حتماً شما هم شنیده‌اید که می‌گویند هیچ دردی بدتر از درد زایمان نیست. هزینه‌های زایمان هم که جای خود دارد. این که یک سلبریتی باشید و تصمیم بگیرید فرزندتان در یک کشور اروپایی متولد شود و یا این که مصمم باشید بند ناف فرزندتان را ذخیره کنید می‌تواند هزینه زایمان را به طور چشم‌گیری افزایش دهد. اما عموم بانوان با توجه به وضعیت اقتصادی‌شان، بیمارستان دولتی یا خصوصی در داخل کشور را برای زایمان طبیعی یا سزارین انتخاب می‌کنند اگر چه هزینه زایمان این افراد در داخل کشور نسبت به زمانی که افراد به یک کشور دیگر می‌روند کاهش می‌یابد اما بانوان همچنان می‌توانند هزینه کمتری برای زایمان خود بپردازند. بیمه تکمیلی از بهترین بیمه درمانی در کشور است. یکی از مزایای بیمه تکمیلی، داشتن پوشش زایمان است. اگر قصد دارید برای انواع مختلف هزینه‌های زایمان از سونوگرافی گرفته تا عمل جراحی، تحت پوشش قرار بگیرید باید بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان را خریداری کنید.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی را بیشتر بشناسید


بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان چگونه است؟

هزینه‌های زایمان شامل معاینات، آزمایش‌ها، سونوگرافی و بستری در 9 ماه بارداری هزینه قابل توجهی است اما از آن جایی که به دنیا آوردن فرزند سالم آرزوی هر پدر و مادری است پرداخت این هزینه‌ها کاملاً منطقی است. بیمه تکمیلی از طرف شرکت‌های بیمه ارایه می‌شود و یکی از مزایای آن داشتن پوشش برای جبران هزینه‌های زایمان است. جالب است بدانید بیشتر شرکت‌های بیمه، بیمه تکمیلی را به صورت گروهی ارایه می‌دهند. اما افراد در حال حاضر می‌توانند بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی و بدون وابستگی به محیط کاری تهیه کنند. در ادامه شرکت‌های ارایه دهنده بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان و شرایط آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

خدمات بیمه تکمیلی با پوشش‌های اصلی و اضافی ارایه می‌شود. زایمان، پوشش اضافی بیمه تکمیلی است.


مطلب مرتبط: آگاهی از شرایط بیمه تکمیلی برای زایمان قبل از زایمان


پوشش زایمان در بیمه تکمیلی

پوشش زایمان در بیمه تکمیلی

مزایای بیمه تکمیلی با پوشش اصلی و اضافی ارایه می‌شود. زایمان، پوشش اضافی بیمه تکمیلی است که برای خرید آن بیمه‌شده باید حق بیمه اضافی پرداخت کند. خدمات پاراکلینیکی پوشش دیگر بیمه تکمیلی است بنابراین بیمه‌شده با درخواست پوشش اضافی بیمه تکمیلی هم می‌تواند هزینه زایمان خود را تحت پوشش قرار دهد و هم از خدمات پاراکلینیکی استفاده کند. به طور کلی تعهدات بیمه تکمیلی برای جبران هزینه‌های زایمان شامل موارد زیر است.

 • پرداخت هزینه زایمان اعم از طبیعی و سزارین در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی
 • جبران هزینه برای اعمال مربوط به ناباروری و نازایی
 • پوشش هزینه ماموگرافی و سونوگرافی
 • پرداخت هزینه درمان نازایی به روشهای لقاح غیر طبیعی از جمله IUI،ZIFT و GIFT
 • پرداخت هزینه‌های درمان ناباروری به وسیله میکرواینجکشن‌ها و یا IVF

افراد تنها در صورتی می‌توانند هزینه‌های ناباروری و نازایی را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهند که پوشش زایمان را درخواست دهند. هزینه نازایی و ناباروی حداکثر تا سقف تعهد پوشش زایمان جبران می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی پاسارگاد برای زایمان راحت


بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان

اگر قصد خرید بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان را دارید باید شرایط شرکت‌های بیمه برای صدور را بدانید. با توجه به این که شرکت‌های کمی بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی ارایه می‌دهند برای انتخاب شرکت بیمه محدودیت‌هایی برای افراد وجود دارد. بیمه سامان، بیمه تعاون شرکت‌هایی هستند که افراد برای خرید بیمه تکمیلی انفرادی می‌توانند آن‌ها را انتخاب کنند. شرکت SOS هم با ارایه طرح خانواده پوشش زایمان را ارایه می‌دهد.


مطلب مرتبط: با بیمه تکمیلی درمان ناباروری بچه‌دار شوید


شرایط بیمه تکمیلی انفرادی سامان برای زایمان چگونه است؟

خدمات درمانی بیمه سامان از طریق 6 طرح ارایه می‌شود. طرح اول بیمه تکمیلی سامان، طرح نسیم است که در این طرح تعهدی برای جبران هزینه زایمان وجود ندارد. بنابراین بیمه سامان، بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان را در قالب 5 طرح ارایه می‌دهد. تعهدات بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان در این شرکت به شرح زیر است:

تعهدات بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان در شرکت سامان

 


مطلب مرتبط: با مطالعه شرایط بیمه تکمیلی سامان متعجب می‌شوید.


شرایط شرکت تعاون در بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان

بیمه تعاون، بیمه تکمیل درمان خانواده را با 5 طرح ارایه می‌دهد. تعهدات پوشش زایمان در این 5 طرح به شرح زیر است.

تعهدات شرکت تعاون در بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان


مطلب مرتبط: سقف بیمه تکمیلی را قبل از خرید بررسی کنید.


پوشش زایمان در بیمه SOS چگونه است؟

خدمات پزشکی در بیمه SOS با یک طرح ارایه می‌شود. بیمه SOS از جمله شرکت‌هایی است که پوشش‌های درمانی را تا سقف تعهدات بالایی ارایه می‌دهد. طرح خانواده این شرکت هزینه‌های زایمان و سزارین را تا سقف 6.500.000 تومان جبران می‌کند.


مطلب مرتبط: تازه‌ترین نرخ تعرفه بیمه SOS در سال 98


بررسی خدمات پاراکلینیکی برای دریافت پوشش زایمان

بررسی خدمات پاراکلینیکی برای دریافت پوشش زایمان

تا اینجا سقف تعهد پوشش زایمان را در شرکت‌های مختلف بررسی کردیم اما یک نکته مهم که بعضی از متقاضیان آن را در نظر نمی‌گیرند بررسی خدمات پاراکلینیکی است. خدمات پاراکلینیکی یا تشخیصی مانند سونوگرافی و آزمایشات تشخیصی در ماه‌های مختلف بارداری مورد استفاده زنان باردار قرار می‌گیرد. بنابراین برای مادران باردار بهتر است شرکتی را انتخاب کنند که این خدمات را تا سقف بالاتری جبران کند.

حداکثر تعهد بیمه سامان برای خدمات پاراکلینیکی مانند سونوگرافی و انواع اسکن در طرح عقیق و تا 2.000.000 تومان است. هزینه خدمات آزمایشگاهی در این شرکت بیمه تا سقف 1.000.000 تومان جبران می‌شود.

بیشترین تعهد بیمه تعاون برای خدمات پاراکلینیکی در طرح پارسا و تا سقف 2.000.000 تومان است. این شرکت همچنین خدمات آزمایشگاهی را تا سقف 1.000.000 تومان و با طرح پارسا پوشش می‌دهد.

طرح خانواده بیمه SOS، پوشش پاراکلینیکی را تا سقف 3.000.000 تومان جبران می‌کند.

افرادی که می‌خواهند پوشش زایمان را خریداری کنند باید سقف تعهدات خدمات پاراکلینیکی را نیز بررسی کنند. 


مطلب مرتبط: زیر و بم استعلام بیمه تکمیلی دانا


بررسی شرایط مهم در بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان

بررسی شرایط مهم در بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان

حال که بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان را از لحاظ پوشش زایمان و خدمات پاراکلینیکی در شرکت‌های مختلف مطالعه کردید باید 2 اصطلاح مهم را هم در این شرکت‌ها مقایسه کنید؛ فرانشیز و دوره انتظار.

فرانشیز: فرانشیز سهم بیمه‌گزار از خسارت است و مبلغی است که شرکت بیمه تعهدی برای جبران آن ندارد. هر چه فرانشیز پوشش زایمان، کمتر باشد برای بیمه‌شده بهتر است چون هزینه‌های کمتری را از جیب خود پرداخت می‌کند. فرانشیز بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان در شرکت بیمه تعاون و سامان 10% تعیین شده است. جالب است بدانید کلیه پوشش‌ها در طرح خانواده SOS بدون فرانشیز است.

دوره انتظار: دوره انتظار مدت زمانی است که شرکت بیمه تعهدی در مقابل بیمه‌گزار ندارد. یعنی از زمانی که بیمه تکمیلی صادر می‌شود تا روزی که پوشش‌های بیمه فعال می‌شوند یک وقفه‌ای چند ماهه وجود دارد. این دوره در بیمه تکمیلی انفرادی قابل حذف نیست. دوره انتظار پوشش زایمان در بیمه سامان 9 ماه، در بیمه SOS و تعاون یک سال است. خدمات پاراکلینیکی هم در طرح خانواده SOS دارای دوره انتظار سه ماهه است.

در این قسمت می‌توانید شرایط بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان را در شرکت بیمه سامان و تعاون مقایسه کنید.

شرایط بیمه تکمیلی انفرادی در شرکت بیمه سامان و تعاون


مطلب مرتبط: مطالعه شرایط بیمه تکمیلی البرز ، سخت نیست.


قیمت حق بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان چگونه است؟

قیمت حق بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله سن و وضعیت سلامت بیمه‌شده، فرانشیز، پوشش‌های اصلی و اضافی و سقف تعهدات درخواست شده. متقاضیان بیمه تکمیلی بعد از این که درخواست صدور بیمه تکمیلی را دادند فرم پزشکی را پر می‌کنند. وضعیت جسمانی افراد باید به شکل دقیقی در فرم پزشکی تکمیل شود. شرکت‌های بیمه ابتدا وضعیت سلامت بیمه‌شده را از طریق فرم پرشکی بررسی می‌کنند و در صورت لزوم متقاضیان باید آزمایش و چکاپ پزشکی را انجام دهد. البته انجام چکاپ برای بعضی از شرکت‌ها مانند بیمه SOS الزامی است.

انجام چکاپ برای بیمه‌شدگان بیمه تعاون و سامان الزامی نیست. اما بیمه SOS افراد را بعد از انجام چکاپ بیمه می‌کند. 


مطلب مرتبط: از مطالعه نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی تا تجربه خرید آنلاین


مزیت خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی

همان طور که در این مطلب هم خواندید سقف پوشش‎ها، قیمت حق بیمه و شرایط بیمه در شرکت‌های مختلف متفاوت است. خرید به صرفه بیمه مستلزم آگاهی از شرایط بیمه و در نهایت مقایسه آن بین شرکت‌ها است. بیمیتو سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که امکان خرید بیمه تکمیلی را چه به صورت گروهی و چه انفرادی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. اما افراد می‌توانند برای خرید آنلاین انواع دیگر بیمه مانند بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه مسافرتی و بیمه مسؤلیت پزشکان نیز از بیمیتو استفاده کنند. ابزارهای مقایسه در بیمیتو، امکان دریافت استعلام بیمه عمر و بیمه آتش سوزی را به آسانی فراهم کرده است. مزیت خرید بیمه به این روش در این است که افراد از پوشش‌ها و قیمت حق بیمه آگاه می‌شوند و در نهایت تحت پوشش بهترین بیمه قرار می‌گیرند.

2 نظرات

 1. مدت انتظار دوره زایمان منظور شما اینه که از وقتی بیمه شدیم بعد از نه ماه باید مدارک و فاکتورها رو بیاوریم که بحث جبران شاملش بشه یعنی تازمان زایمان فاکتورها رو ارائه بدیم قبول نمیکنین درسته ؟

  • آرش عزیز سلام
   منظور از مدت انتظار این است که اگر همسرتان ۹ ماه بعد از خرید بیمه زایمان کنند، می‌توانند هزینه‌ها را دریافت کنند اما اگر زودتر از این بازه زمانی زایمان کرده باشند، هزینه‌ای بهشون تعلق نمی‌گیرید.
   دقت داشته باشید که دوره انتظار زایمان در بیمه‌های مختلف متفاوت است و اگر شما از طریق شرکت بیمه شدید، ممکن است دوره انتظار نداشته باشید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید