در کشور ما کم نبودند حوادث دلخراشی که جان دانش‌آموزان را گرفتند. از واژگونی مرگبار اتوبوس‌های حامل دانش آموزان گرفته تا آتش‌سوزی‌ها در مدارس. خانواده‌ها معمولاً نگران چنین حوادثی هستند و گاهی راضی نمی‌شوند که فرزندشان را به اردو بفرستند. اما شاید سوال هر خانواده این باشد که قوانین درباره حوادث دانش‌آموزان چه می‌گوید؟ بیمه حوادث دانش ‌آموزان که از طرف شرکت‌های بیمه ارایه می‌شود با مزایای فراوانی که دارد کلیه دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در مراکز آموزشی را در مقابل خطرات ناشی از حوادث، بیمه می‌کند. بر اساس قرارداد بیمه حوادث دانش ‌آموزان ، تمام دانش‌آموزان در مقاطع مختلف و در طول سال تحصیلی (از اول مهر ماه هر سال تا پایان شهریور ماه سال بعد) به صورت شبانه‌روزی، در داخل یا خارج از مدرسه تحت پوشش بیمه حوادث و درمان مازاد قرار می‌گیرند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


بیمه حوادث چیست؟

بیمه حوادث چیست؟

بیمه حوادث یکی از رشته‌های بیمه اشخاص است که خسارت‌های جانی ناشی از حوادث بیمه‌شدگان را پوشش می‌دهد. از مهمترین پوشش‌های این بیمه‌نامه می‌توانیم به فوت، نقص عضو جزئی و کلی دائم و از کار افتادگی اشاره کنیم. بیمه حوادث به دو شکل ارایه می‌شود، گروهی و انفرادی. مزیت مهم بیمه حوادث گروهی نسبت به انفرادی این است که با افزایش اعضای گروه، حق بیمه هر فرد کمتر می‌شود. بیمه حوادث دانش آموزان یک بیمه‌نامه گروهی است. فرقی نمی‌کند دانش آموزان در چه پایه‌ای و در چه مدرسه‌ای تحصیل می‌کنند این بیمه‌نامه، آن‌ها را در مقابل حوادث و سوانح مشخص، بیمه می‌کند.

بنابراین مدارس می‌توانند دانش آموزان خود در مقابل حوادثی مانند برق گرفتگی، سوختگی، سقوط از ارتفاع، مسمومیت، تأثیر گاز، گزیدگی، سوانح رانندگی و… تحت پوشش بیمه حوادث دانش آموزان قرار دهند.

بیمه حوادث به دو شکل ارایه می‌شود اما مزیت بیمه حوادث گروهی، حق بیمه کمتر آن نسبت به بیمه حوادث انفرادی است.


مطلب مرتبط: ناگفته‌هایی درباره این که بیمه مقابله با حوادث چیست


بیمه حوادث دانش آموزان چگونه از آن‌ها حمایت می‌کند؟

با توجه به اهمیت موضوع بیمه حوادث دانش آموزان که حفظ جان و سلامتی محصلین است، حق بیمه این رشته بسیار به صرفه است به طوری که هزینه این بیمه در سال 1398-1397 مبلغ 7.500 تومان برای هر دانش‌آموز اعلام شد. تعهدات بیمه حوادث دانش آموزان برای بخش حوادث، درمان، اردوهای دانش آموزی و اردوی راهیان نور متفاوت است. در ادامه تعهد این بیمه را در بخش‌های مختلف بررسی می‌کنیم.


مطلب مرتبط: فقط برای آنان که می‌خواهند بدانند بیمه عمر و حوادث گروهی چیست !


تعهد بیمه حوادث دانش آموزان در بخش حوادث و درمان

تعهد بیمه حوادث دانش آموزان در بخش حوادث و درمان

همان طور که گفتیم بیمه‌های حوادث غرامت فوت، نقص عضو، ازکارافتادگی و هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه را جبران می‌کنند اما بیمه حوادث دانش آموزان مزایای بیشتری برای دانش آموزان دارد برای مثال خرید سمعک و کاشت حلزون نیز تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرد. ازکارافتادگی یعنی به علت حادثه‌ای که برای بیمه‌شده اتفاق می‌افتد، یک عضو از اعضای بدن فرد بیمه‌شده قطع شود و یا تغییر شکل دهد و یا فرد توانایی انجام کار را برای همیشه از دست بدهد. در ادامه سقف تعهدات این بیمه را بررسی می‌کنیم.

 • جبران غرامت فوت ناشی از حادثه در شبانه‌روز و در طول مدت قرارداد تا مبلغ 7.000.000 تومان.
 • جبران غرامت نقص عضو (دائم، کلی و جزئی) ناشی از حادثه در شبانه روز و در طول مدت قرارداد تا مبلغ 100.000.000 تومان.
 • جبران هزینه درمان سرپایی و بیمارستانی ناشی از هر حادثه تا مبلغ 1.500.000 تومان.
 • جبران هزینه‌های اعمال جراحی ناشی از بیماری به شرط بستری در بیمارستان تا مبلغ 750.000 تومان.
 • کمک هزینه خرید و پیوند کلیه تا مبلغ 3.000.000 تومان.
 • جبران هزینه‌های کاشت حلزون* تا سقف 10.000.000 تومان.
 • پرداخت غرامت فوت ناشی از بیماری در مدرسه تا سقف 7.000.000 تومان.
 • جبران 200 عدد کمک هزینه خرید سمعک تا سقف 2.000.000 تومان.

*پروتزکاشت حلزون، ابزاری الکترونیکی است که از طریق جراحی در گوش داخلی گذاشته می‌شود و شنوایی را در افراد ناشنوا و کم‌شنوا فراهم می‌کند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث را گران نخریم!/ بررسی عوامل مؤثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


تعهدات قرارداد در بخش طرح جامع مسئولیت مدنی بیمه‌شدگان در قبال همدیگر و اشخاص ثالث

این تعهد یک پوشش بیمه‌ای مسؤلیت مدنی است که خسارت‌های جانی دانش آموزان را در صورتی که بیمه‌گزار مسئول آن باشد جبران می‌کند. این پوشش غرامت حوادثی که در داخل مدرسه و خارج از آن شامل اردوهای درون و برون شهری، کاروان‌های راهیان نور، کارگاه‌های آموزشی و کارورزی، پژوهش‌سراها، آموزشگاه‌های نانو و اماکن متعلق به آموزش و پرورش اتفاق افتاده باشد جبران می‌کند.

*بیمه مسؤلیت مدنی متقابل بیمه‌شدگان در بیمه حوادث دانش آموزان ، زمانی کاربرد دارد که یک فرد باعث بروز حادثه غیر عمد شود طوری که فرد دیگری از این حادثه آسیب ببیند در این صورت شرکت بیمه غرامت مربوطه را پرداخت می‌کند البته به شرطی که حادثه در محیط آموزشگاه اتفاق بیفتد. برای مثال یک دانش‌آموز هم‌کلاسی خود را در مدرسه و به صورت غیر عمد هل بدهد شرکت بیمه مسئول جبران خسارت فرد آسیب‌دیده است.

بیمه اردوی راهیان نور: هر سال دانش آموزان زیادی برای بازدید از مناطق جنگی به این مناطق فرستاده می‌شوند. متأسفانه در سال‎های اخیر، اردوی راهیان نور حادثه‌ساز بودند. در این بیمه کلیه دانش آموزان به همراه مربیان و سایر عوامل اجرایی که در قالب اردوی راهیان نور به مناطق جنگی راهی می‌شوند از زمان اعزام، از محل سکونت و یا تحصیل به شرح زیر تحت پوشش خواهند بود.

 • پرداخت غرامت فوت و نقص عضو در اثر حادثه در ماه‌های عادی تا حد دیه کامل.
 • جبران غرامت فوت و نقص عضو در اثر حادثه در ماه‌های حرام تا حد دیه کامل.
 • پرداخت هزینه‌های پزشکی در اثر وقوع حادثه تا سقف 10.000.000 تومان.

دانش آموزان و مربیانی که به اردوی راهیان نور می‌روند از محل سکونت‌ و یا تحصیل‌شان تحت پوشش بیمه اردوی راهیان نور هستند.


مطلب مرتبط: چرا باید خرید بیمه حوادث انفرادی را امروز انجام دهید!


پرداخت هزینههای درمانی بیماران صعبالعلاج و پرهزینه

درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مانند انواع سرطان‌ها بسیار پرهزینه است. جالب است بدانید با خرید بیمه حوادث، دانش‌آموزان برای این هزینه‌ها نیز تحت پوشش خواهند بود. در این پوشش، هزینه‌های درمانی دانش‌آموزانی که به بیماری‌های صعب‌العلاج مبتلا هستند تا سقف 5.000.000 تومان پرداخت می‌شود.


مطلب مرتبط: اگر بیمه حوادث انفرادی معلم دارید، خونسرد باشید.


بیمه حوادث و آن چه لازم است به آن توجه کنید

بیمه حوادث و آن چه لازم است به آن توجه کنید

استفاده‌کنندگان بیمه حوادث دانش آموزان ، محصلین مدارس اعم از دولتی و غیر انتفاعی هستند. باید بدانید والدین دانش‌آموزان تحت پوشش این بیمه‌نامه نیستند.

بیمه حوادث دانش‌آموزی خسارات حوادثی را که درون و بیرون مدرسه اتفاق افتاده در طی سال تحصیلی جبران می‌کند.

در همه بیمه‌نامه‌ها مواردی خارج از تعهد شرکت بیمه است یعنی شرکت بیمه به هیچ وجه تعهدی برای جبران آن‌ها ندارد. در بیمه حوادث، خودکشی و اقدام به آن، صدمات بدنی که بیمه‌شده عمداً موجب آن شود، مستی و استفاده از مواد مخدر و روان‌گردان، استفاده از داروهایی که هوشیاری فرد را کم کند، ارتکاب بیمه‌شده به اعمال مجرمانه تحت پوشش بیمه حوادث نیست.

بعضی از خطرات به طور معمول تحت پوشش این بیمه‌نامه نیستند اما افراد می‌توانند حق بیمه بیشتری پرداخت کنند و برای حوادثی مانند جنگ، شورش، زمین‌لرزه، آتش‌فشان، ورزش‌های رزمی و حرفه‌ای، غواضی، پرش با چتر نجات، شنا و… تحت پوشش بیمه حوادث قرار گیرند.

فرقی نمی‌کند دانش آموزان در چه مقطعی و در چه نوع مدرسه‌ای مشغول به تحصیل هستند، بیمه حوادث به صورت شبانه‌روزی آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده / راننده مقصر زیر چتر بیمه!


تجربه خرید آسان بیمه

امروزه افراد از بیمه‌های مختلفی استفاده می‌‌کنند بنابراین زمان زیادی را برای خرید و تمدید بیمه‌نامه خود از دست می‌دهند تازه این در حالی است که خرید خود را با عجله و گاهاً بدون ارزیابی دقیق شرکت‌های بیمه انجام می‌دهند. خرید آنلاین بیمه تمام این مشکلات را تا حد مطلوبی برطرف کرده است. بیمیتو، سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که با امکانات و ابزارهایی که در اختیار متقاضیان بیمه قرارمی‌دهد باعث می‌شود افراد با آگاهی، شرایط خود را با شرایط شرکت‌هایی مختلف مقایسه کنند و در نهایت بیمه خود را با پوشش‌های بهتر و قیمت مناسب‌تر از بهترین شرکت بیمه خریداری کنید. بیمیتو در حال حاضر امکان خرید انواع بیمه از جمله بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه عمر، بیمه مسافرتی، بیمه درمان تکمیلی و بیمه آتش سوزی را فراهم کرده است. همچنین می‌توانید به زودی برای خرید بیمه حوادث نیز از بیمیتو استفاده کنید. ما در بیمیتو به شما کمک می‌کنیم تا بعد از مطالعه رشته‌های مختلف بیمه، از خرید خود رضایت داشته باشد.

1 نظر

 1. سلام واقعا مبلغی که برای بیمه دانش آموزان پرداخت می‌کنند برای حالا که خرج‌ها وحشتناک هستند خیلی خیلی نا چیز است با این معادنی که ایران داره و این دانش آموزانی که داره

Comments are closed.