بیمه بدنه خودرو از جمله خدمات بیمه‌ای است که علی‌رغم تعداد متقاضی بالا، روشی برای قیمت‌گیری دقیق آن اندیشیده نشده است. به‌صورتی که تفاوت بیمه بدنه خودرو در شرکت‌های مختلف برای خودرو و خدمات یکسان ممکن است تا چند هزار تومان تفاوت داشته باشد. در این میان علاوه بر قیمت بیمه بدنه خودرو، اطلاعات کافی نیز در اختیار متقاضیان قرار داده نمی‌شود و این موضوع منجر به خرید بدون آگاهی و درنتیجه سردرگمی بیمه‌گزار در حین حادثه و پیگیری روند دریافت خسارت می‌شود. در سامانه بیمیتو هر آنچه که برای خرید آگاهانه بیمه نامه خودرو لازم بود طی چندین مطلب توضیح داده شد. در اینجا تلاش بر این است که اطلاعات پایه در مورد بیمه بدنه خودرو به‌صورت شفاف بیان شود تا دید کلی نسبت به امکانات بیمه بدنه خودرو در اختیارتان قرارگیرد. در آینده در مطالب جداگانه به‌تفصیل به شرح هر یک از موارد خواهیم پرداخت.

 
مطلب مرتبط: بیمه بدنه چیست؟ 

پوشش‌های بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه خودرو همان‌طور که از نامش مشخص است مربوط به خسارات وارده به خودرو می‌شود و نه افراد. بیمه شخص ثالث، خسارات ناشی از هرگونه آسیب مالی به اشخاص زیان‌دیده غیر از راننده و هرگونه آسیب جرحی را تقبل می‌کند؛ بدین معنا که درصورتی‌که به‌وسیله نقلیه راننده مقصر خسارتی وارد شود بیمه شخص ثالث هیچ تعهدی در قبال جبران آن ندارد. در چنین شرایطی لزوم خریداری بیمه بدنه خودرو مطرح می‌شود. درصورتی‌که شخص برای وسیله نقلیه خود بیمه بدنه خریداری کند شرکت بیمه بخشی از خسارات وارده به خودروی شخص را درصورتی‌که آسیب ببیند پرداخت می‌کند به جز در مواردی که شخص در حادثه رانندگی زیان‌دیده باشد که در این شرایط بیمه شخص ثالث، راننده مقصر موظف به پرداخت خسارت می‌باشد.

پوشش‌های بیمه بدنه خودرو در تصادف

بیمه بدنه خودرو در تصادف در شرایط زیر پوشش‌هایی را برای بیمه‌گزار دارد:

پوشش‌های بیمه بدنه خودرو در تصادف

بیمه بدنه خودرو مانند بسیاری از بیمه‌های دیگر شامل دو دسته پوشش اصلی و پوشش اضافی است. برای خرید پوشش‌های اضافی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت ابتدا باید پوشش خطرات اصلی خریداری شود.

بیمه‌گزار می‌تواند هم در مواقعی که مقصر حادثه است و هم در مواقعی که مقصر حادثه نیست از بیمه بدنه استفاده کند. 

خطرات اصلی

خطرات اصلی شامل حادثه جزئی و کلی، آتش‌سوزی و سرقت کلی است که به شرح زیر است:

1- حادثه

زمانی که خودرو دچار حادثه شود شرکت بیمه، متعهد به پرداخت خسارت ناشی از این حادثه است. برای مثال اگر بیمه‌گزار در حادثه رانندگی دچار خسارت شود درصورتی‌که مقصر باشد پرداخت بخشی از خسارت وارده به خودروی مقصر بر عهده شرکت بیمه خواهد بود. اگر خودرو بیمه‌گزار در اثر برخورد با جسمی ساکن آسیب ببیند نیز مشمول این پوشش می‌شود. 

همچنین واژگونی و سقوط خودرو، برخورد اجسام خارجی به خودرو چه در حال حرکت و چه ساکن از زیرمجموعه‌های این پوشش هستند.


2- آتش‌سوزی

یکی دیگر از پوشش‌های بیمه بدنه خودرو، حوادثی است که منجر به آتش‌سوزی می‌شوند. برای مثال اگر خودرو در اثر برخورد صاعقه دچار آتش‌سوزی و انفجار شود بیمه بدنه خودرو خسارات ناشی از این حادثه را تقبل می‌کند.

حوادثی که منجر به آتش‌سوزی می‌شوند، تحت پوشش بیمه بدنه هستند.


3- سرقت کلی

درصورتی‌که خودرو به سرقت رود، بیمه بدنه خودرو هزینه آن را تقبل خواهد کرد. به این نکته توجه کنید که پوشش سرقت دو حالت دارد. در دسته‌بندی خطرات اصلی سرقت کلی مدنظر است و در این حالت وسایل جانبی خودرو تحت پوشش بیمه بدنه خودرو قرار نمی‌گیرند. این عامل در دسته‌بندی خطرات فرعی نیز گنجانده شده است که در این حالت، متقاضی می‌تواند در صورت تمایل قطعات و لوازم جانبی خودروی خود را تا سقف معینی بیمه کند و در صورت سرقت این لوازم، هزینه را از طریق دریافت خسارت از شرکت بیمه جبران کند که در بخش خطرات فرعی بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

به همین دلیل است که به بیمه بدنه بیمه سرقت خودرو هم می‌گویند.

 

 

خطرات فرعی

این خطرات در خرید بیمه بدنه اجباری نیستند و متقاضی در ازای انتخاب هر یک از پوشش‌ها باید هزینه جداگانه‌ای را علاوه بر هزینه مربوط به پوشش خطرات اصلی بپردازد. این خطرات شامل موارد زیر می‌باشند:

1- سرقت لوازم جانبی خودرو

سرقت کلی در بیمه بدنه خودرو

در این حالت متقاضی می‌تواند علاوه بر خرید خطرات اصلی بیمه بدنه خودرو که البته سرقت کلی نیز جزو آن است به‌صورت جداگانه تا سطحی که تمایل دارد، وسایل و لوازم جانبی خودروی خود مانند سیستم صوتی و رینگ و لاستیک را نیز تحت پوشش بیمه بدنه خودرو قرار دهد. در این شرایط اگر هر یک از این لوازم به سرقت بروند، شرکت بیمه پرداخت بخشی از هزینه آن‌ها را تقبل می‌کند.


2- هزینه رفت‌وآمد

بیمه‌گزار می‌تواند با خرید پوشش هزینه رفت‌وآمد درصورتی‌که به هر یک از دلایل خطرات اصلی به‌جز سرقت، قادر به استفاده از خودروی خود نبود تحت این پوشش، هزینه روزانه‌ای را در مدتی معین برای رفت‌وآمد خود از شرکت بیمه دریافت کند. این پوشش مخصوص خودروهای سواری است.

در صورتی که خودروی مورد بیمه سواری باشد، بیمه‌گزار می‌تواند پوشش هزینه رفت‌و‌آمد را خریداری کند.


3- هزینه مربوط به توقف

این پوشش بیمه بدنه خودرو مختص به بارکش‌ها و اتوکارها است. درصورتی‌که صاحب وسیله نقلیه این پوشش را خریداری کند اگر به دلیل هر یک از خطرات بیمه بدنه، خودرو متوقف شود شرکت بیمه هزینه خسارت ناشی از توقف آن را می‌پردازد.


4- بلایای طبیعی

بلایای طبیعی در بیمه بدنه خودرو

از طریق این پوشش می‌توان هزینه خسارات ناشی از بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله را از شرکت بیمه دریافت کرد. البته همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد خسارات ناشی از صاعقه جزو خطرات اصلی بیمه بدنه خودرو است و برای دریافت آن لازم نیست هزینه‌ اضافی پرداخته شود.


5- پاشیدن مایعات شیمیایی و اسید

با پرداخت حق بیمه اضافی می‌توان پوشش بیمه بدنه خودرو مربوط به ریختن مایعات شیمیایی روی بدنه ماشین را خریداری کرد. در واقع خرید این پوشش در بیمه بدنه خودرو بسیار مرسوم است. برای مثال درصورتی‌که رنگ بدنه خودرو در اثر ریخته شدن روغن ترمز از بین برود، خسارت ناشی از آن از طریق این پوشش قابل دریافت است.


6- حذف استهلاک

این مورد پوشش تنها در مورد خودروهایی می‌تواند اعمال شود که دارای تخفیف 45% به بالای عدم خسارت باشند. البته استهلاک باتری و لاستیک‌ها مشمول این پوشش نمی‌شوند.


7- حذف فرانشیز

فرانشیز موضوعی مهم در بیمه بدنه خودرو است که در آینده به‌تفصیل به توضیح آن خواهیم پرداخت. در این مورد که مربوط به پوشش‌های اضافی بیمه بدنه خودرو است درصورتی‌که بیمه‌گزار تخفیف دارای عدم خسارتی بیشتر از 45% باشد می‌تواند این پوشش را خریداری کند. همچنین این مورد، تنها خسارات اصلی به‌جز سرقت کلی، سرقت جزئی و خسارت کلی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

8- شکسته شدن شیشه

خطرات فرعی بیمه بدنه خودرو

با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توان پوششی را خریداری کرد که مربوط به خسارات ناشی از شکسته شدن شیشه می‌شود. البته در این مورد، شیشه باید به‌تنهایی و بدون برخورد جسم خارجی شکسته شود؛ برای مثال در هنگامی‌که شیشه در اثر گرم و سرد شدن هوا می‌شکند. موتورسیکلت‌ها تحت پوشش این خطر قرار نمی‌گیرند.


9- ترانزیت

در حالت کلی بیمه بدنه خودرو تنها در داخل کشور دارای اعتبار می‌باشد. درصورتی‌که بیمه‌گزار قصد انتقال خودروی خود به خارج از کشور را دارد بهتر است پوشش ترانزیت را خریداری کند تا در محدوده جغرافیایی خارج از ایران نیز تحت پوشش بیمه بدنه خودرو قرار بگیرد. البته سرقت کلی و سرقت لوازم جانبی خودرو مشمول پوشش ترانزیت نمی‌شوند.

بیمه بدنه خودرو در خارج از کشور اعتبار ندارد مگر این‌که پوشش ترانزیت خریداری شود.


10- پوشش نوسانات قیمت بازار

این نوع پوشش به‌تازگی وارد حوزه بیمه بدنه خودرو شده است. بعد از افزایش ناگهانی قیمت خودرو در چند سال گذشته این پوشش بدین منظور تعریف شده است که خسارت دریافتی توسط فرد در صورت وجود نوسان در بازار تا سقف 20% سرمایه بیمه‌شده افزایش یابد. البته این در صورتی است که بیمه‌گزار ارزش واقعی خودروی خود را در هنگام خرید بیمه اعلام کرده باشد.

نکته‌ای که درباره پوشش‌های اضافی بیمه بدنه وجود دارد این است که این پوشش‌ها ممکن است همیشه توسط تمام شرکت‌های بیمه ارائه نشود و بعضی از شرکت‌های بیمه بعضی از این پوشش‌ها را اصلاً ارائه ندهند. برای مثال بیمه بدنه آسیا جزء معدود شرکت‌هایی است که پوشش هزینه توقف و حذف استهلاک را به بیمه‌گزار ارایه می‌دهد. می‌توان به سامانه بیمیتو مراجعه کرد و با استعلام و محاسبه آنلاین بیمه بدنه فهمید که بیمه بدنه ایران، البرز، پارسیان و… هر کدام، کدام‌یک از پوشش‌ها را ارائه می‌دهند.

خرید بیمه بدنه

خرید قسطی بیمه بدنه

برای خرید بیمه بدنه خودرو می‌توان به یکی از نمایندگی‌های بیمه مورد نظر مراجعه کرد و اقدام به خرید بیمه بدنه کرد. با این روش خرید امکان مقایسه شرکت‌های بیمه برای شما ایجاد نشده است؛ مگر اینکه خود به چند شرکت بیمه مراجعه کنید و نسبت به قیمت و شرایط بیمه بدنه شرکت های مختلف اطلاعات کسب کنید. این کار کمی زمان بر است و شاید از حوصله خیلی از افراد خارج باشد. اما برای انتخاب بیمه مناسب و مقایسه طرح‌های مختلف می‌توان روی کمک بیمیتو حساب کرد!

بیمیتو سامانه‌ای برای خرید آنلاین بیمه است. با بیمیتو می‌توان نرخ بیمه شخص ثالث را بین شرکت‌های مختلف مانند بیمه ایران، البرز، آسیا و… مشاهده کرده و نسبت به خرید آنلاین انواع بیمه مثل بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی، بیمه عمر، بیمه درمان تکمیلی، بیمه مسافرتی و… اقدام کرد.

با بیمیتو فقط کافی است 5 دقیقه برای خرید بیمه خود زمان بگذارید تا مناسب‌ترین بیمه را برای خود انتخاب و خریداری کنید. پس از خرید، بیمه‌نامه رایگان درب منزل شما ارسال می‌شود.

88 نظرات

  • سلام دوست عزیز. متوجه منظورتون نشد. از عقب منظورتون چیه؟ یعنی دنده عقب بخوری به جایی یا این که از عقب بزنن به ماشین؟

   • سلام من ماشینم بیمه بدنه دانا. چند روز پیش دچار اتش سوزی شد وکارشناس اتش نشانی تایید کرد غیر عمد بوده.الان تو اتاق کلا سوخته حتی یه مقداری به عقب کاپوت جلو خسارت زده.ورنگ ماشین باید کلا صافکاری و رنگ بشه بعد تعهد بیمه من ۵۰ تومنه ایا تا ۵۰ تومن هم خسارت دیده باشه میدن وآیا اگه ماشین زیر ۱۰ سال باشه افت قیمت هم میدن.

    • عباس عزیز سلام
     تعیین مقدار خسارت توسط کارشناس بیمه و بعد از بازرسی انجام می‌شه و دریافت خسارت افت قیمت هم به قرار داد شما با شرکت بیمه بستگی دارد.

 1. مطالب قوانین بیمه که شرح داده شده است بی نقص و عالی میباشد.
  ولی هنگام پرداخت خسارت بیمه بدنه کارشناسان تعیین خسارت که منتخب اداره بیمه است طوری جانب بیمه را دارند که انگار از جیب خودشان پرداخت میکنند و پایین ترین پرداختی را نسبت به هزینه واقعی خسارت به بیمه شده میدهند ایجا خستگی و نامرادی در بیمه شده باقی میماند و خود را مظلوم حس میکند.

  • سلام
   ممنون از نظرتون.
   اساساً این موضوع که شما می‌فرمایین در مورد هر کسب‌وکاری که به دنبال رابطه بلندمدت با مشتریان خودش نباشه، طبیعیه. اما خب در مورد کسب‌وکارهایی که به دنبال روابط بلندمدت با مشتریان باشن اصلاً خوب و طبیعی نیست. به نظر می‌رسه شرکت‌های مختلف بیمه در ایران، هنوز به یکپارچگی کامل در مورد تعیین خسارت نرسیدن و به طور موردی ممکنه نارضایتی‌هایی در بین مشتریان شکل بگیره. البته روندی که طی سال‌های پیش در صنعت بیمه کشور شکل گرفته، بسیار مثبت و امیدوارکننده‌ست و امیدواریم شرکت‌های بیمه بتونن رضایت‌مندی خیلی خیلی بیشتری رو در میان مشتریان به وجود بیارن.

  • دقیقا با شما موافقم کارشناس تصادفات بنظرم هر چی خسارت کمتر بزنن احتمالا درصدی به اونا پرداخت میشه اما این واقعا ناعادلانه هست واسه راننده و بیمه بدنه ک پرداخت کرده واسه چنین مواقعی و نباید در حق زیان دیده بیشتر ظلم بشه

 2. باسپاس فراوان
  اگر خودرویی بیمه بدنه داشته باشد .تصادف کند .وخسارات موتوری بردارد . آیا بیمه بدنه خسارات وارده را می پردازد.؟
  سوال دوم اگر خودروی موتور بسوزاند چطور ؟

   • سلام، ماشینمون تصادف کرد، با سنگ برخورد کرد، کارتل روغن خرد شد، و موتور کامل جام کرد، بیمه بدنه داشتیم، اما الحاقیه نداشت ماشین رو وقتی بیمه کردیم، گفتن سقف بیمه 80 میلیونه، بعدش که الحاقیه اومد، متاسفانه الحاقیه نزدیم، الان ماشین، 200میلیونه، و 30میلیون خرج برداشته، بیمه چه مقدار از خسارت رو میده؟ سپاس

    • سلام
     بیمه متناسب با قیمتی که ماشین رو بیمه کردید خسارت میده
     مثلا اگه ارزش بیمه بدنه نصف ارزش فعلی ماشینتون باشه، نصف خسارت وارد شده رو پرداخت می کنه

 3. سلام موقع که پول بیمه بدنه رامیدی باخوشحالی ازت میگیرن من هفت سال پول بیمه بدنه دادم امسال تصادف کردم .ولی وقتی میخوای خسارت بگیری باید کفش آهنی پات باشه مخصوصاوقتی ماشینت زیاد اسیب دیده باشه دمشون گرم . میگیرن ولی موقع خسارت دادن چرا خستت میکنن نمیدونم چه صیغه ای هست

 4. سلام و وقت بخیر
  اکسل عقب ماشین من هنگام حرکت در یک دست انداز ضربه شدید خورده و باید کامل تعویض شود. این مورد تحت پوشش بیمه بدنه هست؟ بیمه البرز هست.
  سپاسگزارم

 5. سلام و عرض ادب
  اگه خودروی من شب خود به خود از چراغش اتصالی کنه و سپرم بسوزه این اتفاق شامل پوشش بیمه بدنه میشه؟ بیمه ی معلم بیمه بدنه کردم؟با تشکر

  • سلام
   خیر این مورد نقص فنی هستش و بیمه بدنه خسارت نمیده
   در این موضوع می تونین از شرکت تولیدکننده شکایت کنین و خسارت بگیرین

 6. سلام، اگه خودبخود بالابر یکی از شیشه های عقب ماشین خراب بشه شامل پوشش بیمه بدنه میشه ؟
  اگه دنده عقب بزنیم ب چیزی، شامل میشه ؟

 7. اگر خودرو سرقت بشه و تمام لوازم خودرو رو بدزدند، مثل باطری و دینام و ضبط و باند و لاستیکا و …
  چقدر زمان میبره بیمه خسارت پرداخت کنه. بیمه ایران هست. و ماشین لاستیک نداره ، باید حتما ماشین رو ببریم خود بیمه؟

  • باید ماشین رو با ارائه گزارش پلیس ظرف مدت 4 5 روز به بیمه ایران معرفی کنید تا بتونید خسارت بگیرین
   گرفتن خسارت زیاد زمان بر نیستش

 8. سلام بر شما
  ماشین من کنار خیابان پارک بوده که توسط فردی ناشناس از ناحیه شیشه ها و چراغ ها و بدنه تخریب شده. با مراجعه به بیمه ابتدا گفتند این تهاجم است و از پرداخت خسارت خودداری کردند،با پافشاری بنده و نماینده بیمه و ارائه پورتفو (قرارداد سازمانی که بنده کار میکنم با شعبه بیمه آسیا) قرار شد مدیریت نظر دهد سپس ۷ ملیون به عنوان علی الحساب پرداخت کردند. وقتی برای دریافت مابقی خسارت مراجعه کردم گفتند در پرونده هیچ دستوری نیست و شخصی هم که گفته علی الحساب پرداخت شود منتقل شده و اگر اصرار کنی علی الحساب را باید برگردانی! در صورتی که واقعا نه شورشی بوده نه نزاعی، یک شخص ناشناس فقط آمده ماشین من را تخریب کرده و رفته فیلم دوربین مدار بسته هم موجود است. کل خسارت ۱۵ ملیون بوده و بیمه آسیا می‌باشد. با سپاس

   • چرا جوابشو درست ندادی؟ طرف میگه دوربین ثبت کرده ،که خسارت زدن اما بیمه پولشو کامل نداده،این سوال مطمعنن سوال خیلیاست،شما هیچوقت جواب درست تو همچین سوالایی نمیدین

 9. سلام ماشینم سمند۸۶ هست بیمه بدنه ایران یکسال تخفیف بیمه بدنه داره متاسفانه قیمت که بیمش کردم مال قبل از نوسانات بازار بود به مبلق ۱۸ یه نفر عمدا ماشین را اتش زده به غیر از متور کل ماشین سوخته بیمه خسارت میدهد

 10. سلام
  میشه بفرمایید که اگر خود راننده بیمه گذار مقصر باشه (در سراشییبی حواسم پرت شد خودرو حرکت کرد خوردم جایی) و اولین بار هست که می خوام از بیمه استفاده کنم به چه صورت هست؟

 11. متاسفانه شرکت های بیمه در ایران از استانداردهای مشتری مداری فاصله زیادی دارن و هنگام گرفتن پول بسیار خوش برخورد و پیشرفته ترین امکانات موجوده ولی هنگام پرداخت خسارت بدبرخورد امکانات از کار میفته و از زمین وآسمون هم برات قانون و تبصره میارن که این تحت پوشش نیست

 12. سلام،
  ماشین من پرشیاست و بیمه بدنه دارم و دیروز ماشینم لیز خورد و سپر جلویی شکست.
  چون مقصر من بودم دیگه منتظر پلیس نشدیم. آیا الان می تونم خسارت سپرو از بیمه بگیرم؟ اگه جوابتون مثبته، اول باید چیکار کنم؟

 13. من از عقب با اپتیما ۲۰۱۰ تصادف کردم بیمه من تموم شده. اپتیما بیمه بدنه داره میتونه از بیمه بدنه خودش استفاده کنه. و این ماشین ب خاطر مدلش شامل افت قیمت هم میشه

  • بیمه بدنه اپتیما مازاد خسارت بیمه شخص ثالث شما رو میده
   و وقتی که شما بیمه شخص ثالث ندارید یخورده وضعیت متفاوته
   بیمه بدنه اپتیما برای چه شرکتیه؟

 14. درود دوستان
  دقیقا فراشیز ناشی از حوادث کلی سیل خودرو چند درصده ؟
  آیا کسورات دیگه ای همچون استهلاک پیش از ده سال بر مبلغ پرداختی موثر میباشد ؟

 15. سلام در چ صورت کارشناس دستور تعویض اتاق خودرو رو صادر میکنه ماشین من ۴۰۵ و جلو ماشیم و عقب ماشین فقط از سمت راست اسیب دیده ایا شامل تعویض اتاق میشه؟؟

 16. سلام، تو پارکینگ منزل مسکونی هنگام خروج درب راننده به دیوار گرفته و رنگ پریده شده است ، و هنگام دنده عقب دوباره به دیوار برخورد کردم ، آیا بیمه بدنه پارسیان این خسارت را جبران میکنه ؟

 17. با سلام
  بیمه البرز
  با ماشین ام جی جی اس خود در محور بوشهر کنارتخته با سرعت به عقب یک تریلر برخورد کردم و حدود پنجاه متر معلق زدم .زمانی که از ماشین پیاده شدم عین فیلم ها فکر کردم مرده ام و دنبال جسد خود بودم .به خود که اومدم راننده تریلی که خسارت ندیده بود به من گفت برود و من چون حال روحی مناسب نداشتم گفتم برو و رفت .حتی یادم رفت شماره ماشین یا شماره راننده بگیرم .بعد که زنگ زدم پلیس بیاد گفت چون تریلی رفته از کشیدن کروکی امتناع کرد. همون لحظه خودرو بر داشت میومد ماشین بردن شیراز .رفتم از دادگاه کنارتخته نامه کارشناسی گرفتم و کارشناس با بازسازی صحنه کروکی کشید .حالا که آوردم بیمه .کارشناس بیمه میگه اولا این ماشین باید کشته یا زخمی داده باشد .میگم مگه پراید و پژو هست .هست ایربک باز شده .و چون گزارش صد و ده و اورژانس ندارم مرا تهدید میکند که از خیر بیمه بگزر. میگم ماشین من سه سال بیمه بدنه داره و تاریخ تمدید مربوط به شش ماه پیش هست .چون خسارت من حدود دویست میلیون هست بیمه البرز داره منو اذیت میکنه .
  تا چه اندازه بی انصاف باشی که چنین کاری به بیمه گذار کنی .البته من پیگیر هستم .دوستان مواظب باشید مدارک تصادف تکمیل باشه چون بیمه دنبال نقطه ضعف هست

 18. سلام ، وقت بخیر. ما یک خودروی پراید مدل 90 داریم که به ارزش 30000000 تومان بیمه بدنه ایران کردیم. خودمون ساکن تهران هستیم. در همدان تصادف کردیم و مقصر خودمون بودیم.( زدیم به دیوار ) به نمایندگی بیمه ایران مراجعه کردیم گفتند پول یدک کش تا تهران رونمی دیم اما از محله حادثه تا اولین نمایندگی که خودشون بودند رو گفتند پرداخت می کنند. از ما 700000 تا 800000 می خواستند که خودرو رو به تهران یدک کنند اما ما ترجیح دادیم همون جا بمونه و تعمیر بشه . سوال اول این هست که مایی که توی همدان خونه نداریم و مسافریم باید ماشینمون بمونه اونجا و تعمیر بشه؟ و یا ممکن بوده بتونیم بیاریم تهران؟ منظور هزینه یدک کش هست. دوم اینکه الان به جز فرانشیز که برای ماشین مدل 90 دو تا 3600000 کم کردن ( مجموعا حدود 720000 تومان) و یکسری چیزها رو اصلا قبول نکردن. مثلا میگن گاز کولر شامل تعهدات بیمه تحت هیچ شرایطی نیست چون مصرفیه!!!!!! و یکسری چیز های جزیی مثل گیریس و بست و این هاست که اصلا پرداخت نمی کنن و میگن مصرفیه. مورد بعدی هم استیک و رینگ هست که خودتون بهتر می دونید فقط نصفش رو میدن. باتری رو هم میگن داغی اش رو تحویل بدید با نرخ امروز 430000 تومان پول باتریه و چون مصرفی حساب می شه بما حدود 2300000 تومان میدن و با دریافت داغی ما موقع خرید باید هزینه کامل باتری رو بپردازیم و خودشون صاحب ی داغی با قیمت 170000 تومان میشن یعنی نهایتا بما 70000 تومان پول برای باتری میدن. به هرحال سوال آخر اینکه به جز گاز کولر که 2000000 تومان میشه حدودا و یکسری موارد جزیی ( به گفته خودشون) 1000000 تومان پول ما رو پرداخت نمی کنند بعبارتی 4600000تومان خرج ماشین شده بیمه بما گفته نهایتا 3300000 با تمام کسورات میده. آیا این عوامل و قیمت ها و کسورات طبیعیه یا قابل پیگیریه؟ مشخصات بیمه هم شامل بیمه اصلی ، سرقت درجا کل ، بلایای طبیعی ، میخ کشیدن و اسیدپاشی است. بیمه بدنه ایران. لطف می کنید پاسخ بدید. با تشکر.

 19. با سلام
  خسارتی که توسط بیمه بدنه برای خودرو من تعیین شده تقریبا نصف قیمتی ست که من خرج کردم
  ماشینم نمایندگی گذاشتم برای درست کردن بعد از چند وقت نمایندگی باهام تماس گرفت که چند قطعه رو ندارن که باعث شد خودم قطعات و تهیه کردم که حدود ۵۸میلیون شد
  روزی که پیش فاکتور بردم برای بیمه ,کارشناسه گفت باید فاکتورات توی فاکتور نمایندگی وارد شده باشه که بردم نمایندگی وارد کرد ،بعد از یکماه دوندگی و ایرادهای بنی اسرائیل ی قیمت خسارت خودروم رانصف هزینه ای که از جیب دادم تعیین کردن
  لطف کنید راهنماییم کنید چه طور میتونم اعتراض کنم وبه کجا باید مراجعه کنم

  • میزان خسارت پرداختی کارشناسی شده است. این عدم تطابق خسارت پرداختی با خسارتی که ایجاد شده ممکنه به خطر ارزش خودرو باشه. یعنی ارزش خودرویی که اعلام کردید در زمان خرید بیمه کمتر از ارزش فعلی خودروی شما باشه. به هر حال وقتی کارشناس بیمه خسارت رو تایید کرده باید از طریق مراجع دیگه‌ای مثل شورای حل اختلاف اقدام کنین.

 20. سلام وقتتون بخیر خسنه نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم اگه ماشین بیمه بدنه داشته باشه و کسی روی ماشین خط بندازه شامل بیمه بدنه میشه یا نه؟

  • سلام
   وقت بخیر
   بستگی داره که بیمه‌تون رو از کدوم شرکت بیمه گرفته باشین. اگه پوشش کشیدن میخ روی بدنه رو داشته باشین این خسارت بهتون پرداخت می‌شه.

   • با سلام،ماشین من چپ کرده و بنده پوشش نوسانات قیمت را دارم الام قیمت ماشین حدود ۱۵ملیون افزایش یافته به من میگن چون خسارت کلی خورده نوسان قیمت تعلق نمیگیره،نوسانه قیمت برای خسارت جزئ هستش آیا یه همچین پاسخی منطقی هستش،بیمه ماشین دانا هستش،ممنون میشم راهنمایی کنید

    • سلام
     طبق قوانین اکثر شرکت‌های بیمه پوشش نوسانات رو برای خسارات کلی پرداخت می‌کنن. در خسارات جزیی هم معمولاً ارزشِ روزِ قطعات و تعمیر خودرو محاسبه می‌شه که به نوعی نوسانات قیمت در اون لحاظ شده. به نظر می‌رسه پاسخی که به شما دادن چندان صحیح نیست مگر اینکه بخشنامه جدیدی اومده باشه. پیگیر باشین و با مشاورین دیگه‌ای از شرکت بیمه دانا مسئله خودتون رو مطرح کنید.

 21. سلام من یک نیسان وانت صفر خریدم و بیمه بدنه دانا داره متاسفانه ماشینم به تیره برق وسط بلوار میخوره و اتاق جلو وشاسی خراب میشه ماشین بالای ۶۰درصد خرابه شده آیا میشه ماشین به شرکت زامیاد داد و اون عوض کرد آیا بیمه بدنه خسارت تعویض ماشین میده با تشکر

  • سلام
   بیمه بدنه وقتی هزینه تعویض رو می‌ده که ماشین قابل استفاده نباشه یعنی تا 90% ماشین خسارت دیده باشه. در غیر این صورت معادل خسارت به وجود اومده و طبق شرایط بیمه‌نامه خسارت پرداخت می‌کنه. در خصوص این که شرکت زامیاد خودروی آسیب‌دیده رو تعویض می‌کنه یا نه بهتره از شرکت زامیاد پیگیری کنید.

 22. سلام بیمه بدنه ماشین دانا هست وبه تیره برق زده شده هم اتاق ماشین وهم شاسی داغون شده مراحلش انجام شده ولی هنوز خسارتی دریافت نکردم آیا بیمه بدنه شام تعویض خودرو نیسان میشه کارت طلایی نداره بعدشم چطوری بدون اینکه از جیبم خرج نکنم پول از بیمه دریافت کنم و ماشین تعمیر کنم آخه میگن اول خرج باید بکنی که طبق فاکتور بیمه پرداخت میکنه کسی که نداره باید چکار بکنه توی این بی پولی

  • شرکت‌های بیمه شرایط خودشون رو برای پرداخت خسارت دارن. بهتره با پرداخت خسارت بیمه سینا صحبت کنید و مشکل‌تون رو با ایشون در میون بذارید تا در صورت امکان قبل از تعمیر و بر اساس نظر کارشناس خسارت با شما تسویه حساب کنن.

 23. سلام
  مثلا ماشین یجایی پارک شده و یکی از روی دشمنی ماشینتو آتش بزنه یا اسید بپاشه شامل پوشش بیمه بدنه میشه خسارت بدین ؟

 24. من ماشینم رو بیمه بدنه کردم تمام پوشش ها رو هم زدم تکمیل ماشینم سیم کشی داخلی متوری سوخت رفتم بیمه میگه بر اثر حادثه اتفاق نیافتاده نمیدیم خسارت سیم‌کشی بر اثر اتصال سوخته این اتش سوزی پوشش شده چرا نمیدن چرا موقع پول گرفتن بیمه رازی تمام تکمیلی پولشو از من گرفت پس به خدا النی دارن کلاهبرداری میکنن

 25. سلام
  اگه خسارت تصادف ۶۰ میلیون طبق فاکتور باشه و بیمه بخواد خسارت و کمتر پرداخت کنه امکان داره از جایی برای اعتراض و …. اقدام کرد ؟

 26. سلام .
  خودرو من پراید امروز متوجه شدم شاسی جلو سمت راننده ترک برداشته و بیمه بدنه از شرکت بیمه دانا خسارتی تعلق میگیره.
  دلیل ترک هم برخورد جای بکسل خودرو ب لب جدول.

 27. سلام. خسته نباشید.
  از بیمه بدنه کامل چند بار در طول سال میشه استفاده کرد اصلا محدودیت استفاده دارد یاخیر؟ ممنونم از پاسخگویی

  • سلام،
   بعد از هربار خسارت مقدار فرانشیز بیشتر می‌شود و از طرفی هم باید الحاقیه جبران خسارت تهیه کنید. اگر این الحاقیه را نداشته باشید مثلاً در تصادف دوم خسارت شما با فرمول زیر حساب می‌شود:
   (ارزش اولیه خودرو – مبلغ خسارت بار اول) – (فرانشیز 20%) = مبلغ خسارت بار دوم

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید