تامین هزینه درمان بیماری‌ها از توان بعضی خانواده‌ها خارج است به همین دلیل هنگامی که این افراد روانه بیمارستان می‌شوند ممکن است روند درمان خود را ادامه ندهند. بیمه تکمیلی، تکمیل‌کننده بیمه پایه است یعنی هزینه‌های درمان بیمه‌شده ابتدا توسط بیمه‌گر پایه پرداخت می‌شود و مازاد آن که از تعهد بیمه‌گر پایه خارج است تا سقف تعهد با بیمه تکمیلی جبران می‌شود. بیمه‌های تکمیلی در کشور ما به صورت گروهی و انفرادی ارائه می‌شوند. البته بیمه‌های تکمیلی عمدتاً گروهی هستند اما بعضی از شرکت‌های بیمه، افراد را به شکل انفرادی با پوشش‌های کاملی بیمه می‌کنند. در این مطلب ضرورت داشتن این بیمه و طرح‌های مختلف آن بررسی شده است تا بتوانید بهترین بیمه تکمیلی انفرادی را برای خود انتخاب کنید.

قیمت بیمه درمان تکمیلی انفرادی

چرا باید بیمه تکمیلی داشته باشیم مگر بیمه تکمیلی چه فوایدی دارد؟

چرا باید بیمه تکمیلی داشته باشیم، بیمه تکمیلی چه فایده‌ای دارد؟

تأمین هزینه‌های درمان به عنوان یکی از مشکلات مهم، بیمه درمان تکمیلی را به یکی از پرکاربردترین رشته‌های صنعت بیمه تبدیل کرده است. در بیمه‌های درمان تکمیلی هزینه‌های بستری و جراحی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال و هزینه آمبولانس به عنوان پوشش اصلی در نظر گرفته شده است به این معنا که همه‌ بیمه‌های تکمیلی هزینه‌های ناشی از موارد گفته‌شده را جبران می‌کنند. در صورت تمایل بیمه‌گزار و با دریافت حق بیمه بیشتر، پوشش‌های اضافی به وی ارائه شده که به وسیله آن هزینه‌های زایمان، هزینه‌های جراحی تخصصی، هزینه‌های دارو و ویزیت، هزینه‌های خرید لنز، سمعک، هزینه‌های خدمات دندانپزشکی که هزینه‌های سنگینی دارند نیز پرداخت می‌شوند.


مطلب مرتبط: سقف بیمه تکمیلی را قبل از خرید بررسی کنید.


انواع بیمه‌های تکمیلی را بشناسیم

انواع بیمه‌های تکمیلی را بشناسیم

در ایران بیمه تکمیلی به شکل گروهی و انفرادی ارائه می‌شود. در بیمه‌های گروهی کارکنان رسمی، قراردادی و پیمانی به همراه اعضای خانواده آن‌ها یکجا تحت پوشش قرار می‌گیرند اما برای اینکه بیمه گروهی صادر شود لازم است اعضای گروه حتماً بیشتر از 50 نفر بوده و همگی بیمه پایه داشته باشند.
افرادی که شغل آزاد دارند نمی‌توانند تحت پوشش بیمه تکمیلی گروهی باشند چون در قالب یک مجموعه کاری نبوده و به سازمان خاصی وابسته نیستند. بیمه تکمیلی انفرادی با شرایط ساده‌تری پوشش درمانی را ارائه می‌دهد. بنابراین هر فرد می‌تواند بهترین بیمه تکمیلی انفرادی را با توجه به شرایط خاص خود خریداری کند.

در حال حاضر بیمه سامان و تعاون بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی ارایه می‌دهند. 

بیمه سامان و بیمه تعاون تنها شرکت‌هایی هستند که بیمه تکمیلی انفرادی دارند. بیمه سامان شرایط خودش را به 6 طرح و بیمه تعاون به 5 طرح تقسیم کرده است. پوشش‌ها و سقف تعهدات هر کدام از این شرکت‌ها در مدت یک سال را در ادامه کامل توضیح می‌دهیم.

بهترین بیمه تکمیلی انفرادی کدام است؟

بهترین بیمه به عوامل متفاوتی بستگی دارد. به عنوان مثال اول از همه به شرایط شما و بعد به طرح‌ها و پوشش‌های مختلف شرکت‌های بیمه، تعداد مراکز درمانی طرف قرارداد، مدت دوره انتظار، قیمت و …

اگر بازه سنی شما بین 16 تا 50 سال است بهترین بیمه تکمیلی انفرادی بیمه‌ای‌ست که همه پوشش‌ها را با سقف تعهد کافی داشته باشد.

با افزایش سن، احتمال ایجاد مشکلات بینایی، شنوایی و یا بروز سکته‌های قلبی و مغزی وجود دارد بنابراین به افراد بالای50 سال توصیه می‌شود علاوه بر دریافت همه پوشش‎‌ها سقف تعهدات خود را برای هزینه‌های سمعک، سونوگرافی، انواع اسکن، نوار مغز و … افزاش دهند.

شرایط و سقف تعهدات شرکت‌های ارائه دهنده بیمه تکمیلی انفرادی

شرکت‌های بیمه طرح‌های مختلفی برای بیمه تکمیلی ارائه می‌کنند و هرچه حق بیمه طرحی بیشتر باشد،‌ سقف پوشش‌های آن هم بیشتر می‌شود.

سقف تعهدات به تفکیک طرح‌های بیمه سامان

شرایط پرداخت به صورت اقساط

در صورتی که تقاضای پرداخت حق بیمه بصورت اقساط را دارید حداقل 10 درصد از حق بیمه را باید به صورت نقدی و مابقی مبلغ را حداکثر در مدت شش قسط مساوی و متوالی پرداخت کنید.

تذکر : در ضمن اقساط حق بیمه در 6 ماهه اول بیمه نامه باید پرداخت شوند.

 سقف تعهدات به تفکیک طرح‌های بیمه تعاون

 

قیمت بیمه تکمیلی انفرادی سامان و تعاون

مبلغ حق بیمه به صورت سالیانه و با توجه به سن و شرایط شما تعیین می‌شود. شما می توانید به راحتی از طریق سایت بیمیتو سن خود را وارد کنید و مبلغ حق بیمه خودتان را ببینید.

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر 10 % تخفیف بر روی مبلغ حق بیمه می‌گردد:

اگر بیمه‌تان را نقدی پرداخت کنید.

اگر تعداد بیمه های شما برای 3 نفر یا بیشتر باشد 15 درصد مازاد بر تخفیف های قبل صورت می‌گیرد.

در صورتی که بیمه پایه نداشته باشید 18 درصد به حق بیمه شما اضافه می‌شود.

آیا می‌توان بیمه تکمیلی انفرادی را بدون بیمه پایه خرید؟

در گذشته امکان خرید بیمه تکمیلی بدون داشتن بیمه پایه یعنی تامین اجتماعی وجود نداشت. اما در حال حاضر خیلی از شرکت ها مثل تعاون و سامان این امکان را فراهم کردند. تنها با افزایش 18 درصد به مبلغ حق بیمه به راحتی می‌توانید بیمه تکمیلی داشته باشید و تغییر دیگری نخواهد داشت.

دوره انتظار بیمه تکمیلی انفرادی چقدر است؟

اول از همه بهتر است تعریف دوره انتظار را برایتان بگوییم؛ به مدت زمانی که طول می‌کشد تا شما بتوانید از بیمه و پوشش‌های بیمه‌تان استفاده کنید دوره انتظار می‌گویند.

برای هر کدام از طرح‌های بیمه تکمیلی انفرادی سامان دوره انتظار برای بستری و جراحی 3 ماه و دوره انتظار زایمان 9 ماه است.

پس اگر می‌خواهید از پوشش‌های بیمه تکمیلی‌تان استفاده کنید حداقل 3 ماه از خرید بیمه‌تان باید گذشته باشد و 9 ماه قبل از باردار شدن باید بیمه تکمیلی‌تان را خریده‌باشید.

این موارد برای بیمه تکمیلی انفرادی تعاون هم صدق می‌کند.

فرانشیز بیمه تکمیلی سامان و تعاون

در تمام بیمه‌ها مقداری از هزینه‌های درمانی به عهده خود شما است که به آن مبلغ فرانشیز می‌گویند. فرانشیز برای بیمه تکمیلی سامان و تعاون 10 درصد است و هیچ ارتباطی به داشتن یا نداشتن بیمه پایه ندارد.

با توجه به توضیحات داده شده هزینه درمانی شما هرچقدر که شده باشد 10 درصد آن را خودتان باید پرداخت کنید.

هزینه‌هایی که در بیمه تکمیلی گروهی پرداخت نمی‌شود

در بیمه تکمیلی مواردی وجود دارد که پرداخت هزینه‌های آن جزو تعهدات بیمه‌گر نیست. رایج‌ترین این موارد به شرح زیر هستند. توجه داشته باشید که ممکن است طبق شرایط خصوصی بیمه‌نامه‌ها هزینه‌های غیرقابل پرداخت تغییر کنند.

 • عمل‌های جراحی با هدف زیبایی (مگر این‌که ناشی از وقوع حادثه طی مدت بیمه باشد)
 • عیوب مادر زادی (مگر این‌که طبق تشخیص پزشک معالج و تأیید پزشک معتمد بیمه‌گر جنبه درمانی داشته باشد)
 • سقط جنین (مگر در موارد قانونی و با تشخیص پزشک معالج)
 • ترک اعتیاد
 • خودکشی و کارهای مجرمانه
 • حوادث طبیعی
 • خسارت‌های ناشی از جنگ، شورش، اغتشاش، بلوا، اعتصاب، قیام، آشوب، کودتا و تشعشات هسته‌ای
 • هزینه اتاق خصوصی (مگر در موارد ضروری)
 • هزینه همراه بیماران بین ۷ تا ۷۰ سال (مگر در موارد ضروری)
 • جنون

بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای افراد بین 16 تا 50 سال بیمه‌ای است که همه‌ی پوشش‌های بیمه‌ای را با سقف تعهدات بالا داشته باشد.

شرایط خرید بیمه تکمیلی انفرادی

در گذشته فقط بیمه درمان گروهی وجود داشته اما در حال حاضر هر فردی می‌تواند برای خود بیمه تکمیلی انفرادی خریداری کند. شرایط خرید بیمه تکمیلی انفرادی چیست؟

 • فردی که بیمه می‌خرد باید به سن قانونی برای دریافت بیمه تکمیلی رسیده باشد.
 • فرد باید به پرسش‌های فرم درخواست بیمه صادقانه پاسخ دهد و در صورت نیاز آزمایش‌ها و معاینات پزشکی را انجام دهد.
 • بازه سنی خرید بیمه تکمیلی انفرادی از بدو تولد تا 70 سالگی است.
 • داشتن کارت ملی و شناسنامه و در صورت لزوم برگه سلامتی برای خرید بیمه تکمیلی انفرادی ضروری است.

خرید آنلاین بیمه تکمیلی انفرادی

می‌توانید کاملا آنلاین و غیرحضوری خود را بیمه کنید. با بیمیتو هیچ نیازی برای رفتن به شرکت بیمه ندارید. در کوتاه‌ترین زمان خود را بیمه‌ می‌کنید. دقت داشته باشید که بیمه تکمیلی انفرادی، بیماری‌هایی که قبل از خرید بیمه به آن دچار بودید را پوشش نمی‌دهد. به همین خاطر باید قبل از بیمه شدن توسط پزشک مورد اطمینان بیمه چکاپ شوید و آزمایش‌های لازم را انجام دهید. بعد از خرید بیمه دیگر نگرانی پرداخت هزینه‌های درمانی را نخواهید داشت و می‌توانید با خیال راحت درمان را انجام دهید. اگر سوال یا پیشنهادی درباره خرید بیمه تکمیلی انفرادی و پوشش‌های آن دارید، در بخش نظرات آن را با ما و دیگر خوانندگان بیمیتو در میان بگذارید.

خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید