در ایران بعضی از کارگران اتباع خارجی در مشاغل ساختمانی مشغول به کار هستند. از طرفی خیلی از پیمانکاران ترجیح می‌دهند به جای کارگران ایرانی با این کارگران کار کنند. نوع شغلی که این کارگران در ایران دارند عموماً پرخطر است. حال سوال این است که قوانین چگونه از این کارگران حمایت می‌کند؟ در این خصوص باید گفت کلیه اتباع خارجی که در ایران مشغول به کار هستند به شرط داشتن اقامت، در مقابل حوادث ناشی از کار بیمه حوادث می‌شوند. طبق این قانون کلیه کارگران موظف هستند در مقابل حوادث و بیماری‌های احتمالی تحت پوشش بیمه حوادث اتباع خارجی قرار بگیرند. بنابراین به‌کارگیری کارگران خارجی مقیم کشور بدون بیمه‌نامه حوادث در مدت اقامت‌شان در ایران ممنون است.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


آنچه در خصوص بیمه حوادث باید بدانید؟

آنچه در خصوص بیمه حوادث باید بدانید؟

بیمه حوادث که از طرف شرکت‌های بیمه ارایه می‌شود، جزء بیمه اشخاص است که از زندگی بیمه‌شده حمایت می‌کند. فرقی نمی‌کند که این حوادث در چه زمانی و در چه مکانی اتفاق بیفتد در هر حال بیمه‌شده در مقابل حوادث 24 ساعته شغلی و غیر شغلی تحت پوشش قرار می‌گیرد. فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی پوشش‌های اصلی این بیمه‌نامه هستند بدین ترتیب اگر بیمه‌شده در اثر حادثه فوت کند شرکت بیمه غرامت فوت را به ذی‌نفعان وی پرداخت می‌کند. همچنین در صورتی که بیمه‌شده دچار ازکارافتادگی و نقض عضو شود غرامت تعیین‌شده را دریافت می‌کند. افراد همچنین می‌توانند برای هزینه‌های پزشکی در اثر حادثه، غرامت روزانه بستری در بیمارستان و غرامت روزانه عمومی تحت پوشش بیمه حوادث باشند.

بیمه حوادث از بیمه‌شده در مقابل حوادث شغلی و غیرشغلی حمایت می‌کند.


مطلب مرتبط: ناگفته‌هایی درباره این که بیمه مقابله با حوادث چیست


شرایط بیمه حوادث اتباع خارجی ورودی به ایران چگونه است؟

طبق قوانین، اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول به‌کار شوند مگر به شرط داشتن گذرنامه ورود با حق کار مشخص و پروانه کار. بنابراین اتباع خارجی که گذرنامه و پروانه کار ندارند مشمول قانون کار نیستند و نمی‌توانند از مزایای بیمه تأمین اجتماعی استفاده کنند. اتباع خارجی که مقیم ایران هستند موظف هستند خود و افراد تحت تکفلشان را نزد یکی از شرکت‌های بیمه‌، بیمه حوادث اتباع خارجی و سلامت کنند. این قانون همچنین مسؤلیتی را برای کارفرمایان و پیمانکاران به‌وجود می‌آورد زیرا به کارگیری افراد بدون بیمه حوادث اتباع خارجی و سلامت ممنوع است.


مطلب مرتبط:بیمه عمر و حوادث گروهی ایران ، یک بیمه‌نامه یا چند بیمه‌نامه؟


تعهدات بیمه حوادث اتباع خارجی چیست؟

تعهدات بیمه حوادث اتباع خارجی چیست؟

اتباع خارجی که به صورت قانونی وارد ایران می‌شوند در مدتی که در ایران اقامت دارند می‌توانند در مقابل خطرات ناشی از حوادث، تحت پوشش بیمه باشند. شرکت بیمه در ازای دریافت حق بیمه، هزینه‌های پزشکی بیمه‌شده را که مستقیماً ناشی از حادثه باشد جبران می‌کند و بیمه‌شده را در مقابل خطر فوت و  نقص عضو و ازکار افتادگی تحت پوشش قرار می‌دهد. موارد تحت پوشش بیمه حوادث اتباع خارجی و بیمه سلامت شامل موارد زیر است:

 • پوشش غرامت فوت در اثر حادثه
 • پوشش غرامت نقص عضو دائم ناشی از حادثه
 • جبران هزینه‌های پزشکی به علت حادثه
 • پرداخت هزینه‌های بستری اورژانسی در بیمارستان

اتباع خارجی به شرط داشتن اقامت می‌توانند تحت پوشش بیمه حوادث باشند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث را گران نخریم!/ بررسی عوامل مؤثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


بیمه درمانی اتباع خارجی با کدام سازمان است؟

بیمه درمانی اتباع خارجی با بیمه سلامت یا همان سازمان خدمات درمانی سابق است. بیمه سلامت دارای چندین نوع صندوق بیمه‌ای مختلف است. یکی از این صندوق‌ها، مخصوص ارایه پوشش درمانی به اتباع بیگانه است. بر اساس قرارداد سه جانبه بین سازمان بیمه سلامت، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و نمایندگان پناهندگان سازمان ملل متحد، سازمان خدمات درمانی، اتباع بیگانه را تحت پوشش قرار می‌دهد.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده / راننده مقصر زیر چتر بیمه!


بیمه حوادث اتباع خارجی چگونه صادر می‌شود؟

همان طور که بیان کردیم اتباع خارجی که مقیم ایران هستند در صورتی که کار داشته باشند لازم است بیمه حوادث اتباع خارجی را تهیه کنند تا در مقابل حوادث ناشی از کار تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. اتباع بیگانه می‌توانند از طریق دفاتر وکالت اقدام به تهیه بیمه حوادث اتباع خارجی کنند. این بیمه‌نامه در طرح‌های مختلف ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: تعهدات بیمه حوادث راننده بیمه ایران در مقابل راننده مقصر چیست؟


مدارک لازم برای دریافت خسارت

مدارکی لازم برای دریافت خسارت بیمه حوادث اتباع خارجی در پوشش‌های مختلف، متفاوت است. بیمه‌شدگانی که قصد دریافت هزینه‌های پزشکی خود را دارند و یا دچار نقص عضو شدند باید اصل گواهی بیمه، کپی برابر اصل مدارک شناسایی (شامل پاسپورت و شناسنامه) ، کپی برابر اصل گزارش حادثه (پلیس) و  اصل مدارک پزشکی خود را برای دریافت خسارت به شرکت بیمه تحویل دهند. در صورتی که بیمه‌شده در اثر حادثه فوت کند لازم است ذی‌نفعان بیمه‌نامه، مدارک زیر را به شرکت بیمه ارایه دهند تا غرامت فوت را دریافت کنند.

 • اصل گواهی بیمه
 • کپی برابر اصل شناسنامه باطل‌شده متوفی و گواهی پزشکی قانونی
 • کپی برابر اصل گزارش حادثه
 • کپی برابر اصل مدارک پزشکی و بیمارستانی
 • کپی برابر اصل رونوشت فوت، جواز دفن، گزارش معاینه جسد و برگه انحصار وراثت
 • کپی برابر اصل شناسنامه تمامی وراث بیمه‌نامه

مطلب مرتبط: با بیمه حوادث خانواده سامان ، خانوادگی بیمه شوید


بیمه‌هایی که حوادث ناشی از کار را بیمه می‌کنند

بیمه حوادث در مقابل سوانح و خطرات گوناگون از بیمه‌شده حمایت می‌کند. هر کس به تنهایی می‌تواند درخواست صدور این بیمه‌نامه را بدهد و علاوه بر خطرات شغلی برای حوادثی مانند غرق شدن، مسمومیت، برق‎گرفتگی، سوختگی، سوانح رانندگی، گزیدگی، سقوط از ارتفاع، ابتلا به هاری، کزار و سیاه زخم و… تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.

نوع شغلی که افراد انجام می‌دهند به طور مستقیم در ارزیابی خطر آن‌ها مؤثر است. طوری که می‌توان گفت شغل بیمه‌گزار، مهمترین عامل تعیین‌کننده حق بیمه حوادث است. در این بیمه‌ها کلیه مشاغل در 5 طبقه شغلی از کم‌خطرترین تا پرخطرترین شغل دسته‌بندی می‌شود. برای مثال کارگران ساختمانی در طبقه چهارم قرار می‌گیرند.

اتباع بیگانه هم به شرط داشتن اقامت می‌توانند بیمه حوادث انفرادی خریداری کنند. اما این بیمه برای افرادی که قصد مسافرت دارند صادر نمی‌شود.

مهمترین عامل تعیین‌کننده حق بیمه حوادث شغل بیمه‌شده است. شغل افراد در بیمه حوادث به 5 طبقه شغلی دسته‌بندی می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث طبیعی چیست ؟ بهترین گزینه برای حفظ جان و مال افراد


بیمه مسؤلیت کارفرما چگونه از اتباع خارجی حمایت می‌کند؟

بیمه مسؤلیت کارفرما چگونه از اتباع خارجی حمایت می‌کند؟

گاهی حوادثی حین کار برای کارگران اتفاق می‌افتد که خودشان مقصر آن نیستند. حال فرقی نمی‌کند کارگر آسیب‌دیده، ایرانی باشد یا اتباع بیگانه. در چنین مواردی کارفرما موظف است با توجه به میزان قصورش از کارگر حادثه‌دیده حمایت کند. کارفرمایان با تهیه بیمه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان، می‌توانند خسارت‌های جانی وارد‌شده به کارکنان‌شان را در محیط کار و در حین انجام کار که خودشان مسئول آن است، جبران کنند. منظور از جبران خسارت‌های جانی بیمه‌شده پوشش هزینه‌های پزشکی، پرداخت غرامت فوت و نقص عضو بیمه‌شده است. انواع بیمه‌نامه‌های مسؤلیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان به شرح زیر است:

 • بیمه‌نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان بازرگانی، خدماتی، صنعتی و اداری
 • بیمه‌نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان ساختمانی
 • بیمه‌نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان عمرانی

در بیمه‌نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان هم اتباع بیگانه به شرط داشتن اقامت بیمه می‌شوند. از آنجایی که بعضی از اتباع بیگانه در ایران در مشاغل ساختمانی مشغول به کار می‌شوند در این بخش قصد داریم خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان ساختمانی را شرح دهیم. سقوط کارکنان از ارتفاع، سقوط و پرتاب شدن مصالح ساختمانی بر روی کارکنان، خفگی کارکنان در حفر چاه، صدمه‌دیدگی در پی‌کنی و ایجاد پایه ستون‌ها، صدمه‌دیدگی اعضاء بدن کارکنان حین کار با بالابر و جرثقیل و تاورکرین و… خطرات احتمالی برای کارگران ایرانی و اتباع بیگانه در بخش ساختمانی است.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث ناشی از کار و ضرورت آن برای مشاغل پر خطر


خدمات ویژه در بیمیتو

بیمه، به عنوان یکی از نیازهای اساسی انسان‌های امروز مطرح بوده و لازم است که با آگاهی خریداری شود. حق طبیعی هر فرد است که بداند در مقابل حق بیمه پرداختی چه پوشش‌ها و منافعی بدست می‌آورد. برای این که افراد بتوانند تحت پوشش بهترین بیمه باشند باید شرایط، قیمت و سطح تعهدات شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنند. بیمیتو با ابزارهایی که در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد امکان مقایسه و خرید آنلاین بیمه را فراهم می‌کند. هم اکنون افراد می‌توانند بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه مسافرتی، بیمه آتش‎سوزی، بیمه عمر و بیمه درمان تکمیلی را از طریق بیمیتو سفارش دهند. با خرید بیمه از بیمیتو دیگر نیاز به مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های بیمه وجود ندارد همچنین بیمه‌نامه به صورت رایگان برای بیمه‌شده ارسال می‌شود.