بیمه‌­های عمر یکی از محبوب‌­ترین بیمه‌­ها در سرتاسر دنیا است و روزبه‌­روز افراد بیشتری تحت پوشش این بیمه قرار می‌­گیرند. شرکت‌­های بیمه، این بیمه‌­ها را به شکل­‌های مختلفی عرضه می­‌کنند. اگر بیمه عمر را به‌عنوان یک سرمایه­‌گذاری مطمئن انتخاب کنیم، یکی از گزینه‌­ها، استفاده از بیمه تمام عمر است. بیمه تمام عمر، شرکت بیمه را موظف می­‌کند که در صورت فوت بیمه‌­گزار، سرمایه معینی را به بازماندگان وی پرداخت کند. راز محبوبیت این بیمه را می­‌توان در اطمینان­‌بخش بودن آن به‌عنوان یک سرمایه‌­گذاری سودده جست‌وجو کرد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟


انواع بیمه عمر

بیمه­ عمر انواع گوناگونی دارد، اما به‌خودی‌خود، نوعی از بیمه اشخاص به شمار می‌­آید. بیمه‌­های اشخاص شامل سه دسته دیگر نیز می‌شوند: بیمه مسافرتی، بیمه حوادث و بیمه درمانی. هر شخص با توجه به نیازهای بیمه­‌ای، لازم است که تحت پوشش بیمه­‌های اشخاص متناسب قرار گیرد. هر بیمه­، با توجه به بیم‌­ها و مخاطرات حوزه‌­ای خاص شکل گرفته است. بیمه عمر نیز در پی جبران مخاطرات ناشی از احتمال مرگ، ازکارافتادگی، کهولت سن و … است.

به‌طورکلی در بیمه­‌های عمر، افراد با شرکت­‌های بیمه توافق می‌کنند که به ازای پرداخت حق بیمه به یک شرکت بیمه و در صورت وقوع شرایط ذکرشده در بیمه‌­نامه، مبلغ یا خدمات معینی را در آینده از آن شرکت دریافت کنند.

بیمه­‌های عمر برای برطرف کردن دو گونه ریسک ایجاد شده­‌اند:

1- ریسک فوت زودهنگام که در مورد سرپرست­‌های خانوار اهمیت ویژه‌­ای می­‌یابد.

2- ریسک طول عمر بیش از انتظار که افراد یا خانواده­‌ها را با عوارض ناشی از کهولت سن مواجه ساخته و ممکن است خانواده‌­ای را در تنگناهای شدید اقتصادی قرار دهد.

بیمه­‌های عمر را می‌­توان با توجه به نوع تعهد شرکت بیمه به برطرف کردن خطرات بالا، به سه دسته تقسیم­‌بندی کرد:

1- بیمه عمر به‌شرط فوت که شرکت بیمه به ازای فوت فرد بیمه­‌شده، موظف به اجرای تعهدات می‌­شود.

2- بیمه عمر به‌شرط حیات که فرد بیمه‌­شده را در طول دوران حیات، تحت پوشش خود قرار می‌­دهد.

3- بیمه عمر به‌شرط فوت و حیات که شرکت بیمه را هم در دوران زندگی و هم پس از فوت فرد بیمه­‌شده، متعهد به ایفای وظایف خود نسبت به فرد بیمه‌­شده می‌­سازد.

بهترین بیمه عمر بیمه‌ای است که هم در طول حیات و هم در صورت فوت خدماتی ارائه کند.

اما می‌­توان انواع بیمه‌­های عمر را بر اساس ماهیت بیمه‌­ها و با توجه به جلوه‌­های واقعی‌­تری از آن­‌ها نیز دسته‌­بندی کرد. تقسیم‌بندی رایج‌تری از بیمه­‌های عمر به شرح ذیل است:

بیمه تمام عمر

بیمه تمام عمر

در بیمه تمام عمر، شرکت بیمه متعهد می­‌شود که در صورت فوت شخص بیمه‌­شده، سرمایه یا مستمری مندرج در بیمه‌­نامه را به وارثان وی بپردازد. مدت زمان این بیمه‌­نامه نامحدود است و بیمه‌­گر به ازای دریافت حق بیمه، در صورت مرگ شخص بیمه­‌شده متعهد به اجرای تعهدات خود به‌صورت مادام‌العمر می‌­شود.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


بیمه عمر زمانی

بیمه عمر زمانی

در این نوع بیمه، در صورت فوت بیمه­‌گزار، وارثان وی برای مدت معینی تحت پوشش بیمه­‌ای قرار می‌گیرند. این پوشش بیمه­‌ای در صورتی نصیب بازماندگان بیمه­‌گزار می‌­شود که درگذشت وی پیش از پایان اعتبار بیمه­‌نامه باشد، درواقع بیمه‌­های عمر زمانی، مخاطرات ناشی از فوت بیمه‌­گزار را تا مدت محدودی تحت پوشش خود درمی‌­آورند. مثلاً اگر بیمه‌­گزار پیش از 70 سالگی فوت کند، بازماندگان وی مشمول خدمات بیمه خواهند شد و در غیر این صورت،­ هیچ وجهی از شرکت بیمه دریافت نخواهند کرد. در ­طول دوران حیات نیز بیمه­‌گزار وجهی از شرکت بیمه دریافت نخواهد کرد. این نوع بیمه، بیشتر توسط سازمان‌­های بزرگ که با خطر مر‌گ‌­ومیر کارکنان خود مواجه هستند، به کار می‌رود. بیمه عمری که بعضی از شرکت­‌های بیمه داخلی ارائه می‌­دهند، درواقع بیمه عمر زمانی است.


مطلب مرتبط: چه چیزی مهم‌تر از عمر و آتیه؟!/ بررسی بیمه عمر آتیه


بیمه عمر مانده بدهکار

بیمه عمر مانده بدهکار

بانک­‌ها و مؤسسات اعتباری به ارائه خدمات مالی به متقاضیان می‌­پردازند. چنانچه وام‌­گیرندگان، در دوران بازپرداخت اقساط و بدهی‌­ها فوت کنند، در بسیاری از اوقات بازماندگان وی توانایی بازپرداخت وام به بانک­‌ها یا مؤسسات اعتباری را ندارند. در این شرایط ممکن است بانک یا مؤسسه اعتباری از وثیقه­‌های ارائه شده برای دریافت طلب خود استفاده کند و بازماندگان وام‌­گیرنده را تحت فشار مضاعف قرار دهد. برای حل این مشکل، وام‌­گیرندگان می‌­توانند با پرداخت مبلغی ناچیز، خود را تحت پوشش این بیمه قرار دهند تا درصورتی‌که طی دوران بازپرداخت وام، جان خود را از دست دادند، شرکت بیمه وارد شود و بقیه بدهی بیمه‌­گزار را پرداخت نماید.


مطلب مرتبط: بیمه عمر فرهنگیان؛ متناسب برای فرهنگیان جامعه


بیمه عمر و پس­‌انداز

بیمه عمر و پس انداز

این نوع بیمه، کامل‌­ترین نوع بیمه عمر است که بیمه‌­گزار را تحت پوشش­‌های بیمه‌­ای متنوعی قرار می‌­دهد. در این نوع بیمه، چنانچه بیمه‌گزار در طی مدت بیمه فوت کند، درصورتی‌که حق بیمه‌­ها را به‌طور کامل پرداخت کرده باشد، سرمایه فوت درج شده در بیمه­‌نامه به‌طور کامل به وارثان پرداخت خواهد شد. به همین ترتیب، سود حاصل از حق بیمه‌­های پرداخت شده نیز به بازماندگان بازخواهد گشت. همچنین اگر بیمه­‌گزار تا پایان دوره بیمه‌­نامه زنده باشد، مبلغی تحت عنوان اندوخته بیمه عمر به وی تعلق می‌­گیرد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر و پس‌انداز آسیا، قلکی برای پس‌اندازهای شما!


مزایای بیمه تمام عمر

مزایای بیمه مان نسبت به بیمه جامع زندگی

بیمه تمام عمر، آخرین هدیه­ پدر و مادر به فرزندان است. در صورت فوت سرپرست خانواری که خود را تحت پوشش بیمه تمام عمر قرار داده است، شرکت بیمه موظف به پرداخت سرمایه­ درج­ شده در بیمه‌نامه به بازماندگان است تا دچار تنگناهای اقتصادی و اجتماعی نشوند.

ازآنجاکه در بسیاری از موارد، وقوع حادثه یا بیماری منجر به مرگ بیمه‌­گزار نمی‌­شود و صرفاً باعث ازکارافتادگی وی می­‌گردد، بسیاری از شرکت­‌های بیمه، متعهد به پرداخت سرمایه ازکارافتادگی به بیمه‌گزارانی هستند که خود را تحت پوشش بیمه تمام عمر قرار داده‌­اند. بعضی از شرکت­‌های بیمه، در صورت وقوع حادثه یا بیماری برای بیمه­‌گزارانی که هنوز وارد دوران کهن‌­سالی نشده­‌اند، آنان را از پرداخت حق بیمه معاف می­‌کنند.

بیمه تمام عمر پوشش‌هایی را هم به بیمه‌گزار ارائه می‌دهد.


مطلب مرتبط: با 7 مورد از فواید بیمه عمر بیشتر آشنا شویم


امکان دریافت وام به کمک بیمه تمام عمر

وام بیمه تمام عمر

در طول دوران اعتبار بیمه‌­نامه در بیمه‌­های تمام عمر، معمولاً امکان دریافت وام بدون نیاز به ضامن وجود دارد. شرکت­‌های بیمه داخلی، معمولاً این تسهیلات را در اختیار بیمه­‌گزارانی قرار می‌­دهند که حداقل دو سال سابقه­ بیمه داشته باشند. وام‌­های مبتنی بر بیمه‌ تمام عمر را می‌­توان طی دفعات متعدد دریافت نمود. مبلغ این وام‌­ها، حداکثر می‌­تواند تا درصد معینی از ارزش بازخرید بیمه در زمان دریافت وام باشد. جزئیات این امکانات، در بیمه­‌نامه‌­های تمام­ عمر درج می‌­شود و شرکت‌­های مختلف، قوانین متفاوتی در این زمینه دارند.


مطلب مرتبط: وام بیمه عمر پاسارگاد؛ بدون ضامن، بدون وثیقه!


برتری بیمه تمام عمر بر بیمه عمر زمانی

در بیمه­ تمام عمر، برخلاف بیمه‌­های عمر زمانی، افراد تا پایان زندگی نسبت به خطر فوت تحت پوشش قرار می‌­گیرند.

در بیمه تمام عمر ، افراد می‌­توانند در تمام مدت باقی­‌مانده از زندگی، عواقب ناشی از مرگ خود را در نظر گیرند تا بازماندگان آن‌­ها دچار تنگناها و فشارهای اقتصادی نشوند.


مطلب مرتبط: 7 معیار انتخاب بهترین بیمه عمر و سرمایه‌گذاری


چگونگی خرید بیمه تمام عمر

پرداخت اینترنتی بیمه عمر سامان

در شرایط فعلی بازار بیمه، بسیاری از شرکت­‌های بیمه از بیمه تمام­ عمر به عنوان بیمه‌­ای ضعیف یاد می‌­کنند و دیگر آن را ارائه نمی‌­دهند. اما بعضی دیگر، مانند بیمه زندگی خاورمیانه که بیمه‌­ای تخصصی در حوزه بیمه‌­های عمر است، از اسفند 95 اقدام به ارائه بیمه تمام ­عمر کرده است. این شرکت، حق بیمه­‌ها را به صورت سالانه دریافت می‌کند و هنگام فوت بیمه‌­گزار، مبلغی تحت عنوان سرمایه فوت به بازماندگان وی بازمی­‌گرداند. بیمه البرز نیز وعده داده است که از سال 97، بیمه تمام ­عمر را در چارچوب طرح بیمه چترا ارائه دهد.

در مجموع, هرکدام از شرکت‌­های بیمه، بیمه­‌های تمام عمر را با شرایط و هزینه­‌هایی به مردم می­‌فروشند که مردم نقشی در تعیین جزئیات بیمه­‌نامه‌­ها نداشته باشند. از سوی دیگر، بررسی و مقایسه شرکت­‌های مختلف برای انتخاب یکی از آن‌­ها، کاری وقت‌­گیر و پرهزینه است.

بیمیتو می‌­کوشد که به بررسی آنلاین بیمه‌­های موجود بپردازد و شما را بدون اتلاف وقت، در خرید مناسب‌ترین گزینه یاری کند.

بیمیتو، شما را از مراجعه حضوری به دفاتر شرکت‌­های بیمه، اتلاف وقت و انرژی و بسیاری از هزینه‌­های بی‌­دلیل دیگر بی‌­نیاز می‌­سازد.

تاکنون امکان مقایسه و خرید اینترنتی بیمه‌ شخص ثالث، بدنه، آتش­‌سوزی، مسافرتی و عمر از طریق بیمیتو فراهم شده است.

1 نظر

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید