ضرورت داشتن بیمه تکمیلی از کسی پوشیده نیست. اما برای داشتن این نوع بیمه، افراد باید بیمه پایه هم داشته باشند. سازمان خدمات درمانی، تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح و… بیمه‌گر پایه هستند که هزینه‌های ابتدایی درمان افراد را جبران می‌کنند. حق طبیعی انسان است وقتی بیمه‌ای خریداری می‌کند بیشترین مزیت را در مقابل هزینه پرداختی خود نیز دریافت کند. وقتی افراد تصمیم به خرید بیمه تکمیلی می‌گیرند معمولاً خدمات ارایه شده سازمان‌های مختلف بیمه پایه را با هم مقایسه می‌کنند. این مسئله همچنین برای بازنشستگان هم مطرح است این که می‌خواهند بدانند بیمه تکمیلی تأمین اجتماعی بهتر است یا بیمه تکمیلی خدمات درمانی؟ اگر می‌خواهید از چند و چون بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی مطلع شوید باید در جریان تعهدات بیمه تکمیلی صندوق بازنشستگی کشوری باشید.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


سازمان بیمه سلامت یا همان خدمات درمانی سابق

سازمان بیمه خدمات درمانی یا بیمه سلامت زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. سازمان بیمه سلامت دارای چندین صندوق مختلف از جمله بیمه کارکنان دولت، بیمه روستایی، بیمه ایرانیان، صندوق بیماران خاص، پوشش اتباع بیگانه و بیمه سایر اقشار است.

بیمه کارکنان دولت: همه کارکنان دولت که مشمول قانون استخدام کشوری هستند از تاریخ استخدام (رسمی و پیمانی) تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار می‌گیرند.

بیمه روستایی: کسی که به تأیید خانه بهداشت و یا شورای اسلامی شهر و روستا در روستا سکونت داشته باشد تحت پوشش بیمه سلامت است. در حال حاضر فرد روستایی برای دریافت دفترچه درمانی برای خود و افراد تحت تکفلش مبلغی برای حق بیمه پرداخت نمی‌کند.

بیمه ایرانیان: در این بخش کلیه افراد ایرانی فاقد پوشش بیمه، تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

پوشش بیماران خاص: بیماری‌های تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی، گیرندگان پیوند کلیه و MS به عنوان بیماری‌های خاص مطرح هستند و افراد مبتلا به این بیماری‌ها می‌توانند تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند.

بیمه سایر اقشار: کلیه مددجویان و توان‌خواهان تحت پوشش سازمان بهزیستی، دانشجویان وزارت بهداشت و علوم، بنیاد شهید و امور ایثارگران، طلاب حوزه علمیه، بانک قرض‌الحسنه مهر و اتباع بیگانه از خدمات بیمه پایه سلامت برخوردار هستند.

کارکنان دولت از تاریخ استخدام‌شان تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند. 


مطلب مرتبط:بیمه تکمیل درمان / پشتت گرمه


بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی چگونه است؟

بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی چگونه است؟

اگر شما هم جزء بازنشستگان خدمات درمانی هستید پس می‌دانید سقف تعهدات بیمه خدمات درمانی بازنشستگان محدود است و پاسخگوی هزینه‌های درمانی شما و افراد خانواده‌تان نیست اما بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی نه تنها پوشش‌های کاملی دارد بلکه هر یک از پوشش‌ها را تا سقف بالا جبران می‌کند. لازم است بدانید سقف تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی در عمده تعهدات بهتر شده و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم نسبت به سال قبل دو برابر شده است.


مطلب مرتبط: در خصوص بیمه تکمیلی خدمات درمانی نیروهای مسلح چه باید بدانید؟


سقف تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی

گفتنی است بیش از یک میلیون و 422 هزار نفر بازنشسته کشوری تحت پوشش صندوق بازنشستگی هستند و به همراه افراد تحت تکفلشان، حدود 2 میلیون نفر از خدمات بیمه تکمیلی صندوق بازنشستگی کشوری استفاده می کنند. تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی مطابق تعهدات بیمه تکمیلی صندوق بازنشستگی کشوری است. سقف تعهدات و فرانشیز بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری از تاریخ 98/6/1 تا 99/5/31 مطابق جدول زیر است. فرانشیز سهم بیمه‌گذار از خسارت است و مبلغی است که شرکت بیمه تعهدی برای آن ندارد.

بیمه تکمیلی صندوق بازنشستگی کشوری از 98/6/1 تا 99/5/31

تعهدات بیمه سلامت محدود است. بازنشستگان خدمات درمانی برای دریافت پوشش‌های بیشتر می‌توانند بیمه تکمیلی خریداری کنند.


مطلب مرتبط: سقف بیمه تکمیلی را قبل از خرید بررسی کنید.


شرایط دریافت بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی

شرایط دریافت بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی

هر سال شرکت بیمه ارایه‌دهنده خدمات بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی بعد از برگزاری مناقصه انتخاب می‌شود. بازنشستگان و موظفین صندوق بازنشستگی کشوری به صورت مستقیم به شعب شرکت بیمه مراجعه می‌کنند و با ارایه مدارک زیر به همراه افراد تحت تکفل‌شان تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند.

مدارک مورد نیاز:

 1. شماره دفتر کل
 2. شماره ملی
 3. مدارک مبتنی بر واجد شرایط بودن بازنشسته و افراد تحت پوشش وی

مطلب مرتبط: مدارک بیمه تکمیلی / چیزی را از قلم نیندازید.


بیمه‌شدگان بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری چه کسانی هستند؟

بیمه‌شدگان بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی ، شامل بیمه‌شده اصلی و افراد تحت تکفل وی هستند. بیمه‌شده اصلی یا فرد بازنشسته باید شماره دفتر کل و دفترچه بیمه پایه داشته باشد.

افراد تحت تکفل بازنشسته هم باید دفترچه بیمه پایه داشته باشند. بیمه‌شدگان بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی می‌تواند شامل افراد زیر باشد:

 • همسر یا همسران دائمی
 • فرزندان پسر در صورتی که شغل نداشته باشند، حداکثر تا سن 22 سالگی
 • فرزندان دختر به شرط نداشتن همسر و شغل
 • نوادگان که تحت تکفل بیمه‌شده اصلی هستند و پدرشان در قید حیات نیست و همچنین نوادگان ازکارافتاده کلی و معلول ذهنی یا جسمی
 • پدر و مادر فرد بازنشسته و ازکارافتاده
 • شوهر علیل و ازکارافتاده بازنشسته و همچنین فرزندان دختر بدون همسر بازنشسته

مطلب مرتبط: تازه‌ترین نرخ تعرفه بیمه SOS در سال 98


بیمه‌شده بیمه تکمیلی چگونه از خدمات درمانی استفاده می‌کند؟

بیمه‌شده بیمه تکمیلی چگونه از خدمات درمانی استفاده می‌کند؟

نحوه استفاده از خدمات درمانی بسته به مراجعه بیمه‌شده به مراکز درمانی طرف قرارداد با غیر طرف قرارداد متفاوت است. افرادی که تحت پوشش بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی هستند برای استفاده از خدمات درمانی مراکز طرف قرارداد با بیمه سلامت و شرکت بیمه، باید ابتدا معرفی‌نامه دریافت کند. در این صورت هزینه‌ها به حداقل می‌رسد و برای این که بیمه‌شده نسبت به درمان خود اقدام کند فقط بخش کمی از هزینه‌ها را به عنوان فرانشیز پرداخت می‌کند.

در صورتی که بیمه‌شده به مراکز درمانی غیرطرف قرارداد مراجعه کند. ابتدا هزینه‌ها را خود پرداخت می‌کند و سپس مدارک و صورتحساب‌های درمانی را به شرکت بیمه تحویل می‌دهد و هزینه‌های پرداخت‌شده را دریافت می‌کند.

برای استفاده از خدمات مراکز درمانی طرف قرارداد ابتدا باید از شرکت بیمه معرفی‌نامه دریافت کنید. 


مطلب مرتبط: نکات کلیدی که احتمالاً از فرم بیمه تکمیلی نمی‌دانید


مزایای استفاده از بیمیتو

در حال حاضر امکان خرید بیمه تکمیلی به صورت گروهی و انفرادی از طریق سایت بیمیتو وجود دارد. بیمیتو، سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که امکان خرید آنلاین و مقایسه پوشش و قیمت بیمه را از شرکت‎های مختلف فراهم کرده است. برای خرید بیمه تکمیلی و یا هر رشته دیگر مانند بیمه بدنه، شخص ثالث، بیمه مسافرتی، بیمه آتش سوزی و بیمه مسؤلیت پزشکان کافی است به چند اطلاعات ساده پاسخ دهید و سپس بیمه را با در نظر گرفتن شرایط شخصی خود خریداری کنید. در بیمیتو همچنین امکان دریافت استعلام بیمه عمر وجود دارد تا بتوانید میزان اندوخته خود را در پایان قرارداد مشاهده کنید. با خرید آنلاین بیمه نه تنها در هیچ مرحله‌ای نیاز به مراجعه مستقیم به شرکت بیمه را نخواهید داشت بلکه می‌توانید بهترین بیمه را برای خود خریداری کنید.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات