هر وسیله ارزشمندی نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. یکی از مهم‌ترین نگهداری‌ها برای یک وسیله ارزشمند مانند خودرو مراقبت در برابر سرقت است. احتمالاً برای هر شخصی که صاحب خودرو است سرقت خودرو یکی از نگرانی‌های اصلی به‌حساب می‌آید. واقعا اگر خودروی ما به سرقت رود باید چه‌کاری انجام داد؟ چه راه‌حلی وجود دارد تا بتوانیم از این استرس و نگرانی جلوگیری کنیم؟ آیا با بیمه سرقت آشنا هستید؟ آیا می‌دانید بیمه سرقت چگونه می‌تواند به بیمه‌گزار کمک کند؟ در این مقاله سعی داریم شما را با بیمه سرقت آشنا کرده و شرایط استفاده و تهیه آن را با جزییات برای شما توضیح دهیم.

بیمه بدنه خودرو

بیمه سرقت زیر مجموعه بیمه بدنه است. خرید و تهیه بیمه بدنه خودرو مانند بیمه شخص ثالث اجباری نیست و نداشتن آن عواقب قانونی ندارد. این بیمه یک سری پوشش‌های اصلی و پوشش‌های اضافی دارد. بابت اضافه کردن هر یک از پوشش‌های اضافی به بیمه بدنه خودروی خود باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کرد.

بیمه سرقت زیر مجموعه بیمه بدنه است.


بیمه سرقت زیرمجموعه بیمه بدنه خودرو

بیمه سرقت لوازم خودرو

بیمه بدنه خودرو شامل سه پوشش اصلی به نام  پوشش حادثه، پوشش آتش‌سوزی و بیمه سرقت می‌شود که به شرح زیر است:

پوشش حادثه: زمانی که خودروی شما دچار حادثه شود شرکت بیمه خسارت وارد شده به خودروی شما را پرداخت می‌کند. به این منظور که اگر خودروی شما در یک حادثه رانندگی خسارت پیدا کند و شما راننده مقصر باشید خسارت وارد شده به خودروی شما را شرکت بیمه متقبل می‌شود. این پوشش برخورد اجسام خارجی به خودرو، برخورد خودرو با یک جسم ساکن، واژگونی و سقوط خودرو را نیز در برمی‌گیرد.

پوشش آتش‌سوزی: این پوشش حوادثی که منجر به آتش‌سوزی خودرو می‌شود را پوشش می‌دهد. مثلا اگر خودرو در اثر برخورد صاعقه دچار آتش‌سوزی و انفجار شود بیمه بدنه خودرو خسارات ناشی از این حادثه را تقبل می‌کند.

بیمه سرقت: بیمه سرقت، سرقت کلی ماشین را دربر می‌گیرد. به این منظور که اگر ماشین شما به‌طورکلی به سرقت برود و شما برای خودروی خود بیمه بدنه تهیه کرده باشید، بیمه، خسارت سرقت خودروی شما را تا ۸۰ درصد ارزش خودرو در زمان خرید بیمه را پرداخت می‌کند. ۲۰ درصد از ارزش خودروی شما به‌عنوان فرانشیز کسر می‌گردد.

در این قسمت نکته‌ای وجود دارد که باید ذکر شود: اگر شما تا قبل از سرقت ماشین خود از بیمه بدنه ماشینتان در طول یک سال استفاده نکرده باشید برای سرقت خودروی‌تان ۸۰ درصد ارزش خودرو به شما پرداخت می‌شود. اما اگر شما قبل از سرقت خودرو از بیمه بدنه ماشینتان استفاده کرده باشید شرکت بیمه‌گر خودروی شما ۷۰ درصد ارزش خودرو را به شما پرداخت می‌کند و ۳۰ درصد آن به‌عنوان فرانشیز کم می‌شود.

بیمه بدنه خودرو شامل سه پوشش اصلی به نام  پوشش حادثه، پوشش آتش‌سوزی و بیمه سرقت می‌شود.


مطلب مرتبط: خرید یا نخریدن؟ مسأله نرخ بیمه بدنه است!


نحوه پرداخت خسارت در بیمه سرقت

اگر خودروی شما به سرقت برود و شما بیمه بدنه داشته باشید در یک بازه سه ماه به فاصله 45 روز باید دو بار خودروی شما در روزنامه آگهی شود. اگر در طول این سه ماه خودروی شما پیدا نشود سند ماشین شما به نام شرکت بیمه‌گر می‌شود. پس‌ازآن شرکت بیمه‌گر خودروی شما خسارت خودروی شما را تا سقف 80 درصد ارزش ماشین به شما پرداخت می‌کند و 20 درصد ارزش خودرو به‌عنوان فرانشیز کم می‌شود . اگر خودروی شما در این بازه 3 ماهه پیدا شود و خسارت دیده باشید بیمه خسارت خودروی شما را پرداخت می‌کند.


پوشش حذف فرانشیز

شاید به این فکر می‌کنید که ممکن است پوششی به نام حذف فرانشیز وجود داشته باشد که شما بتوانید با تهیه آن، در صورت سرقت خودرو کل مبلغ ماشین را از بیمه موردنظر خود دریافت کنید. طبق تحقیقاتی که انجام شده است اکثر شرکت‌های بیمه‌گر این پوشش را از لیست پوشش‌هایشان حذف کرده‌اند. در حال حاضر بیمه آسیا یکی از معدود شرکت‌های بیمه گری است که این پوشش را در اختیار بیمه‌گزاران قرار می‌دهد.


بیمه سرقت درجای لوازم خودرو

بیمه سرقت درجا

بیمه بدنه خودرو علاوه بر پوشش‌های اصلی، پوشش‌های اضافی هم دارد که شما می‌توانید در صورت نیاز به این پوشش‌ها، آن‌ها را به بیمه بدنه خودروی خود اضافه کنید. این پوشش‌های اضافی شامل پوشش شکست شیشه، پوشش پاشیدن مواد شیمیایی و اسیدی، پوشش سیل، زلزله و بلایای طبیعی، بیمه سرقت درجا (کلیه لوازم)، پوشش نوسانات ارزش بازار و پوشش ایاب و ذهاب می‌شود. بیمه سرقتی که در پوشش‌های اصلی بیمه بدنه قرار دارد فقط سرقت کلی ماشین را در برمی‌گیرد و سرقت لوازم خودرو را پوشش نمی‌دهد. اما بیمه سرقتی که جزء پوشش‌های اضافی است، سرقت درجا لوازم خودرو می‌باشد. اگر یکی از قطعات فابریک یا غیر فابریک خودروی شما به سرقت برود، بیمه سرقت درجا خسارت آن را به شما می‌پردازد. پرداخت خسارت بابت سرقت درجا لوازم فابریک و غیر فابریک یک سقف مشخص‌شده‌ای برای هر شرکت بیمه‌گر دارد.

سرقت درجا لوازم خودرو یکی از پوشش های اضافی بیمه بدنه است.


مطلب مرتبط: بیمه بدنه خودرو چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟


سقف پرداخت خسارت شرکت‌های بیمه‌گر برای بیمه سرقت درجا

همان‌طور که گفته شد سقف پرداخت خسارت برای بیمه سرقت درجا در شرکت‌های بیمه‌گر متفاوت، مبلغ متفاوتی است. برای مثال بیمه آسیا تا 7% ارزش خودرو (2درصد برای لوازم صوتی و 5% برای لوازم غیر صوتی)، بیمه کارآفرین و ملت تا 10% ارزش خودرو (2 درصد برای لوازم صوتی و 8% برای رینگ و لاستیک) و بیمه ایران تا 25% ارزش خودرو خسارت پرداخت می‌کند.


مزایای بیمه سرقت

پوشش های اضافی بیمه بدنه

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که پارکینگ ندارید و مجبورید خودروی خود را در خیابان یا کوچه ها پارک کنید با خرید بیمه سرقت شما دیگر استرس از دست دادن خودروی خود را نخواهید داشت. حتی اگر خودروی شما به سرقت برود بیمه خسارت آن را پرداخت می‌کند. بیمه سرقت یکی از بهترین بیمه‌هایی است که از استرس و نگرانی بیمه‌گزار جلوگیری می‌کند.


مطلب مرتبط: استعلام قیمت بیمه شخص ثالث


روند خرید بیمه بدنه از سامانه اینترنتی بیمیتو

یکی از خدماتی که سامانه بیمیتو به شما ارائه می‌دهد بیمه بدنه خودرو است. شما می‌توانید از طریق سامانه اینترنتی بیمیتو بیمه بدنه ماشین خود را به‌سادگی خریداری کنید. برای انجام این کار لازم است ابتدا در سایت بیمیتو یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. سپس به قسمت بیمه بدنه مراجعه کنید. اطلاعات ماشین خود را وارد کنید. ارزش خودروی خود را به قیمت روز در سایت درج کنید. علاوه بر ارزش خودرو، ارزش لوازم درخواستی ماشین خود که تمایل دارید به‌صورت جداگانه بیمه شوند را نیز وارد کنید. بعد از آن می‌توانید پوشش‌های اضافی را که مایل هستید به بیمه بدنه خودروی شما اضافه شود انتخاب کنید. پس ‌از آن از فهرستی که در صفحه قرار دارد می‌توانید قیمت، مزایا و شرایط شرکت‌های بیمه‌گر را مشاهده، مقایسه و بررسی کنید. استعلام قیمت و خرید بیمه سرقت خودرو بیمه ایران، البرز، پارسیان و… از بیمیتو امکان‌پذیر است. بعد از بررسی‌های انجام‌شده بیمه موردنظر خود را انتخاب کرده و ثبت سفارش کنید.

بعد از ثبت سفارش، درخواست شما به واحد صدور ارجاع داده می‌شود. کارشناس خودرو به‌صورت رایگان به آدرس درج‌شده‌ای که شما در سیستم وارد کرده‌اید آمده و خودرو را بازدید می‌کند. پس ‌از آن بیمه‌نامه شما صادر شده و با پیک رایگان در زمان درخواستی برای شما ارسال می‌شود.

علاوه بر اینکه می‌توانید بیمه بدنه خودروی خود را از سایت بیمیتو خرید کنید می‌توانید بیمه شخص ثالث خودرو و موتور را هم از بیمیتو استعلام گرفته و ثبت سفارش کنید. برای سفر به خارج از کشور بیمه مسافرتی خود را از بیمیتو سفارش دهید و برای منازل خود بیمه آتش‌سوزی تهیه کنید. برای گرفتن مشاوره و خرید بیمه عمر با کارشناسان بیمیتو مشورت کنید. بیمه مسئولیت پزشکان را نیز می‌توانید در این سامانه تهیه کنید.

4 نظرات

    • باسلام فرانشیز بستگی به سال ساخت خودرو داره در شرکت بیمه دانا خودروهای ۵ سال ساخت فرانشیز کسر نمیشه و از ۵ سال به بالا از ۱۰ الی ۳۰ درصد کسر خواهد شد

  1. شرکت های بیمه موقع دریافت وجه برای بیمه کردن همه چیزو مثبت میگن ولی خدا نکنه ی اتفاقی برات بیوفته مثل سرقت طعات یا خود خودرو تا بیان خسارتو بهت بدن جونتو به لبت میرسونن تازه فرانشیزشم کم میکنن بحساب میریزن…

  2. سلام وعرض ادب این بیمه ای ها هزارتا تبصره وماده میارن که خسارت کم بدن من 4 ملیون پول بیمه بدنه دادم یه بار تو عمرم اومدم استفاده کنم اخرش همه خسارت ندادن . من توی بیابون زدم به سنگ میگن گزارش پلیس نیازه . اولا خسارت زیر 5 ملیون نیاز به گزارش نداره دوما اصلا اصلا از عمد زدم به سنگ به شما چه ربطی داره به کجا زدم پول بیمه دادم که استفاده کنم خلاصه هیچکس جواب گو نیست

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید