سلامتی بزرگترین نعمت و دارایی انسان است. اما معمولاً انسان‌ها زمانی قدر آن را می‌دانند که در بستر بیماری هستند و نیاز به خدمات درمانی دارند. مطابق آمار ارایه‌شده، 80 درصد مردم توان مراجعه به بیمارستان‌های خصوصی را ندارند و 15 تا 17 درصد مردم از طریق بیمه تکمیلی از خدمات درمانی استفاده می‌کنند. بیمه تکمیلی برای کسانی کاربرد دارد که توان مالی برای جبران هزینه‌های پزشکی را ندارد. قیمت این بیمه‌ها در شرکت‌های مختلف، متفاوت است و اولین گام برای تهیه این نوع بیمه درمانی، انتخاب شرکت بیمه است. میزان پوشش‌ها و سقف تعهدات دو معیاری است که در قیمت این بیمه‌ها و در نهایت خرید متقاضی تأثیرگزار است. اگر تصمیم به خرید بیمه تکمیلی دارید بیمه دی یکی از گزینه‌ها است. افراد در بازه‌ سنی مختلف اعم از پیر و جوان می‌توانند از بیمه تکمیلی دی برای جبران هزینه‌های درمانی استفاده کنند.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی را بیشتر بشناسیم


شرایط صدور بیمه تکمیلی دی چیست؟

شرایط صدور بیمه تکمیلی دی چیست؟

بیمه تکمیلی دی هزینه‌های درمانی را مازاد بر سقف بیمه پایه جبران می‌کند. یعنی هزینه‌های درمانی افراد ابتدا با بیمه پایه جبران می‌شود و آن بخش از هزینه‌ها که از تعهد بیمه پایه خارج است با بیمه تکمیلی تحت پوشش قرار می‌گیرد. هر شرکت‌ بیمه شرایط و محدودیت‌های خاصی برای ارایه بیمه تکمیلی در نظر می‌گیرد. برای این که افراد بتوانند تا پایان مدت قرارداد از خدمات درمانی که دریافت می‌کنند راضی باشند باید شرایط بیمه تکمیلی شرکت موردنظر را مطالعه کنند. بیمه تکمیلی دی افراد را به صورت گروهی تحت پوشش قرار می‌دهد. بدین ترتیب که افراد متقاضی تشکیل یک گروه حداقل 50 نفری را می‌دهند و به همراه اعضای خانواده‌شان از مزایای بیمه درمان استفاده می‌کنند. شرط دیگر برای صدور این بیمه‌نامه داشتن بیمه پایه است که برای همه بیمه‌شدگان لازم است. کسانی که بیمه پایه ندارند و یا می‌خواهند به صورت انفرادی تحت پوشش قرار بگیرند باید از شرکت‌هایی که بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی و بدون نیاز به بیمه پایه ارایه می‌دهند استفاده کنند.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیل درمان / پشتت گرمه


راهنمایی برای خرید بیمه تکمیلی دی

اگر در یک محیط کاری مشغول به کار هستید می‌توانید از طریق کارفرمای خود درخواست صدور بیمه تکمیلی دی را بدهید. برای این کار لازم است ابتدا هر یک از متقاضیان فرم پیشنهاد بیمه را تکمیل کنند. شرکت بیمه دی با این فرم به اطلاعات بیمه‌شدگان و اسامی آن‎ها دسترسی پیدا می‌کند. یکی دیگر از شرایط خرید بیمه تکمیلی این است که افراد در زمان صدور این بیمه‌ها در صحت کامل جسمی باشند بنابراین سلامت جسمی هر یک از بیمه‎شدگان برای شرکت بیمه مهم است. شرکت بیمه وضعیت سلامتی متقاضیان را با فرم پرسشنامه سلامت بررسی می‌کند. متقاضیان در این فرم باید به سوالاتی در خصوص سوابق بیماری (در صورتی که در گذشته مبتلا به بیماری بوده باشند) ، نوع و مدت بیماری و سوابق به‌جا مانده آن پاسخ دهند. در گام بعد شرکت بیمه همه این اطلاعات را بررسی می‌کند و میزان حق بیمه مشخص می‌شود. در حالت عادی الزامی برای چکاپ و انجام معاینات بیمه‌شدگان وجود ندارد مگر در مواردی که پزشک معتمد شرکت بیمه تشخیص دهد.

برای خرید بیمه تکمیلی لازم است بیمه‌شده فرم پرسشنامه سلامت و فرم پیشنهاد بیمه را تکمیل کند. 


مطلب مرتبط: از مطالعه نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی تا تجربه خرید آنلاین


مزایای بیمه درمان با چه پوشش‌هایی ارایه می‌شود؟

اگر تا اینجا شرایط بیمه تکمیلی دی مطابق با شرایط شما بوده می‌توانید با بررسی پوشش‌ها در خصوص خرید خود تصمیم بگیرید. خدمات بیمه تکمیلی با پوشش‌های اصلی و اضافی ارایه می‌شود. پوشش‌های اصلی بیمه تکمیلی دی شامل جبران هزینه‌های بستری، جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، گامانایف و انواع سنگ‌شکن، پرداخت هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال و جبران هزینه آمبولانس است. اما آیا پوشش‌های بیمه تکمیلی فقط محدود به موارد گفته شده است؟ یا می‌شود برای خدمات متنوع‌تری مانند دندانپزشکی، خرید سمعک، هزینه زایمان و… تحت پوشش قرار گرفت؟ در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ این سوال‌ها را دریافت کنید.


مطلب مرتبط: موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی چگونه از بیمه‌گزار حمایت می‌کند؟


پوشش‌های اضافی بیمه تکمیلی دی شامل چه مواردی است؟

پوشش‌های اضافی بیمه تکمیلی دی شامل چه مواردی است؟

افرادی که می‌خواهند استفاده بیشتری از خدمات درمانی داشته باشند می‌توانند حق بیمه بیشتری پرداخت کنند و پوشش‌های اضافی را خریداری کنند. این کار به نفع خود بیمه‌شدگان است چون می‌توانند با پرداخت مبلغ اندکی حق بیمه اضافی برای خدمات مختلفی تحت پوشش بیمه تکمیلی دی قرار بگیرند. پوشش‌های اضافی بیمه تکمیلی شامل موارد زیر است:

 • افزایش سقف تعهدات بیمه تکمیلی دی برای اعمال جراحی مربوط به سرطان، مغز و اعصاب مرکزی و نخاع، گامانایف، قلب، پیوند ریه، پیوند کبد، پیوند کلیه و پیوند مغز و استخوان.
 • پوشش هزینه زایمان، پرداخت هزینه‌های مربوط به نازایی و ناباروی و جبران هزینه مربوط به تشخیص بیماری‌ها و ناهنجاری‌های جنین حداکثر تا 50 درصد تعهد زایمان.
 • پراخت هزینه‌های پاراکلینیکی مانند:
 1. سونوگرافی، ماموگرافی، ام آر آی، انواع اسکن و… تا حداکثر 20 درصد تعهد پایه سالانه برای هر بیمه‎‌شده.
 2. تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفسی، نوار مغز، نوار عصب، نوار مثانه، بینایی‌سنجی و… با سقف تعهد 10 درصد تعهد پایه سالیانه برای هر بیمه‌شده.
 3. خدمات آزمایشگاهی مانند آزمایش‌های تشخیصی، پاتولوژی، انواع رادیوگرافی، نوار قلب و… با سقف تعهد 10 درصد تعهد پایه سالیانه برای هر بیمه‌شده.
 • جبران هزینه خدمات دندانپزشکی حداکثر تا میزان 10 درصد سقف تعهد پایه سالیانه برای هر بیمه‌شده.
 • پرداخت هزینه ویزیت و دارو و خدمات اورژانس تا سقف 5 درصد تعهد پایه سالیانه.
 • پوشش برای خرید سمعک تا سقف 5 درصد و خرید عینک طبی و لنز طبی تا سقف 2 درصد تعهد پایه سالیانه.
 • جبران هزینه مربوط به رفع عیوب انکساری چشم حداکثر تا 10 درصد تعهد بیمه پایه سالیانه.
 • پرداخت هزینه اعمال مجاز سرپایی مانند شکستگی، دررفتگی، گچ‌گیری، ختنه، تخلیه کیست و… تا سقف 10 درصد.
 • پرداخت هزینه تهیه اوروتز حداکثر تا سقف 2 درصد.
 • پوشش هزینه تهیه اعضای طبیعی بدن که فقط برای گروه‌های بالای 1000 نفر ارایه می‌شود.

خدمات بیمه تکمیلی با پوشش‌های اصلی و اضافی ارایه می‌شود. برای خرید پوشش‌های اضافی، بیمه‌شده باید حق بیمه بیشتری بپردازد.


مطلب مرتبط: سقف بیمه تکمیلی را قبل از خرید بررسی کنید.


نحوه استفاده از خدمات درمانی

بیمه‌شدگان برای استفاده از خدمات درمانی می‌توانند به مراکز درمانی طرف قرارداد یا غیرطرف قرارداد با بیمه تکمیلی دی بروند. در صورتی که آن‌ها به مراکز طرف قرارداد مراجعه کنند فقط با پرداخت بخشی از هزینه‌ها تحت عنوان فرانشیز، نسبت به درمان خود اقدام می‌کنند اما در این روش لازم است بیمه‌شده ابتدا از شرکت بیمه معرفی‌نامه دریافت کند.

اما در صورتی که وی قصد مراجعه به مراکز غیرطرف قرارداد را داشته باشد ابتدا هزینه‌های درمانی را خودش پرداخت می‌کند. سپس شرکت بیمه با دریافت فاکتورهای پزشکی، هزینه‌ها را تا حداکثر سقف تعهداتش به بیمه‌شده می‌پردازد.


مطلب مرتبط: نکات کلیدی که احتمالاً از فرم بیمه تکمیلی نمی‌دانید


شرایط استفاده از بیمه تکمیلی برای بیمه‌شدگان

شرایط استفاده از بیمه تکمیلی برای بیمه‌شدگان

بیمه‌شده بیمه تکمیلی در خصوص استفاده از پوشش‌های مختلف باید نکات زیر را بداند:

 • به مراکزدرمانی طرف قرارداد و غیر طرف قرارداد توجه کند.
 • نوع پوشش‌ها و سقف تعهدات آن را درنظر بگیرد.
 • موارد خارج از تعهد شرکت بیمه را مطالعه کند.
 • فرانشیز بخشی از هزینه‌ها است که جبران آن بر عهده بیمه‎شده است. فراشیز بیمه تکمیلی دی در شرایط خصوصی بیمه تکمیلی تعیین می‌شود و معمولاً بین 10 تا 30 درصد هزینه‌های درمانی است.
 • دوره انتظار مدت زمانی است که شرکت بیمه تعهدی در مقابل بیمه‌گزار ندارد و بعد از گذشت این دوره، پوشش‌های درمانی فعال می‌شوند. دوره انتظار برای پوشش زایمان 9 ماه تا یک سال است. بنابراین اگر قصد استفاده از این پوشش را دارید باید با درنظر گرفتن این زمان و بیمه را زودتر از موعد استفاده، خریداری کنید.

بعضی پوشش‌های بیمه تکمیلی دارای دوره انتظار هستند بنابراین به محض خرید بیمه نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.


مطلب مرتبط: حقایقی درباره فرانشیز بیمه تکمیلی


امکانات خرید آنلاین بیمه

در حال حاضر افراد می‌توانند خرید آنلاین انواع رشته‌های بیمه‌ای مانند بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه عمر، بیمه مسافرتی، بیمه درمان تکمیلی و بیمه آتش‌سوزی را از طریق سایت بیمیتو انجام دهند. استفاده از بیمیتو، به افراد کمک می‌کند تا شرایط و پوشش‌های بیمه موردنظر خود را مطالعه کنند و در نهایت بیمه‌ای را انتخاب کنند که از لحاظ اقتصادی توان پرداخت حق بیمه آن را دارند. مقایسه، ابزاری است که به کمک آن متقاضیان می‌توانند علاوه بر این که بیمه موردنظر را با قیمت مناسب خریداری کنند، بتوانند بهترین بیمه را از لحاظ پوشش‌ها و مزایا انتخاب کنند.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  ارسال نظر

  لطفا نظر خود را وارد کنید
  لظفا نام خود رو وارد کنید