هزینه‌های پزشکی که در مراحل مختلف اعم از پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ایجاد می‌شوند هر سال افزایش پیدا می‌کنند. همزمان با افزایش تعرفه خدمات پزشکی، بیمه‌های تکمیلی مورد توجه افراد و موسسات مختلف قرار گرفته است. به همین منظور شرکت‌ها و موسسات دولتی و خصوصی برای ارایه خدمات درمانی به کارکنانشان با شرکت‌های مختلف بیمه، قرارداد دارند. برای این که افراد تحت پوشش این نوع بیمه درمانی قرار بگیرند در گام اول باید بدانند سازمان آن‌ها با کدام شرکت بیمه قرار داد دارد. تمام نیروهای مسلح چه به صورت شاغل باشند و چه بازنشسته تحت پوشش بیمه مکمل نیروهای مسلح هستند اما کسانی که می‌خواهند از پوشش‌های بیشتری استفاده کنند بهتر است تحت پوشش بیمه تکمیلی ارتش قرار بگیرند.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


آنچه باید در خصوص بیمه تکمیلی ارتش بدانید

آنچه باید در خصوص بیمه تکمیلی ارتش بدانید

نیروهای مسلح از سه نهاد سپاه پاسداران، ارتش و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تشکیل شده‌ است. افراد معمولاً بیمه مکمل و بیمه تکمیلی را با هم اشتباه می‌گیرند. بیمه درمانی کارکنان و بازنشستگان ارتش بیمه مکمل است که به صورت اجباری ارایه می‌شود. همه بیمه‌شدگان این سازمان به شرطی که دفترچه بیمه نیروهای مسلح داشته باشند به همراه اعضای خانواده‌شان می‌توانند از بیمه مکمل استفاده کنند. بیمه مکمل هزینه خدمات مختلفی را مانند دندانپزشکی، زایمان، دارو و… تحت پوشش قرار می‌دهد حال شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که وقتی بیمه مکمل خدمات مختلف را تحت پوشش قرار می‌دهد چه نیازی به بیمه تکمیلی ارتش است؟ سقف تعهدات بیمه مکمل مانند انواع دیگر بیمه پایه محدودیت دارد بنابراین افراد می‌توانند با خرید بیمه تکمیلی ارتش سقف تعهدات پوشش‌های درمانی را افزایش دهند.

بیمه مکمل با بیمه تکمیلی نیروهای مسلح متفاوت است. بیمه تکمیلی از طرف شرکت‌های بیمه ارایه شده و مازاد بر بیمه مکمل است.


مطلب مرتبط: سرنخ‌هایی برای بررسی تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح


بیمه تکمیلی ارتش با کدام شرکت است؟

بیمه تکمیلی ارتش معمولاً با شرکت بیمه کوثر است. نحوه ارایه این بیمه به صورت گروهی است بنابراین کارکنان ارتش به همراه افراد تحت تکفل آن‌ها تشکیل یک گروه حداقل 50 نفری را می‌دهند و تحت پوشش بیمه تکمیلی ارتش قرار می‌گیرند.

 بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری‌بگیران ارتش می‌توانند از طرح آرامش کوثر استفاده کنند. در ادامه، سقف تعهد این طرح بررسی شده است.


مطلب مرتبط: برای آنان که می‌خواهند سقف تعهدات بیمه تکمیلی کوثر را بررسی کنند


بیمه تکمیلی نیروهای مسلح برای کارکنان چگونه است؟

بیمه تکمیلی نیروهای مسلح با توجه به این که بیمه‌شده در نهاد سپاه، ارتش و یا نیروی انتظامی مشغول به فعالیت هستند می‌تواند متفاوت باشد. کارکنانی که شاغل هستند به صورت گروهی بیمه می‌شوند این افراد بعد از این که از طرف سازمانشان درخواست ثبت‌نام بیمه تکمیلی را دادند سقف تعهدا‌ت بیمه تکمیلی نیروهای مسلح برای آن‌ها تعیین می‌شود در واقع پوشش‌ها و سقف تعهدات آن برای این افراد اگرچه توافقی است اما در نهایت بر اساس درخواست نهاد مربوطه انتخاب می‌شود.


مطلب مرتبط: در خصوص بیمه تکمیلی خدمات درمانی نیروهای مسلح چه باید بدانید؟


بررسی سقف تعهد بیمه تکمیلی ارتش برای بازنشستگان 

بررسی سقف تعهد بیمه تکمیلی ارتش برای بازنشستگان 

بازنشستگان ارتش می‌توانند از دو طرح الف و ب آرامش کوثر استفاده کنند. سقف تعهدات طرح الف دو برابر طرح ب است.

طرح ب آرامش کوثر: حق بیمه این طرح 45.000 تومان است که به صورت ماهانه از حقوق بیمه‌شده اصلی کسر می‌شود. حداکثر تعهد شرکت بیمه کوثر در پوشش‌های مختلف این طرح مطابق زیر است:

 • جبران هزینه‌های بستری، جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، گامانایف و انواع سنگ شکن حداکثر تا 10.000.000 تومان
 • پرداخت هزینه اعمال جراحی مربوط به سرطان، قلب، مغز و استخوان و نخاع، پیوند کبد و کلیه، ریه و مغز استخوان تا سقف 10.000.000 تومان.
 • پوشش خدمات پاراکلینیکی مانند سونوگرافی، ماموگرافی، اسکن، ام‌آر‌آی و… تا سقف 1.500.000 تومان.
 • جبران هزینه‌های مربوط به تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفس، نوار عضله و… حداکثر تا مبلغ 1.500.000 تومان.
 • پوشش هزینه‌های جراحی سرپایی مانند شکستگی، گچ‌گیری، ختنه و… تا سقف 1.500.000 تومان.
 • پرداخت هزینه خدمات آزمایشگاهی شامل انواع رادیوگرافی، فیزیوتراپی، آزمایش‌های تشخیصی پزشکی، پاتولوژی و… حداکثر تا مبلغ 750.000 تومان.
 • جبران هزینه مربوط به خرید عینک طبی و لنز تماس طبی تا سقف 150.000 تومان.
 • جبران هزینه سمعک تا سقف 500.000 تومان.
 • پوشش هزینه‌های ویزیت و دارو حداکثر تا مبلغ 750.000 تومان.
 • هزینه مربوط به رفع عیوب انکساری چشم تا سقف 500.000 تومان.
 • هزینه آمبولانس و سایر فوریت‌های پزشکی داخل شهری تا سقف 150.000 تومان.
 • هزینه آمبولانس و سایر فوریت‌های پزشکی بین‌شهری حداکثر تا 400.000 تومان.
 • پرداخت هزینه دندانپزشکی به جز ارتودنسی، ایمپلنت و جراحی لثه تا سقف 750.000 تومان.

طرح الف آرامش کوثر: همان طور که گفتیم سقف پوشش‌های این طرح دو برابر طرح ب است. حق بیمه این طرح 65.000 تومان است. یعنی متقاضیان می‌توانند با پرداخت 20.000 بیشتر نسبت به طرح ب، سقف پوشش‌های بیمه تکمیلی ارتش را دو برابر کنند.

بیمه تکمیلی بازنشستگان نیروهای مسلح با طرح آرامش کوثر ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی ویژه بازنشستگان


شرایط ارایه طرح آرامش کوثر به بازنشستگان ارتش

همان طور که گفتیم بازنشستگان، مستمری‌بگیران و وظیفه‌بگیران نیروهای مسلح می‌توانند اعضای خانواده‌شان را (اعم از همسر، فرزندان، پدر و مادر، عروس، داماد و نوه) در صورتی که این افراد دفترچه بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح داشته باشند تحت پوشش طرح آرامش کوثر قرار دهند. برای این کار کافی است متقاضیان به دفاتر الکترونیکی ساتا و یا شعب و نمایندگی‌های بیمه کوثر مراجعه کنند.

لازم است بدانید بیمه‌شده هنگام مراجعه به مراکز درمانی بخشی از هزینه‌ها را خودش پرداخت می‌کند. که دلیل آن به علت وجود فرانشیز است. فرانشیز بخشی از هزینه‌های درمانی است که شرکت بیمه تعهدی برای آن ندارد. همه پوشش‌های بیمه تکمیلی ارتش در طرح آرامش کوثر دارای فرانشیز 20% است. این طرح  همچنین تعهدی برای جبران هزینه‌های زایمان ندارد.

شرکت بیمه کوثر در طرح آرامش این شرکت تعهدی برای جبران هزینه‌های زایمان ندارد. 


مطلب مرتبط: حقایقی درباره فرانشیز بیمه تکمیلی


فرایند دریافت خسارتهای درمانی

فرایند دریافت خسارت‌های درمانی

نکته‌ای که بهتر است قبل از خرید بیمه تکمیلی حتماً درنظر بگیرید بررسی سقف تعهد شرکت بیمه است زیرا بیشترین مبلغی است که شرکت بیمه برای جبران هزینه‌های درمانی می‌پردازد. برای مثال در خصوص بیمه تکمیلی ارتش برای بازنشستگان توصیه می‌کنیم طرح الف را که سقف تعهد آن بیشتر است خریداری کنید. بیمه‌شده برای دریافت هزینه‌های درمانی خود می‌تواند به دو روش اقدام کند. در روش اول بیمه‌شده از شرکت بیمه معرفی‌نامه دریافت می‌کند و سپس با در دست داشتن آن به مرکز درمانی مراجعه رفته و اقدام به درمان خود می‌کند در این روش فقط بخشی از هزینه را که فرانشیز است می‌پردازد.

اما در صورتی که بیمه‌شده به علت نداشتن زمان و یا هر دلیل دیگری بدون معرفی‌نامه به مراکز درمانی برود ابتدا کلیه هزینه‌های پزشکی را شخصاً می‌پردازد سپس با ارایه مدارک و صورتحساب‌های درمانی، خسارت‌های مربوطه را حداکثر تا سقف تعهد شرکت بیمه دریافت می‌کند.


مطلب مرتبط: نکات کلیدی که احتمالاً از فرم بیمه تکمیلی نمی‌دانید


مهمترین مزایای استفاده از بیمیتو

این روزها مردم بیش از هر زمان دیگری به خرید آنلاین انواع محصولات و خدمات علاقه نشان می‌دهند. علت این امر در مزایای خرید آنلاین است. بیمیتو، سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که افراد می‌توانند برای خرید انواع بیمه‌ها مانند بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه عمر، بیمه مسافرتی، بیمه درمان تکمیلی و بیمه آتش‌سوزی از آن استفاده کنند. مهمترین مزایای استفاده از بیمیتو شامل موارد زیر است:

خرید آسان بیمه: استفاده از بیمیتو برای همه افراد راحت است. علاوه بر آن برای خرید حضوری بیمه باید در ساعات اداری اقدام به خرید کنید اما با استفاده از بیمیتو در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید خرید آسان و بی‌دغدغه را تجربه کنید.

مقایسه بیمه: خرید آنلاین بیمه از بیمیتو این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانید شرایط و قیمت بیمه را بین شرکت‌های مختلف مشاهده کنید و سپس بهترین بیمه را متناسب با شرایط اقتصادی خود درخواست دهید.

صرفه جویی در زمان: با خرید آنلاین بیمه می‌توانید بدون اتلاف وقت و در کمترین زمان بیمه موردنظر خود را درخواست دهید. همچنین دیگر مجبور نیستید مدت زمان زیادی را در ترافیک سپری کنید و به این ترتیب به محیط زیست هم کمک می‌کنید.

تحویل بیمه‌نامه: با خرید بیمه از بیمیتو، بیمه‌نامه به صورت رایگان برای شما ارسال می‌شود.

ما در بیمیتو همه تلاش خود را می‌کنیم تا متقاضیان جدیدترین اطلاعات بیمه‌ای را مطالعه کنند و از خرید خود رضایت داشته باشند.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  9 نظرات

  1. خیلی هم خوب.جامع وکامل.لیکن فکر کنم در مقایسه با بیمه های تکمیلی کارمندان بازنشستگان کشوری همچون آتیه سازان حافظ عقب میباشد.

  2. سلامً
   براي بيمه شده يا بايد معرفي نامه دريافت شود آيا بيمه شده ميداند كي مجبور بهبستري ميشود ؟ طبيعتا خير پس فقط بايد شخصا هزينه ها را پرداخت نمايد بعد اگر زنده ماند كفش آهني پا كند تا با اخذ دويست تاييديه از صد جا اگر قسمت شد پولش را بگيرد اما براي بيمه خودرو مثل بيمه بدنه و غيره آنلاين هر ساعت شبانه روز در خدمتين اين سوء استفاده نيست ؟

   • سلام، وققتون بخیر
    بیمیتیو سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است و تعهدی بابت پرداخت خسارت نداره و این موضوع کاملاً بر عهده شرکت‌های بیمه است. اما بعضی شرکت‌ها صدور معرفی‌نامه رو به صورت اینترنتی انجام میدن و بعضی از شرکت‌ها هم در مراکز طرف قرارداد صادر می‌کنن و در واقع کار سختی نیست. حتی اگر به هر دلیلی امکان دریافت معرفی‌نامه برای بیمه‌گزار نباشه میتونه با ارایه مدارک، بعداً هزینه رو دریافت کنه و اصلا اینطور نیست که کار سختی باشه.

   • سلام
    اگر دفترچه بیمه پایه نیروهای مسلح رو داشته باشین، می‌تونین بیمه تکمیلی طرح آرامش کوثر رو ثبت‌نام کنین.

  3. من خانمم بیمه تکمیلی آموزش وپرورش است آیابایددومرتبه تکمیلی ارتش بشود ازمن هزینه کم شود همچنین برای پسرم وعروسم دفترچه گرفته ام من نیمی خواهم هزینه دیگی ازمن کم شودلطفامرا رهنمایی کنید

   • سلام وقتتون بخیر
    به طور کلی هزینه‌ای از شما کسر نمی‌شود؛ مگر اینکه خودتون بیمه تکمیلی رو برای اعضای خانواده‌تون سفارش بدین.

  4. مادرم سکته قلبی کرده در بیمارستان خصوص بستری هست دو هفته بستری میباشد الان متوانم از بیمه تکمیلی استفاده کنم‌ در حین بستری چون دیگه توان هزینه ها را ندارم
   ممنون

   • با سلام.
    متاسفانه خیر. صدور بیمه تکمیلی برای کسانی که سابقه بیماری دارن، ممکن نیست

  Comments are closed.