به خاطر مشکلات جاده‌ها و خیابان‌ها و عدم وجود فرهنگ صحیح رانندگی احتمالاً تابه‌حال برایتان پیش آمده است که تصادف کنید یا اطرافیانتان دچار این حادثه شوند. در این‌جور مواقع معمولاً افراد از بیمه شخص ثالث خود استفاده می‌کنند تا خسارت مالی و جانی وارد شده به خودروی خسارت دیده را جبران کنند؛ اما خودرو و راننده مقصر چی؟ خسارت وارد شده بر فرد مقصر را بیمه‌ای پوشش می‌دهد؟ مخصوصاً خسارات جانی که ممکن است جبران‌ناپذیر باشد و مسیر زندگی فرد را تغییر دهد. در این مطلب قصد داریم با بیمه حوادث راننده آشنا شویم و به سؤالات فوق پاسخ دهیم.


بیمه و فرد مقصر حادثه!

بیمه حوادث راننده مقصر

در حوادث رانندگی بیمه‌های مختلفی به داد فرد مقصر می‌رسند. برای اینکه هزینه خسارات مالی خودروی خود را جبران کنید، می‌توانید از بیمه بدنه استفاده کنید و برای جبران هزینه خسارات جانی می‌توان از بیمه حوادث راننده استفاده کرد.

بیمه بدنه یکی از رشته‌های بیمه در حوزه خودرو است.

برای آشنایی با بیمه حوادث راننده هم باید کمی بیشتر با بیمه شخص ثالث آشنا شویم.

در ادامه سعی می‌کنیم با هر یک از این بیمه‌ها بیشتر آشنا شویم و ببینیم بیمه‌ها تا چه اندازه هوای فرد مقصر را در حوادث رانندگی دارند.


خسارت مالی با بیمه بدنه

جبران خسارات مالی با بیمه بدنه

همان‌طور که گفتیم بیمه بدنه یکی از انواع بیمه خودرو است و خرید آن برای مالکان خودرو اختیاری است. این بیمه پوشش‌های وسیعی دارد و در مواقع مختلف از بیمه‌گزار در برابر حوادث به وجود آمده پشتیبانی می‌کند. درصورتی‌که در تصادفی شما مقصر باشید و خسارت مالی به خودروی شما وارد شود، بیمه بدنه هزینه این خسارت را مطابق بیمه‌نامه جبران می‌کند؛ حتی اگر با خودروی خود به دیوار برخورد کنید، بیمه بدنه خسارت وارد شده به خودروی شما را پرداخت می‌کند.


مطلب مرتبط: بیمه بدنه خودرو چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟


مختصری درباره بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث

همان‌طور که گفتیم برای شناخت بیمه حوادث راننده باید کمی بیشتر با بیمه شخص ثالث آشنا شویم. بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری برای تمام وسایل نقلیه موتوری است؛ به همین خاطر احتمالاً درصد زیادی از رانندگان و مالکان خودرو با این بیمه آشنایی نسبی دارند. این بیمه دارای پوشش‌های مختلفی است و مطابق این پوشش‌ها از بیمه‌گزاران حمایت می‌کند. پوشش‌های بیمه شخص ثالث عبارتند از:

. خسارات جانی اشخاص ثالث

بیمه شخص ثالث مطابق بیمه‌نامه خسارات جانی وارد بر اشخاص ثالث را جبران هزینه می‌کند. مبنای این جبران هزینه، نرخ دیه در روز حادثه است.

. خسارات مالی اشخاص ثالث

یکی دیگر از پوشش‌های بیمه شخص ثالث جبران هزینه خسارات مالی وارد شده بر اشخاص ثالث است. این بیمه مطابق با سقف تعهداتی که بیمه‌گزار هنگام خرید انتخاب کرده است، هزینه خسارات مالی وارد بر خودروی زیان دیده را پرداخت می‌کند.

. خسارات جانی راننده مقصر

این پوشش در واقع همان بیمه حوادث راننده است که از راننده مقصر در برابر خسارات جانی محافظت می‌کند.


مطلب مرتبط: محاسبه بیمه شخص ثالث در سال 96 چگونه است؟


خسارت جانی با بیمه حوادث راننده

جبران خسارت جانی با بیمه حوادث راننده

حال می‌دانیم که بیمه حوادث راننده یکی از پوشش‌های بیمه شخص ثالث است که با استفاده از این پوشش می‌توان خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر را جبران کرد. از آنجا که بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری برای همه وسایل نقلیه است و تمام پوشش‌های آن اجباری هستند، لذا تمام کسانی که بیمه شخص ثالث دارند از بیمه حوادث راننده نیز بهره‌مندند.


یک اشتباه مصطلح درباره بیمه حوادث راننده

یکی از اشتباهاتی که شاید خیلی از افراد درباره بیمه حوادث راننده دچار آن شوند این است که تصور کنند بیمه حوادث راننده یکی از شاخه‌های بیمه حوادث انفرادی است و ربطی به بیمه خودرو ندارد. البته این تصور خیلی هم بی‌راه نیست چون بیمه حوادث انفرادی نیز مطابق پوشش‌هایی که دارد از بیمه‌گزار در برابر حوادث مختلف از جمله حوادث رانندگی پشتیبانی می‌کند؛ ولی بیمه‌ای که فقط مربوط به حوادث رانندگی راننده مقصر باشد، بیمه حوادث راننده است و همان‌طور که می‌دانید شاخه‌ای از بیمه شخص ثالث محسوب می‌شود نه بیمه حوادث انفرادی.


مطلب مرتبط: عوامل مؤثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


پوشش‌های بیمه حوادث راننده

پوشش های بیمه حوادث راننده

تا اینجا با بیمه حوادث راننده آشنا شدیم و می‌دانیم برای داشتن آن باید بیمه شخص ثالث تهیه کنیم. سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که این بیمه تا چه اندازه خسارات جانی وارد شده بر راننده مقصر را پوشش می‌دهد؟ دراین‌باره بد نیست راجع به قانون جدید بیمه شخص ثالث بدانیم چون در این قانون جدید رانندگان مقصر حوادث هم از مزایایی بهره‌مند شده‌اند.


قانون جدید بیمه حوادث راننده

قانون جدید بیمه حوادث راننده

قانون بیمه شخص ثالث در سال 96 دستخوش تغییراتی شد. یکی از این تغییرات درباره بیمه حوادث راننده و خسارات جانی وارد برای فرد مقصر است. در قانون قبل بیمه حوادث راننده فقط زمانی شامل فرد مقصر می‌شد که فرد دچار فوت یا نقص عضو دائم شده باشد؛ یعنی درصورتی‌که راننده مقصر در تصادفی فوت می‌کرد، بیمه حوادث راننده مبلغی را به‌عنوان هزینه خسارت به ذی‌نفعان وی می‌داد. در صورتی هم که راننده مقصر دچار نقص عضو دائمی می‌شد، بیمه حوادث راننده مطابق بیمه‌نامه هزینه خسارت وارد شده به او را پرداخت می‌کرد.

در قانون جدید بیمه شخص ثالث این موضوع کمی تغییر کرده است و به نفع راننده مقصر شده است. در مواردی که جراحات مختصرتری هم به راننده مقصر وارد شود، بیمه حوادث راننده هزینه این خسارت را مطابق بیمه‌نامه جبران می‌کند. در واقع تمام خسارات جانی وارد شده بر راننده مقصر تحت پوشش بیمه حوادث راننده است و فقط در حالت فوت یا نقص عضو دائم نیست که این بیمه جبران خسارت می‌کند، نقص عضو و آسیب‌دیدگی‌های موقت را هم پوشش می‌دهد.


مطلب مرتبط: مهم‌ترین تغییرات قانون جدید بیمه شخص ثالث


خرید بیمه حوادث راننده

خرید بیمه حوادث راننده

همان‌طور که در بالا ذکر شد بیمه حوادث راننده یکی از پوشش‌های بیمه شخص ثالث است و برای خرید بیمه حوادث راننده باید بیمه شخص ثالث خرید.

برای خرید بیمه شخص ثالث راه‌های مختلفی وجود دارد. یک راه آن مراجعه به یکی از نمایندگی‌های بیمه موردنظر است. نماینده بیمه با دریافت مدارک لازم اقدام به صدور بیمه‌نامه شخص ثالث شما می‌کند. این روش خرید بیمه شاید کمی وقت‌گیر باشد و خیلی موردپسندمان واقع نشود و مجبور شویم برای خرید بیمه با این روش چند ساعتی مرخصی بگیریم!

راه دیگر برای خرید بیمه شخص ثالث تماس با یکی از نمایندگی‌های بیمه مورد نظر است. بعضی از نمایندگان بیمه، از راه دور نیز بیمه شخص ثالث شما را صادر می‌کنند. با این روش می‌توانید اسکن یا عکس مدارک خود را از طریق ایمیل، تلگرام و… برای وی بفرستید تا بیمه‌نامه شما را صادر کند و با پیک به دستتان برساند. این روش بهتر از روش قبلی به نظر می‌رسد ولی با این روش نیز شما نمی‌توانید شرایط و قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف را مقایسه کنید؛ مگر اینکه به نمایندگی چندین شرکت بیمه زنگ بزنید و درباره شرایط و قیمت بیمه شخص ثالث آن‌ها کسب اطلاعات کنید. البته بعید می‌دانم درباره شرایط و ویژگی‌های بیمه شخص ثالث بتوانید اطلاعاتی دریافت کنید و نهایت موفق شوید فقط استعلام قیمت کنید.

راه‌حل مناسبی برای کسب اطلاعات درباره شرایط، کیفیت ارائه خدمات و قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه، استفاده از سامانه استعلام قیمت و خرید آنلاین بیمه است. با استفاده از سامانه بیمیتو می‌توان اطلاعات ساده‌ای را درباره خودروی خود وارد کرد و در کمترین زمان ممکن نسبت به قیمت و شرایط بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف مطلع شد. بیمیتو امکان مقایسه بیمه شرکت‌های مختلف را با چند فاکتور مختلف مثل قیمت، رضایت مشتری از پرداخت خسارت، زمان پاسخ‌گویی به شکایات و… میسر کرده است. با استفاده از بیمیتو می‌توان بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی و بیمه مسافرتی را آگاهانه، با کمترین زحمت و در کمترین زمان ممکن خریداری کرد.

57 نظرات

  • سلام
   دوست عزیز از اونجایی که ممکنه بعضی از بخش های این قانون هنوز به مرحله اجرا نرسیده باشه بگید دقیقا کدوم بخش مد نظرتونه تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم

 1. سلام
  من در ماه مرداد 96 واژگونی خودرو داشتم
  بیمه هم در خرداد تمدید کردم
  ایا خسارت راننده به من تعلق میگیرد؟؟

  • سلام
   تعلق می گیرد اما پس از دریافت گزارش پلیس حداکثر 15 روز فرصت دارید تا برای دریافت خسارت به بیمه مراجعه کنید!

 2. سلام ، من در پنجم دی ماه نود و شش دچار تصادف شده ام ، بیمه نامه من فروردین نود و شش شروع و فروردین نود و هفت پایان میابد ایا مشمول. قانون جدید میشوم باتشکر

 3. سلام.من در ماه تير96 تصادف كردم.وشکستگی بینی داشتم ولی نقص عضو محسوب نميشه آیا قانون جدید رانندگان از پرداخت دیہ شامل من میشود؟

  • سلام
   بستگی به شرکت بیمتون داره ولی بعیده بعد از این مدت خسارتی بتونین بگیرین
   برای خسارت گرفتن باید سریع اقدام کنین

 4. سلام
  من در تاریخ 7 ابان 96 تصادف کردم
  ب بیمه مراجعه کردم،ب من گفتند این قانون شامل کساییمیشه ک خودروشونا از تاریخ 17 مرداد به این طرف بیمه کردند
  خودرو من تاریخ 18 خرداد96 بیمه شده
  ایا این قانون شامل حال من میشود

 5. سلام
  بنده در تاریخ 7 ابان 96 تصادف کردم
  ب شرکت بیمه مراجعه کردم با مدارک کامل،ب بنده گفتند این قانون شامل حال شما نمیشود و شامل خودروهایی ک از تاریخ 18 مرداد ب بعد بیمه کرده اند میشد
  تاریخ بیمه خودرو من 18 خرداد 96 میباشد
  ایا این قانون شامل حال من میشود

 6. با سلام
  بیمه خودروی من از مرداد ۹۵ تا مرداد ۹۶ بوده(بیمه دی)
  تصادف در تیر ماه ۹۶ رخ داده و من راننده بودم.شرکت بیمه از ۳۰ میلیون دیه طبق نامه پزشک قانونی گفته که فقط ۳ میلیون میده.منم حاضر به گرفتن این مقدار نشدم
  ایا میتونم اعتراض کنم
  قانون طرف من است یا خیر؟

 7. سلام بیمه من بیمه ایران بود و تمدید آن خرداد 96 بوده و در اسفند 96 تصادف بدی داشتم و تشکیل پرونده دادم و گفتن به من که راننده ام بیمه حوادث راننده تعلق نمی گیرد . در بیمه نامه من هم ذکر شده بیمه شخص ثالث و حوادث راننده. آیا می توانم از راهی پیگیر باشم.

 8. سلام .من درتاریخ ۹۶/۲/۲۲ تصادف کردم بیمه ایران فقط ۱۵درصد نقص عضو بهم داده ودیه بابت جراحات نداده ومیگه تعلق نمیگیره .آیا مشمول قانون جدید بیمه راننده میشم که پیگیری کنم

 9. سلام من فروردین ۹۷ تصادف کردم و راننده بودم و دچار شکستگی مهره و جراحت متلاحمه پوست سر شدم که پزشک قانونی ۱۳ درصد دیه تایید کرده.بیمه معلم هستم و تاریخ صدورش 96/2 و تقاضای دیه که کردم میگن چون که صدور بیمه نامت قبل ۹۶/۵ هست بهت دیه تعلق نمیگیره و فقط نقص عضو شامل میشه که این دو تا اسیبم نقص عضو حساب نمیشه .حالا من حرفم اینه که مهم تاربخ حادثه هست که تو سال ۹۷ اتفاق افتاده یا واقعا تاریخ صدور بیمه نامه هم ملاکه؟ .بنظرتون راه قانونی داره بتونم خسارت بگیرم یا بیخیال شم؟

  • سلام
   دوست عزیز شرکت بیمه درباره پوشش حوادث راننده به شما گفتن و این پوشش از یک تاریخی به بعد در بیمه معلم ظاهرا اجرایی شده است
   لذا پاسخی که به شما دادن درسته و همون اجرا میشه

 10. سلام من چن روز پیش تصادف کردم ایا بیمه راننده مقصر شامل حالم میشه ماشینم بیمه شخص ثالث وراننده ام داره نقص عضو نشدم ولی شکستگیو زخم دارم

 11. سلام بنده در دی ماه دوازدهم 96 تصادف کردم تمام اعضای بدنم اعم از کبد ریه مثانه مجاری ادار لگن ستون فقرات…. صدمه شدید دیده است اما هیچ کدام نقص عضو محسوب نمیشود الان به بیمه کار آفرین مراجعه کردم بهم میگن که شما بیمتون قدیمی هست الان نمیتونین هیچ مبلغی دریافت کنین اما اگر جدید بود میتوانستین دریافت کنین.اما بر طبق قوانین اجرا شده من از زمانی که بیمه جدید اجرا شده بیمم رو میخوام بگیرم الان شامل حال بنده میشود یا خیر؟میتوانم بیمه بگیرم یا خیر؟؟

 12. سلام قربان
  من در تاریخ۹۷/۵تصادف کردم واژگونی ماشین بوده
  ولی بیمه ماشین ۹۶/۱۱بوده ایا بیمه راننده مقصر به من تعلق میگیره چون همون موقع تشکیل پرونده هم دادم
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین

 13. باعرض سلام وخسته نباشید
  من درمردادماه سال 97 تصادف کردم راننده مقصرشناخته شدم ودراین تصادف جراحاتی ازقبیل شکستگی بینی و3تادنده قفسه سینه دنده3-4-5 وکبودی دست وصورت گردیدم ایا طبق ایین نامه جدید بیمه شخص ثالث به من (راننده مقصر)تعلق میگیرد اگرمیگیرد راهنمایی کنید ممنون میشم.درضمن بیمه ثالث من بیمه ایران می باشد.

 14. سلام بیمه ثالثم از 96/8تا97/8بود امسال برج 3تصادف کردم راننده مقصر صددرصد شناخته شدم بیمه حوادث راننده هم دارم خیلی آسیب دیدم پام شکسته پلاتین گذاشتن تا آخر عمرم باید بمونه تو پام قفسه سینه دوتا دنده ام سمت راستم شکسته کتفم زده بیرون سرم بخیه خورده وچندتا آسیب جزئی هم دارم.ببخشید دیه بهم تعلق میگیره اگرمیگیره آیا بخاطر مقصر بودنم از درصد دیه چقد کم میشه؟ممنون میشم جوابمو بدین

  • سلام
   بله دیه بهتون تعلق می گیره ولی الان خیلی از زمان حادثه گذشته و ممکنه شرکت بیمه خسارت وارد شده رو تقبل نکنه

 15. سلام من با ماشینم که یه سرنشین توش بود تصادف کردیم بعد چن ماهی ماشینو دیدم قابل تعمیر نیست بهمون گفتن دیه بیمه به ما تعلق میگیره الان میتونم ماشین اوراقو بفروشم یا باید باشه دیه بیمه تموم بشه.

   • اهان نه
    مشکلم اینه ماشین اوراق شده وکپون بینه هم کنده شده
    الان من ماشینو بفروشم مشکلی برای دریافت دیه بیمه دریافت میکنم؟

     • سلام اره مراحلش طی شده پرونده هم تو بیمه تشکیل شده بخش خسارت دهی حالا هم طول درمانه .منم ماشین اوراقو بیمه کردم بعد تصادف زمانش تموم شده بودالبته موقع تصادف ماشین بیمه بود منم گفتم واسه دیه به مشکل نخوریم بیمه کردم.الان بیمشو قطع کنم. ؟؟؟؟ ماشینو بفروشم مشکلی نداره؟

 16. سلام.من هفته پیش ماشینم واژگون شد وشکستگی دست ومشکل سر وچشم داشتم. بیمه ثالث معلم هستم. ایا بیمه حوادث راننده به من تعلق میگیره؟؟

 17. سلام ببخشید
  میگم من پرسیدم یه بار در مورد ماشینم گفتید بهم من تصادف کردم و اسیب دیدم با یه سرنشین
  حالا ماشینم اوراقه حین تصادف ماشینم بیمه بود بعد 15 روز بعد تصادف دوباره بیمش کردن
  الان میخوام ماشینمو بفروشم چون اوراقه بدرد نمیخوره
  پرونده دیه بیمه تو بیمه تشکیل شده کپونم کنده شده.
  الان سوالم اینه بیمه ماشینو قطع کنم؟؟مشکلی نداره برا دریافت دیه بیمه؟

  • سلام
   برای فروش ماشینتون باید بیمه داشته باشه
   از نظر دریافت دیه هم مشکلی پیش نمیاد چون مراحل دریافت بیمه طی شده

   • اخه ماشین اوراقه پکیده قابل استفاده نیست باید به عنوان اوراق بفروشمش ماهم چون ترسیدن بیمه تعلق نگیره بیمش کردن الان هم خودم گفتم چون حین تصادف بیمه بوده مشکلی نداره بیمشو قط کنیم یا بزاریمش رویه ماشین دیگه
    به نظر شما ماشینم الان بیمه نباشه تو دریافت بیمه اذیت میشم؟

    • مساله اینجاس اصن شما ماشین رو بدون بیمه نمی تونین بفروشین. یعنی موقع انتقال سند باید ماشین بیمه داشته باشه از نظر قانونی

     • اهان نه یه کسایی هستن ماشینو قطعه قطعه میکنن میفروشن بدنه ماشینم جدا میفروشن
      اونا بیمه نمیخوان همشو اوراق میکنن
      زیر قیمت پولشو میدن حالا برا برداشتن بیمه هم باید ماشینو تو اسکاتی ثبت نام کنیم وگرنه برداشته نمیشه نامه اسکاتی میخواد
      من فقط میترسم بگن چون ماشینت بیمه نیس دیه بهت تعلق نمیگیره
      شما گفتید پرونده تشکیل بشه بیمه میدن درسته؟

     • بله همون موقع که پرونده تشکیل شده و روند اداری طی شده کافیه. الان دیگه به اون بیمه برای دریافت دیه نیازی ندارید

     • سلام من چند ماه پیش تصادف کردم راننده بودم نامه دوم پزشکی قانونی گرفتم.تشکیل بیمه پرونده هم دادم.حالا میخاستم بدونم بدون رأی دادگاه میتونم دیه رو بگیرم

     • سلام
      خیر اول دادگاه رای صادر می کنه بعد شما رو ارجاع میده به بیمه برای دریافت خسارت (اگه رای دادگاه به نفع شما صادر بشه)

 18. سلام من 16/7/98تصادف کردم .
  راننده مقصرشناخته شدم .پام شکست .ماشین بیمه اش تکمیله انفرادی هم داره ولی دادگاه میگه چون مقصریی تعلق نمگیره.پس بیمه انفرادی مال چیه؟لطفاراهنمایی کنید

 19. در تاریخ۱۳۹۸/۲/۲۶با جدول شهرداری تصادف کردم که خودم و مسافرام دچار صدمه شدیم و در تاریخ۱۳۹۹/۵/۲رای دادگاه پنجاه درصد من و پنجاه درصد شهرداری مقصر شد,سوالم اینه ایا دیه من طبق سال۹۹ محاسبه میشه؟

  • با سلام.
   مبلغ دیه بر اساس زمانی که حکم دادگاه قراره اجرا بشه، تعیین میشه.
   یعنی اگه قراره پرداخت دیه در سال 99 براتون انجام بشه، مبلغ دیه هم طبق دیه سال 99 هست

 20. درود
  اگر شرکت بیمه احمال کاری کنه و مبلغ دیه رو امسال پرداخت نکنه و بگه برین سال آینده بیاین ، مبلغ دیه بر اساس سال 1400 هست یا 1399 ؟
  (دیه مربوط به بیمه حوادث راننده مقصر هست که مبلغ دیه توسط پزشکی قانونی 5 درصد اعلام شده(اعلام پزشکی قانونی در سال 99 بوده) و حدود 20 روز قبل پرونده کامل شد ولی امروز 25 اسفند بعد از مراجعه به شرکت بیمه ، گفتن برای امسال دیگه خسارات بدنی راننده پرداخت نمیکنیم و سال آینده 15 فروردین بیاین !)
  حالا سوالم اینه مگه دیه یوم الادا نیست ؟ و اگه سال 1400 پرداخت بشه با توجه به احمال کاری شرکت بیمه که موکول کردن به 1400 ، آیا مبلغ بر اساس مبلغ دیه 1400 باید به بنده پرداخت بشه یا سال 99؟
  و سوال بنده اینه جریمه دیر کرد بر چه اساس و چند روز محاسبه میشه؟ (از 25 تا 15 فروردین ؟)

  • میرهادی عزیز سلام،
   مبلغ دیه طبق تاریخ تصادف و اعلام پزشک قانونی تعیین می‌شود. اگر شرکت در پرداخت مبلغ به شما دیرکرد داشته است باید جریمه آن را بپردازد.
   طبق ماده 31 و32 قانون بیمه شخص ثالث بیمه گر مکلف به پرداخت خسارت حداکثر 15 روز پس از تکمیل پرونده و 20 روز پس از قطعیت رای دادگاه است. بنابر این در صورت عدم پرداخت در مهلت مقرر طبق ماده 33 همین قانون به ازای هر روز تاخیر باید نیم در هزار خسارت را بپردازد.

 21. سلام چندروز پیش جلوی درب حیاط بخاطر سرعت ماشین که فرار کردم به من نخوره خوردم زمین دوتا ازدنده های چپم شکست امبولانس امد برد بیمارستان یک روز بعداز بستری مرخص شدم حالا میتوانم بعداز مراجعه به پزشکی قانونی ازبیمه انفرادی استفاده کنم حدود ۴سال است بیمه انفرادی واریز میکنم

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید