته استفاده کرد. این پوشش در بیمه عمر آسیا بدین‌صورت است که در کل یک‌بار در طول مدت قرارداد می‌توان برای یکی از امراض خاص از آن استفاده کرد. افراد بین 10 تا 60 سال می‌توانند از این پوشش به صرف ابتلا استفاده کنند.

بیمه عمر ما: بیمه‌گزار در بیمه ما می‌تواند حداکثر 50 میلیون تومان بابت امراض خاص از این بیمه خسارت دریافت کند. در کل مدت قرارداد و در مجموع هر 5 بیماری، پوشش امراض خاص بیمه عمر ما حداکثر تا 50 میلیون تومان قابل استفاده است. بیمه‌گزاران بین 20 تا 60 ساله می‌توانند به صرف ابتلا از این پوشش در بیمه عمر ما استفاده کنند.

بیمه عمر ملت: در بیمه عمر ملت می‌توان تا سقف 50 میلیون تومان در طول مدت قرارداد بیمه در مجموع از سرمایه امراض خاص برای بیماری‌های مختلف استفاده کرد. بیمه‌گزاران با سنی تا 65 سال می‌توانند از این پوشش استفاده کنند. به صرف ابتلا بودن یا طول درمان داشتن برای استفاده از پوشش امراض خاص در این بیمه عمر بستگی به شرایط بیمه‌گزار و نوع بیماری او دارد.

بیمه عمر معلم: در بیمه معلم می‌توان تا سقف 30 میلیون تومان از سرمایه امراض خاص در مجموع تمام بیماری‌ها استفاده کرد. این سرمایه در صورت ابتلا به بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد. بیمه‌گزاران از سن 15 تا 59 سال می‌توانند از این پوشش استفاده کنند.

بیمه عمر رازی: در بیمه رازی می‌توان تا سقف 20 میلیون تومان از پوشش امراض خاص بیمه عمر استفاده کرد. امکان استفاده از این پوشش در بیمه رازی فقط یک‌بار امکان‌پذیر است. یعنی بیمه رازی برای یکی از امراض خاص فقط یک‌بار تا سقف 20 میلیون تومان پوشش می‌دهد. افراد بین 12 تا 60 ساله می‌توانند از این پوشش استفاده کنند. طول درمان داشتن یا به صرف ابتلا بودن در این پوشش با توجه به شرایط بیمه‌گزار منعطف است و بستگی به نوع بیماری او دارد.

بیمه عمر نوین: در بیمه نوین تا سقف 16 میلیون تومان و به‌محض ابتلا به بیماری می‌توان از پوشش امراض خاص بیمه عمر استفاده کرد. در کل مدت قرارداد تنها یک‌بار می‌توان از این پوشش استفاده کرد. استفاده از این پوشش برای افراد بین 18 تا 59 سال امکان‌پذیر است.

بیمه عمر دانا: در بیمه دانا نیز تا سقف 30 میلیون تومان می‌توان برای هر بیماری از پوشش امراض خاص بیمه عمر استفاده کرد. افراد بین 15 تا 59 سال می‌توانند از این پوشش استفاده کنند. به صرف ابتلا بودن یا طول درمان داشتن در این پوشش وابسته به شرایط بیمه‌گزار و نوع بیماری او است.


مطلب مرتبط: 7 معیار انتخاب بهترین بیمه عمر و سرمایه‌گذاری


دریافت سرمایه امراض خاص

دریافت سرمایه امراض خاص

برای دریافت سرمایه امراض خاص در بیمه‌های عمر مختلف باید مدارک پزشکی خود را برای شرکت بیمه ارسال کرد. شرکت بیمه مدارک را به پزشک معتمد بیمه ارجاع می‌دهد و در صورت تائید مبلغ سرمایه امراض خاص به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه عمر گروهی در خدمت گروه‌های کاری


استثناهای بیمه عمر در پوشش امراض خاص

استثناهای بیمه عمر زمانی

در همه بیمه‌ها، استثناهایی وجود دارد که تحت این شرایط بیمه از ارائه خدمات و پرداخت خسارت خودداری می‌کند. در بیمه عمر نیز این موارد استثنا وجود دارد. درصورتی‌که بیمه‌گزار تحت شرایط زیر دچار یکی از امراض خاص شود، سرمایه این پوشش به او تعلق نخواهد گرفت:

. مستی و نوشیدن مشروبات الکلی

. استعمال هرگونه مواد مخدر، دخانیات و داروهای محرک بدون تجویز پزشک


مطلب مرتبط: نکات کلیدی در خصوص فرم بیمه عمر


چگونه از پوشش امراض خاص بهره‌مند شویم؟

برای اینکه بتوان از مزایای بیمه عمر از جمله پوشش امراض خاص استفاده کرد باید ابتدا بیمه عمر خریداری کرد. یکی از معیارهای انتخاب یک بیمه عمر مناسب امکانات و ویژگی‌هایی است که پوشش امراض خاص در اختیار بیمه‌گزار قرار می‌دهد. با استفاده از سامانه بیمیتو می‌توان بیمه‌های عمر مختلف را با پارامترهای مختلف از جمله پوشش امراض خاص با یکدیگر مقایسه کرد و مناسب‌ترین گزینه را با توجه به اولویت‌های خود انتخاب و به‌صورت آنلاین خریداری کرد. با بیمیتو می‌توان علاوه برای خرید آنلاین بیمه عمر، بیمه شخص ثالث آنلاین خرید، استعلام آنلاین بیمه بدنه خودرو دریافت کرد، بیمه آتش‌سوزی اینترنتی خریداری کرد، برای سفرهای خارجی خود بیمه مسافرتی خارج از کشور خرید و بیمه موتور سیکلت آنلاین خریداری کرد. همچنین امکان خرید بیمه مسئولیت پزشکان نیز از طریق بیمیتو امکان‌پذیر می‌باشد.

همچنین اگر بیمه‌گزار بیمه تامین اجتماعی هستید می‌توانید از طریق بیمیتو دفترچه بیمه خود را تمدید و یا تعویض کنید. امکان صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی نیز با بیمیتو میسر شده است. با بیمیتو از هرکجا که به اینترنت دسترسی دارید و در هر زمان در طول شبانه‌روز می‌توانید بیمه‌های موجود در سامانه بیمیتو را با یکدیگر مقایسه کرده و اقدام به خرید آنلاین بیمه موردنظر خود کنید.

8 نظرات

 1. با درود
  مطلب انتخابی و بررسی تون عالی و فوق العاده بود.
  ممنون میشم سایر مواردی که بیمه ها در متن قرار داد ذکر می کنند رو بررسی و در نهایت مقایسه دقیقی انجام دهید.

  سپاس از توجه شما

 2. سلام
  بنده نماینده بیمه سامان هستم و خواستم بهتون بگم که یک موردی رو باید در مورد پوشش امراض خاص سامان اصلاح کنید و اون اینه که سقف پوشش امراض خاص برای سامان برای هر گروه بیماری 500 میلیون تومانه نه 50 میلیون
  ممنون از شما🙏

  • سلام وقت بخیر
   مطلبی که اشاره کردید رو بررسی می‌کنیم و در صورت لزوم در اسرع وقت مطلب رو اصلاح و به روزرسانی کنیم.
   ممنون از لطفی که داشتین

 3. سلام. بیمه پاسارگاد دفترچه گرفتم ولی این بندشو متوجه نشدم از هر بیماری تا سقف چهل تومان میشه گرفت ینی اگ خدای نکرده بیماری قلبی بگیرم و از این امتیاز استفاده بکنم دفه بعد اگر ب یه بیماری خاص دیگه توی لیست مبتلا شدم نمیتونم از این امتیاز استفاده کنم؟؟؟

  • نیکی عزیز سلام،
   در حال حاضر پوشش بیماری‌های خاص پاسارگاد برای ۵ بیماری جمعا تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان است.

 4. سلام شرکت مبلغ سرمایه رو میده یا صرفا هزینه های فاکتور شده رو پرداخت میکنه؟و قبل از بهبود بیماری میشه سرمایه رو گرفت

  • محمد عزیز سلام،
   مبلغ پرداختی برای بیماری‌های خاص توسط شرکت بیمه انجام می‌شود و از سرمایه چیزی کم نمی‌شود. دریافت سرمایه بعد از آن هم به تعداد سال‌هایی که بیمه پرداختید و قراردادتون با شرکت بیمه بستگی دارد.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید