در گذشته مردم به خاطر وجود انواع خطرات در سفر کم سفر می‌کردند؛ خطراتی مثل وجود راهزن‌ها یا بیماری‌های مختلفی که ممکن بود به خاطر طولانی بودن سفر یا موارد دیگر به وجود بیاید. این مسائل در شرایط امروز کمی تغییر کرده است. اما همچنان ریسک‌هایی در سفر مخصوصاً سفرهای خارجی وجود دارد و در بسیاری از مواقع حس ناامنی ناشی از این ریسک‌ها اجازه نمی‌دهد از سفرتان آن‌طور که باید لذت ببرید. بیمه سفر می‌تواند راه‌حل خوبی برای مقابله با این تهدیدها باشد. بیمه‌ای که در برابر ریسک‌های سفر از شما حمایت کند!

بیمه مسافرتی رو گرون نخر


بیمه سفر چیست؟

بیمه سفر

بیمه‌های مختلف ریسک‌های محتمل در یک حوزه خاص را شناسایی کرده و در برابر حق بیمه‌ای که از شما می‌گیرند، خسارت‌های مالی مربوط به مشکلات پیش‌آمده در حوزه مربوط را پرداخت می‌کنند.

بیمه سفر نیز همین‌گونه است. این بیمه حوادثی را که ممکن است برای بیمه‌گزار در سفر رخ دهد، پیش‌بینی کرده و در برابر دریافت حق بیمه، حین سفر از شما پشتیبانی می‌کند.

بیمه سفر به این خطرات تحت عنوان پوشش‌های مختلف، پاسخ می‌دهد. در ادامه به توضیح کامل‌تری از پوشش بیمه سفر می‌پردازیم.

بیمه سفر خطرات احتمالی حین سفر را پیش‌بینی می‌کند و با دریافت حق بیمه خسارات وارد شده را تحت پوشش قرار می‌دهد.


پوشش‌ها و استثناهای بیمه سفر

مواردی که شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت وارد به آن‎ها یا پیگیری رفع آن‌هاست، پوشش نام دارد. خساراتی که به فرد بیمه‌گزار وارد می‌شود، اگر جزو پوشش‌ها باشد، شرکت بیمه مطابق بیمه‌نامه اقدام به پرداخت خسارت می‌کند.

موارد پوشش‌ها در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت است. قبل از خرید بیمه سفر، باید موارد پوشش‌های آن را به‌دقت مطالعه کنید. هر چه بیمه موردنظر پوشش‌های بیشتری داشته باشد و موارد بیشتری را شامل شود، بیمه‌گزار در برابر خسارات بیشتری ایمن است. البته باید هر فرد مطابق با شرایط خود و سفر خود این موضوع را بررسی کند.


مطلب مرتبط: پوشش‌های بیمه مسافرتی چیست؟


خساراتی نیز وجود دارد که جزو استثناهای بیمه‌نامه مسافرتی هستند. درصورتی‌که بیمه‌گزار در شرایط این استثناها دچار حادثه شود، بیمه هیچ تعهدی نسبت به وی ندارد.

برای مثال پرداخت هزینه‌های درمانی مطابق شرایط بیمه‌نامه جزو پوشش‌های بیمه سفر است ولی اگر این حادثه جسمی در شرایط جنگ یا اقدامات تروریستی اتفاق بیفتد، بیمه سفر هیچ تعهدی نسبت به بیمه‌گزار ندارد.

اغلب شرکت‌های بیمه خطرات ناشی از جنگ و شورش را پوشش نمی‌دهند. مگر در طرح‌های خاص!!!

بیمه سفر در مناطق درگیر جنگ

شرکت‌های بیمه از طریق شرکت‌های کمک‌رسان به بیمه‌گزاران خدمات ارائه می‌دهند.


شرکت‌های کمک‌رسان در بیمه سفر

شرکت کمک رسان بیمه سفر

شرکت‌های بیمه ایرانی در خارج از کشور شعبه ندارند. این‌ها با شرکت‌هایی به نام شرکت‎های کمک‌رسان قرارداد دارند. شرکت‌های کمک‌رسان در واقع در کشورهای خارجی به بیمه‌گزاران خدمات بیمه سفر را ارائه می‌دهند. هر یک از شرکت‌های بیمه با یک یا تعدادی از شرکت‌های کمک‌رسان در ارتباط هستند.

یکی از عوامل مهم در انتخاب شرکت کمک‌رسان، داشتن اپراتور فارسی‌زبان است. هنگام بروز حادثه باید حادثه را برای اپراتور کمک‌رسان شرح داد؛ لذا اگر شما با زبان انگلیسی آشنایی کمی داشته باشید، توصیف حادثه می‌تواند خیلی سخت باشد. وقتی هم که حادثه خوب توصیف نشده باشد، مسلماً شرکت کمک‌رسان در ارائه خدمات دچار مشکل می‌شود.

در خرید بیمه سفر دقت داشته باشید که شرکت کمک‌رسان طرف قرارداد با شرکت بیمه اپراتور فارسی‌زبان داشته باشد.

برای انتخاب بیمه سفر به شرکت کمک‌رسانی که طرف قرارداد با بیمه سفر است توجه کنید تا در حین بروز خسارت دچار سردرگمی و مشکل نشوید.


مطلب مرتبط: شرکت‌های کمک‌رسان در سفر چه کمکی به ما می‌کنند؟


عوامل مؤثر در نوع بیمه سفر

نرخ بیمه سفر

بیمه سفری که انتخاب می‌کنید، تحت تأثیر عوامل مختلفی است. این عوامل عبارتند از:

سن بیمه‌گزار

شرکت‌های بیمه بر اساس سن شما شرایط متفاوتی را ارائه می‎دهند چرا که در سنین مختلف میزان ریسک بروز خسارت متفاوت است. برای مثال افراد زیر 12 سال در یک دسته سنی و افراد بین 13 تا 65 سال در دسته‌ای دیگر قرار می‌گیرند.

مدت سفر

بیمه سفر دارای یک دسته‌بندی زمانی هم هست. بسته به مدت زمانی که شما قصد سفر دارید و می‌خواهید تحت پوشش بیمه سفر باشید، می‎توانید مدت زمان متفاوتی را برای دوره بیمه‌نامه خود انتخاب کنید. برای مثال یکی از دسته‌ها سفر 1 تا 7 روزه است. بعضی شرکت‌ها بیمه‌نامه مسافرتی شش‌ماهه و یک‌ساله هم ارائه می‌دهند. در صورتی‌که طی سال به سفرهای متعدد می‌روید هم از لحاظ زمانی و هم اقتصادی خرید بیمه یک‌ساله مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

برای کسانی که زیاد سفر می‌کنند خرید بیمه سفر یک‌ساله توصیه می‌شود.

سقف تعهدات

یکی از عوامل مؤثر در نوع بیمه سفر، سقف تعهدات آن است. سقف تعهدات، حداکثر تعهدات مالی شرکت بیمه به بیمه‌گزار است که در برابر پوشش‌ها پرداخت می‌کند. برای مثال اگر سقف تعهدات هزینه‌های درمان بیمه سفر انتخابی 30 هزار یورو باشد، یعنی این بیمه مطابق شرایط بیمه‌نامه تا سقف 30 هزار یورو هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کند.

طرح‌های بیمه سفر (محدوده جغرافیایی)

بیمه سفر دارای طرح‌هایی است که بیمه‌گزار در واقع طرح بیمه سفر را خریداری می‌کند. هر طرح شامل یک محدوده جغرافیایی از مناطقی است که بیمه از بیمه‌گزار حمایت می‌کند. همچنین در مناطق مختلف جغرافیایی، سقف تعهدات پوشش‌‌های پزشکی متفاوتی ارائه می‌شود. برای مثال طرح شنگن 50 هزار یورویی یعنی این طرح در حوزه شنگن تا سقف 50 هزار یورو مطابق بیمه‌نامه از بیمه‌گزار حمایت می‌کند و طرح شنگن 30 هزار یورویی تا همین میزان هزینه‌های پزشکی را تقبل می‌کند.

تقسیم‌بندی جغرافیایی در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است.

طرح‌های خاص شرکت‌های ارائه دهنده بیمه سفر

بعضی از شرکت‌های بیمه علاوه بر طرح‌های عادی، دارای یک سری طرح‌های خاص هستند. برای مثال بیمه مسافرتی سامان، دارای طرح اقتصادی و زیارتی است. این طرح‌های خاص معمولاً دارای یک سری تفاوت‌هایی در پوشش‌ها و حق بیمه هستند. نمونه‌های دیگری از این طرح‌ها، طرح دانشجویی، طرح اقتصادی و از این دست هستند.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی سامان زیر ذره‌بین


شرکت‌های ارائه دهنده بیمه سفر

شرکت‌های مختلفی خدمات بیمه سفر را ارائه می‌دهند. انواع بیمه سفری که این شرکت‌ها ارائه می‌دهند، کمی متفاوت است. این تفاوت‌ها می‌تواند در حق بیمه، در محدوده جغرافیایی تحت پوشش و… باشد. بیمه مسافرتی سامان، بیمه مسافرتی پارسیان، بیمه مسافرتی پاسارگاد، بیمه مسافرتی البرز، بیمه مسافرتی ایران، بیمه مسافرتی ملت و… از جمله بیمه‌هایی هستند که خدمات بیمه سفر ارائه می‌دهند.  

شرکت‌های مختلف شرایط، کیفیت و قیمت‌های متفاوتی را برای بیمه سفر ارائه می‌دهند.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی ملت/ ایمن سفر کنید


حق بیمه سفر

حق بیمه هزینه‌ای است که شما در قبال دریافت پوشش‌های بیمه سفر می‌پردازید. حق بیمه سفر در شرکت‌های مختلف به دلایل مختلفی مانند ارائه پوشش‌های اضافی، ارائه طرح‌های خاص، ارائه تخفیف‌های گروهی و غیره متفاوت است. در حق بیمه‌های بالاتر این تفاوت قیمت بیشتر احساس می‌شود.

شما می‌توانید از طریق سامانه بیمیتو حق بیمه شرکت‌های مختلف را برای طرح‌ها و شرایط مختلف مقایسه کنید و مناسب‌ترین گزینه را خریداری کنید. البته حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که لزوماً شرکت بیمه‌ای که حق بیمه پایین‌تری دریافت می‌کند، مناسب‌ترین گزینه نیست. ممکن است کیفیت بالای ارائه خدمات موجب بالاتر بودن قیمت یک شرکت باشد؛ البته بیمیتو امکان مقایسه همزمان کیفیت ارائه خدمات و قیمت بیمه سفر شرکت‌های مختلف را فراهم کرده است تا بتوانید خریدی آگاهانه داشته باشید و با آرامش خاطر به مسافرت بروید.

به دنبال خرید ارزان‌ترین بیمه سفر نباشید. کیفیت را نیز مد نظر داشته باشید.


مقایسه حق بیمه سفر در شرکت‌های مختلف

در اینجا می‌خواهیم حق بیمه شرکت‌های مختلف را در یک طرح مشترک مقایسه کنیم. این طرح مشترک محدوده کل کشورهای جهان را برای سفر 7-1 روزه برای افراد بین 65-13 سال پوشش می‌دهد. سقف تعهد این طرح، 50 هزار یورو است.

حق بیمه سفر

میخوای بدونی

می‌خوام بدونم


مطلب مرتبط: چگونه نرخ بیمه مسافرتی خارج از کشور را کاهش دهیم؟


فرانشیز چیست؟

بعضی از پوشش‌های بیمه سفر دارای فرانشیز است. فرانشیز بخشی از هزینه خسارت است که باید توسط بیمه‌گزار پرداخت شود. بقیه هزینه خسارت را شرکت بیمه پرداخت می‌کند. برای مثال اگر هزینه خسارتی 100 یورو باشد و این خسارت دارای 25 یورو فرانشیز باشد، 25 یورو از آن را بیمه‌گزار و 75 یورو بقیه را شرکت بیمه پرداخت می‌کند. لازم به ذکر است که تمامی شرکت‌های بیمه، فرانشیزی را برای پرداخت بعضی از خسارت‌ها در نظر می‌گیرند.


کیفیت ارائه سرویس

کیفیت ارائه خدمات در بیمه سفر

پیش‌تر اشاره کردیم که یکی از عواملی که باید هنگام خرید بیمه سفر در نظر داشت، کیفیت ارائه سرویس حین حادثه است. متأسفانه اغلب تا زمانی که حادثه رخ ندهد، به اهمیت نحوه خدمات‌رسانی شرکت بیمه توجه نمی‌کنیم.

بیمیتو به‌عنوان سامانه مدیریت و خرید آنلاین بیمه، با استفاده از آمارهای بیمه مرکزی و آمارهایی که توسط کارشناسان خود به دست آورده است، امکان مقایسه کیفیت ارائه خدمات بیمه‌ها را میسر ساخته است.


نحوه دریافت خسارت

پس از وقوع حادثه باید فوراً با شرکت کمک‌رسان که شماره آن روی بیمه‌نامه درج شده، تماس گرفت؛ پس از شرح حادثه برای اپراتور، اقدامات لازم از جانب کمک‌رسان طبق شرایط بیمه‌نامه انجام می‌شود.

به چند روش می‌توان خسارت را از شرکت بیمه دریافت کرد.

در روش اول شرکت کمک‌رسان هزینه خسارت را مستقیم با ارگان مربوطه حساب می‌کند. برای مثال اگر حادثه جسمی باشد، کمک‌رسان هزینه خسارت را به حساب بیمارستان واریز می‌کند.

در روشی دیگر در صورت امکان شرکت کمک‌رسان هزینه خسارت را به حساب بیمه‌گزار واریز می‌کند.

اگر هم به دلایلی بیمه‌گزار نتواند یا نخواهد خسارت را در محل حادثه دریافت کند، می‌تواند هزینه را خود پرداخت کند و با ارائه مدارک لازم، هزینه را در ایران از شرکت بیمه تحویل بگیرد.

هر کدام از شرکت‌های بیمه ممکن است یک یا ترکیبی از این روش‌های پرداخت خسارت را به کار گیرند، بنابراین بسیار مهم است که قبل از خرید بیمه سفر، از روش پرداخت خسارت آگاه شوید تا در صورت بروز خسارت ناچار به تقبل هزینه‌های سنگین نشوید.

بهترین حالت دریافت خسارت از بیمه سفر ارتباط مستقیم شرکت کمک‌رسان با ارگان‌های مربوط به مورد خسارت است.


نحوه خرید بیمه سفر

خرید بیمه سفر

مهم‌ترین نکته در خرید بیمه سفر این است که حتماً قبل از خرید، شرایط، طرح‌ها و نرخ تمامی شرکت‌های بیمه را مقایسه کنید. در مورد خرید بیمه سفر اکیداً سفارش می‌شود که از اولین شرکت بیمه خرید خود را انجام ندهید و شرکت‌های مختلف را مقایسه کنید. به ویژه از لحاظ شرایط بیمه‌نامه، شرکت‌های مختلف امکانات متنوعی ارائه می‌دهند. پیش از امکان خرید آنلاین بیمه مسافرتی شما باید برای مقایسه و سپس تهیه بیمه مسافرتی با نمایندگی شرکت‌های مختلف تماس می‌گرفتید تا شرایط و نرخ بیمه سفر هر کدام از شرکت‌ها را استعلام می‌کردید. ممکن است تمام نمایندگی‌های یک شرکت بیمه، یک بیمه سفر را ارائه ندهند. از طرفی طرح‌هایی که شرکت‌های مختلف ارائه می‌دهند بسیار متنوع است و مطلع شدن از آن‌ها نیازمند صرف زمان زیادی است. برای مثال در مورد حوزه جغرافیایی برخی از شرکت‌ها منطقه شنگن را به صورت مجزا ارائه نمی‌دهند و برای سفر به این حوزه باید بیمه سفر برای کل جهان تهیه کنید که طبعاً هزینه بیشتری خواهد داشت.

برای خرید بیمه سفر بهتر است بیمه‌های سفر انواع شرکت‌ها باهم مقایسه بشوند تا بتوان از بین آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کرد. بیمه سفر تا حد زیادی به شرایط فرد و سفر وی بستگی دارد؛ بنابراین بهترین مشاور برای انتخاب درست، خود فرد متقاضی بیمه سفر است.

تا پیش از این امکان دسترسی یکجا به تمامی اطلاعات شرکت‌های بیمه وجود نداشت. سامانه بیمیتو امکان مقایسه آنلاین کیفیت و قیمت بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه آتش‌سوزی و بیمه مسافرتی تمامی شرکت‌های بیمه را از طریق اپلیکیشن و سایت بیمیتو فراهم کرده است. مزیت خرید بیمه سفر از سامانه بیمیتو این است که شما با وارد کردن اطلاعات سفر خود می‌توانید مناسب‌ترین گزینه‌ها را مشاهده و اقدام به خرید اینترنتی بیمه مسافرتی کنید.

آنلاین بخر

2 نظرات

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید