«حادثه خبر نمی‌کند» حتماً شما هم این جمله معروف را شنیده‌اید. معنی این جمله این است که با وجود رعایت تمام نکات ایمنی باز هم حوادث رخ می‌دهند و نمی‌توانیم از وقوع برخی حوادث جلوگیری کنیم. در این مواقع بهترین چاره‌اندیشی این است که خسارت واردشده را برطرف کنیم و یا از شدت آن بکاهیم. بیمه حوادث یکی از راه‌کارهای کاهش خسارت است. اگر نمی‌دانید بیمه حوادث انفرادی چیست بهتر است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با ابعاد مختلف این بیمه آشنا شوید.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


حادثه چیست؟

حادثه چیست؟

حادثه را یک اتفاق بد مانند سانحه یا تصادف تعریف کرده‌اند که گاه به دلایل غیر قابل پیش‌بینی رخ می‌دهد. حوادث به صورت غیرارادی اتفاق می‌افتند و نتایجی منفی در پی دارند. برای جلوگیری از حوادث ناگوار می‌توان اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام داد. از مهم‌ترین حوادثی که تحت پوشش بیمه حوادث انفرادی قرار می‌گیرند عبارت‌اند از: مسمومیت، مبتلا شدن به بیماری‌هایی مانند کزاز، سیاه‌زخم، هاری و… ، غرق شدن، خفگی و اثرات ناشی از گازها و بخارها، آسیب‌دیدگی در اثر تماس با مواد خورنده‌ای مانند اسیدها، سوانح رانندگی، برق‌گرفتگی، سوختگی، آسیب‌دیدگی طی نجات افراد دیگر و یا اموال از خطر، سقوط از ارتفاع و حمله حیوانات. حالا می‌توانیم به این سؤال جواب بدهیم که بیمه حوادث انفرادی چیست ؟

حادثه اتفاقی است ناخواسته و غیر عمدی مانند تصادف که عواقب ناخوشایندی در پی دارند.


بیمه حوادث انفرادی چیست و چه کار می‌کند؟

معمولاً نام بیمه‌ها توصیف‌کننده کاری است که می‌کنند. بیمه حوادث انفرادی از انواع بیمه‌های اشخاص است که از بیمه‌گزار در مقابل حوادث حمایت می‌کند و اگر برای بیمه‌گزار حادثه ناگواری رخ دهد که منجر به خسارت شود، چنانچه تحت پوشش بیمه حوادث باشد، این بیمه‌نامه به بیمه‌گزار و یا خانواده وی خسارت پرداخت می‌کند.


پوشش‌های بیمه حوادث انفرادی چیست ؟

بیمه حوادث انفرادی پوشش‌هایی را برای بیمه‌نامه خود تنظیم کرده است که مطابق آن به بیمه‌گزار غرامت پرداخت می‌کند. این پوشش‌ها شامل پوشش‌های اصلی و پوشش‌های فرعی می‌شوند که هر کدام سقف تعهدات مخصوص به خود را دارند و تا حد مشخصی به بیمه‌گزار غرامت می‌پردازند . در قسمت بعد به توضیح هر یک می‌پردازیم.

با خرید بیمه تکمیلی پوشش‌های اصلی برای بیمه‌گزار فعال می‌شوند و برای استفاده از پوشش‌های فرعی لازم است بیمه‌گزار حق بیمه بیشتری بپردازد.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث ناشی از کار و ضرورت آن برای مشاغل پر خطر


پوشش‌های اصلی بیمه حوادث انفرادی چیست ؟

پوشش‌های اصلی بیمه حوادث انفرادی چیست ؟

پوشش‌های اصلی در همه بیمه‌های حوادث وجود دارند و خطراتی را تحت پوشش قرار می‌دهند که زندگی بیمه‌گزار را به طور جدی تهدید می‌کنند. این پوشش‌ها عبارت‌اند از:

غرامت فوت: اگر بیمه‌گزار به علت حوادثی مانند غرق شدن یا مسمومیت و یا دیگر حوادثِ تحت پوشش بیمه‌نامه فوت کند، غرامت فوت به خانواده وی تعلق می‌گیرد. میزان غرامت فوت را بیمه‌گزار در زمان خرید بیمه‌نامه تعیین می‌کند. البته غرامت فوق دارای سقف پرداخت معینی است که در هر یک از شرکت‌های بیمه می‌تواند متفاوت باشد.

غرامت نقص عضو و یا ازکارافتادگی دائم: یکی دیگر از پوشش‌های مهم و بسیار کاربردی بیمه حوادث است. اگر بیمه‌گزار در اثر حوادثی که تحت پوشش بیمه باشد دچار نقص عضو شود یعنی در اثر آسیب به اعضا بدن وی توانایی کار کردن با آن‌ها را از دست بدهد، می‌تواند از بیمه حوادث، غرامت دریافت کند. نقص عضو ممکن است جزئی و یا کلی باشد. غرامت نقص عضو نیز بر اساس این دو مورد پرداخت می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده / راننده مقصر زیر چتر بیمه!


مواردی که سرمایه فوت و نقص عضو به طور کامل پرداخت می‌شود

مواردی که سرمایه فوت و نقص عضو به طور کامل پرداخت می‌شود

در مواردی که نقص عضو به صورت کامل و دائم رخ داده باشد، شرکت بیمه موظف است که سرمایه بیمه را به طور کامل به بیمه‌گزار پرداخت کند. زمانی که نقص عضو به صورت جزئی رخ داده باشد مطابق قوانین بیمه حوادث انفرادی تنها بخشی از غرامت به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود. موارد زیر مشمول نقص عضو کامل است و غرامت تعیین‌شده به بیمه‌گزار به طور کامل پرداخت می‌گردد:

برای ازکارافتادگی کامل غرامتی معادل با سرمایه فوت به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.

  1. نابینایی کامل و دائم از هر دو چشم
  2. ازکارافتادگی دائم و کامل هر دو دست
  3. ازکارافتادگی دائم و کامل هر دو پا
  4. از دست دادن پنجه پاها
  5. ازکارافتادگی یک دست و یک پا
  6. از دست دادن توان شنوایی هر دو گوش
  7. برداشتن فک پایین
  8. قطع نخاع به طور کامل

مطلب مرتبط: بیمه حوادث را گران نخریم!/ بررسی عوامل موثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


تعیین میزان پرداخت غرامت برای نقص عضو جزئی

گاهی ممکن است حوادثی که برای بیمه‌گزار رخ می‌دهد منجر به نقص عضو جزئی وی شود. در این شرایط نیز بیمه حوادث با پرداخت غرامت از بیمه‌گزار حمایت می‌کند با این تفاوت که میزان پرداختی حق بیمه باید بر اساس نوع و میزان نقص عضو ایجادشده بررسی شود و مطابق آن میزان غرامت محاسبه شده و به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود. شناخت غرامت نقص عضو به شما کمک می‌کند تا بدانید جزییات بیمه حوادث انفرادی چیست و در چه مواردی حامی بیمه‌گزار است.


پوشش‌های فرعی بیمه حوادث انفرادی، پرداخت غرامت بیشتر به بیمه‌گزار

پوشش‌های فرعی بیمه حوادث انفرادی

اما پوشش‌های فرعی بیمه حوادث انفرادی چیست و از بیمه‌گزار در چه مواردی حمایت می‌کند؟ پوشش‌های فرعی به انتخاب بیمه‌گزار است که با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌تواند از مزایای این پوشش‌ها نیز استفاده کند.

پوشش‌های فرعی بیمه حوادث در موارد بیشتری به بیمه‌گزار غرامت پرداخت می‌کند.

پوشش هزینه‌های پزشکی: اگر بیمه‌گزار در اثر حوادث نیاز به استفاده از خدمات پزشکی و درمانی داشته باشد، با داشتن این پوشش می‌تواند از بیمه حوادث انفرادی خود غرامت دریافت کند. مقدار غرامت دریافتی در این پوشش 10% از سرمایه فوت و نقص عضو است. البته ممکن است برخی از شرکت‌های بیمه تا 20% از سرمایه فوت نیز به بیمه‌گزار غرامت پرداخت کنند.

پوشش غرامت روزانه ناشی از بستری شدن: هرگاه بیمه‌گزار در اثر حوادثی که تحت پوشش بیمه‌نامه بوده در بیمارستان بستری شود، با این پوشش از بیمه حوادث غرامتی معادل 24 ده‌هزارم سرمایه فوت دریافت می‌کند.

پوشش پرداخت غرامت روزانه: اگر بیمه‌گزار در اثر حوادث دچار ازکارافتادگی موقت شود، بیمه حوادث انفرادی مبلغی معادل 12 ده‌هزارم سرمایه فوت را به عنوان غرامت روزانه به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند. این پوشش ویژه بیمه حوادث انفرادی است.


مطلب مرتبط: فقط برای آنان که می‌خواهند بدانند بیمه عمر و حوادث گروهی چیست !


حق بیمه حوادث انفرادی چیست و چقدر است؟

حق بیمه مبلغی است که بابت خرید بیمه توسط بیمه‌گزار پرداخت می‌شود. با پرداخت حق بیمه، بیمه‌گزار می‌تواند از مزایای بیمه استفاده کند و بیمه‌گر نیز موظف است در زمان لازم به وی خسارت پرداخت کند. حق بیمه حوادث انفرادی بر اساس شغل بیمه‌گزار تعیین می‌شود. مشاغل در بیمه حوادث با 5 طبقه دسته‌بندی می‌شوند. این طبقه‌بندی بر اساس میزان پرخطر و یا کم‌خطر بودن مشاغل است. در هر طبقه سقف تعهدات پرداختی سرمایه فوت و یا پوشش‌های بیمه حوادث انفرادی متفاوت است. مورد دیگری که بر میزان پرداختی حق بیمه حوادث انفرادی اثر می‌گذارد مدت‌زمان بیمه‌نامه است. اگرچه طول زمان بیمه‌نامه به طور معمول یک سال است اما بیمه‌گزار می‌تواند مدت‌زمان بیمه خود را کاهش دهد. در این صورت حق بیمه بر اساس تعداد روزهای درخواستی بیمه‌گزار محاسبه می‌شود.

حق بیمه حوادث انفرادی بر اساس شغل و سن بیمه‌گزار مشخص می‌شود.


مطلب مرتبط: چرا باید خرید بیمه حوادث انفرادی را امروز انجام دهید!


از کجا بیمه حوادث انفرادی بخریم؟

برای خرید بیمه حوادث انفرادی لازم است که بیمه‌گزار آن را مطابق با نیاز و شرایط خود تهیه کند. همان‌طور که گفتیم مدت‌زمان بیمه، طبقه شغلی، سن و دیگر شرایط بیمه‌گزار در میزان حق بیمه، سقف تعهدات پوشش‌ها و در کل در کیفیت بیمه‌نامه مؤثر است. با در نظر گرفتن این مسائل بیمه‌گزار از دو طریق می‌تواند برای خرید بیمه حوادث اقدام کند. ابتدا روش سنتی خرید بیمه است که بر اساس آن بیمه‌گزار به نمایندگی‌های بیمه مراجعه کرده و خرید خود را به صورت حضوری انجام می‌دهد. راه بهتر و سریع‌تر این است که خرید آنلاین بیمه حوادث را از طریق بیمیتو https://bimito.com/ انجام دهید. این امکان به زودی در اختیار بیمه‌گزار قرار داده می‌شود. در بیمیتو می‌توانید خرید آنلاین بیمه عمر، خرید بیمه تکمیلی، خرید بیمه بدنه، خرید بیمه مسئولیت پزشکان، بیمه آتش سوزی، بیمه شخص ثالث و یا خرید بیمه مسافرتی را انجام دهید. از امکانات مهم و سودمند بیمه عمر این است که با کمک ابزار مقایسه می‌توانید هم‌زمان قیمت بیمه خود را در بین شرکت‌های مختلف ببینید و مقایسه کنید که خرید کدام بیمه و از کدام شرکت مطابق با نیاز و شرایط اقتصادی شما است. همچنین در بیمیتو اطلاعات فراوانی در خصوص انواع بیمه است و همان‌طور که در این مطلب خواندیم که بیمه حوادث انفرادی چیست در مطالب دیگر می‌توانید درباره بیمه‌های مختلف اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید