حتماً تا به حال نام تامین اجتماعی را شنیده‌اید زیرا درصد زیادی از افراد در ایران تحت پوشش این سازمان هستند. سازمان تامین اجتماعی یکی از بزرگترین سازمان‌های بیمه‌ای در کشور است. ارایه خدمات درمانی یکی از رسالت‌های این سازمان است طوری که بیمه‌شدگان این سازمان با پرداخت هزینه کمی می‌توانند از بیمه درمان تامین اجتماعی برای پرداخت هزینه معاینات، امکانات پزشکی و خرید دارو استفاده کنند. اما آیا تعهدات درمانی بیمه تامین اجتماعی کافی است؟ اگر این اواخر گذرتان به بیمارستان خورده باشد احتمالاً پاسخ شما هم منفی است. بیمه تکمیلی، یک نوع بیمه درمانی است که در کنار بیمه تامین اجتماعی ارایه می‌شود. اگر شما هم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستید و ضرورت بیمه تکمیلی را احساس می‌کنید در ابتدا باید بدانید بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست ؟ باید بگوییم این نوع بیمه در حال حاضر بهترین جایگزین برای افزایش تعهدات درمانی افراد است.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


مروری بر بیمه تامین اجتماعی

مروری بر بیمه تأمین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی از سال 1369 خدمات درمانی را به صورت مستقیم به بیمه‌شدگان خود ارایه می‌دهد. همه افراد می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند یا به صورت اجباری و یا اختیاری. کسانی که در محیط کاری مانند شرکت‌ها، کارگاه‌ها و… مشغول به کار هستند باید از طرف کارفرمای خود تحت پوشش قرار بگیرند. حق بیمه این افراد 30% از حقوق دریافتی است که پرداخت 23% آن بر عهده کارفرما و 7% آن بر عهده خود بیمه‌شده است. افرادی که شغل آزاد دارند باید به طور مستقل به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند و تحت پوشش قرار بگیرند. حق بیمه این افراد 26% از حقوق ماهانه است.


مطلب مرتبط: چند درصد بیمه تامین اجتماعی را باید کارکنان پرداخت کنند؟


تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی چیست ؟

خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی از طریق دفترچه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان ارایه می‌شود. بیمه‌شده اصلی و افراد خانواده وی با در دست داشتن این دفترچه به مراکز درمانی و بیمارستانی طرف قرارداد با سازمان تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند. تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی شامل موارد زیر است اما اگر می‌خواهید تعهدات بیشتری دریافت کنید حتماً باید بدانید پوشش‌های بیمه تکمیلی تأمین اجتماعی چیست .

 • پوشش برای خدمات کلینیکی، پاراکلینیکی و بیمارستانی.
 • ارایه خدمات توانبخشی به بیمه‌شدگان آسیب‌دیده.
 • ارایه وسایلی مانند عینک طبی، دست و پای مصنوعی و سمعک که برای جبران نقض جسمانی و یا تقویت حواس بیمه‌شده به کار می‌رود.

خدمات بیمارستانی به بیمه‌شدگان سازمات تامین اجتماعی با در دست داشتن دفترچه تأمین اجتماعی ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: نقش مهم بیمه درمان تامین اجتماعی در زندگی افراد


بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست ؟

بیمه تکمیلی تأمین اجتماعی چیست ؟

همان طور که می‌بینید خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی با محدودیت‌هایی در سقف و پوشش ارایه می‌شود. این موارد باعث شده افراد رغبت زیادی به بیمه‌های تکمیلی نشان دهند. بیمه تکمیلی از طرف شرکت‌های بیمه برای انواع مختلف خدمات درمانی مانند جراحی، دندانپزشکی، زایمان و… تا سقف مورد نیاز افراد ارایه می‌شود. حال که فهمیدید بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست بهتر است با انواع بیمه‌های تکمیلی نیز آشنا شوید.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیل درمان / پشتت گرمه


انواع بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست ؟

افراد به صورت گروهی، خانواده و یا انفرادی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند. در حالت گروهی کارفرمایان می‌توانند علاوه بر بیمه اجباری برای کارکنان خود بیمه تکمیلی تهیه کنند. حال شرط صدور بیمه‌ تکمیلی تامین اجتماعی چیست ؟ در حالت گروهی باید بیمه تامین اجتماعی اعضای گروه از یک کارگاه رد شود و تعداد اعضای گروه حداقل 50 نفر باشد. افرادی که شغل آزاد دارند و یا به هر دلیل نمی‌خواهند تحت پوشش بیمه تکمیلی گروهی باشند می‌توانند بیمه تکمیلی را به صورت طرح خانواده و یا انفرادی خریداری کنند. در بیمه تکمیلی خانواده و انفرادی دیگر لازم نیست بیمه تامین اجتماعی افراد متقاضی از یک جا رد شود.

بیمه تامین اجتماعی کارکنانی که قرار است بیمه تکمیلی گروهی شوند، باید از یک کارگاه رد شود. 


مطلب مرتبط: شناخت فوری مهم‌ترین انواع بیمه های درمانی در ایران


پوشش‌های بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست ؟

دانستن این که بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست دلیل کافی برای خرید بیمه تکمیلی نیست. اگر برای خرید بیمه تکمیلی مردد هستید باید پوشش‌های بیمه تکمیلی را بررسی کنید. خدمات بیمه تکمیلی با پوشش‌های اصلی و اضافی ارایه می‌شود. حال پوشش‌های اصلی بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست ؟ جبران هزینه‌های بستری، جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، انواع سنگ شکن در بیمارستان و مراکز جراحی، هزینه همراه برای افراد بالای 70 سال و کمتر از 7 سال و هزینه آمبولانس و انتقال بیمار به مراکز درمانی همگی پوشش‌های اصلی بیمه تکمیلی است.


مطلب مرتبط: سقف بیمه تکمیلی را قبل از خرید بررسی کنید.


پوشش‌های اضافی بیمه تکمیلی کدامند؟

پوشش‌های اضافی بیمه تکمیلی کدامند؟

بیمه‌شدگان برای دریافت پوشش‌های اضافی باید حق بیمه اضافی پرداخت کنند تا بتوانند برای خدمات پرهزینه‌ای مانند دندانپزشکی و زایمان هم تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند. در ادامه همراه ما باشید تا بدانید پوشش‌های اضافی بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست .

 • افراد می‌‎توانند برای انواع مختلف عمل‌های جراحی مربوط به سرطان، مغز و اعصاب مرکزی و نخاع، گامانایف، قلب، پیوند ریه، پیوند کبد، پیوند کلیه و مغز استخوان تا سقف تعهدات بالاتری تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند.
 • دریافت پوشش برای زایمان اعم از طبیعی و سزارین. افراد می‌توانند در صورت نیاز برای هزینه‌های مربوط به درمان نازایی و ناباروری هم تحت پوشش قرار بگیرند.
 • جبران هزینه‌های پاراکلینیکی مانند سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، انواع آندوسکوپی، اکوکاردیوگرافی، ام آر آی، تست ورزش، تست تنفس، شنوایی‌سنجی، بینایی‌سنجی، نوار عصب، نوار عضله و…
 • پرداخت هزینه‌های عمل مجاز سرپایی مانند گچ‌گیری، شکسته‌بندی، ختنه، تخلیه کیست و…
 • پوشش برای ارایه خدمات دندانپزشکی
 • جبران هزینه مربوط به رفع عیوب انکساری چشم
 • پرداخت هزینه دارو و ویزیت
 • جبران هزینه مربوط به خرید عینک و لنز طبیعی و هزینه خرید عینک
 • تهیه اروتز

خدمات بیمه تکمیلی با پوشش‌های اصلی و اضافی ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: تازه‌ترین نرخ تعرفه بیمه SOS در سال 98


تعهدات درمانی بازنشستگان در بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست ؟

تعهدات بیمه تکمیلی اعضا و کارکنان کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی با بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ و به شرح زیر است:

خلاصه تعهدات کانون بازنشسته و مستمری بگیران تأمین اجتماعی سال 98-97

این بیمه تعهدی برای ارایه خدمات زایمان، نازایی و سزارین ندارد.

فرانشیز، بخشی از هزینه‌های درمانی است که بر عهده خود بیمه‌گزار است و شرکت آتیه‌سازان حافظ تعهدی برای جبران آن ندارد. 

خدمات پاراکلینیکی (1)* انواع اسکن، انواع سی‌تی‌اسکن، انواع رادیولوژی، ماموگرافی و…

خدمات پاراکلینیکی (2)* تست ورزش، تست تنفس، بررسی عصب شناسی، بینایی‌سنجی و…

**در خصوص خدمات پاراکلینیکی که تعرفه دارند حداکثر تعهد شرکت بیمه معادل تعرفه مصوب بعد از کسر سهم بیمه‌گر پایه است. اما حداکثر تعهد شرکت بیمه در مورد خدماتی که تعرفه مشخصی ندارند پس از کسر 30% از تعرفه بیمه‌گر خواهد بود.

بیمه تکمیلی به طور کلی هزینه زایمان را جبران می‌کند. اما بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی تعهدی برای این پوشش ندارد.


مطلب مرتبط: داغ‌ترین تعرفه اعلام شده از بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی


خدمات آنلاین بیمه

بیمیتو سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که به افراد کمک می‌کند پوشش‌ها و قیمت بیمه را در شرکت‌های مختلف بیمه مقایسه کنند. مزیت دیگر این سامانه خرید آنلاین بیمه است که افراد می‌توانند برای خرید انواع رشته‌های بیمه مانند بیمه عمر، بیمه درمان تکمیلی، بیمه مسافرتی، بیمه بدنه و شخص ثالث از آن استفاده کنند. بیمیتو روش مطمئنی برای خرید بیمه است زیرا افراد شرایط شرکت‌های مختلف را به طور هم‌زمان مشاهده کرده و در نهایت بیمه مورد نظر خود را با قیمت مناسبی خریداری می‌کنند. همچنین اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در خصوص بیمه‌ها افزایش دهید و بدانید در هر رشته بیمه‌ای، کدام پوشش به دردتان می‌خورد هم می‌توانید از بیمیتو استفاده کنید. ما در بیمیتو همواره تلاش می‌کنیم به‌روز باشیم و اطلاعات مفید را دراختیارتان قرار دهیم.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  ارسال نظر

  لطفا نظر خود را وارد کنید
  لظفا نام خود رو وارد کنید