بیمه بدنه خودرو صفر به ویژه در روزهای قبل از سال جدید بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد؛ چراکه در این دوره زمانی بیشترین خرید‌و‌فروش اتومبیل انجام می‌شود. همان‌طور که از خیابان‌های کلان‌شهرهایی مانند تهران مشخص است، روزانه تعداد زیادی خودرو صفر وارد بازار و توسط شهروندان خریداری می‌شود. با توجه به تراکم بالای خودرو در خیابان‌ها طبعاً نرخ تصادفات شهری نیز افزایش می‌یابد. این مسئله یکی از دغدغه‌های اصلی دارندگان خودرو است. ازاین‌رو صاحبان وسایل نقلیه صفر به‌ویژه خودروهای گران‌قیمت از همان ابتدا به دنبال خرید بیمه بدنه خودرو صفر خود هستند تا از این راه خسارات جزئی و کلی وارده به خودروی خود را تأمین کنند.

راه‌های متفاوتی برای دریافت پوشش‌های بیمه بدنه خودرو صفر وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 
مطلب مرتبط: بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه خودرو صفر در تصادف

بیمه بدنه خودرو صفر در سانحه تصادف تحت شرایط زیر هزینه خسارت وارد شده بر بیمه‌گزار را پرداخت می‌کند.

بیمه بدنه خودرو صفر در تصادف

چه خودرویی صفر محسوب می‌شود؟

سالانه میلیاردها تومان سرمایه بین مردم و تولیدکنندگان خودرو جابه‌جا می‌شود. در این میان تولیدکنندگان خودرو سعی دارند که با ارائه خدمات ویژه متقاضیان خودرو را به سمت خود جذب کنند تا بتوانند سهم بیشتری از بازار خودرو را به خود اختصاص دهند. در ادامه به نمونه‌ای از این خدمات اشاره خواهیم کرد. برخی از این شرکت‌ها عبارتند از ایران‌خودرو، سایپا، کرمان موتور و تعدادی دیگر از نمایندگان داخلی و واردکنندگان خارجی که در این میان ایران‌خودرو بیشترین تعداد مخاطب را در بازار خودرو از آن خود کرده است.

در تعاریف عمومی خودرو صفر به خودرویی می‌گویند که صاحب قبلی آن کمپانی تولیدکننده‌اش باشد. درصورتی‌که خودرو از نمایشگاه یا صاحب حقیقی آن خریداری شود، اگر کمتر از حدود 500 کیلومتر کار کرده باشد نیز به‌عنوان خودروی صفر معامله می‌شود.

اما در چارچوب شرکت‌های بیمه، خودرو صفر ویژگی‌های خاصی دارد. هر یک از شرکت‌ها بر طبق استانداردی که خود تعیین می‌کنند و ممکن است با شرکت دیگر متفاوت باشد، خودرو صفر را تعریف می‌کند. هر یک از موارد تعداد کیلومتر، کارکرد اتومبیل، مدت‌زمانی که از پلاک کردن یا شماره‌گذاری اتومبیل گذشته باشد، مدت‌زمانی که از تولید گذشته باشد و موارد دیگر به‌عنوان تعریفی برای ارائه بیمه بدنه خودرو صفر از جانب شرکت‌های بیمه تعیین می‌شوند.

شرکت‌های مختلف معمولاً برای خودروهای صفر کیلومتر، تخفیف بیمه بدنه در نظر می‌گیرند. بر همین اساس بیمه بدنه ایران تخفیف صفر کیلومتر را برای خودروهایی که حداکثر 3 ماه از ترخیص آن‌ها از کارخانه یا تحویل آن‌ها گذشته باشد اعمال می‌کند. همچنین تعریف بیمه بدنه پاسارگاد از خودروی صفر کیلومتر با تعریف سایر شرکت‌های بیمه، متفاوت است. برای استفاده از تخفیف صفر کیلومتر بیمه پاسارگاد، بیمه‌گزار باید در سالی که سال ساخت اتومبیل است اقدام به خرید بیمه کند.

هر یک از شرکت‌های بیمه ممکن است تعریف متفاوتی از خودروی صفر کیلومتر داشته باشند. 

بیمه بدنه را بیشتر بشناسیم!

بیمه بدنه را بیشتر بشناسیم!

بیمه بدنه درواقع پرداخت بخش بزرگی از خسارات مالی وارد به خودرو را تقبل می‌کند به‌جز در مواردی که خسارات وارده ناشی از حادثه تصادفی باشند که صاحب وسیله نقلیه در آن مقصر نیست؛ که در این صورت پرداخت خسارت بر عهده بیمه نامه خودرو مقصر خواهد بود.

بیمه بدنه شامل دو بخش خطرات اصلی و فرعی می‌باشد که برای خرید خطرات فرعی باید اول خطرات اصلی خریداری شوند و بعد از آن با پرداخت حق بیمه اضافی می‌توان پوشش هر یک از خطرات فرعی را به‌صورت جداگانه خریداری کرد. خطرات اصلی شامل سرقت کلی، آتش‌سوزی و حادثه هستند و خطرات فرعی شامل سرقت جزئی، هزینه رفت‌وآمد، هزینه مربوط به توقف، بلایای طبیعی، پاشش مایعات شیمیایی، حذف استهلاک، حذف فرانشیز، شکسته شدن شیشه، ترانزیت و پوشش نوسانات قیمت بازار هستند. هر یک از این موارد به‌تفصیل در مطلب بیمه بدنه خودرو بررسی‌شده‌اند.

اما شرکت بیمه، تمامی خسارت وارده بر خودرو را نمی‌پردازد و بسته به یک سری عوامل از پیش تعیین‌شده، پرداخت درصدی از خسارت وارد آمده به خودرو بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود که به آن فرانشیز بیمه بدنه می‌گویند.

بخشی از هزینه هر خسارت در بیمه بدنه بر عهده بیمه‌گزار است که به آن فرانشیز می‌گویند.

بعد از دانستن این نکات کلی در مورد بیمه بدنه به نحوه خرید بیمه بدنه خودرو صفر می‌پردازیم و طی آن روند و مدارک لازم جهت خرید بیمه بدنه خودرو صفر را شرح می‌دهیم.

 

از چه راه‌هایی می‌توان بیمه بدنه خودرو صفر را خریداری کرد؟

از چه راه‌هایی می‌توان بیمه بدنه خودرو صفر را خریداری کرد؟

همان‌طور که بالاتر به آن اشاره شد بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده خودرو و نمایندگی‌های فروش اتومبیل، به دنبال راهی برای جذب مشتری بیشتر هستند. یکی از این راه‌ها ارائه بیمه بدنه خودرو صفر با قیمتی نازل یا مجانی است که در این صورت شرکت خودروسازی با یک شرکت بیمه خاص همکاری خواهد داشت. باید دقت داشته باشیم که با توجه به پیچیدگی و تنوع خدمات بیمه بدنه، ممکن است شرکت تولیدکننده خودرو بهترین بیمه بدنه خودرو صفر را ارائه ندهد. در این صورت بهترین کار، تمدید بیمه‌نامه بدنه با شرکتی است که اطمینان به کیفیت خدمات آن پیش‌تر ثابت شده باشد. برای فهمیدن این موضوع می‌توان به سامانه بیمیتو مراجعه کرد و شرایط و قیمت بیمه بدنه البرز، ایران، پارسیان و… را با یکدیگر مقایسه کرد. روش دیگری که برخی از شرکت‌های خودروسازی مانند ایران‌خودرو برای جذب مشتری در پیش می‌گیرند ارائه کارت‌های طلایی است که خودرو صفر را تا یک سال تحت پوشش هر نوع خدمات تعمیراتی قرار می‌دهد. این خدمات تعمیراتی درواقع جزو سابقه بیمه بدنه نخواهند بود. در این شرایط دارنده خودرو صفر تا سال آینده نیازی به خرید بیمه بدنه نخواهد داشت.

اما در این میان مواقعی هستند که خودرو خریداری‌شده دارای بیمه بدنه نیست. در این صورت شخص باید به‌صورت انفرادی اقدام به خرید بیمه بدنه خودرو صفر خود کند. در این حالت با توجه به اهمیت و پیچیدگی بیمه بدنه، بهترین راه مقایسه قبل از خرید است. ازآنجایی‌که قیمت بیمه بدنه برای خودروی یکسان می‌تواند در شرکت‌های مختلف تا چند صد هزار تومان تفاوت داشته باشد فاکتور مقایسه قیمت اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. از طرفی کیفیت خدمات مانند سرعت رسیدگی، سرعت صدور، مبلغ پرداختی خسارت و فاکتورهای این‌چنینی نیز حائز اهمیت هستند و باید حتماً قبل از خرید با دقت بررسی شوند. فرآیند مقایسه در خرید سنتی بیمه بدنه خودرو صفر و از طریق نمایندگی‌های بیمه تقریباً غیرممکن است. به همین دلیل سامانه بیمیتو همان‌طور که امکان مقایسه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بیمه عمر، درمان تکمیلی، آتش‌سوزی و مسافرتی را فراهم کرده است امکان مقایسه دقیق و موردی بیمه بدنه و خرید آنلاین آن را نیز فراهم کرده است.

قیمت بیمه بدنه خودروی یکسان در شرکت‌های مختلف می‌تواند تا چند صد هزار تومان تفاوت داشته باشد.

چه مدارکی برای خرید بیمه بدنه خودرو صفر لازم است؟

چه مدارکی برای خرید بیمه بدنه خودرو صفر لازم است؟

درصورتی‌که بیمه بدنه برای اولین بار برای خودرویی خریداری شود چه بیمه بدنه خودرو صفر باشد چه بیمه بدنه خودروی کارکرده‌ای که قبلاً بیمه نشده است تنها مدرک لازم برای ارائه به نمایندگی فروش بیمه، کارت ماشین است.

حال اگر خودروی موردنظر هنوز مراحل شماره‌گذاری را طی نکرده باشد و پلاک نشده باشد، کارت ماشین ندارد. در این شرایط متقاضی بیمه بدنه خودرو صفر با ارائه کارت سبز خودرو که هنگام خرید خودرو دریافت کرده است می‌تواند بیمه بدنه خودرو صفر خود را خریداری کند؛ اما در این شرایط خودرو صفر تحت پوشش سرقت کلی قرار نمی‌گیرد تا زمانی که کارت ماشین خود را به نمایندگی بیمه ارائه دهد و الحاقیه‌ای مبنی بر پوشش سرقت کلی نیز به بیمه بدنه خودرو صفر او ضمیمه شود.

فرآیند صدور بیمه بدنه خودرو صفر به چه صورتی است؟

بعد از ارائه مدارک ذکرشده در بالا (کارت ماشین یا کارت سبز) نمایندگی بنا به استانداردهای خود به دو صورت، کارشناسی بیمه بدنه را انجام خواهد داد. در صورتی‌که ارزش خودرو از میزان مشخصی پایین‌تر باشد، متقاضی بیمه بدنه خودرو صفر می‌تواند که تصاویری را از زوایای مختلف از خودرو خود برای نمایندگی بیمه ارسال کند تا شرکت بیمه از سلامت خودرو اطمینان حاصل نماید. در‌حالتی‌که ارزش خودرو از مبلغ مشخص شده توسط شرکت بیمه بالاتر باشد، کارشناس شرکت بیمه به‌صورت فردی در محل حاضر می‌شود و گزارش سلامت خودرو را برای شرکت بیمه تهیه می‌کند.

 

بعد از مراحل کارشناسی سلامت خودرو، نمایندگی اقدام به صدور بیمه‌نامه می‌کند. شروع و پایان اعتبار بیمه بدنه خودرو صفر نیز مانند بیمه شخص ثالث است. به این صورت است که هر روزی که بیمه بدنه خریداری شود اعتبار آن از بامداد روز بعد شروع می‌شود. برای مثال اگر بیمه‌نامه بدنه در ظهر روز بیست و پنج بهمن خریداری شود از بامداد بیست و ششم بهمن فعال می‌شود. همچنین فاصله بین بازرسی خودرو تا صدور بیمه‌نامه حداکثر می‌تواند 24 ساعت باشد.

تمدید بیمه بدنه به چه صورت خواهد بود؟

برای تمدید بیمه بدنه در صورتی‌که تاریخ تمدید قبل از اتمام اعتبار باشد و ارزش خودرو کمتر از یا یکسان با بیمه‌نامه قبل اعلام شود، صدور بیمه‌نامه جدید بدون فرآیند کارشناسی انجام می‌شود؛ اما درصورتی‌که بین تاریخ تمدید و اتمام بیمه‌نامه حتی یک روز فاصله بیافتد، نمایندگی برای صدور بیمه‌نامه بسته به شرایط خودرو فرآیند بازرسی خودرو را به یکی از دو صورت بالا انجام خواهد داد.

9 نظرات

  1. سلام یک سوال؟ایا پرداخت غرامت کلی بیمه بدنه خودروهای سواری تولید داخل بر اساس قیمت کارخانه(اظهار مبلغ از طرف صاحب خودرو مبلغ کارخانه باشد و زمان وقوع حادثه هم قیمت کارخانه بدون تغییر همان باشد) تعیین میشود یا بازار؟

    • سلام
      این موضوع بر اساس قیمتی است که موقع بیمه کردن ادعا می کنید
      به نسبت قیمت اعلام شده از سمت شما پرداخت خسارت انجام می شود

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید