هر روزه خبرهای مختلفی را می‌بینیم از حوادثی که برای کارکنان مشاغل مختلف به وجود آمده است. گاهی وسعت حادثه به اندازه‌ای است که به صورت فراگیر در خبرگزاری‌ها منتشر شده و اذهان جامعه را به خودش مشغول می‌کند. لابد شما هم اخباری مانند زیر آوار ماندن کارگران معدن، جان باختن آتش‌نشانان در حین انجام وظیفه، نقص عضو و یا مرگ کارگران کارخانه‌‎ها در هنگام کار با ماشین‌آلات صنعتی را شنیده‌اید. واقعیت این است که کار کردن بدون خطر نیست و انسان به محض این که شروع به کار کردن و کسب درآمد می‌کند این خطر را به جان می‌خرد اما نکته مهم این است که سطح خطر در همه مشاغل یکسان نیست و شغل‌های بسیار خطرناکی وجود دارند که افراد شاغل هر بار برای انجام آن جان خود را به خطر می‌اندازند. بیمه حوادث به ویژه بیمه حوادث ناشی از کار راهکاری است برای مقابله با خساراتی که این‌گونه حوادث به افراد می‌زنند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


نگاهی به سازوکار بیمه حوادث در کشور

نگاهی به سازوکار بیمه حوادث در کشور

بیمه حوادث یکی از انواع بیمه‌های اشخاص است که افراد می‌توانند به صورت گروهی و یا انفرادی آن را تهیه کنند. این بیمه‌نامه انواع مختلفی دارد که برای گروه‌های مختلف طراحی شده است. از جمله بیمه حوادث دانش آموزان، بیمه حوادث اتباع خارجی و یا بیمه حوادث سربازان وظیفه و انواع دیگر از این بیمه. بیمه حوادث ناشی از کار نیز با توجه به شغل بیمه‌گزار از وی در برابر خطراتی که ممکن است در حال انجام کار پیش آید پشتیبانی می‌کند و در صورت ایجاد خسارت به وی مطابق قانون غرامت پرداخت می‌کند. پوشش‌های بیمه حوادث به طور کلی شامل پوشش پرداخت سرمایه فوت در اثر حادثه و در طول مدت قرارداد و پرداخت سرمایه نقص عضو و ازکارافتادگی دائم و جزیی است.

بیمه حوادث در ازای فوت بیمه‌گزار و یا نقص عضو و ازکارافتادگی به خانواده و یا بیمه‌گزار غرامت پرداخت می‌کند.


بیمه حوادث ناشی از کار چیست و چه کار می‌کند؟

اگر شغل بیمه‌گزار پرخطر باشد داشتن بیمه حوادث ناشی از کار برای او بسیار مفید است. با داشتن این بیمه‌نامه در صورتی که بیمه‌گزار در اثر حوادث ناشی از کار فوت کند و یا دچار نقص عضو و ازکارافتادگی شود شرکت بیمه به خانواده او یا خودش غرامت پرداخت می‌کند. مدت قرارداد بیمه حوادث معمولاً یک سال است. از آنجایی که در یک محیط کاری مجموعه‌ای از افراد مشغول به کار هستند بیمه حوادث نیز به به طور معمول به صورت گروهی خریداری می‌شود. منظور از یک مجموعه کاری مانند کارکنان یک کارخانه، کارگاه، شرکت و…است. همان‌طور که گفتیم مشاغل مختلف خطرهای مخصوص به خود را دارند و بر همین اساس برخی مشاغل کم‌خطر و برخی دیگر پرخطر هستند که این موضوع به طور مستقیم بر روی کیفیت و حق بیمه حوادث تأثیر می‌گذارد.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده/ راننده مقصر زیر چتر بیمه


طبقه‌بندی مشاغل در بیمه حوادث ناشی از کار چگونه است؟

طبقه‌بندی مشاغل در بیمه حوادث ناشی از کار چگونه است؟

اگر می‌خواهید برای خود بیمه حوادث انفرادی و ناشی از کار را دریافت کنید بهتر است به شغل خود توجه کنید و بدانید در کدام طبقه شغلی قرار می‌گیرید. مشاغل در بیمه حوادث ناشی از کار به 5 مورد طبقه‌بندی شده‌اند.

مشاغل مختلف در بیمه حوادث به 5 طبقه تقسیم می‌شوند که شرایط بیمه‌نامه و مقدار حق بیمه در هر یک متفاوت است.

طبقه اول: مشاغل طبقه اول پایین‌ترین میزان خطر را دارند و می‌توان گفت تقریباً هیچ خطری از سوی کاری که انجام می‌دهند آن‌ها را تهدید نمی‌کند. همچنین برای انجام شغل خود نیازی به کار با ماشین‌آلات صنعتی و یا نیروی بدنی ندارند. مشاغل موجود در این طبقه عبارت‌اند از: کارمندان ادارات، دبیران، معلمان و…

طبقه دوم: خطر در این طبقه نیز بسیار کم است اما به خاطر این که فرد علاوه بر نیروی فکری خود ممکن است از اعضای بدن خود مانند دست‌ها نیز برای انجام کار استفاده کند خطر بیشتری نسبت به طبقه اول در آن وجود دارد. تعمیرکاران وسایل الکتریکی، دندان‌پزشکان، بازاریاب‌ها و… در این طبقه قرار می‌گیرند.

طبقه سوم: افراد این طبقه شغلی متخصصینی هستند که ممکن است با ماشین‌آلات صنعتی کار کنند. به همین دلیل روزانه با خطرات ناشی از کار مواجه هستند. رانندگان وسایل نقلیه سبک مانند تاکسی‌ها، کشاورزان، کارگران ساختمان و… از جمله مشاغل این طبقه هستند.

طبقه چهارم: افراد شاغل در این طبقه را دو خطر که تهدید می‌کند. اول عدم مهارت این افراد است که به خاطر نداشتن تخصص به انواع کارهای مختلف گمارده می‌شوند. دوم کار با ماشین‌آلات صنعتی سنگین است که باعث می‌شود هرچه بیشتر در معرض خطر قرار بگیرند. از مشاغل این دسته می‌توان به رفتگری، آتش‌نشانی، پیک موتوری و… اشاره کرد.

طبقه پنجم: مشاغل این طبقه بسیار خطرناک هستند زیرا به طور مستقیم با مواد منفجره و یا مواد خورنده مانند اسیدها سروکار دارند. بیمه حوادث ناشی از کار بیش از همه برای این گروه می‌تواند مفید باشد زیرا خطر هر روز صاحبان این مشاغل را تهدید می‌کند.


حق بیمه‌های پرداختی در بیمه حوادث ناشی از کار

مقدار حق بیمه بر اساس شغل بیمه‌گزار و مقدار پوشش‌های درخواستی بیمه‌گزار تعیین می‌شود. همچنین اگر بیمه حوادث به صورت گروهی تهیه شده باشد حق بیمه‌ای که بیمه‌گزار پرداخت می‌کند کمتر از وقتی است که بیمه حوادث را به صورت انفرادی خریداری می‌کند. بنابراین مقدار دقیق حق بیمه به وضعیت بیمه‌گزار و بیمه‌نامه بستگی دارد.

تعیین مقدار حق بیمه در بیمه حوادث ناشی از کار بستگی به شغل بیمه‌گزار و نوع بیمه‌نامه بستگی دارد.


پوشش‌های بیمه حوادث ناشی از کار

پوشش‌های بیمه حوادث ناشی از کار

همان‌طور که گفتیم پوشش‌های اصلی بیمه حوادث شامل پرداخت غرامت فوت و غرامت ازکارافتادگی است. ازکارافتادگی می‌تواند دائم و کامل و یا موقت و جزیی باشد. میزان غرامتی که بابت ازکارافتادگی دائم و کامل پرداخت می‌شود معادل سرمایه فوت است اما میزان غرامت پرداختی برای ازکارافتادگی موقت و جزیی بستگی به میزان آسیب و خسارتی است که بیمه‌گزار دیده است. پوشش‌های دیگر بیمه حوادث اختیاری هستند و انتخاب آن‌ها به عهده بیمه‌گزار است که با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌تواند از این پوشش‌های نیز استفاده کند. پوشش‌های فرعی بیمه حوادث شامل:

پرداخت هزینه‌های پزشکی، غرمات روزانه و غرمات بستری ناشی از حادثه از تعهدات فرعی بیمه حوادث است.

هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه: در این پوشش هزینه‌های پزشکی و درمانی بیمه‌گزار را تا سقف تعهدات خود پرداخت می‌کند به شرطی که بیمه‌گزار در اثر حوادث از خدمات پزشکی و درمانی استفاده کرده باشد.

پرداخت غرامت روزانه ناشی از حادثه: این پوشش در بیمه حوادث ناشی از کار انفرادی صادر می‌شود و بیمه‌های گروهی این پوشش را ارایه نمی‌دهند. با این پوشش بیمه‌گر به بیمه‌گزاری که دچار ازکارافتادگی موقت شده باشد غرامتی معادل 12 ده‌هزارم سرمایه فوت می‌پردازد.

پرداخت غرامت بستری است: این غرامت نیز به بیمه‌نامه‌هایی است که به صورت انفرادی خریداری می‌شوند. اگر بیمه‌گزار در اثر حوادث در بیمارستان و مراکز درمانی بستری شود غرامت روزانه معادل 24 ده‌هزارم سرمایه فوت را دریافت می‌کند.


نقش بیمه حوادث ناشی از کار در زندگی افراد

نقش بیمه حوادث ناشی از کار در زندگی افراد

در هر شغلی که باشیم داشتن بیمه‌های حوادث می‌تواند نقش مهمی در کاهش خسارات داشته باشد. بیمه حوادث باعث می‌شود که کارکنان با اعتماد بیشتری کار کنند و همچنین کارفرمایان با اطمینان بیشتری پروژه‌های عمرانی را انجام می‌دهند. بیمه حوادث برای افرادی که سرپرست خانواده باشند یک پشتیبان و حامی خانواده آن‌ها است.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث را گران نخریم!/ بررسی عوامل موثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


انواع بیمه‌ها در بیمیتو

اگر نیاز به اطلاعات خاصی در خصوص انواع بیمه داشته باشید می‌توانید به سایت و یا بلاگ بیمیتو مراجعه کنید. در بیمیتو می‌توانید خرید آنلاین بیمه عمر، خرید آنلاین بیمه بدنه، خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، خرید بیمه درمان تکمیلی و خرید آنلاین بیمه‌های مسئولیت مانند بیمه مسئولیت پزشکان را انجام دهید و بیمه‌نامه را در محل سکونت خود دریافت کنید. در بیمیتو این امکان وجود دارد که بتوانید بیمه‌نامه خود را از نظر قیمت و پوشش‌های آن در بین شرکت‌ها بیمه مقایسه کنید. امکان مقایسه باعث می‌شود که بتوانید بهترین بیمه متناسب با نیاز خود را خریداری کنید. با خرید بیمه مسافرتی و بیمه آتش سوزی حتی نیازی به دریافت نسخه کاغذی این بیمه‌نامه نیز نیست و می‌توانید بیمه خود را از طریق ایمیل دریافت کنید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید