ورزش همیشه باعث سلامتی نیست. بعضی از ورزش‌ها ماجراجویانه هستند. بوکسورهایی که در رینگ حریف می‌طلبند، کشتی‌گیرانی که حریفان خود را به زمین می‌کوبند، مبارزان ورزش‌های رزمی، کوهنوردان، قایقرانان در آب‌های آزاد، فوتبالیست‌ها، ژیمانستیک‌کاران و بسیاری از ورزش‌های دیگر فعالیت‌هایی ماجراجویانه و پر از هیجان هستند که گاه بسیار خطرناک نیز می‌شوند. انجام این نوع ورزش‌ها خالی از حادثه نیست و البته ورزشکاران حرفه‌ای نیز افرادی هستند که به استقبال حادثه می‌روند. بیمه حوادث که ممکن است تا کنون نام آن را در زمینه‌های مختلف شنیده باشید در زمینه ارایه بیمه‌نامه برای حوادث ورزشی نیز فعال است. معمولاً ورزش کردن در حد یک نرمش چنددقیقه‌ای باعث آسیب‌های جدی به افراد نمی‌شود اما همه ما دیده‌ایم فوتبالیست‌ها، کشتی‌گیران و به طور کلی ورزشکارانی را که در حین انجام بازی صدمه می‌بینند و گاهی شدت آسیب‌های وارده به حدی است که فرد دیگر نمی‌تواند فعالیت ورزشی خود را دنبال کند. بیمه حوادث ورزشی برای حمایت از بیمه‌گزار در این مواقع است. برای آشنایی با این بیمه‌نامه تا آخر مطلب همراه ما باشید.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


بیمه حوادث بیمه‌ای برای عموم مردم

بیمه حوادث مخصوص همه افراد است. متأسفانه هر کس در هر جایگاه و شغلی ممکن است دچار حادثه شود و رخ دادن حوادث اجتناب‌ناپذیر است. مطابق بیمه حوادث، چنانچه فردی در طول مدت قرارداد، فوت کند و یا دچار ازکارافتادگی دائم و کامل شود، مبلغی معادل دیه و یا خسارت واردشده به بیمه‌گزار به وی یا خانواده او پرداخت می‌شود. بیمه حوادث به خصوص برای افرادی که دارای مشاغل پرخطر هستند توصیه می‌شود تا در صورت بروز حادثه بتوانند از خدمات و مزایای بیمه حوادث استفاده کنند.

بیمه حوادث از بیمه‌گزار در مقابل حوادث حمایت می‌کند و در صورت مصدومیت، نقص عضو و یا فوت بیمه‌گزار بر اثر حوادث تحت پوشش، به وی یا ذی‌نفع او غرامت پرداخت می‌کند.


بیمه حوادث ورزشی نیاز هر ورزشکار

بیمه حوادث ورزشی نیاز هر ورزشکار

بیمه حوادث ورزشی برای هر ورزشکاری لازم است. داشتن این بیمه آن‌قدر مهم است که معمولاً صاحبان باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی و حتی مربیان در زمان ثبت نام از افراد می‌خواهند که ابتدا بیمه ورزشی تهیه کنند و سپس در رشته ورزشی یا سالن‌های ورزشی خود فعالیت کنند. حتی ممکن است صاحب یک مجموعه ورزشی و یا مربیان نگذارند فردی که کارت بیمه ورزشی را تهیه نکرده است در سالن حضور یافته و از وسایل سالن ورزشی استفاده کند زیرا بدون داشتن بیمه حوادث ورزشی هر اتفاقی که برای ورزشکار در زمان ورزش کردن بیفتد، مربی و مدیران سالن یا مجموعه ورزشی مسئول شناخته می‌شوند. اگرچه بیمه مسئولیت دارندگان اماکن ورزشی برای این افراد وجود دارد اما کافی نیست و از طرفی بهتر است ورزشکار این بیمه‌نامه را تهیه کند تا بتواند از مزایای بیشتری بهره ببرد.

ورود ورزشکار بدون کارت بیمه به سالن ورزشی ممنوع است و در صورت بی‌توجهی چنانچه حادثه‌ای برای ورزشکار رخ دهد مقصر مربیان و مسئولین سالن هستند.


مطلب مرتبط: آیا می‌دانید بیمه حوادث انفرادی چیست و چه هزینه‌هایی را می‌پردازد؟


نقش بیمه‌نامه حوادث ورزشی در حمایت از ورزشکاران

هر زمان که در طول مدت قرارداد و در حال انجام فعالیت‌های ورزشی بیمه‌گزار دچار حوادث شود، می‌تواند مطابق قانون از این بیمه خسارت دریافت کند. مبالغی که در بیمه حوادث ورزشی به عنوان خسارت به بیمه‌گزار و یا خانواده او پرداخت می‌شود مطابق بیمه حوادث بوده و از پرداخت هزینه‌های پزشکی تا غرامت فوت را شامل می‌شود. از آنجایی که انجام فعالیت‌های ورزشی به خصوص در سطح حرفه‌ای خالی از آسیب‌دیدگی و مصدومیت نیست، لازم است که همه کسانی که به طور حرفه‌ای و یا به منظور حفظ سلامتی خود ورزش می‌کنند این بیمه را خریداری کنند.


بیمه حوادث ورزشی بیمه‌ای مفید و ارزان

حق بیمه حوادث ورزشی بسیار پایین است و یکی از ارزان‌ترین انواع بیمه‌های حوادث است. حق بیمه ورزشی برای هر فرد 15 هزار تومان است که این مبلغ برای ورزشکاران روستایی و عشایری به 10 هزار تومان کاهش می‌یابد. به همین دلیل خرید این بیمه‌نامه کاملاً به‌صرفه است و بیمه‌گزار در ازای پرداخت مبلغی اندک می‌تواند از حداکثر مزایا و خدمات آن استفاده کند.

حق بیمه یا قیمت کارت بیمه ورزشی 15 هزار تومان در سال 97 بوده است.


خدمات و مزایای بیمه حوادث ورزشی برای ورزشکار

خدمات و مزایای بیمه حوادث ورزشی برای ورزشکار

گفتیم با خرید کارت بیمه ورزشی چنانچه در زمان ورزش حادثه‌ای برای ورزشکار رخ دهد توسط این بیمه‌نامه پوشش داده شده و به بیمه‌گزار خسارت پرداخت می‌شود. اگر بیمه‌شده بیمه درمان پایه را نیز داشته باشد ابتدا هزینه‌های درمانی توسط بیمه پایه پرداخت می‌شود و سپس هزینه‌های مازاد توسط بیمه حوادث ورزشی قابل پرداخت است. خسارت‌های زیر تحت پوشش بیمه ورزشی هستند که سقف تعهدات آن‌ها در سال 97 به شرح زیر بوده است:

 • پرداخت هزینه‌های درمان تا سقف 6,500,000 تومان.
 • پرداخت هزینه‌های جراحی تا سقف 1,700,000 تومان.
 • پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم به میزان 12,000,000 تومان.

مطلب مرتبط: خیلی‌ها نمی‌دانند بیمه حوادث سرنشین چیست / شما چطور؟


خدمات ویژه بیمه حوادث ورزشی برای ورزشکاران ویژه

خدمات بیمه‌نامه حوادث ورزشی برای همه یکسان نیست و برخی ورزشکاران می‌توانند از مزایای بیشتری استفاده کنند. شرایطی که ورزشکاران می‌توانند از خدمات بیمه ورزشی به طور ویژه استفاده کنند به شرح زیر است:

 • به همه ورزشکارانی که به مدت 3 سال و به صورت متوالی و بدون تأخیر کارت بیمه ورزشی را تهیه کرده باشند تا 5 برابر تعرفه دولتی غرامت پرداخت می‌شود.
 • استفاده از خدمات پزشکی برای ورزشکارانی که مدال‌آور بوده و صاحب‌مقام در قاره آسیا و یا جهان باشند کاملاً رایگان است.
 • ورزشکارانی که برای انجام عمل‌های جراحی به فدراسیون پزشکی معرفی شوند هزینه کمتری برای این عمل‌ها می‌پردازند.
 • ورزشکارانی که بیمه شده باشند می‌توانند برای درمان خود به هیأت‌های پزشکی ورزشی استان مراجعه کنند. استفاده از برخی خدمات پزشکی در هیأت‌های پزشکی ورزشی با تخفیف ارایه شده و یا ممکن است به صورت رایگان باشد.
 • ورزشکاران روستایی و عشایر با کارت بیمه ورزشی خود می‌توانند فقط در مسابقات عشایری و روستایی شرکت کنند و برای شرکت در مسابقات شهری لازم است کارت بیمه ورزشی محیط شهری را دریافت کنند.

بیمه حوادث علاوه بر پوشش‌هایی که ارایه می‌کند مزایای بیشتری را نیز برای برخی از ورزشکاران به طور خاص در نظر گرفته است.


چند نکته در خصوص استفاده از بیمه حوادث ورزشی

چند نکته در خصوص استفاده از بیمه حوادث ورزشی

برای این که بتوانید از بیمه‌نامه خود بهتر استفاده کنید دانستن نکات زیر کمک‌کننده است.

 1. از زمان وقوع حادثه نهایتاً باید ظرف 2 هفته گزارش حادثه و آسیب واردشده به بیمه‌شده به هیأت پزشکی استان ارایه شود. فرم گزارش حادثه در هیأت‌های ورزشی وجود دارد و باید به طور دقیق توسط مسئولین باشگاه، مربیان و یا سرپرست‌ مسابقات پر شود و به تائید کادر پزشکی یا پزشک مسابقات و یا پزشک معتمد برسد.
 2. با تمدید کارت بیمه ورزشی بدون تأخیر می‌توانید ادامه درمان آسیب‌های سال قبل را در سال جدید نیز با استفاده از بیمه ورزشی دنبال کنید.
 3. بیمه‌گزار نمی‌تواند بلافاصله بعد از صدور کارت از آن استفاده کند و تعهدات فدراسیون پزشکی 72 ساعت بعد از صدور کارت آغاز می‌شود با توجه به این موضوع بیمه‌گزار بهتر است از یک هفته قبل از سررسید تاریخ بیمه ورزشی یا شروع فعالیت ورزشی خود اقدام به دریافت کارت بیمه کند.
 4. بیمه ورزشی مخصوص باشگاه‌ها و سالن‌هایی است که مجوز فعالیت داشته

مطلب مرتبط: فقط برای آنان که می‌خواهند بدانند بیمه حوادث گروهی چیست !


پوشش‌های حوادث در بیمه عمر، دریافت غرامت از دو بیمه‌نامه

در بیمه عمر دو پوشش هزینه‌های پزشکی و فوت در اثر حادثه وجود دارد که هزینه‌های پزشکی بیمه‌گزار و یا غرامت فوت او را در صورتی که ناشی از حوادث باشد، پرداخت می‌کند. ورزشکار می‌تواند علاوه بر خرید بیمه حوادث ورزشی برای خود بیمه عمر خریداری کند تا در صورت بروز حوادث از هر دو محل بیمه‌نامه خسارت دریافت کند. نکته‌ای دیگری که در بیمه عمر وجود دارد این است که حق بیمه‌های پرداختی توسط بیمه‌گزار توسط شرکت بیمه صرف امور سرمایه‌گذاری شده و در پایان قرارداد بیمه عمر همراه با سود آن به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.


مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بیمه حوادث ورزشی و دریافت کارت

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بیمه حوادث ورزشی و دریافت کارت

دریافت کارت بیمه ورزشی بسیار ساده است و نیاز به انجام کار خاصی نیست تنها باید مدارک خواسته‌شده را به همراه حق بیمه به هیأت‌های پزشکی ورزشی استان خود ارایه کنید. این کار را می‌توانید آنلاین نیز انجام دهید. مدارک مورد نیاز برای کارت بیمه ورزشی عبارت‌اند از:

 • یک قطعه عکس 4 × 3
 • کپی کارت ملی
 • کپی از کارت اقامت برای اتباع غیر ایرانی
 • معرفی‌نامه از دهیاری برای ورزشکاران روستایی و عشایری که به وسیله آن حق بیمه به 10 هزار تومان کاهش می‌یابد.

مطلب مرتبط: بیمه حوادث ناشی از کار و ضرورت آن برای مشاغل پرخطر


مدارکی که برای دریافت خسارت از بیمه ورزشی لازم دارید.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بستگی به نوع خسارتی است که بیمه‌گزار دیده است. مدارک برای پرداخت هزینه‌های درمان با مدارک لازم برای پرداخت غرامت نقص عضو و یا غرامت فوت با یکدیگر متفاوت است. البته برای دریافت هر نوع خسارتی از بیمه ورزشی، همیشه ارایه کپی کارت عضویت و برگه گزارش حادثه ضروری است.

مدارکی که باید برای دریافت خسارت هزینه‌های پزشکی به همراه داشته باشید.

 1. صورتحساب بیمارستان که توسط امور مالی و یا واحد ترخیص بیمارستان مهر شده باشد و ریز هزینه‌های درمانی در آن آمده باشد.
 2. اگر نیاز به بستری بوده و بیمه‌گزار مدتی را در بیمارستان تحت مراقبت بوده باشد باید کپی برابرشده با اصل برگه‌ای که در آن شرح معاینات پزشکی آمده است را ارایه کند. در صورت انجام عمل جراحی، کپی برابر اصل برگه شرح عمل نیز لازم است.
 3. اگر نیاز به بستری نباشد، گزارش کتبی پزشک که در آن به علت آسیب و اقدامات درمانی انجام‌شده اشاره شده است به همراه فرم تکمیل‌شده گزارش درمان.
 4. در صورتی که بیمه‌گزار از خدمات دندانپزشکی استفاده کرده باشد باید پرونده دندانپزشکی را ارایه کند.
 5. برای دریافت هزینه‌های اقدامات تشخیصی مثل سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی، آرتروگرافی، فیزیوتراپی و… نسخه پزشک لازم است.
 6. کپی از کارت عضویت
 7. اصل برگه گزارش حادثه که به طور کامل تکمیل شده و توسط پزشک، هیأت پزشکی و هیأت ورزشی مهر شده باشد.

مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده / راننده مقصر زیر چتر بیمه!


مدارکی که باید برای دریافت غرامت نقص عضو  ارایه شود.

مدارکی که باید برای دریافت غرامت نقص عضو  ارایه شود.

 1. اصل گواهی پزشک با شرح دقیق نوع آسیب واردشده.
 2. اصل گواهی پزشک که در آن نقص عضو دائم و یا میزان درصد نقص عضو ذکر شده باشد.
 3. کپی از مدرک درمانی.
 4. کپی از کارت عضویت.
 5. اصل برگه گزارش حادثه که به طور کامل تکمیل شده و توسط پزشک، هیأت پزشکی و هیأت ورزشی مهر شده باشد.

مدارکی که خانواده بیمه‌گزار باید برای دریافت غرامت فوت ارایه کند.

 1. گزارش پلیس که در آن فوت بیمه‌گزار در محل زمین و یا مکان ورزشی تأیید شده باشد.
 2. گواهی پزشک قانونی یا کالبدشکافی.
 3. حکم مأموریت برای بیمه‌گزاری که در سفر ورزشی بوده باشد.
 4. گواهی حصر وراثت.
 5. کپی از کارت عضویت.
 6. اصل برگه گزارش حادثه که به طور کامل تکمیل شده و توسط پزشک، هیأت پزشکی و هیأت ورزشی مهر شده باشد.

مطلب مرتبط: بیمه حوادث را گران نخریم / بررسی عوامل موثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی


مواردی که در آن بیمه ورزشی تعهدی نسبت به پرداخت خسارت ندارد

مواردی که در آن بیمه ورزشی تعهدی نسبت به پرداخت خسارت ندارد

همه حوادث و آسیب‌هایی که دلایل و منشأ غیر ورزشی داشته باشند از تعهد بیمه ورزشی خارج هستند و بیمه حوادث ورزشی بابت آن به ورزشکار پولی پرداخت نمی‌کند. حوادث رانندگی/ آسیب در اثر خوردن داروهایی غیر مرتبط با مصدومیت ورزشکار/ روش‌های درمانی تاییدنشده مانند استفاده از طب سوزنی، حجامت و…/ هزینه درمان بیماری‌های داخلی مانند مشکلات قلبی، مشکلات کلیوی، گوارشی و… حتی اگر در اثر فعالیت‌های ورزشی رخ داده باشد/ هزینه داروهای خارجی در مواردی که مشابه داخلی دارند/  هزینه آمبولانس/ هزینه فرد همراه، خدمات، غذا و… در بیمارستان/ هزینه عینک، عصا و انواع پروتز و اروتز/ هزینه‌های درمانی برای آسیب‌هایی که در محیط‌های غیر مجاز و یا محیطی غیر از سالن‌های ورزشی رخ داده باشد/ هزینه جراحی‌هایی که به فعالیت ورزشی مربوط نباشد مانند واریکوسل، آبسه، آپاندیسیت و…/ هزینه معاینه، آزمایش و دیگر اقدامات تشخیص پزشکی برای آسیب‌های غیر مرتبط با فعالیت ورزشی فرد، همه این موارد از نمونه‌هایی هستند که از تعهد بیمه ورزشی خارج بوده و بابت آن غرامتی به بیمه‌گزار پرداخت نمی‌شود.

بیمه حوادث تنها مطابق شرایط خود به بیمه‌گزار خسارت می‌پردازد بنابراین مهم است بدانید که چه مواردی تحت پوشش بیمه حوادث نیست!


مطلب مرتبط: چرا باید خرید بیمه حوادث انفرادی را امروز انجام دهید؟


بیمیتو امکاناتی بیشتر از خرید آنلاین

بیمیتو فقط امکان خرید آنلاین بیمه را مهیا نمی‌کند بلکه کمک می‌کند تا افراد بهترین بیمه مورد نیاز خود را تهیه کنند. هر شخصی می‌تواند با استفاده از بیمیتو اطلاعات مورد نیاز خود در مورد انواع بیمه‌نامه‌ها را به دست آورد. برای اطمینان یافتن و آگاهی از شرایط بیمه‌نامه می‌تواند قبل از خرید، استعلام تهیه کند مانند استعلام آنلاین بیمه عمر و یا استعلام آنلاین بیمه آتش سوزی که طی چند ثانیه قادر به انجام آن است. در بیمیتو همچنین ابزار مقایسه وجود دارد که با نشان دادن قیمت، پوشش‌ها و سطح کیفیت آن‌ها در شرکت‌های مختلف به بیمه‌گزار کمک می‌کند تا اقتصادی‌ترین و در عین حال بهترین بیمه را خریداری کند. در نهایت هر زمان که بیمه‌گزار قصد خرید داشته باشد می‌تواند به صورت آنلاین اقدام به خرید بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه درمان تکمیلی و بیمه مسافرتی کند و بیمه‌نامه را در منزل و یا محل کار خود تحویل بگیرد. پزشکان محترم نیز می‌توانند بیمه مسئولیت پزشکان را به صورت آنلاین خریداری کنند. به زودی این امکان فراهم می‌شود تا خرید آنلاین بیمه حوادث نیز در دسترس بیمه‌گزار قرار گیرد.

2 نظرات

 1. سلام من تو تمرین ورزشی (فوتسال)شش تا از دندون های جلوی دهنم شکسته میخواستم بپرسم به جز هزینه درمان غرامت یادیه شامل میشه یانه؟بعد حداکثر پرداختی بیمه ورزشی چقدر است؟ممنون

  • سلام
   غرامت برای فوت و یا نقص عضو پرداخت می‌شه که درصد اون هم با تاییدیه پزشکی قانونی و کمیسیون پزشکی تعیین می‌شه. برای شکستگی دندون غرامتی پرداخت نمی‌شه تنها طبق مقررات جدید بیمه ورزشی مبلغی به عنوان کمک هزینه پزشکی پرداخت می‌شه.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید