بیشتر افراد معمولاً در هنگام خرید حساسیت به خرج می‌دهند و سعی می‌کنند تحقیق کنند و با خاطری آسوده از خرید خود اطمینان پیدا کنند. در نظر گرفتن عوامل مختلف جهت خرید هر چیزی که مدنظر شما است موجب می‌شود با دیدی بازتر، تصمیم مناسب را بگیرید. در مورد خرید بیمه مسئولیت پزشکان چون به‌طور مستقیم با جان دیگر انسان‌ها در ارتباط است مسلماً باید حساسیت و وسواس بیشتری به خرج داد. برای انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان فاکتورهایی مدنظر است که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


مطالب مرتبط: بیمه مسئولیت پزشکان


بهترین انتخاب برای بیمه مسئولیت پزشکان

پیش از اینکه به بررسی عوامل مهم و تأثیرگذار در بیمه مسئولیت پزشکان بپردازیم بهتر است بیشتر راجع به این نوع بیمه توضیح دهیم تا با آن آشنا شوید. در هر حرفه‌ای ممکن است خسارات اتفاقی به وجود بیاید و باعث شود به افرادی که از خدمات آن شغل استفاده می‌کنند صدمه‌ای وارد گردد. بیمه مسئولیت، ضامن مسئولیت صاحبان مشاغل نسبت به افراد زیان دیده است. در حرفه پزشکی ازآنجاکه به طور مستقیم با زندگی انسان‌ها سروکار دارد، حساسیت این موضوع بیشتر است و باید دقت بیشتری گردد. طبق ماده 319 و 495 مجموعه قوانین مجازات اسلامی در مورد مسئولیت پزشکان، هرگاه پزشکی هرچند متخصص در درمانی که مستقیم انجام یا دستور به انجام آن می‌دهد باعث مرگ، نقص عضو یا خسارت مالی شود، ضامن جبران خسارت است. البته قانون مجازات اسلامی دارای ماده‌ها و تبصره‌های گوناگونی است که در این مطلب نمی‌گنجد و شما می‌توانید با مطالعه آن‌ها آگاهی کامل را راجع به این قوانین به دست بیاورید.

بهترین بیمه مسئولیت پزشکان

موارد مشترک در بهترین بیمه مسئولیت پزشکان

در انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان مواردی به‌صورت مشترک وجود دارند که در تمامی شرکت‌های بیمه‌گر به‌صورت یکسان عرضه می‌گردند.

1- گروه‌بندی پزشکان: بیمه مرکزی پزشکان را بر اساس تخصص و میزان ریسک‌پذیری تخصص آن‌ها گروه‌بندی کرده و آن‌ها را به 5 گروه به‌صورت زیر تقسیم نموده است:

. گروه ۱: جراحان و متخصصان زنان و زایمان

. گروه ۲: ارتوپدی، جراحان عمومی و متخصصان بیهوشی

. گروه ۳: جراحان و متخصصان قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی، پلاستیک و نورولوژی

. گروه ۴: جراحان و متخصصان فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان، لثه، اطفال، پوست و متخصصان پزشکی هسته‌ای

. گروه ۵: پزشکان غیر جراح یا جراحانی که به دلایلی جراحی نمی‌کنند؛ مانند پزشک عمومی، دندان‌پزشک، روان‌پزشک، متخصص آنکولوژی، آندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی، داروسازی، فیزیوتراپی، فیزیکی و توان‌بخشی، طب اورژانس و طب سنتی.

2- ضمانت پرداخت بیمه مسئولیت پزشکان: مواردی که بیمه مسئولیت آن‌ها را ضمانت می‌کند و در صورت بروز خطا یا قصور پزشک اقدام به پرداخت خسارت می‌کند که طبق قوانین بیمه برای تمامی بیمه‌گرها یکسان است این موارد عبارتند از:

. فوت: اگر فوت بیمار به جهت خطای پزشک در معالجه یا دستور خطای پزشک صورت گیرد و این مسئله توسط قاضی محرز گردد شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت به وراث است.

. نقص عضو: چنانچه اقدام اشتباه پزشک و یا پرستاران تحت نظر وی منجر به نقص عضو بیمار گردد، بیمه ملزم به پرداخت دیه قانونی است.

نرخ دیه قانونی هرساله توسط مراجع قضایی تعیین می‌گردد که شرکت‌های بیمه طبق مبلغ دیه، خسارت وارده را پرداخت می‌کنند. 

در سال 1399 نرخ دیه قانونی 440 میلیون تومان در ماه‌های حرام و 330 میلیون تومان در ماه‌های عادی تعیین شده است

3-تخفیف عدم خسارت: یکی دیگر از مواردی که بین شرکت‌های بیمه‌گر مشترک است. در صورت عدم استفاده پزشک از بیمه طی مدت قرارداد، هنگام تمدید بیمه‌نامه مبلغ پرداختی بیمه‌نامه جدید شامل تخفیف عدم خسارت به شرح زیر است.

. سال اول ۱۰% تخفیف.

. سال دوم ۱۵% تخفیف.

. سال سوم ۲۰% تخفیف.

. سال چهارم به بعد ۲۵% تخفیف.

بهترین بیمه پزشکان


مطالب مرتبط: آسوده با بیمه مسئولیت پزشکان و پیرا پزشکان


موارد متفاوت در انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان

پس از بررسی موارد بالا که در تمامی شرکت‌های بیمه‌گر یکسان است اکنون باید به موارد و سرویس‌های متفاوت ارائه‌دهندگان بیمه مسئولیت پزشکان بپردازیم تا بتوانیم معیارهای انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را بشناسیم و آن‌ها را به کار ببندیم.

1-رزیدنت: رزیدنت فردی است که تحصیلات آکادمیک خود را به پایان رسانده و در حال کسب تجربه عملی است. برخی از شرکت‌های بیمه‌گر به دلیل عدم تخصص کافی بابت رزیدنت‌ها درصدی به مبلغ حق بیمه می‌افزایند.

. رزیدنت سال اول ۲۵% افزایش به‌ حق بیمه

. رزیدنت سال دوم ۳۵% افزایش به حق بیمه

. رزیدنت سال سوم به بعد ۵۰% افزایش به حق بیمه

بعضی دیگر از شرکت‌های بیمه برای رزیدنت‌ها در تمامی سال‌های تحصیل خود 50% به مبلغ حق بیمه می‌افزایند. 

شرکت‌هایی نیز وجود دارند که به ازای رزیدنت‌ها مبلغی را اضافه نمی‌کنند و حق بیمه خالص را دریافت می‌کنند. مانند بیمه آسیا

2-سطح پوشش: این مورد برای پزشکانی مناسب است که زمینه شغلی آنان به گونه‌ای است که خسارات گسترده‌ای را شامل نمی‌شود و احتیاج به پوشش دیه‌ کامل ندارند؛ بنابراین مبلغی را برای پوشش دهی خطاهای احتمالی در نظر می‌گیرند که در صورت بروز هرگونه خسارتی بیمه‌گر موظف به پرداخت مبلغ تا سقف انتخابی بیمه‌گزار است. البته ممکن است تمامی شرکت‌های بیمه‌گر این پوشش را ارائه ندهند. اگر شما در زمره این پزشکان هستید باید شرکت بیمه‌گر مناسب خود را بیابید. برای مثال پزشکان عمومی که شغلی با ریسک پذیری پایین دارند، می‌توانند از این پوشش استفاده کنند.

بهترین بیمه مسئولیت پزشکان

3- پوشش‌های تکمیلی: موارد ویژه‌ای در بین متخصصین وجود دارد که در تخصص آن‌ها تعریف‌نشده و در گروه‌بندی آن‌ها وجود ندارد. بیمه‌گرهایی وجود دارند که این موارد را به‌صورت پوشش‌های اضافی برای آسودگی خاطر پزشکان محترم ارائه می‌دهند که در صورت بروز مشکل در حین معالجه با استفاده از این شاخه‌ها، مسئولیت پرداخت غرامت را بر عهده می‌گیرند. این موارد به شرح زیر هستند:

. پوشش زیبایی

. ترک اعتیاد

. هومیوپاتی

. طب سوزنی

. طب سنتی

. ایمپلنت

پزشکان عزیزی که در این زمینه‌ها فعالیت دارند باید شرکت بیمه گری که این موارد را پشتیبانی می‌کند انتخاب کنند. برای مثال بیمه ملت این نوع پوشش را ارائه می‌کند.

4-یوم الادا: این قانون که برای انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان بهتر است که در نظر گرفته شود به‌منظور جبران خسارات در سال‌های بعد از سررسید بیمه‌نامه است. چنانچه پزشک در مدت قرارداد بیمه دچار قصوری شود و ‌زمان محاکمه جهت نهایی شدن حکم به طول بیانجامد، بیمه‌گر تا 3 سال بعد از سررسید بیمه‌نامه موظف به پرداخت دیه تعیین شده در هنگام صدور بیمه نامه است. درصورتی‌که شرکت بیمه قانون یوم الادا را پشتیبانی کند، طبق این قانون موظف به پرداخت دیه در هنگام نهایی شدن حکم هر چند 4 سال پس از سررسید بیمه‌نامه باشد). این پوشش توسط تعداد کمی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. 

 با انتخاب این پوشش  70% مبلغ حق بیمه به آن اضافه می شود

5-پوشش دیه: این پوشش زمانی مفید است که تاریخ بیمه‌نامه شما به صورتی باشد که نیمی از مدت قرارداد بیمه در امسال و نیمی دیگر در سال بعد باشد. برای مثال چنانچه شما در شهریور ماه 1398 بیمه مسئولیت پزشکان خریداری کنید و در اردیبهشت ماه 1399 باعث صدمه به بیماری شوید، با این پوشش بیمه‌گر موظف به پرداخت دیه به نرخ تعیین شده دیه در سال 1399 است. اکثر شرکت‌های بیمه این پوشش را ارائه می‌کنند؛ مانند بیمه آسیا و آرمان.

برای انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان بهتر است به مواردی که گفته شد توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین بیمه مسئولیت پزشکان موجود را انتخاب و خریداری کنید تا با خاطری آسوده به حرفه خود ادامه دهید.

بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


مطالب مرتبط: بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان؛ چرا و چگونه؟


نکات مهم در انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان

جهت شناخت و انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان نکاتی وجود دارد که بهتر است از آن‌ها اطلاع داشته باشید. در این قسمت به این نکات می‌پردازیم:

. بیمه مسئولیت پزشکان فقط در ایران دارای اعتبار است.

. بعضی از شرکت‌های بیمه‌گر هزینه دادرسی را نیز پرداخت می‌کنند، مانند بیمه پارسیان.

. در صورت خطای دستیاران یا پرستاران تحت نظر پزشک بیمه‌شده که منجر به صدمه به بیمار گردد، بیمه‌گر موظف به پرداخت خسارت است.

انتخاب و خرید بهترین بیمه مسئولیت پزشکان

بهترین روش انتخاب و خرید، مقایسه است. می‌توانید با استفاده از سامانه بیمیتو به‌سادگی استعلام و خرید آنلاین بیمه مسئولیت پزشکان را انجام دهید. بیمیتو علاوه بر خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بدنه، آتش‌سوزی و زلزله، مسافرتی و عمر خدمات دیگری نیز دارد. شما می توانید تمدید، تعویض و صدور دفترچه تأمین اجتماعی و البته بیمه موتورسیکلت را نیز از بیمیتو خریداری کنید. ازاین‌پس شما می‌توانید به‌سادگی بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را در بیمیتو انتخاب و خریداری کنید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید