بنا بر اعلام سازمان بیمه مرکزی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده شده است و همه کسانی که بیمه‌نامه خود را به موقع تمدید نکرده‌اند و مشمول جریمه دیرکرد شده‌اند می‌توانند در بهمن ماه 99 بدون پرداخت جریمه مجدداً بیمه‌نامه خود را تمدید کنند. این طرح بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صورت 100 درصدی است و از اول بهمن‌ماه نیز اجرا شده است.

 

جریمه دیرکرد چیست و چرا اجرا می‌شود؟

جریمه دیرکرد چیست و چرا اجرا می‌شود؟

جریمه دیرکرد، مبلغ اضافه‌ای است که از بیمه‌گزار بابت تاخیر در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌گیرند. یعنی مثلا اگر تاریخ سررسید بیمه‌گزار 1 فروردین 99 باشد ولی بیمه‌گزار در این تاریخ اقدام به تمدید بیمه‌نامه خود نکند به ازای هر روز تاخیر در تمدید بیمه‌نامه مشمول جریمه می‌شود. مقدار جریمه دیر‌کرد برای خودروهای مختلف متفاوت است اما به طور میانگین می‌توان گفت در سال 99 به ازای هر روز دیرکرد در تمدید بیمه‌نامه، بیمه‌گزار 5 هزار تومان جریمه می‌شود که اضافه بر حق بیمه باید پرداخت کند.

البته اگر بیشتر از یک سال است که از تاریخ سررسید بیمه شما گذشته است مقدار جریمه دیرکرد معادل همان یک سال حساب می‌شود. یعنی سقف جریمه دیرکرد تا یک سال است و از این مقدار بیشتر نخواهد شد. مقدار دقیق جریمه دیرکرد را می‌توانید در جدول زیر ببنید و همچنین محاسبه بیمه شخص ثالث را از طریق بیمیتو انجام دهید.

چه کسانی می‌توانند از بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث استفاده کنند؟

چه کسانی می‌توانند از بخشودگی 100 درصدی جریمه دیرکرد استفاده کنند؟

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث شامل همه افرادی می‌شود که بیمه‌نامه خود را در موعد مقرر تمدید نکرده‌اند. اما مدت زمان این بخشودگی محدود است و بیمه‌گزار باید طی تاریخ اعلام شده نسبت به تمدید بیمه‌نامه خود اقدام کند تا جریمه دیرکرد را نپردازد. مهلت استفاده از بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث برای همه خودروهای سواری از اول بهمن ماه تا 30 بهمن 99 و به مدت 1 ماه است.

این بیمه فقط شامل کسانی می‌شود که مدت بیمه‌نامه قبلی آن‌ها یکساله باشد. یعنی کسانی که اعتبار بیمه‌نامه‌های قبلی آن‌ها کمتر از یکسال، یعنی شش‌ماهه، 9 ماهه و … بوده باشد نمی‌توانند از تخفیف جریمه دیرکرد استفاده کنند. 

تمدید بیمه‌نامه در مهلت مقرر با بخشودگی 100 درصدی جریمه دیرکرد همراه است. و بیمه‌گزار تنها هزینه بیمه‌نامه را پرداخت می‌کند. با توجه به این که 10 درصد از خودروها و 90 درصد از موتورسیکت‌های داخل کشور فاقد بیمه هستند بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌تواند باعث تشویق این افراد به دریافت بیمه‌نامه شود.

تعویض شرکت بیمه چه تاثیری در تخففیف‌های عدم خسارت بیمه می‌گذارد؟

اگر در زمان تمدید بیمه‌نامه بخواهید شرکت بیمه خود را عوض کنید یعنی ترجیح می‌دهید دیگر از شرکت قبلی بیمه‌نامه نخرید، نگران تخفیف‌های عدم خسارت خود نباشید. با تعویض شرکت بیمه تخفیف‌های بیمه‌نامه قبلی به بیمه جدید شما منتقل می‌شود. با این حساب با استفاده از فرصت بخشودگی می‌توانید بدون پرداخت جریمه دیرکرد و اعمال تخفیف عدم خسارت، بیمه خود را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنید.

 

بیمه‌نامه شخص ثالث تعهدی به دیگران و آسودگی خیال بیمه‌گزار

بیمه‌نامه شخص ثالث تعهدی به دیگران و آسودگی خیال بیمه‌گزار

داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است. یعنی همه خودروهای موتوری باید این بیمه را تهیه کنندو اگر خودرویی این بیمه را نداشته باشد مجاز به تردد نیست و اگر پلیس با خودرویی که بیمه شخص ثالث ندارد روبرو شود می‌تواند آن را توقیف کند. در حوادثی که بیمه‌گزار مقصر باشد و باعث خسارت مالی و جانی به دیگر افراد شده باشد، این بیمه خسارت ایجادشده را می‌پردازد. قبول مسئولیت خطا و جبران آن یک امر انسانی است که داشتن بیمه شخص ثالث انجام آن را راحت می‌کند. بیمه‌گزار با داشتن بیمه شخص ثالث می‌تواند با اطمینان و آسودگی خاطر بیشتری از خودروی خود استفاده کند. هرچند که همیشه مهم‌ترین چیز در رانندگی رعایت احتیاط و مقررات راهنمایی و رانندگی است.

نکات مهمی که قبل از خرید بیمه شخص ثالث باید رعایت کنید

نکات مهمی که قبل از خرید بیمه شخص ثالث باید رعایت کنید

قبل از خرید، بهتر است موارد زیر را انجام دهید. انجام این موارد به شما کمک می‌کند که بیمه خود را با دقت و کیفیت بهتری بخرید.

 • در صورت امکان از بیمه شخص ثالث استعلام بگیرید. استعلام بیمه شخص ثالث به شما این فرصت را می‌دهد که قبل از پرداخت حق بیمه، بتوانید پوشش‌های بیمه‌ای و سقف تعهدات آن‌ها را مشاهده کنید. با دریافت استعلام آنلاین بیمه شخص ثالث از بیمیتو می‌توانید علاوه بر سقف تعهدات و پوشش‌های بیمه‌ای، قیمت بیمه شخص ثالث را نیز در بین شرکت‌های مختلف ببینید و همچنین ببینید و شرکتی را انتخاب کنید که از لحاظ اقتصادی با شرایط شما سازگارتر است. همچنین این امکان وجود دارد که ببینید از کدام شرکت بیمه می‌توانید بیمه شخص ثالث قسطی تهیه کنید.
 • سقف تعهدات خود را بالا ببرید. به صورت عادی سقف تعهدات بیمه شخص ثالث در سال 99 برای خسارات جانی معادل دیه و برای خسارات مالی معادل 11 میلیون تومان است. یعنی اگر خسارت واردشده به خودروی مقابل بیشتر از 11 میلیون تومان شود، پرداخت خسارت مازاد به عهده بیمه‌گزار است و شرکت بیمه تعهدی در قبال آن ندارد. شاید جالب است بدانید که سقف خسارت مالی را می‌توانید تا 220 میلیون تومان افزایش دهید و به این ترتیب خسارت‌های مالی تا 220 میلون نیز توسط بیمه پرداخت می‌شود.
 • بیمه خود را قبل از تاریح سررسید تمدید کنید. بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه یک هفته قبل از تاریخ سررسید بیمه است. یعنی مثلا اگر سررسید بیمه شخص ثالث اول بهمن 99 است بهتر است یک هفته قبل برای تمدید آن اقدام کنید و تمدید بیمه را به روز سررسید موکول نکنید چرا که اگر به هر دلیل نتوانید در روز سررسید بیمه تمدید را انجام دهید مشمول جریمه دیرکرد شده و هر خسارتی که در این زمان ایجاد شود نیز از تعهد شرکت بیمه خارج است. ممکن است فکر کتید با تمدید زودتر از موعد، چند روز از بیمه‌نامه قبلی خود را از دست می‌دهید در صورتی که این‌طور نیست و تاریخ بیمه‌نامه جدید از همان روزی آغاز می‌شود که بیمه‌نامه قبلی شما به پایان می‌رسد.

 

خرید فوری بیمه شخص ثالث در هر زمان

با کمک بیمیتو با خرید آنلاین بیمه شخص ثالث می‌توانید در هر زمان بیمه‌نامه خود را سفارش دهید و یا نسبت به تمدید آن اقدام کنید. همچنین از بیمیتو می‌توانید انواع بیمه‌های مورد نیاز خود را مانند بیمه بدنه، بیمه عمر، بیمه درمان تکمیلی و… را تهیه کنید و یا از این بیمه‌ها استعلام تهیه کنید. از مهم‌ترین مزایای بیمیتو این است که می‌توانید قیمت بیمه و شرایط آن را در بین شرکت‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین بیمه‌ای که پاسخگوی نیازتان باشد را بخرید. در ضمن در هیچ‌یک از مراحل خرید نیازی به مراجعه حضوری ندارید و بیمه‌نامه پس از صدور به آدرس شما ارسال می‌شود. اگر به دنبال اطلاعات بیمه‌ای می‌گردید نیز می‌توانید از مطالب بلاگ و یا سایت بیمیتو بازدید کنید و سوالات خود را مطرح کنید. بیمیتو در تلاش است تا تجربه‌ای خوشایند از خرید بیمه را برای بیمه‌گزار به وجود آورد، کافی است آنلاین شوید و به سایت بیمیتو مراجعه کنید.

10 نظرات

 1. سلام در بخشنامه های بیمه مرکزی آمده تا آخرشهریور۹۹کلیه جرائم عدم صدوربیمه نامه کلیه وسائل نقلیه بخشوده شده …ولی هنگام پرداخت صدوربیمه اینجانب متاسفانه جریمه لحاظ شده لطفا اقدام فرمایید چرا …؟؟لطفا پیگیری فرمایید وپاسخ مناسب….

  • سلام
   بخشودگی جریمه دیرکرد تا آخر شهریور شامل کلیه وسایل نقلیه نمی‌شه و فقط مخصوص موتورسیکلت‌ها و ماشین‌آلات کشاورزیه.

  • جریمه‌های دیرکرد هر ساله بخشیده نمی‌شن واین امور بستگی به تصمیمات بیمه مرکزی داره. در صورتی که بیمه مرکزی تصمیم بگیره جریمه‌های دیرکرد اون سال رو ببخشه طی اعلامیه‌ای به شرکت‌های بیمه این موضوع رو ابلاغ می‌کنه.

  • احساس عزیز سلام،
   چرا می‌توانید همزمان بازاریابی بیمیتو رو انجام بدید. برای اطلاعات بیشتر به سامانه بازاریابان بیمیتو سر بزنید.

 2. سلام / طبق بخشنامه بیمه مرکزی ، بخشودگی جرائم دیرکرد شامل کلیه خودروهای شخصی و موتور سیکلت و ماشین آلات کشاورزی است ( چرا در زمان خرید آنلاین بیمه نامه جرائم کسر نمیشود ؟ ) و شما به آن عمل نمیکنید/ متن بخشنامه را هم به پیوست ملاحضه فرمایید
  # بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ #
  کلیه راکبان و رانندگان وسایل نقلیه که در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث خود تاخیر داشتند و مشمول قانون جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث قرار گرفته بودند، می‌توانند از فرصت پیش رو نهایت استفاده را ببرند.
  این بخشودگی در خصوص جریمه بند “ب” ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث صورت می گیرد و دارندگان وسایل نقلیه موتوری، موتورسیکلت ها و ماشین آلات کشاورزی در صورت خرید بیمه نامه یکساله از پرداخت جریمه، معاف خواهند شد.

  • بهروز عزیز سلام
   این بخشودگی شامل موتورسیکلت و ماشین آلات کشاورزی می‌شود و در حال حاضر برای خودروهای شخصی بخشودگی اعلام نشده است. بخشودگی‌ها مطابق اعلام بیمه مرکزی روی سایت ما هم اعمال می‌شود و در حال حاضر رانندگان موتور می‌توانند از بخشودگی جرایم دیرکرد استفاده کنند.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید