خدمات سلامت هر ساله بهبود پیدا می‌کند و این تنوع خدمات، هزینه‎های درمانی را گران‌تر می‌کند. پیشگیری از بیماری یا تشخیص زودهنگام آن به ویژه در زمانی که هنوز بیماری علامتی ندارد بسیار اهمیت دارد اما اغلب افراد وضعیت سلامت خود را بررسی نمی‌کنند. داشتن حداقل یک بیمه درمانی برای هر شخص در همه‌ی کشورها جزو حقوق اولیه انسانی به شمار می‌رود. هزینه‌های درمان در ایران توسط بیمه‌های پایه (سازمان خدمات درمانی، تأمین اجتماعی و…) جبران می‌شود. این سازمان‌ها پوشش‌های حداقلی به افراد ارایه می‌دهند. بیمه‌های تکمیلی به صورت اختیاری و از طرف شرکت‌های بیمه قابل دریافت است. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که بیمه تکمیل درمان چه سودی برای افراد دارد، در ادامه این نوع بیمه درمانی و پوشش‌های ارایه شده آن به طور ویژه بررسی شده است.

خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلیخرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


طرحهای درمان را بشناسیم

طرح‎های درمان را بشناسیم

دولت و شرکت‌های خصوصی بیمه، پوشش‌های درمانی را از طریق چندین نوع بیمه درمانی متفاوت به همه‌ی افراد جامعه ارایه می‌دهند. هزینه‌های درمان در ایران توسط بیمه پایه و بیمه تکمیل درمان جبران می‌شوند.

سازمان خدمات درمانی یا بیمه سلامت، تأمین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح و کارکنان دولت سه نوع از شناخته شده‌ترین طرح‌های بیمه پایه در ایران هستند.

بیمه تأمین اجتماعی: این بیمه به صورت بیمه اجباری و خویش‌فرما ارایه می‌شود. افراد شاغلی که مشمول قانون کار هستند باید تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند.کارفرمایان موظف هستند بیمه درمانی را برای کارکنان خود تهیه کنند. افراد با شغل آزاد نیز می‌توانند خود را در قالب بیمه خویش‌فرما بیمه کنند. حق بیمه بیمه تأمین اجتماعی 30% از حقوق ماهیانه فرد است که 23% آن توسط کارفرما و 7% توسط کارگر پرداخت می شود.

بیمه خدمات درمانی یا بیمه سلامت: بیمه خدمات درمانی زیر مجموعه‌ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شمار می‌رود.  بیمه سلامت دارای چندین نوع صندوق مختلف، از جمله بیمه کارکنان دولت، بیمه روستایی، بیمه ایرانیان، بیمه سلامت همگانی و بیمه سایر اقشار است.

بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح: تأمين اجتماعي و خدمات درماني تمامی نيروهاي مسلح بر عهده سازمان تأمين اجتماعي نيروهاي مسلح است. این سازمان علاوه بر خدمات سلامت و درمان، خدمات رفاهی به افراد شاغل، بازنشسته‌ها و خانواده آن‌ها ارایه می‌دهد.


مطلب مرتبط: سقف بیمه تکمیلی را قبل از خرید بررسی کنید.


بیمه تکمیل درمان و انواع آن

بیمه تکمیل درمان و انواع آن

بیمه پایه هزینه‌های درمان بعضی بیماری‌ها را جبران نمی‌کند و پوشش‌های کمی برای بیماری‌ها ارایه می‌دهد بنابراین افراد می‌توانند مبلغ اندکی را به عنوان حق بیمه پرداخت کنند و برای هزینه‌های بیمارستانی، جراحی و دارویی تحت پوشش‌های بیمه تکمیلی باشند. برای خرید بیمه تکمیل درمان از بعضی شرکت‌ها لازم است حتما بیمه پایه داشته باشید پس اهمیت بیمه‌های پایه از آن جایی مشخص می‌شود که بدانیم بدون بیمه درمانی پایه نمی‌توانیم بیمه تکمیلی تهیه کنیم.

یکی از شرایط خرید بیمه درمان تکمیلی از بعضی از شرکت‌ها داشتن بیمه پایه است.

‌بیمه تکمیل درمان به دو صورت گروهی و انفرادی قابل دریافت است. این بیمه‌ها در بیشتر موارد فقط به صورت گروهی ارایه می‌شوند. به این معنی که کارکنان سازمان‌ها، کارخانجات، شرکت‌ها و خانواده آن‌ها تحت پوشش‌های بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند. برای صدور این بیمه‌نامه لازم است افراد گروه (کارکنان و افراد تحت سرپرستی آن‌ها) حداقل 50 نفر باشند و بیمه تأمین اجتماعی آن‌ها از یک کارگاه رد شود.

برای صدور بیمه تکمیلی گروهی شرایط ویژه‌ای وجود دارد. از آنجایی‌که افرادی که در مشاغل آزاد مشغول به کار هستند به یک مجموعه کاری وابسته نیستند نمی‌توانند بیمه تکمیل درمان را به صورت گروهی خریداری کنند. بعضی از شرکت‌های بیمه اقدام به ارایه بیمه تکمیلی انفرادی کرده‌اند. این بیمه‌ها با شرایط ساده‌تری پوشش‌های درمانی ارایه می‌دهند.


مطلب مرتبط: اصول ثبت نام بیمه تکمیلی ایران چیست؟


پوشش‌های بیمه تکمیل درمان

پوشش‌های بیمه تکمیل درمان

فرقی نمی‌کند بیمه تکمیل درمان خود را به صورت گروهی تهیه کرده باشید یا انفرادی. زیرا در هر دو صورت می‌توانید از پوشش‌های یکسانی استفاده کنید. همچنین باید بدانید در شرکت‌های مختلف هم این پوشش‎ها یکسان ارایه می‌شود اما ممکن است سقف تعهدات و نحوه استفاده آن‌ها در شرکت‌های مختلف، متفاوت باشد. حق بیمه این بیمه با توجه به عواملی مانند سن متقاضی، سقف تعهدات طرح انتخابی و تعداد بیمه‌گزاران تعیین می‌شود.

 بیمه درمان تکمیلی انفرادی همان پوشش‌های بیمه تکمیلی گروهی را دارد.

پوشش‌های بیمه تکمیلی:

 • جبران هزینه‌های بستری، جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، انواع سنگ‌شکن در بیمارستان و مراکز جراحی محدود و Day Care.

 Day Care یعنی فرد بیمار بعد از جراحی در مدت‌زمان کمتر از یک روز مرخص شود.

 • جبران هزینه‌های اعمال جراحی‌های مهم مربوط به سرطان، مغز، اعصاب مرکزی و نخاع (به استثنای دیسک ستون فقرات)، گامانایف، قلب، پیوند ریه، کبد، کلیه و مغز استخوان.
 • جبران هزینه‌های زایمان اعم از طبیعی و سزارین.
 • هزینه‌های پاراکلینیکی (تشخیصی) شامل: هزینه‌های سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن و آندوسکوپی، ام آر آی، اکوکاردیوگرافی، استرس اکو و دانسیتومتری، تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفسی ( اسپیرومتری و PFT) ، نوار عضله ( EMG) ، نوار عصب ( NCV) ، نوار مغز (EEG) ، نوار مثانه (سیستومتری یا سیستوگرام) ، شنوایی‌سنجی، بینایی‌سنجی، هولتر مانیتورینگ قلب و آنژیوگرافی چشم.
 • جبران هزینه عمل‌های سرپایی مثل شکستگی و در رفتگی، گچ‌گیری، ختنه، بخیه، کرایوتراپی، اکسیزیون لیپوم، بیوپسی، تخلیه کیست و لیزر درمانی.
 • هزینه جراحی عیوب انکساری چشم.
 • جبران هزینه خدمات آزمایشگاهی شامل آزمایش‌های تشخیص پزشکی، پاتولوژی یا آسیب‌شناسی و ژنتیک پزشکی، انواع رادیوگرافی، نوار قلب و فیزیوتراپی.
 • هزینه‌های ویزیت و دارو.
 • هزینه‌های آمبولانس شهری و بین شهری.
 • دندانپزشکی (به استثنای ایمپلنت، ارتودنسی، دندان مصنوعی و جراحی لثه)
 • هزینه همراه افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال در بیمارستان‌ها.
 • هزینه‌های درمان نازایی و ناباروری، GIFT، ZIFT، IVF، ITSC، IUI و میکرواینجکشن.
 • هزینه‌های خرید عینک و سمعک.
 • جبران هزینه ناهنجاری‌ها و بیماری‌های جنین (تست‌های غربالگری)
 • تهیه اروتز. 

مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی پاسارگاد برای زایمان راحت


نحوه دریافت خسارات در بیمه تکمیل درمان

برای دریافت هزینه‌های درمانی خود هنگام بیماری می‌توانیم به دو روش اقدام کنیم. نحوه دریافت خسارت در این دو روش با توجه به مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد یا مراکز غیر طرف قرارداد متفاوت است.

مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد: اگر بیمه‌شده به این مراکز مراجعه کند باید ابتدا از شرکت بیمه موردنظر معرفی‌نامه دریافت کند. و با ارایه معرفی‌نامه به مرکز درمانی از خدمات درمانی استفاده کند. این خدمات با توجه به حداکثر سقف تعهدات شرکت بیمه و بعد از کسر فرانشیز ارایه می‌شود.

مراجعه به مراکز درمانی غیر طرف قرارداد: در این روش شما می‌توانید به هر مرکز خدمات درمانی که می‌خواهید مراجعه کنید و خدمات درمانی دریافت کنید. پس از آن گواهی پزشک، فاکتور هزینه‌های پرداخت شده و سایر مدارک لازم را به مرکز پرداخت خسارت بیمه ببرید و هزینه پرداخت شده را از شرکت بیمه دریافت ‌کنید.

نحوه دریافت خسارت در بیمه تکمیلی با توجه به مراجعه بیمه‌شده به مراکز درمانی طرف قرارداد یا غیر طرف قرارداد متفاوت است.


مطلب مرتبط: زیر و بم استعلام بیمه تکمیلی دانا


شرایط اساسی بیمه تکمیل درمان

شرایط اساسی بیمه تکمیل درمان

از جمله شرایط بیمه درمان تکمیلی شرط سنی بیمه‌شده است. شرکت‌هایی که بیمه تکمیلی انفرادی ارایه می‌دهند افراد را حداکثر تا سن 70 سال بیمه می‌کنند. این شرط سنی در بیمه‌های گروهی 60 سال است و برای افراد 61 تا 70 سال 50% این نرخ افزایش می‌یابد. برای افراد بالای 70 سال نیز این نرخ تا 100% افزایش پیدا می‌کند.

دوره انتظار: دوره انتظار مفهومی آشنا در صنعت بیمه است و در واقع مدت‌زمانی است که شرکت بیمه تعهدی در مقابل بیمه‌گزار ندارد. دوره انتظار بیمه تکمیل درمان به این معنی است که بعضی از پوشش‌ها چند ماه بعد از خریدن بیمه تکمیلی فعال می‌شوند. این دوره برای پوشش‌های مختلف متفاوت است و این بیمه برای گروه‌های بالای 1000 نفر فاقد دوره انتظار باشد.

دوره انتظار برای پوشش زایمان 9 الی 1 سال بعد از صدور بیمه است. بنابراین موقع خرید این بیمه امکان استفاده از آن وجود ندارد.

فرانشیز: فرانشیز مبلغی از خسارت است که شرکت بیمه تعهدی برای آن ندارد و بر عهده خود بیمه‌گزار است. درصد فرانشیز در شرایط خصوصی بیمه‌نامه تعیین می‌شود. بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی فرانشیز هزینه‌های تحت پوشش را کاهش دهد. در هر صورت حداقل فرانشیز 10 درصد است.


مطلب مرتبط: حقایقی درباره فرانشیز بیمه تکمیلی


 درمان بیماری با بیمیتو

یک روش برای تهیه بیمه‌، خرید آن به روش سنتی و از طریق مراجعه مستقیم به شعب بیمه است اما عیب این روش این است که در این روش امکان مقایسه قیمت و پوشش‌های شرکت‌های مختلف وجود ندارد از طرفی مراجعه مستقیم نیازمند صرف زمان زیادی است که ممکن است افراد شاغل زمان لازم برای آن را نداشته باشند. بیمیتو سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که امکانات لازم برای تسریع  و خرید بهترین بیمه را فراهم کرده است. برای خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی کافی است اطلاعات اولیه شامل اطلاعات شخصی و اطلاعاتی درمورد بیمه مورد نیاز را در سامانه وارد کنید. با استفاده از اطلاعات شما فهرستی از قیمت‌ها و شرایط شرکت‌های مختلف به شما نشان داده می‌شود. در این مرحله شرکت بیمه مورد نظر خود را انتخاب و با پرداخت حق بیمه به صورت اینترنتی در کم‌ترین زمان ممکن روند خرید شما تکمیل می‌شود. بیمیتو علاوه بر بیمه درمان تکمیلی، امکان استعلام و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بدنه، آتش‌سوزی، مسافرتی، مسئولیت پزشکان، عمر را هم فراهم کرده است.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  ارسال نظر

  لطفا نظر خود را وارد کنید
  لظفا نام خود رو وارد کنید