یکی از مهم‌ترین نکات در خرید بیمه آتش سوزی، مقایسه شرکت‌های مختلف بیمه است. زمانی که نیاز به بیمه آتش سوزی ساختمان احساس می‌شود، در پی آن تحقیقات حول یافتن بهترین بیمه نیز آغاز می‌گردد. با توجه به گستردگی خدماتی که شرکت‌های مختلف بیمه در رابطه با بیمه آتش سوزی ارائه می‌دهند، شما به‌عنوان بیمه‌گزار با حجم زیادی از مزایا و معایب این نوع بیمه در شرکت‌های مختلف بیمه از جمله بیمه آتش سوزی ایران ، آسیا، البرز، پاسارگاد و … روبرو می‌شوید. حال چه باید کرد؟ بیایید با هم نکاتی را که در انتخاب شما مؤثر خواهند بود بررسی کنیم. با مطالعه این مطلب تا انتها شما قادر خواهید بود بیمه آتش سوزی مناسب خود را به راحتی پیدا کنید.

بیمه آتش سوزی ایران ، آسیا، پاسارگاد، البرز یا … شما کدام را انتخاب می‌کنید؟


مطلب مرتبط: شرایط بیمه آتش سوزی سامان و طرح‌های ویژه‌اش!


چه مواردی یک بیمه آتش سوزی را بهترین می‌کند؟ کدام بیمه بهتر است؟ بیمه آتش سوزی ایران ، آسیا، پاسارگاد یا…؟

بیمه آتش سوزی ایران در مقایبسه با بیمه‌های دیگر

برای مقایسه بیمه آتش سوزی نیاز به فاکتورهایی هست که بتوان در آن حوزه‌ها شرکت‌ها را با هم مقایسه کرد. شاید اولین فاکتوری که به سراغش می‌روید نرخ بیمه آتش سوزی باشد. در این مطلب ما فاکتورهای بیشتری را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید انتخاب آگاهانه‌ای متناسب با نیاز خود داشته باشید.


سطح توانگری

سطح توانگری شرکت بیمه ایران

منظور از سطح توانگری، توانایی مالی شرکت بیمه موردنظر است. تعریف دقیق‌تر آن: نسبت سرمایه موجود در شرکت بیمه به سرمایه‌ای که مورد نیاز است تا شرکت از پس خسارت‌های احتمالی بربیاید.

همان‌طور که پیداست این نسبت باید 100% و بیشتر باشد تا شرکت بتواند در زمان جبران خسارات، تأمین باشد و از لحاظ مالی با مشکل مواجه نشود. مسلماً هرچه این عدد بالاتر باشد بهتر است، البته گفته می‌شود این عدد حداقل باید 150% باشد؛ زیرا حوادث قابل پیش‌بینی نیستند اما در ایران زیر 50% نشانه خطر است! درصورتی‌که حتی اگر به 99 هم برسد یک هشدار جدی محسوب می‌شود.

حال بیایید سطح توانگری بیمه آتش سوزی شرکت‌های مختلف از جمله بیمه آتش سوزی ایران، بیمه آتش سوزی آسیا، پاسارگاد و … را بررسی کنیم.

نسبت توانگری باید 100 یا بیشتر باشد تا شرکت بیمه توانایی جبران خسارت را داشته باشد.


سطح توانگری در 5 دسته طبقه‌بندی می‌شود:

سطح یک توانگری

‌در این سطح نسبت توانگری مالی 100% و حتی بیشتر از آن است؛ این یعنی وضعیت مطلوب. بیمه آتش سوزی البرز، آسیا، پاسارگاد، پارسیان و تعدادی دیگر در این سطح قرار دارند.


سطح دو توانگری

در این سطح توانایی مالی شرکت بیمه از 70% بیشتر و از 100% کمتر است. به این معنی که شرکت موردنظر توانایی مالی دارد اما برای بهبود شرایط باید سرمایه خود را افزایش دهد. بیمه آتش سوزی معلم، سینا، دانا، دی و آرمان در سطح دو قرار می‌گیرند.


سطح سه توانگری

توانایی مالی در این سطح از 50% بیشتر و از 70% کمتر است. شرکت‌های در این سطح نه‌تنها باید سرمایه خود را افزایش دهند بلکه باید برنامه‌ای دوساله برای افزایش سرمایه و سطح توانگری خود ارائه دهند. بیمه آتش سوزی میهن در این سطح قرار دارد.


سطح چهار توانگری

در این سطح، توانایی مالی از 10% بیشتر و از 50% کمتر است. خطر در این سطح بسیار زیاد است؛ بنابراین علاوه بر افزایش سرمایه اقدامات دیگری مانند کاهش صدور بیمه‌نامه نیز باید انجام گیرد. بیمه آتش سوزی ایران ، نوین و حافظ در این سطح قرار دارند. چیزی که تعجب‌آور است این است که بیمه آتش سوزی ایران در این سطح قرار دارد. نسبت توانگری بیمه آتش سوزی ایران از سال 91 تا 95 کاهش چشم‌گیری داشته است. برای مثال در سال 92 نسبت توانگری بیمه آتش سوزی ایران 119 بوده است در حالی که این رقم در سال 95 به 40 رسیده است!

بیمه آتش سوزی ایران اولین و تنها شرکت دولتی بیمه در کشور است.


سطح پنج توانگری

توانگری مالی در این سطح به زیر 10% می‌رسد که بیمه مرکزی می‌تواند پروانه فعالیت شرکت بیمه موردنظر را در یک یا چند رشته باطل کند.


البته ذکر این نکته ضروریست که سطح توانگری بالا لزوماً نشانه برتری نیست؛ یعنی در برخی موارد میزان رضایت مشتریان ارتباطی با سطح توانگری نداشته است. در ادامه به موضوع میزان رضایت مشتری که عامل بسیار مهمی است می‌پردازیم.


میزان رضایت مشتری

میزان رضایت مشتری از بیمه آتش سوزی بیمه ایران

عوامل مختلفی در میزان رضایت مشتری دخیل هستند از مرحله صدور بیمه‌نامه گرفته تا جبران خسارت.

راهنمایی صحیح

کسی که می‌خواهد بیمه آتش سوزی را خریداری کند از همان ابتدای مراجعه باید به درستی راهنمایی شود تا بتواند بیمه آتش سوزی موردنیاز خود را انتخاب کند. برای مثال شما برای خرید بیمه آتش سوزی ایران به دفاتر مربوطه مراجعه می‌کنید و راهنمایی لازم را دریافت می‌کنید. از آن‌جایی که ممکن است تمامی شعب به درستی شما را راهنمایی نکنند می‌توانید از اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو راهنمایی‌های مورد نیاز را دریافت کنید.


میزان رضایت مالی

نرخ بیمه آتش سوزی از فاکتورهایی است که اکثراً به آن توجه می‌کنند. معمولاً وقتی این نرخ مناسب باشد میزان رضایت مشتری نیز بیشتر می‌شود. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که میزان رضایت مالی مشتریان از بیمه آتش سوزی ایران در حد بسیار مطلوبی است.


صدور بیمه‌نامه

سادگی و سرعت صدور بیمه‌نامه نیز عامل مهمی برای جلب رضایت مشتری است؛ که این امر در رابطه با بیمه آتش سوزی ایران صدق می‌کند.

با استفاده از اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو این کار بسیار راحت‌تر خواهد بود.


دانش کارکنان

میزان اطلاعات کافی کارکنان هم در زمان صدور بیمه‌نامه و هم در زمان پرداخت خسارت، در میزان رضایت مشتری بسیار مؤثر است. بیمه آتش سوزی ایران در این زمینه خوب عمل کرده و رضایت مشتریان خود را جلب کرده است.


سرعت در پرداخت خسارت

اگر شرکت موردنظر در این امر از امتیاز خوبی برخوردار باشد، مسلماً مشتریان آن شرکت رضایت بیشتری خواهند داشت. برای مثال بیمه آتش سوزی ایران در حادثه دل‌خراش پلاسکو ظرف مدت 48 ساعت اقدام به جبران خسارت کرد.


پاسخگویی به شکایات

کیفیت ارتباط با مشتری و پاسخگویی به شکایات گرچه ممکن است در نگاه اول در مورد بیمه آتش سوزی آن‌چنان مهم به نظر نرسد اما این مسئله بسیار در جلب رضایت مشتری مؤثر است. عملکرد بیمه آتش سوزی ایران در این زمینه آن‌چنان که باید خوب به نظر نمی‌رسد.

بهتر است مشتریان در تمام مراحل (صدور بیمه‌نامه و جبران خسارت) از کیفیت ارائه خدمات راضی باشند.


تعداد شعب پرداخت خسارت

مسلماً هرچه تعداد شعب پرداخت خسارت دفاتر بیمه بیشتر باشد، امکان دسترسی مشتری، بهتر و آسان‌تر می‌شود. تعداد نمایندگان بیمه ایران (که بیمه آتش سوزی ایران را نیز شامل می‌شود) در استان تهران 2528 و در بقیه استان‌ها 5159 است. البته این رقم در مورد تعداد شعب پرداخت کاهش پیدا می‌کند؛ اما بیمه آتش سوزی ایران در این زمینه پشتیبانی خوبی ارائه می‌دهد.


قیمت

پیش از این گفتیم نرخ بیمه آتش سوزی مورد سؤال بسیاری از بیمه‌گزاران است. این نرخ در شرکت‌های مختلف بنا به شرایط شرکت مزبور متفاوت است. برای مثال نرخ بیمه آتش سوزی ایران 0.19 در هزار است؛ یعنی 0.00019 از سرمایه مورد بیمه.

این عدد برای خطرات اصلی است و در صورت خرید پوشش مازاد نرخ‌ بیمه آتش سوزی نیز تغییر پیدا می‌کند.


می‌بینیم که جلب رضایت بیمه‌گزار چقدر می‌تواند در بالا بردن سطح کیفی شرکت‌های بیمه مؤثر باشد؛ بنابراین میزان رضایت مشتری از فاکتورهای بسیار مهم انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی است. حالا بیایید نگاهی به بقیه فاکتورها بیندازیم.


خطرات تحت پوشش

خطرات تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه ایران

خطرات اصلی که بیمه آتش سوزی ساختمان تحت پوشش قرار می‌دهد شامل آتش، صاعقه و انفجار است. شما می‌توانید پوشش‌های مازاد را بسته به نیاز خود خریداری کنید مانند زلزله، ترکیدگی لوله، نشست ساختمان، سیل، سقوط هواپیما و … حال مسئله اینجاست که همه شرکت‌های بیمه تمام خطرات را پوشش نمی‌دهند. این می‌تواند فاکتور مهمی باشد؛ چراکه ممکن است پوشش مازاد موردنیاز شما در شرکت بیمه موردنظر قابل خریداری نباشد. باز هم به سراغ بیمه آتش سوزی ایران می‌رویم. در بیمه آتش سوزی ایران تمام خطرات پوشش مازاد قابل خریداری هستند.


پرداخت خسارت

پرداخت خسارت

واضح است که پرداخت خسارت عامل بسیار مهمی درسنجش و انتخاب بهترین بیمه است. شرکت بیمه‌ای که بتواند در پرداخت خسارت رضایت مشتری را جلب کند قطعاً موفق خواهد بود چراکه فرد خسارت‌دیده تمایل دارد در زمان بحران بهترین خدمات را دریافت کند. بیمه آتش سوزی ایران در مورد پرداخت خسارت از امتیاز خوبی برخوردار است و میزان رضایت مشتریان در این زمینه بالاست.


طرح‌های ویژه

طرح های ویژه شرکت بیمه ایران

برخی از شرکت‌های بیمه برای جذب مشتری، در طول فصل یا دوره زمانی خاصی از سال، طرح‌های ویژه‌ای تحت عنوان جشنواره اراِئه می‌دهند. طرح‌های بیمه در این جشنواره‌ها مزایایی نسبت به طرح‌های عادی بیمه دارند. برای مثال بیمه آتش سوزی ایران جشنواره نوروزی را در نظر گرفته بود که علاوه بر حوادث سفر نوروزی و چهارشنبه‌سوری، بیمه‌نامه آتش سوزی مسکونی را نیز شامل می‌شد.


کاهش قیمت به دلیل تخفیف

تخفیف بیمه آتش سوزی ایران

بحث تخفیف نیز می‌تواند در سنجش بیمه آتش سوزی شرکت‌های مختلف مؤثر باشد. برخی از شرکت‌های بیمه تخفیفاتی را برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند که این تخفیف‌ها عبارت‌اند از تخفیف دارندگان بیمه عمر و حساب بلندمدت از همان شرکت، تخفیف نظام‌مهندسی یا پزشکی و هم‌چنین تخفیفات مناسبتی. تعدادی از شرکت‌ها در ایام خاص، تخفیف‌های خاصی را منظور می‌کنند. بیمه آتش سوزی ایران در ایام دهه فجر تخفیفی را ارائه داده بود که تا آخر اسفند تمدید شد.

تخفیفات می‌توانند در متقاعد کردن مشتری برای خرید بیمه آتش سوزی، بسیار اثر گذار باشند.


با مواردی که در رابطه با انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی ذکر شد این نتیجه قابل برداشت است که نمی‌توان به‌طور قطع گفت بهترین بیمه آتش سوزی کدام است. نمی‌توان گفت بیمه آتش سوزی ایران بهتر است یا آسیا! البرز یا پاسارگاد! معلم یا پارسیان! هرکدام مزایایی دارند که شما (به‌عنوان بیمه‌گزار) باید بدانید که چه چیزی از بیمه آتش سوزی می‌خواهید. ممکن است قیمت برای شما مهم باشد یا پرداخت خسارت و یا شاید خطرات تحت پوشش. شاید هم بخواهید از مزایای جشنواره‌ها و یا تخفیفات استفاده کنید. قطعاً خودتان بهتر می‌دانید که از بیمه آتش سوزی چه انتظاری دارید.

طبق فاکتورهایی که مدنظر دارید می‌توانید جستجو کنید و بهترین را انتخاب کنید.

 

برای اینکه کارتان راحت‌تر شود ما به شما استفاده از اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو را پیشنهاد می‌کنیم. در سامانه استعلام قیمت بیمه آتش سوزی بیمیتو شما می‌توانید با توجه به فاکتورهایی که مدنظر دارید بیمه آتش سوزی مناسب خود را بیابید. نیازی به توضیح زیاد نیست بهتر است خودتان امتحان کنید. ما لینک‌های دریافت اپلیکیشن را در اختیار شما قرار می‌دهیم. انتخاب با خودتان!

نرخ بیمه آتش سوزی

اگر بیمیتو را انتخاب کردید ما بیمه آتش سوزی موردنظرتان را به‌صورت رایگان برای شما ارسال می‌کنیم.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید