هر سال با نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی و آغاز ثبت نام مدارس بحث هزینه‌های دریافتی مدارس و یا شهریه‌ها بالا می‌گیرد. موجی از اعتراض و گلایه مردم و هم‌زمان اطلاعیه‌های آموزش و پرورش به راه می‌افتد که توسط رسانه‌های خبری نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد. گلایه مردم از این است که چرا باید مبالغی را به عنوان شهریه، کمک به مدارس و… بپردازند؟ از طرفی سازمان آموزش و پرورش کشور هم مرتباً تاکید می‌کند که در مدارس دولتی هیچ پولی تحت عنوان شهریه یا کمک به مدارس نباید پرداخت شود. در نهایت هم همه این مسائل در هاله‌ای از ابهام خاتمه می‌یابد تا سال بعد که دوباره به فصل ثبت نام مدارس برسیم. اما واقعاً بیمه حوادث دانش آموزی چیست؟ چرا باید بابت آن پول بپردازیم؟ دریافت این هزینه اجباری است یا اختیاری؟ در این مطلب می‌خواهیم به این سوالات پاسخ بدهیم با ما همراه باشید.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


انواع مدارس و انواع هزینه‌هایی که از خانواده‌ها دریافت می‌کنند

دریافت هزینه‌های مختلف در زمان ثبت نام بیشتر بستگی به این دارد که در کدام مدرسه ثبت نام می‌کنید. انواع مدارس از جمله مدارس غیر دولتی، استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، هیات امنایی در ایران وجود دارند. اگر می‌خواهید فرزند خود را در این مدارس ثبت نام کنید باید بدانید که هرکدام شهریه و هزینه‌های مختلفی را دریافت می‌کنند و هر مدرسه نیز ممکن است با مدرسه دیگر شهریه و هزینه‌های جانبی متفاوتی داشته باشد. این مدارس مورد بحث ما نیستند و ما فقط در مورد مدارس دولتی صحبت می‌کنیم. می‌خواهیم بدانیم که آیا این مدارس مجاز به دریافت هزینه هستند یا خیر؟ و دریافت چه هزینه‌هایی از سوی این مدرسه‌ها ممنوع است!


مطلب مرتبط: بیمه حوادث انفرادی چیست و چه هزینه‌هایی را می‌پردازد؟


هزینه‌هایی که مدارس دولتی در زمان ثبت نام از شما می‌گیرند

برای ثبت نام فرزند خود در مدارس دولتی فقط باید هزینه کتاب‌های درسی و حق بیمه حوادث دانش آموزی را پرداخت کنید. مدرسه مجاز نیست که غیر از این دو مورد هزینه‌های دیگری از شما بگیرد و تنها در صورت تمایل و به صورت داوطلبانه، می‌توانید مبالغی را برای مساعدت به مدرسه‌ای که فرزندتان را در آن ثبت نام کرده‌اید، پرداخت کنید.

مدارس دولتی فقط مجاز به دریافت هزینه کتاب‌های درسی و بیمه حوادث دانش آموزی هستند.


پرداخت هزینه بیمه حوادث دانش آموزی، هزینه‌ای اجباری برای همه؟!

پرداخت هزینه بیمه حوادث دانش آموزی، هزینه‌ای اجباری برای همه؟!

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌های اجباری است و علت آن هم انجام وظیفه انسانی در قبال دیگر افراد است که کاملاً منطقی و به جا است؛ اما بیمه حوادث دانش آموزی چرا باید اجباری باشد؟ در سال ۱۳۶۱ دریافت این بیمه برای همه دانش آموزان اجباری اعلام شد و از آن زمان تا کنون ثبت نام دانش آموزان با پرداخت حق بیمه حوادث آن‌ها انجام می‌شود. اما آیا درست است که این بیمه اجباری باشد؟ پاسخ ما به این سوال چه مثبت باشد چه منفی، به هر حال اکنون پرداخت حق بیمه حوادث دانش آموزی بخشی از قوانین کشور است که باید رعایت شود.


مطلب مرتبط: حفظ سلامتی با بیمه حوادث انفرادی ایران


آیا دلایل اجباری بودن بیمه حوادث دانش آموزی منطقی است؟

از جمله دلایلی که برای اجباری بودن بیمه دانش آموزی بیان می‌کنند این است که اگر اتفاقی برای دانش‌آموز رخ دهد، خانواده‌ها به خصوص خانواده‌های کم بضاعت بتوانند با استفاده از این بیمه هزینه‌های درمانی را پرداخت کرده و یا از محل این بیمه، دیه تعهدشده را دریافت کنند. این مسئله به ظاهر منطقی به نظر می‌رسد اما خانواده‌هایی که نیازی به این بیمه ندارند و از تمکن مالی خوبی برخوردارند چرا باید آن را به اجبار بخرند و برای آن حق بیمه بپردازند؟ بعضی معتقدند که حق بیمه‌های بیمه حوادث آن‌قدر کم است که برای خانواده‌های مرفه یا با درآمد متوسط چیز زیادی نیست و دلیلی برای مخالفت با آن وجود ندارد. البته این حرف منطقی نیست چون ما نمی‌توانیم برای پول دیگران تصمیم بگیریم و در ثانی درست است که حق بیمه‌های بیمه حوادث کم است اما همه افراد باید بدانند بابت چه چیزی پول می‌پردازند و با رضایت خاطر آن را پرداخت کنند. نکته دیگر این است که مسئولیت کودکان در محیط مدرسه به عهده مسئولین آن است که آنان نیز می‌توانند در این خصوص بیمه مسئولیت تهیه کنند. با توجه به این که چندان روشن نیست که آیا همه مدیران مدارس بیمه مسئولیت دارند یا خیر و با توجه به اجباری بودن خرید بیمه حوادث دانش آموزی این تصور تقویت می‌شود که به نوعی این هزینه‌ها به خانواده دانش آموز تحمیل شده است.


مطلب مرتبط: ناگفته‌هایی درباره این که بیمه مقابله با حوادث چیست؟


حق بیمه‌های حوادث دانش آموزی که از خانواده‌ها می‌گیرند صرف چه چیز می‌شود؟

حق بیمه‌های حوادث دانش آموزی که از خانواده‌ها می‌گیرند صرف چه چیز می‌شود؟

در قسمت قبل گفتیم حق بیمه حوادث کم است. در سال تحصیلی جاری یعنی 99-98 مقدار حق بیمه مبلغ 10 هزار تومان است. اما باید این را در نظر بگیرید که این مبلغ به ازای هر دانش آموز است و در سال گذشته مطابق آمار اعلام شده در خبرگزاری‌ها بیش از 14 میلیون دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی ثبت نام کرده‌اند که اکثریت آن‌ها نیز حق بیمه حوادث را پرداخته‌اند. با ضرب کردن مبلغ حق بیمه در تعداد دانش آموزان هر سال، می‌توانید بفهمید حجم پولی که به شرکت بیمه می‌رسد چه مقدار وسیعی است. طبیعتاً برای شما سوال می‌شود که این حجم پول صرف چه چیز می‌شود؟ و آیا چیزی از این مبالغ برای ساخت، تعمیر و یا تجهیز مدارس اختصاص داده می‌شود یا خیر؟ در جواب باید گفت همه این حق بیمه‌ها را شرکت بیمه می‌گیرد و صرف پذیرش ریسک می‌کند. یک شرکت بیمه تنها در حیطه کاری خود فعالیت می‌کند و اگر دانش آموزی مطابق موارد تعهدشده در بیمه‌نامه دچار خسارت شود، آن را می‌پردازد. در نتیجه شرکت بیمه تعهدی بابت کمک به فعالیت‌هایی نظیر تجهیز مدارس و نوسازی آن‌ها ندارد. همچنین در صورتی که دانش آموز از بیمه‌نامه خود در طول سال استفاده نکند، شرکت بیمه تعهدی برای پرداخت حق بیمه دریافتی به وی ندارد.

حق بیمه‌های حوادث دانش آموزی فقط صرف پذیرش ریسک بیمه می‌شوند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث را گران نخریم!/ بررسی عوامل موثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


حق بیمه‌های دریافتی از خانواده‌ها به کدام شرکت بیمه واریز می‌شود؟

شاید جالب باشد بدانید کدام شرکت است که طرف قرارداد با آموزش و پرورش بوده و برای کل دانش آموزان کشور بیمه حوادث صادر می‌کند؟ در طی 6 سال متوالی بیمه معلم، تنها شرکتی بوده که همه بیمه‌های حوادث دانش آموزی را صادر کرده است. طبق آنچه اعلام شده این قرارداد بین سازمان آموزش و پرورش و بیمه معلم منعقد شده و مطابق آن بیمه معلم در مقابل دریافت حق بیمه از خانواده‌ها برای هر دانش آموز، بیمه حوادث صادر کرده است.


آیا فرزندان ما مایملک دیگران هستند؟!

سوال‌های زیادی در خصوص بیمه حوادث دانش آموزی مطرح است از جمله این که:

 • چرا تنها یک شرکت بیمه حق صدور بیمه حوادث دانش آموزی را دارد؟
 • چرا غرامت فوت برای هر دانش آموز تنها 10 میلیون تومان است؟! همه ما می‌توانیم حساب کنیم که حاصل جمع حق بیمه همه دانش آموزان چقدر می‌شود، حال آیا در قبال این حجم از حق بیمه که 6 سال است به شرکت بیمه معلم می‌رسد پرداخت فقط 10 میلیون تومان به خانواده‌ای که فرزند خود را در اثر حوادث در محیط مدرسه از دست داده است منطقی است؟!
 • چرا آموزش و پرورش خود را محق می‌داند تا به نیابت از خانواده‌ها و دانش آموزان با یک شرکت بیمه قرارداد ثبت کند در حالی که روشن است دانش‌آموزان و فرزندان ما، مایملک هیچ نهاد و سازمانی نیستند؟
 • سود سازمان آموزش و پرورش از این قرارداد چیست؟ و صرف چه اموری می‌شود؟

این‌ها سوالات مهمی است که جواب مشخصی ندارد یا حداقل ما نتوانسته‌ایم به پاسخ آن‌ها دست پیدا کنیم.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث انفرادی سامان به موقع به سراغتان می‌آید


سهام‌داران بیمه معلم چه کسانی هستند؟

سهام‌داران بیمه معلم چه کسانی هستند؟

در ادامه این مطلب دیدیم بد نیست نگاهی هم بیاندازیم به بزرگ‌ترین سهام‌داران شرکت بیمه معلم. از مهم‌ترین سهام‌داران این شرکت می‌توان به نهادهای زیر اشاره کرد:

 • سرمایه‌گذاری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران
 • بانک سرمایه
 • شرکت ساختمانی معلم
 • شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان

بخش عمده سهام بیمه معلم مربوط به این نهادها است و نهادهای دیگری مانند: بازرسی مهندسی و صنعتی ایران، سرمایه‌گذاری راستین نوین کیش، کشتیرانی اقیانوس خروشان کیش از دیگر سهام‌داران این بیمه هستند. البته همه افراد می‌توانند سهام این شرکت را خریداری کنند.


مطلب مرتبط: بیمه عمر و حوادث گروهی ایران ، یک بیمه‌نامه یا چند بیمه‌نامه؟


بیمه حوادث دانش آموزان به چه درد می‌خورد؟

همه ما ممکن است از زمان دانش آموزی کارت این بیمه را به خاطر داشته باشیم در صورتی که شاید نمی‌دانستیم این کارت به چه خاطر است! حتی والدین ما بدون این که بدانند چرا، به ناچار و با غرولند حق بیمه را پرداخت می‌کردند تا بالاخره ثبت نام انجام شود اما از کاربرد کارت بیمه حوادث هیچ اطلاعی نداشتند در حالی که این بیمه پوشش‌هایی دارد که می‌توان در زمان حادصه از آن استفاده کرد. بد نیست بدانید بیمه حوادث سه پوشش مهم دارد که بر اساس آن برای فوت، ازکارافتادگی و نقص عضو غرامت پرداخت می‌کند و همچنین هزینه استفاده دانش آموز از خدمات پزشکی در زمان بروز حوادث را تا سقف تعهدات خود می‌پردازد.

بیمه حوادث دانش آموزی با سه پوشش غرامت فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی و هزینه خدمات پزشکی به بیمه‌گزار خدمات ارایه می‌کند.


پوشش‌های بیمه حوادث دانش آموزی

پوشش‌های بیمه حوادث دانش آموزی

همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم سه پوشش مهم در بیمه حوادث دانش آموزان وجود دارد که شرح هر کدام به صورت زیر است:

پوشش فوت: اگر دانش آموز در هر ساعت از شبانه روز در اثر حوادث پیش آمده فوت کند، غرامت فوت به خانواده وی پرداخت می‌شود. غرامت فوت در سال تحصیلی جاری یعنی 99-98 معادل 10 میلیون تومان است.

با فوت دانش آموز در اثر حوادث، بیمه حوادث دانش آموزی 10 میلون تومان غرامت فوت به خانواده وی می‌پردازد.

پوشش نقص عضو و ازکارافتادگی: اگر دانش آموز در طول مدت قرارداد و در اثر حوادث دچار نقص عضو و یا ازکارافتادگی شود، غرامت مربوط به آن به او پرداخت می‌شود. سقف پرداخت این غرامت 100 میلیون تومان است.

پرداخت هزینه‌های پزشکی: اگر دانش آموز در اثر حوادث نیاز به استفاده از خدمات پزشکی و درمانی داشته باشد، هزینه استفاده از این امکانات را تا سقف تعهدات پرداخت می‌کند. هزینه‌هایی را که در این پوشش پرداخت می‌شود در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

* مبالغ ذکرشده در جدول فوق برای پرداخت هزینه برای خرید و پیوند کلیه، پرداخت هزینه کاشت حلزون، کمک هزینه خرید سمعک و درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مربوط به سال 98-97 بوده که مطابق اعلام بیمه معلم در سال تحصیلی جاری نیز تغییری نکرده است.

**کمک هزینه خرید سمعک در کل کشور است.


بیمه اردوی راهیان نور

یکی دیگر از انواع بیمه که به تازگی در بیمه حوادث دانش آموزی گنجانده شده بیمه اردوی راهیان نور است که با تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان در طول برگزاری این اردوها از آن‌ها حمایت می‌کند. در این بیمه نیز سه پوشش فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی و هزینه‌های پزشکی وجود دارد. هزینه پرداخت‌شده بابت هزینه فوت و نقص عضو تا دیه کامل در ماه‌های حرام و غیر حرام است. برای هزینه‌های پزشکی نیز تا سقف 10,000,000 تومان به بیمه‌شده پرداخت می‌شود.


بیمه مسئولیت مدنی بیمه‌شدگان در مقابل یکدیگر

این بیمه نیز با همان بیمه حوادث دانش آموزی ارایه می‌شود و فقط حوادث رخ‌داده در محیط آموزشگاه را تحت پوشش قرار می‌دهد. مطابق این بیمه خسارات غیر عمدی واردشده به دیگران تحت پوشش قرار داده شده و مطابق بیمه حوادث خسارت واردشده جبران می‌شود.


مطلب مرتبط: فقط برای آنان که می‌خواهند بدانند بیمه عمر و حوادث گروهی چیست؟


نکات مهم در خصوص بیمه حوادث دانش آموزی

نکات مهم در خصوص بیمه حوادث دانش آموزی

مهم است که به چند نکته در خصوص بیمه حوادث دانش آموزی توجه کنید تا در صورت نیاز بتوانید به صورت بهینه از بیمه خود استفاده کنید.

بیمه حوادث دانش آموزی برای یک سال صادر شده و همه حوادث را در طول 24 ساعت‌شبانه روز را پوشش می‌دهد.

 1. بیمه حوادث دانش آموزی برای یک سال صادر می‌شود؛ یعنی اگر در طول مدت تعطیلات تابستان نیز دانش آموز طی حوادثی آسیب ببینید، خانواده‌ها می‌توانند از محل بیمه حوادث دانش آموزی غرامت دریافت کنند.
 2. اگر برای دانش آموزی حادثه‌ای رخ دهد که مدیر مدرسه مقصر شناخته شود، بیمه‌شده می‌تواند علاوه بر دریافت خسارت از بیمه حوادث، از مدیر مقصر نیز شکایت کرده و از وی یا محل بیمه مسئولیت او، خسارت دیگری نیز دریافت کنند.
 3. بیمه حوادث دانش آموزی همه حوادثی که دانش آموز را در طی 24 ساعت تهدید می‌کند و مورد پذیرش بیمه‌نامه است تحت پوشش قرار می‌دهد. بنا براین دریافت خسارت از این بیمه تنها محدود به حوادث رخ داده در مدرسه نیست بلکه در هر مکان و در هر ساعت از شبانه‌روز که دانش آموز دچار حادثه شود و خسارتی ببیند، می‌تواند از بیمه حوادث خود استفاده کند.

مطلب مرتبط: چرا باید خرید بیمه حوادث انفرادی را همین امرزو انجام دهید؟


حرف آخر درباره بیمه حوادث دانش آموزی

اگر چه در این مطلب سعی کردیم چند و چون بیمه حوادث دانش آموزی را بررسی کنیم اما در نهایت دیدیم که سوالاتی مطرح است که پاسخ مشخصی ندارد و همچنان ابهاماتی برای خانواده‌ها وجود دارد که نیاز به شفاف‌سازی از سوی نهادهایی همچون آموزش و پرورش و یا بیمه معلم دارد. همه ما می‌دانیم که بیمه‌ها برای آسایش و رفاه و پشتیبانی از افراد به وجود آمده‌اند اما پیچیدگی این صنعت باعث سردرگمی‌های زیادی برای متقاضیان بیمه می‌شود. از این رو لازم است که حداقل در این نوع بیمه‌ها که خرید آن اجباری اعلام شده است شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت گیرد.

6 نظرات

 1. مطالب جالب و به زبان ساده بیان شده بود.
  اما هزینه بیمه دانش آموزی امسال 7000 تومان بوده است لطفا اصلاح بفرمایید.
  بعد اینکه چرا سقف پوشش فوت همچین مبلغ کمی میباشد؟

  • سلام
   حق بیمه 7000 تومن مربوط به سال گذشته بوده و مبلغ 10 هزار تومن رو طبق اعلام سازمان‌های مربوط است. در مورد کم بودن سقف پوشش فوت که فرمودین سوال خوبیه که بادی توسط این سازمان‌ها جواب داده بشه.
   ممنون از توجهتون

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید