سال 96 تا اینجا سال پر زلزله‌ای بوده است. نقاط مختلفی از کشورمان مخصوصاً کرمانشاه شاهد این بلای طبیعی بودند. سؤالی که شاید برای خیلی از ماها در مواجه با زلزله پیش آمده باشد این است که در برابر این بلای طبیعی چه واکنشی باید نشان داد؟ آیا می‌توان جلوی وقوع آن را گرفت؟ آیا می‌توان قبل از وقوع آن اقداماتی انجام داد که خسارات به بار آمده را به حداقل برساند یا به‌نوعی جبران خسارت کند؟ در اینجا قصد داریم درباره بیمه زلزله ساختمان صحبت کنیم و ببینیم این بیمه دقیقاً چیست و چه خدماتی را به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهد.


مطلب مرتبط: نکات و جزئیاتی درباره بیمه آتش‌سوزی


بیمه زلزله ساختمان چیست؟

بیمه زلزله ساختمان

بیمه زلزله ساختمان در واقع حالت خاصی از بیمه آتش‌سوزی است. هر بیمه در بندهای قانونی‌اش دارای شرایطی است که در این شرایط خسارت پرداخت می‌کند. به این‌ها پوشش می‌گویند. بیمه آتش‌سوزی دارای 2 دسته پوشش است: پوشش‌های اصلی و فرعی.

پوشش‌های اصلی بیمه آتش‌سوزی شامل آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه است. این پوشش‌ها اجباری است و بیمه‌گزار باید داشته باشد. پوشش‌های فرعی بیمه آتش‌سوزی که تعداد زیادی هم هستند اختیاری است و بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند داشته باشد. یکی از این پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی، زلزله است. یعنی می‌توان نتیجه گرفت بیمه زلزله ساختمان بیمه‌ی آتش‌سوزی است که پوشش زلزله را هم دارد.

در اینجا بد نیست کمی بیشتر با ماهیت بیمه زلزله ساختمان و بیمه آتش‌سوزی آشنا شویم.

بیمه زلزله در واقع حالت خاصی از بیمه آتش‌سوزی است.


مطلب مرتبط: بیمه آتش‌سوزی ساختمان چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟


بیمه زلزله ساختمان و بیمه آتش‌سوزی

همان‌طور که گفتیم بیمه زلزله ساختمان نوعی از بیمه آتش‌سوزی است و از آنجا که بیمه آتش‌سوزی دارای پوشش اصلی آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه است لذا بیمه زلزله نیز این پوشش‌ها را دارا می‌باشد. بعضی از پوشش‌های اضافی که بیمه آتش‌سوزی ارائه می‌دهد عبارت است از:

. زلزله، آتش‌فشان، طوفان و سیل

. سرقت با شکست حرز

. ترکیدن لوله آب

. شکسته شدن شیشه

. ریزش، رانش و فروکش کردن زمین

. ریزش کوه و سقوط بهمن

وقتی بیمه زلزله می‌خریم انگار پوشش‌های اصلی به‌علاوه پوشش زلزله را خریداری می‌کنیم. اگر بخواهیم بیمه کامل‌تری داشته باشیم می‌توانیم بیمه آتش‌سوزی بخریم که علاوه بر پوشش زلزله پوشش‌های بیشتری را متناسب با خطراتی که درگیر آن هستیم داشته باشد. حال بد نیست بدانیم بیمه زلزله ساختمان چه پوشش‌هایی دارد و در صورت وقوع حادثه چه خدماتی را می‌توانیم دریافت کنیم.

هر بیمه زلزله‌ای به‌صورت پیش‌فرض پوشش‌های آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه را دارد.


مطلب مرتبط: شرایط عمومی بیمه آتش‌سوزی/ آگاهانه خرید کنیم


پوشش‌های بیمه زلزله ساختمان

پوشش های بیمه عمر و سرمایه گذاری

بیمه زلزله در برابر خسارات مالی وارد شده به ملک و لوازم آن، جبران خسارت می‌کند. البته می‌توان فقط یکی از این‌ها را در برابر زلزله بیمه کرد. برای مثال فردی می‌خواهد فقط ملک خود را بیمه کند و اثاث آن را نمی‌خواهد بیمه کند یا برعکس. با توجه به موردی که بیمه شده است، بیمه زلزله ساختمان در صورت وقوع زلزله خسارت مالی وارد شده را مطابق بیمه‌نامه پرداخت می‌کند. بیمه زلزله در برابر خسارات جانی هیچ جبران خسارتی نمی‌کند و فقط خسارات مالی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه زلزله فقط خسارات مالی را پوشش می‌دهد و برای خسارات جانی پوششی ندارد.


عوامل مؤثر بر نرخ بیمه زلزله ساختمان

مزایای بیمه عمر و سرمایه گذاری البرز

همان‌طور که قابل حدس است ویژگی‌های خانه‌ای که در برابر زلزله بیمه می‌شود و همچنین لوازم آن نرخ بیمه زلزله تأثیرگذار است. عوامل مؤثر بر نرخ بیمه زلزله عبارتند از:

. نوع سازه: آجری، فلزی، بتنی یا… بودن سازه بر نرخ بیمه زلزله ساختمان تأثیر می‌گذارد.

. متراژ ملک: متراژ ملک قطعاً پارامتر تأثیرگذاری بر نرخ بیمه زلزله می‌باشد.

. هزینه ساخت هر مترمربع بنا: یکی دیگر از پارامترهای مؤثر بر نرخ بیمه زلزله هزینه ساخت هر مترمربع از بنا است. معمولا هزینه ساخت اغلب منازل بین هر مترمربعی 1 تا 1/5 میلیون تومان است.

. ارزش لوازم منزل: درصورتی‌که مایل باشیم لوازم منزل را هم بیمه کنیم این پارامتر نیز بر نرخ بیمه زلزله تأثیرگذار است.

از آنجا که وظیفه بیمه قبول ریسک است و با دریافت حق بیمه ریسک احتمالی خطر موردنظر را قبول می‌کند لذا هر چه ارزش منزل بیشتر باشد به‌تبع آن حق بیمه زلزله آن نیز بیشتر می‌شود. حال سؤالی که به احتمال زیاد برای ما ایجاد می‌شود این است که خدمات بیمه زلزله را در قبال پرداخت چه مقدار حق بیمه دریافت می‌کنیم و حدود نرخ حق بیمه برای منزل ما چقدر است. در اینجا بد نیست با حدود قیمت بیمه زلزله ساختمان آشنا شویم و ببینیم منزل خود را با چه مبلغی می‌توانیم در برابر زلزله بیمه کنیم.

نوع سازه، متراژ ملک، هزینه ساخت هر مترمربع بنا و ارزش لوازم منزل بر نرخ بیمه زلزله ساختمان تأثیر می‌گذارد.


مطلب مرتبط: نرخ بیمه آتش‌سوزی در شرکت‌های مختلف چگونه محاسبه می‌شود؟


نمونه قیمت بیمه زلزله ساختمان

برای اینکه با حدود نرخ بیمه زلزله ساختمان برای سازه‌های مختلف آشنا شویم نمونه‌ای از قیمت این بیمه برای منازل با شرایط متنوع در جدول زیر جمع آوری شده است:

قیمت بیمه زلزله ساختمان

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید با حدود قیمت 100 الی 200 هزار تومان اغلب خانه‌های متوسط را می‌توان از بیمه زلزله ساختمان بهره‌مند کرد. با توجه به پوشش‌هایی که این بیمه ارائه می‌دهد همچنین آماری که تا این روز از سال درباره زلزله داریم، بیمه به‌صرفه‌ای به نظر می‌رسد و خرید آن منطقی است.


استعلام بیمه زلزله ساختمان

برای پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توانیم استعلام قیمت بیمه زلزله منزل خود را دریافت کنیم چند راه وجود دارد. یک‌راه اینکه به نمایندگی بیمه موردنظر خود مراجعه کنیم یا تماس بگیریم و با ارائه مشخصات منزل خود استعلام بیمه آتش‌سوزی دارای پوشش زلزله را دریافت کنیم. البته اگر بخواهیم با این روش قیمت چند شرکت بیمه را داشته باشیم باید با چند جا تماس بگیریم و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. روشی دیگر وجود دارد که انتخاب بیمه زلزله مناسب را هموار کرده است. می‌توان از طریق سامانه بیمیتو اقدام به استعلام قیمت بیمه زلزله ساختمان کرد. بیمیتو امکان مقایسه بیمه زلزله شرکت‌های مختلف را با استفاده از چند پارامتر قیمت، رضایت مشتری از پرداخت خسارت، سطح توانگری و… شرکت‌های بیمه فراهم کرده است. با بیمیتو می‌توان بیمه زلزله مناسب خود را با توجه به اولویت‌های خود انتخاب کرد و آن را به‌صورت آنلاین خریداری کرد. پس از خرید، بیمه‌نامه شما به‌صورت رایگان به دست شما خواهد رسید.

این امکان مقایسه شرایط بیمه شرکت‌های مختلف باعث خرید آگاهانه بیمه می‌شود و این خرید آگاهانه باعث می‌شود نسبت به خدماتی که بیمه‌مان ارائه می‌دهد مطلع باشیم تا بتوانیم در مواقع لازم از آن استفاده کنیم.

محاسبه قیمت بیمه زلزله


خرید آنلاین بیمه از بیمیتو

در اینجا فهمیدیم که بیمه زلزله ساختمان مزایای بسیار زیادی دارد و با مبلغ بسیار کمی می‌توان از این مزایا در صورت بروز این حادثه استفاده کرد. همچنین متوجه شدیم که می‌توانیم با استفاده از بیمیتو استعلام قیمت بیمه زلزله را دریافت کنیم و این بیمه را به‌طور آنلاین خریداری کنیم. اما بیمیتو دیگر چه مزایایی در اختیار ما قرار می‌دهد؟

بیمیتو سامانه‌ای برای خرید اینترنتی بیمه است. با استفاده از بیمیتو می‌توان بیمه شخص ثالث آنلاین خرید، استعلام قیمت بیمه بدنه آنلاین دریافت کرد، بیمه آتش‌سوزی اینترنتی خرید و برای سفرهای خارج از کشور خود بیمه مسافرتی آنلاین خریداری کرد.

با استفاده از سامانه بیمیتو می‌توان در کمترین زمان ممکن و از هر کجا که اینترنت در دسترس است، بیمه مناسب را انتخاب کرده و آن را به صورت آنلاین خریداری کرد.

استعلام قیمت و خرید بیمه از بیمیتو تنها با ورود اطلاعاتی ساده و چند کلیک امکان‌پذیر شده است!

12 نظرات

 1. درست مطلب را باز نکردید 82متر بتنی چقدر بیمه زلزله هست درضمن بیمه لوازم خانگی چگونه وچه صورتی بایستی نوشته شود

  • سلام
   دوست عزیز برای استعلام قیمت می تونین به وب سایت یا اپلیکیشن بیمیتو مراجعه کنین
   بیمه لوازم خانگی هم مثل بیمه ملک اینطوریه که در صورت بروز خسارت مالی در حادثه زلزله مطابق بیمه نامه جبران میشه

 2. تمام مطالب دروغ محضه.با سلام من منزل را در رشت بیمه ایران کردم ودر اثر زلزله ترک برداشته است. در کارشناسی اول چیزی تعلق نگرفته ولی در کارشناسی دوم ۱۵۰ هزار تومان تعلق گرفته است .جالب اینجاست که من با مبلغ ۵۰۰ هزار تومان نیز هم نمی توانم آنجا را درست کنم.

  • سلام
   دوست عزیز شرایط شما رو درک می کنم اما اگه موقع خرید شرایط ملک و اوازم رو درست اعلام کنیم و به جزئیات این بیمه واقف باشیم، مبلغی به عنوان فرانشیز کم میشه و بقیه خسارت پرداخت میشه

 3. با سلام
  فرض کنید بنده در منزل مسکونی 150 متر مربعی زندگی میکنم و حق بیمه سالیانه 275 هزار تومنی پرداخت کردم . و فرض کنید در یه مملکت آرمان شهری گل و بلبل زندگی میکنیم که تورم صفر و به تبع آن سود بانکی ورشد حق بیمه هم صفر باشد . بعد از گذشت 50 سال خداوند طبق حکمتش زلزله ای نازل کرد و منزل بنده تخریب شد . در این 50 سال 13750000 تومن حق بیمه پرداخت کردم که چون رشد همه چیز صف است همین مقدار میتوانم از بیمه دریافت کنم . حال زیر آوار به دنبال لاشه بیمه نامه میگردم و پیدایش میکنم و به اداره بیمه خراب شده که هیچ کس نیست و همه رایانه ها و کاغذها از بین رفته مراجعه میکنم و یک چک به مبلغ فوق دریافت و به بانک خراب شده مراجعه ومبلغ را دریافت میکنم و با آن یک کانکس شکیل خریداری مینمایم . همه اینها در صورتی میسر است که مدارک و مستندات و چک و پول در دسترس باشد و الا کسی که هیچ حق بیمه ای پرداخت نکرده از ما خوشبخت تر است

 4. سلام
  اینقدر بدبینانه نگاه کردن اصلا منطقی نیست،اولا حق بیمه یک خانه 150 متری در طرح ویژه حریقذو زلزله بیمه دانا معادل 100الی150 هزارتومن میشه در حال حاضر به فرض هم که محاسبات شما برای حق بیمه کم باشه شما 50 سال 50 میلیون پرداخت کنید شما همین امسال با پرداخت حق بیمتون تعهدی که ازبیمه برای پزداخت خسارت میگیرید بین 150 تا 250 میلیونه و 50 سال بعد هم نسبت به مقداری که برای ساخت هرمترمربع از خونتون لازم باشه بیمه تعهد داره که به شما بپردازه با امکانات همین امروز نه 50 سال دیگ که مسلما خیلی پیشرفته تره شما نیازی ندارید اصل بیمه نامه رو از زیر آوار در بیارید برای دریافت خسارتتون فقط به کد ملی تون نیاز که اگر همه زلزله بیاد کل استان های ایران باهم داغون نمیشن از استان های دیگ نمایندگی های بیمه ها برای پرداخت خسارت حاضر میشن، اگر هم نشدن زحمتتون اینه خودتونو به اولین شعبه بیمتون تو کل ایران برسونید برای دریافت خسارت،در ضمن این مواردی که گفتم شما خیالتون راحته در مقابل خطرات دیگ هم مالتون در امانه حتی اون خطر میتونه سهل انگاری یکی از همسایه ها و آتیش سوزی باشه نشست زمین و طوفان وسیل

 5. اون دوستی که نوشته بود بیمه ایران کرده خونه ترک خورد پول ندادن بیمه ایران همینه پول میگیره ولی خسارت نمیده از بیمه های دیگه استفاده کن

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید