دوره سربازی اگرچه پرخاطره اما گاه سخت و خطرناک است. محل خدمت سربازان، نوع فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، ارتباط مستقیم با اسلحه و مواد منفجره و دچار شدن برخی سربازان به افسردگی آنان را در معرض خطراتی جدی قرار می‌دهد. سربازان بخشی از نیروهای مسلح کشور محسوب می‌شوند و به همین دلیل به محض ورود سرباز به یگان‌های خدمتی، مشمول قوانین نیروهای مسلح می‌شوند و می‌توانند از مزایای در نظر گرفته برای این نیروها مانند حقوق و بیمه حوادث بهره‌مند شوند. بیمه حوادث سربازان وظیفه می‌تواند در مواقع بحران بسیار کمک‌کننده باشد. همه پسرها می‌خواهند این مرحله از زندگی را به سلامت بگذرانند. علاوه بر همه احتیاط‌هایی که باید انجام داد شناختن بیمه حوادث سربازان وظیفه نیز به شما کمک می‌کند تا هرچه بیشتر با حقوق خود آشنا شوید.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


بیمه حوادث، همراهی برای روزهای سخت

بیمه حوادث همان‌طور که  از نام آن پیداست مربوط به حوادثی می‌شود که جان بیمه‌گزار را تهدید می‌کند. مطابق بیمه حوادث اگر بیمه‌گزار در مدت‌زمانی که بیمه‌نامه معتبر است دچار آسیب، نقص عضو و یا فوت بر اثر حوادث شود، به او و یا خانواده او غرامت پرداخت می‌شود. حوادث پیش‌آمده باید تحت پوشش بیمه‌نامه باشند. غرامت پرداخت نیز مبلغی است که مطابق با هزینه‌های پزشکی بیمه‌گزار، درصد ازکارافتادگی و یا دیه شخص در آن ماه و سال است. بیمه حوادث سربازان وظیفه از همین نوع بیمه‌نامه است.


مطلب مرتبط: آیا می‌دانید بیمه حوادث انفرادی چیست و چه هزینه‌هایی را می‌پردازد؟


بیمه عمر و حوادث برای نیروهای مسلح

بیمه عمر و حوادث برای نیروهای مسلح

بیمه عمر و حوادث یکی از خدمات بیمه‌ای برای نیروهای مسلح است که قانون آن به سال 1335 برمی‌گردد و افراد بیمه‌گزار که همان کارکنان نیروهای مسلح بودند با پرداخت حق بیمه می‌توانستند از مزایای این بیمه‌نامه استفاده کنند. در پایان قرارداد نیز 1.5 برابر حق بیمه‌های پرداخت‌شده به عنوان سرمایه بیمه عمر به آن‌ها پرداخت می‌شد که این مورد بعدها با تصویب شدن قوانین جدید لغو شد. سربازان وظیفه نیز تحت پوشش بیمه عمر و حوادث که اصطلاحاً به آن بیمه حوادث سربازان نیز می‌گویند قرار می‌گیرند و در طول خدمت وظیفه خود در صورت نیاز می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند.

بیمه عمر و حوادث نیروهای مسلح از کارکنان نیروهای نظامی و سربازان وظیفه در مقابل حوادث تحت پوشش، حمایت می‌کند.


مطلب مرتبط: چرا باید خرید بیمه حوادث انفرادی را امروز انجام دهید؟


بیمه عمر و حوادث، بیمه‌نامه‌ای با مزایای بیشتر

اگر بخواهیم توضیح بیشتری در خصوص بیمه عمر و حوادث بدهیم باید بگوییم بیمه‌ای است که از ترکیب بیمه عمر زمانی و بیمه حوادث شکل گرفته است و در صورت فوت بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد مبلغ سرمایه فوت را به خانواده وی پرداخت می‌کند و در صورتی که بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد دچار نقص عضو و ازکارافتادگی دائم و موقت شود مطابق قوانین خود به وی خسارت پرداخت می‌کند. این بیمه‌نامه همچنین هزینه‌های پزشکی و استفاده از خدمات درمانی ناشی از حادثه را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند. بیمه‌های عمر انواع مختلفی دارند و معمولاً امروزه بیشتر شرکت‌های بیمه، بیمه عمر و سرمایه گذاری را به بیمه‌گزار پیشنهاد می‌دهند و بیمه حوادث را نیز به صورت انفرادی و یا گروهی برای متقاضیان صادر می‌کنند.

بیمه عمر و حوادث ترکیبی از بیمه عمر زمانی و بیمه حوادث است و بیمه‌گزار از مزایای هر دو بیمه استفاده می‌کند.


مطلب مرتبط: خیلی‌ها نمی‌دانند بیمه حوادث سرنشین چیست / شما چطور؟


بیمه حوادث سربازان وظیفه و خدماتی که برای سربازان ارایه می‌کند

بیمه حوادث سربازان وظیفه و خدماتی که برای سربازان ارایه می‌کند

بیمه حوادث سربازان وظیفه متعهد می‌شود که با دریافت حق بیمه که از فیش حقوقی سربازان کسر می‌شود، در مواقع آسیب‌دیدگی و بحران با پرداخت غرامت از سرباز حادثه‌دیده حمایت کند. مواردی که در آن بیمه حوادث سربازان خسارت پرداخت می‌کند شامل موارد زیر می‌شود:

 • پرداخت هزینه‌های پزشکی: اگر سرباز در دوره سربازی و طی حوادث نیاز به استفاده از خدمات درمانی و امکانات پزشکی داشته باشد، این هزینه‌ها توسط بیمه حوادث سربازان وظیفه پرداخت می‌شود.
 • فوت سرباز به علت حوادث: دقت کنید که سربازان وظیفه و کارکنان نیروهای مسلح چنانچه در حین انجام وظیفه جان خود را از دست بدهند ممکن است با تشخیص مراجع ذی‌صلاح در ارتش، سپاه و نیروی انتظامی «شهید» محسوب می‌شوند که در این موارد، خانواده سرباز می‌توانند پیگیری‌های لازم در خصوص شهادت فرزند خود را انجام دهند.
 • نقص عضو و ازکارافتادگی دائم و یا موقت: نقص عضو به صورت کامل و دائم و یا جزئی و موقت طبقه‌بندی می‌شود و میزان غرامت پرداخت‌شده بستی به نوع و میزان ازکارافتادگی یا نقص عضو سرباز دارد.

پرداخت هزینه‌های پزشکی، نقص عضو و ازکارافتادگی و فوت در اثر حوادث، توسط بیمه عمر و حوادث پرداخت می‌شود.

در جدول زیر میزان درصد غرامت پرداختی با توجه به نوع نقص عضو را می‌توانید مشاهده کنید.

جدول غرامت پرداختی در بیمه حوادث سربازان وظیفه

*میزان دقیق عوارض اسکلتی و مشکلات ستون فقرات بستگی به تشخیص کمیسیون پزشکی دارد و می‌تواند از حداقل 10درصد تا 50درصد اعمال شود.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث ناشی از کار و ضرورت آن برای مشاغل پرخطر


چند نکته در خصوص جدول غرامت بیمه حوادث سربازان وظیفه

چند نکته در خصوص جدول غرامت بیمه حوادث سربازان وظیفه

در هنگام بررسی جدول فوق باید به چند نکته توجه کرد.

 • اگر بیمه‌گزار در چندین عضو دچار نقص عضو و ازکارافتادگی شده باشد، درجه ازکارافتادگی معادل مجموع نقص عضو و ازکارافتادگی فرد محاسبه و در نظر گرفته می‌شود. در هر صورت حاصل جمع تمام نقص عضوهای فرد از 100% غرامت تعیین‌شده بیشتر نخواهد شد.
 • مبلغ غرامت جانبازی به نسبت درصد غرامت شهید محاسبه می‌شود. مبلغ غرامت معلول در حین خدمت به نسبت درصد آن از غرامت فوت در حین خدمت محاسبه می‌شود و در نهایت غرامت معلول عادی نسبت به غرامت فوت عادی محاسبه و پرداخت می‌شود.
 • مواردی از نقص عضو و یا ازکارافتادگی که در جدول فوق نیامده باشد، توسط کمیسیون پزشکی نیروهای سه‌گانه مانند ارتش، سپاه و نیروی انتظامی تعیین می‌شود.
 • اگر بیمه‌شده قبلاً از محل بیمه عمر و حوادث، غرامت نقص عضو و ازکارافتادگی دریافت کرده باشد و سپس در عرض یک سال از تاریخ حادثه فوت کند، غرامت فوت با کسر غرامت نقص عضو و ازکارافتادگی که قبلاً پرداخت شده، به خانواده او پرداخت می‌شود.
 • تعهد غرامت فوت برای کارکنان و سربازان نیروهای مسلح که بر اثر سوانح حین خدمت دچار نقص عضو شده و غرامت دریافت کرده باشند از بین نرفته و همچنین مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی نقص عضو با چیزی که قبلاً پرداخت شده نیز محفوظ است. همچنین این افراد اگر نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند به نسبت درصد نقص عضو، حداکثر به میزان دو ماه به آنان حقوق و مزایا از صندوق بیمه عمر و حوادث پرداخت می‌شود.
 • نیروهای وظیفه اعم از سربازان، درجه‌داران و افسران وظیفه می‌توانند اعضای خانواده خود و افراد تحت سرپرستی خود را تحت پو شش بیمه حوادث سربازان وظیفه قرار دهند.
 • کارکنان نیروهای مسلح می‌توانند در زمان بازنشستگی نیز با پرداخت حق بیمه، این بیمه‌نامه را ادامه دهند و در صورت فوت و یا نقص عضو در دوران بازنشستگی از محل بیمه عمر و حوادث غرامت دریافت کنند.

سربازان وظیفه می‌توانند خانواده و افراد تحت سرپرستی خود را نیز تحت پوشش بیمه عمر و حوادث سربازان وظیفه قرار دهند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده / راننده مقصر زیر چتر بیمه!


میزان حق بیمه حوادث سربازان وظیفه

حق بیمه حوادث سربازان وظیفه بسیار اندک است و بین سرباز و نهادی که وی را به کار گمارده است تقسیم می‌شود. حق بیمه‌ای که سرباز پرداخت می‌کند به میزان 3% از حقوق مزایای شغلی سرباز است که پرداخت 1% از آن به عهده او است و از فیش حقوقی سرباز کسر خواهد شد؛ 2% دیگر را نیز نهادی که سرباز در آن خدمت می‌کند، می‌پردازد.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث ورزشی / مثل یک حرفه‌ای رفتار کنید


سال‌های سربازی را به سنوات کاری و بیمه تامین اجتماعی خود اضافه کنید

سال‌های سربازی را به سنوات کاری و بیمه تامین اجتماعی خود اضافه کنید

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که قبل از خدمت سربازی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بوده‌اند و یا بعد از پایان خدمت خود تحت پوشش تامین اجتماعی مشغول به کار هستید می‌توانید سال‌های سربازی خود را به سنوات کاری خود افزوده و در نتیجه زودتر بازنشسته شوید. برای این کار کافی است مابه‌التفاوت حق بیمه‌های محاسبه‌شده برای دوران سربازی را به حساب تامین اجتماعی واریز کنید.

نحوه محاسبه حق بیمه: برای این کار لازم است میانگین حقوق دو سال آخر خود را محاسبه کرده و این عدد را در 7 % ضرب کنیم. دو سال آخر از زمان درخواست بیمه‌گزار در نظر گرفته می‌شود. سپس مبلغ به‌دست‌آمده در مدت‌زمان سربازی ضرب شده و مبلغ به‌دست‌آمده چیزی است که بیمه‌گزار باید به عنوان حق بیمه بپردازد.

حق بیمه سنوات سربازی = سنوات سربازی × (7% × میانگین حقوق دو سال قبل از درخواست)

مثال: فرض کنیم شخصی درخواست اضافه کردن سنوات سربازی خود را به بیمه تامین اجتماعی می‌دهد. میانگین حقوق وی در دو سال قبل از درخواست را 1,000,000 در نظر می‌گیریم. این رقم در 7% ضرب می‌شود که مبلغ 70 هزار تومان می‌شود. حال فرض کنیم که مدت خدمت بیمه‌شده 20 ماه بوده باشد، این مبلغ در 20 ضرب می‌شود و نتیجه رقم 1,400,000 به دست می‌آید که همان حق بیمه پرداختی است.

همه کسانی که خدمت سربازی را به اتمام رسانده باشندمی‌توانند سنوات خدمتی خود را به سنوات کاری خود اضافه کنند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث را گران نخریم!/ بررسی عوامل موثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


خرید بیمه در لحظه با بیمیتو

بیمیتو سامانه آنلاین خرید بیمه است که به شما اجازه می‌دهد در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیمه مورد نیاز خود را خریداری و آن را در محل سکونت خود دریافت کنید. ارسال بیمه‌نامه به صورت کاملاً رایگان است و علاوه بر آن برای این که بتوانید بهترین بیمه مورد نیاز خود را بخرید، امکان مقایسه برای شما فراهم شده است که به کمک آن می‌توانید قیمت، سطح تعهدات و شرایط بیمه‌های مختلف را در بین شرکت‌های بیمه مقایسه و بیمه‌ای را انتخاب کنید که از نظر اقتصادی، ارزان‌ترین و در عین حال پاسخگوی نیاز شما باشد. هم اکنون می‌توانید خرید آنلاین بیمه بدنه، خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بیمه مسافرتی و خرید بیمه درمان تکمیلی و انواع دیگر بیمه‌نامه را انجام دهید. همچنین امکان دریافت استعلام قبل از خرید بیمه نیز فراهم است که ازجمله می‌توان به استعلام آنلاین بیمه عمر و یا استعلام آنلاین بیمه آتش سوزی اشاره کرد. با بیمیتو تجربه متفاوتی از خرید بیمه خواهید داشت.

 

28 نظرات

 1. اگر سرباز وظیفه در هنگام مرخصی دچار حادثه تصادف بشود و فوت کند بیمه سربازی تعهدی نسبت به این امردر نظر گرفته است ؟واگر تعهدی دارد چیست؟

  • سلام
   بیمه حوادث، همه حوادثی که طی 24 ساعت شخص را تهدید می‌کند تحت پوشش قرار می‌دهد در نتیجه حوادث زمان مرخصی نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد.

 2. سلام.من پارسال که سربازبودم درحین خدمت درمحوطه پاسگاه مشغول ورزش بودیم که ازناحیه ی سرشانه ی راست دچارآسیب شده ومجبوربه عمل شدم که درحال حاضر دردست بنده دوپلاتین موجودهست.پس ازپیگیری پرونده کمیسیون پزشکی امروز رای به ۶درصد دریافت غرامت داد.
  اولا میخواستم نظرتون رو درباره ی رای صادره بدونم؟
  ثانیا۶درصدغرامت چقدرمیشه؟
  ممنون،باتشکر

  • با سلام.
   متاسفانه چون ما اطلاعات دقیقی در مورد جزئیات پرونده تون نداریم نمیتونیم نظری بدیم.
   محاسبه غرامت هم به بیمه تون و به نرخ دیه بستگی داره.

 3. سلام. من سرباز مرزبانی سپاه ام تو ی ماموریت اپاندیسم عود کرد و مجبور شدم عمل کنم . ایا میتونم دیه یا خسادت بگیرم ممنون میشم پاسخ بدید.

  • با سلام.
   خیر شما میتونید از بیمه حوادث هزینه های پزشکی تون رو دریافت کنید. دیه یا غرامت در صورتی بهتون پرداخت میشه که وقوع اون بیماری مستقیما به دلیل ماموریتتون باشه.

 4. سلام من در زمان مرخصی سربازی براثر حادثه ای دچار قطع عضو از ناحیه زانوی پای چپ شدم به جز هزینه درمان پزشکی آیا به من مستمری یا دیه تعلق میگیرد یا خیر

 5. سلام من سال ۱۳۷۸ سرباز بودم و گوش چپم ناشنوا شد ، و معافیت دائم گرفتم خواهشاراهنمایی کنید و بگوئید دیه یا شامل من میشود،تشکر

 6. سلام من در سال ۹۷ در خدمت ب دستور ریس رده موتوری از پله نردبان افتادم زانوم پیچ خورد خودم انداختم جاش بردن بیمارستان گفتن مینیکس پاره کردی نوع ۳ پرونده درست کردم کلا مهر کل پادگانو گرفتم فرمانده نزاشت پشتشو بگیرم الان پرونده رو پیدا کردم رفتم بیمارستان ارتش وقت داد گف بره کمیسیون آیا درصد بهم تعلق میگیره دیه تعلق میگیره … یا جانبازی الآنم سر پا نمیتونم وایسم …یا علی

  • با سلام.
   این جزئیات در مورد بیمه سربازی و گرفتن دیه، به حوزه کاری ما مرتبط نمیشه و متاسفانه نمیتونیم اطلاعات دقیقی در اختیارتون بذاریم. بهتره منتظر نظر کمیسیون و رای دادگاه و …باشید

 7. سلام خسته نباشید .یکی از اقوام ما حین رفتن به محل خدمت خود تصادف میکنه که منجر به فوت سرباز میشه .خواستم ببینم مستمری یا حقوق برای خانمش تعلق میگیره یا نه بنده خدا 4 ماه مونده بود خدمتش تموم بشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • با سلام.
   از اونجایی که این حادثه منجر به فوت، در حین خدمت سربازی اتفاق نیفتاده، بیمه حوادث سربازان تعلق نمیگیره. ولی اگه بیمه شخص ثالث داشتن ممکنه بتونن از اون استفاده کنن برای گرفتن دیه

 8. با سلام

  در حین خدمت رباطasl پاره شده و من چون معاف از رزم بودم به خاطر پارگی مینیسک زانو و فقط بهم برگه اعزام دادند هنوز گزارش حادثه بهم ندادن و کلا میپیچونن که برگه ندن ارتش خدمت میکنم مرز افغانستان ….راهنمایی کنید چه کار انجام بدم؟ و اینکه غرامت تعلق میگیره یا نه؟ جانبازی چ طور؟

  • سلام و وقت بخیر.
   طبق گزارش حادثه و گزارش پزشکی قانونی مشخص میشه که غرامت شما چه مبلغیه و به چه صورت پرداخت میشه. ولی در کل تحت پوشش بیمه حوادث سربازان قرار میگیرید

 9. سلام من در حین مرخصی تصادف کردم و پام از مچ شکسته خواستم ببینم بیمع شامل حال من میشه واگع میشه دیه پام چقدر ممنون

  • پوریا عزیز سلام،
   بیمه حوادث، همه حوادثی که طی 24 ساعت شخص را تهدید می‌کند تحت پوشش قرار می‌دهد در نتیجه حوادث زمان مرخصی نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد. البته برای دیه تصادف باید از بیمه شخص ثالث مقصر استفاده کنید.

 10. سلام وقتتون بخیر من سال 93 رفتم خدمت سربازی واخر94خدمتم تمام شد در دوران خدمت کتفم در رفت و بعد از اون الان بار سوم ک در میره و تقریبا از بین رفته و با کوچیکترین ضربه دوباره این اتفاق تکرار میشه من من الان میتونم برای دیه و هزینه عملش اقدام کنم لطفا راهنمایی کنید ک چ کاری باید انجام دهم

  • علی عزیز سلام،
   باید مدارک پزشکی شما موجود باشد و از یگان نظامی مربوطه شکایت کنید و در صورت اثبات قصور و اشتباه یگان نظامی، به میزان درصد قصور و اشتباه خود ملزم به جبران هزینه های پزشکی و نقص عضو است.

   ارگان های نظامی برای سربازان و نیروهای نظامی بیمه حوادث تهیه می کنند. علاوه بر مورد قبلی، در صورت وجود بیمه نامه حادثه در تاریخ حادثه شما، میتوان به نسبت نقص عضو و از کار افتارگی، سرمایه بیمه نامه حوادث را نیز از بیمه گر گرفت. البته فراموش نشود که باید بیمه نامه حوادث موجود باشد.

 11. سلام در حین خدمت بیضه راستم درد شدید گرفت که بعد از معاینه پزشکی جراحی کردم و بیضه راستم را کاملا در آوردن.
  حالا پرونده حوادث هم دارم اما یگان خدمتی و بیمه زیر بار غرامت و دیت نمیره……راهنمایی کنید

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید