امروز قصد داریم با یکی از نماینده‌های خوب و مجرب فروش بیمه عمر مصاحبه کنیم. شاید برای شما هم جالب باشد تا از زبان یک نماینده بیمه عمر اطلاعاتی در مورد ضرورت تهیه بیمه عمر بخوانید. به همین منظور ملاقاتی با آقای سینا محمدیان، نماینده بیمه عمر گذاشتیم تا به‌صورت جزئی‌تری با بیمه عمر و موضوعات مربوط به آن، تأثیرات و فواید آن در زندگی شخصی‌مان آشنا شویم.


خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید چگونه وارد این حرفه شدید؟

 سلام من سینا محمدیان هستم سال ۱۳۸۸ با صنعت بیمه آشنا شدم و قبل از آن مشغول به کاری نبودم. یک روز به‌صورت اتفاقی با برادرم در مورد نمایندگی بیمه‌ای که داشت صحبت می‌کردیم و او راجع به دردسرهای این کار صحبت می‌کرد. به دلیل مشکلات و دردسرهایی که در این حرفه برادرم با آن‌ها مواجه بود قصد داشت نمایندگی‌اش را به فرد دیگری واگذار کند. من که تا قبل از آن موقع هیچ آشنایی خاصی با صنعت بیمه نداشتم تصمیم گرفتم از او بخواهم تا مسئولیت این نمایندگی را به عهده بگیرم. با اصرارهای من برادرم مجاب شد تا نمایندگی را به من واگذار کند. من در مورد دردسرهای این صنعت هیچ اطلاعاتی نداشتم. اوایل کار دائماً ضرر می‌کردم چون با چالش‌های زیادی مواجه می‌شدم. بعدازاین که به این کار کمی مسلط شدم متوجه شدم نمایندگی که در آن مشغول کار بودم به شعبه مرکزی بدهی دارد و این بدهی از کارمزدهای من کم می‌شود. به دلیل کم کار بودن نمایندگی من و چالش پیش رو، نامه‌های زیادی از شعبه برای من ارسال می‌شد مبنی بر اینکه اگر فروش بالایی نداشته باشید،جلوی کار شما گرفته خواهد شد. تا اینکه در سال اول ۱۳۰ میلیون در سال دوم ۲۵۰ میلیون و به همین ترتیب بیشتر و بیشتر کار کردم.


چگونه با بیمه عمر آشنا شدید؟

مهر سال ۹۲ به لطف آقای حمید امامی با بیمه عمر آشنا شدم و فروش بیمه را از ایشان آموختم. من زمانی به بیمه عمر علاقه‌مند شدم که فهمیدم چه تعداد آدم‌هایی از نداشتن آن در زندگی خود صدمه دیدند. خود من یکی از آن افراد هستم. چندین سال پیش یکی از آشنایان خانوادگی ما نمایندگی بیمه‌ای را به عهده گرفت. اما هیچ‌وقت بیمه عمر را نه به ما معرفی کرد و نه برای خود و خانواده‌اش تهیه کرد. بعد از چند سال فرزندش یک بیماری صعب‌العلاج گرفت و او مجبور شد خانه خودش را برای درمان فرزندش بفروشد. سال ۹۴ پشت چشم پدرم یک تومور بزرگ در جمجمه‌ او بود. آن زمان دکتر به ما گفت فقط ۱۰ درصد امکان زنده ماندن پدرمان وجود دارد و دستمزد من برای درمان او 120 میلیون تومان است. اگر آن آشنای خانوادگی ما بیمه عمر را به ما معرفی کرده بود نه ما و نه خودش هیچ‌کدام در این وضعیت سخت گرفتار نمی‌شدیم.


فرق بیمه عمر با بیمه‌های دیگر چیست؟

 تصور کنید شما ۲۴ ساعت بیمه شخص ثالث نداشته باشید و در همین ۲۴ ساعت سانحه‌ی رانندگی برای شما به وجود بیاید. تصور کنید در تعطیلات نوروزی بیمه شخص ثالث وجود نداشته باشد. اگر ۵۰۰۰ هزار فوتی در تعطیلات نوروز در جاده‌ها داشته باشیم و بیمه خسارت‌ها را جبران نکند، زندان‌های ما از چه جمعیتی پر می‌شود؟ درسته که این پول و خسارت جایگزین انسان‌های ازدست‌رفته نمی‌شود اما می‌تواند تا حدی دردها را التیام ببخشد. لزوم تهیه بیمه‌های مختلف را از روی نام هرکدام می‌توانیم بفهمیم مانند بیمه مسافرتی، بیمه آتش‌سوزی و غیره. اما فرق بیمه عمر با بیمه‌های دیگر این است که فقط لازم نیست برای کسی اتفاق خاصی بیفتد تا بتواند آن را استفاده کند.


ضرورت تهیه بیمه عمر چیست؟

ای‌کاش نام بیمه عمر را بیمه زندگی می‌گذاشتیم. اصل بیمه عمر؛ مسئولیت‌پذیری، حمایت از خود، خانواده و کسانی است که در زندگی‌مان دوستشان داریم. هر شخصی باید به فکر این آینده خود و خانواده خودش باشد. بهترین مثال برای بیمه عمر یک درخت گردو است. ما با بیمه عمر درخت گردو می‌کاریم. درخت گردو ده سال طول می‌کشد تا جوانه بزند و بعد از ۲۰ سال میوه گردو می‌دهد. ما با تهیه بیمه عمر در زندگی‌مان درخت گردو می‌کاریم. درختی که هرگز میوه آن قطع نخواهد شد.

ما به بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی و بیمه عمر باهم و در کنار هم نیاز داریم زیرا هیچ‌کدام از آن‌ها به‌تنهایی کافی نیست. همان‌طور که ما به آب، غذا و اکسیژن در کنار هم برای زنده ماندن احتیاج داریم.

شاید تصمیم بگیرید که در یک سنی زندگی خودتان را به‌تنهایی اداره کنید. بیمه عمر با مستمری که به شما پرداخت می‌کند به شما کمک می‌کند تا نیاز مالی پیدا نکنید.

در حال حاضر هیچ شرکتی به شما بیمه سرطان را نمی‌فروشد اما بیمه عمر کمک‌هزینه‌ای بلاعوض جهت درمان بیماری سرطان در اختیار شما قرار می‌دهد.


چرا نباید سرمایه خود را به‌جای خرید بیمه عمر در بانک پس‌انداز کنیم؟

شاید این موضوع در ذهنتان به وجود بیاید که ارزش سرمایه‌ای که برای مثال بعد از 25 سال یعنی در انتهای قرارداد بیمه عمر خود دریافت می‌کنید نسبت به ارزش پولی که در این زمان برای بیمه عمر خودپرداخت می‌کنید ارزش آن‌چنانی ندارد. اما به این فکر کنید که در یک قرارداد ۲۵ ساله شما به‌طورکلی ۲۰۰ میلیون پرداخت کرده‌اید که در انتها هم ۵۰۰ میلیون دریافت می‌کنید. اما به این فکر کنید این شما تمام این ۲۰۰ میلیون را یکجا پرداخت کردید یا به‌صورت ماهانه؟

فراموش نکنید که بیمه عمر؛ بانک نیست بلکه یک بیمه است و خدمات درمانی و بیمه‌ای در اختیار شما می‌گذارد. بانک یک سود تضمین ۱۶ درصدی و اوراق قرضه تنها یک سود تعیین‌شده به شما می‌دهد. بیمه عمر تنها سرمایه‌گذاری است که 2 نوع سود به شما می‌دهد که سود تضمین‌شده و سود مشارکت نام دارند. جمع این دو سود، سود قطعی نامیده می‌شود.


سود تضمین و سود مشارکت را توضیح می‌دهید؟

سود تضمین به این معنی است که هر شرکتی به هر علتی که ورشکسته شود و نتواند فعالیت خود را ادامه بده باید سود تضمین افراد تا زمان ورشکستگی را پرداخت کند. همه شرکت‌های بیمه سندهای ملکیت دارند این سند درگرو بیمه مرکزی است بنابراین اگر هر شرکت بیمه‌ای به هر علتی ورشکست شود بیمه مرکزی ۲۵ درصد سود تضمین افراد و خود شرکت بیمه ۷۵ درصد سود تضمین تا زمان ورشکستگی را پرداخت می‌کند.

سود مشارکت چیست؟ در طول یک سال با سرمایه تمام افرادی که بیمه عمر تهیه می‌کنند در قسمت‌های مختلف سرمایه‌گذاری انجام می‌شود و طبیعتاً این سرمایه‌گذاری سود خاص خودش را دارد. این سود بین بیمه‌گزارها تقسیم می‌شود و سود مشارکت نام دارد.


در حوزه فروش بیمه عمر موفق هستید؟

من عاشق بیمه عمر و این صنعت هستم. چون مثلاً زمانی که می‌بینم یک کارگر به خاطر مشاجره با کارفرمای خودش ته سیگار خود را داخل کارخانه انداخته و ۳۰۰ نفر دیگر را از کار بیکار می‌کند متوجه می‌شوم که چقدر کار من به‌عنوان یک نماینده بیمه ارزشمند است. این صنعت بیمه است که می‌تواند این حوادث را پوشش دهد.

من هیچ‌وقت فکر نمی‌کنم آدم موفقی هستم چون اگر به این موضوع فکر کنم دیگر نمی‌توانم تلاش کنم. ازنظر من موفقیت یک رمز خاص ندارد. تنها رمز موفقیت این است که به فکر انسان‌های دیگر هم باشید. من سعی کردم همیشه فراتر از کار حرکت کنم. زمانی خودم را موفق می‌دانم که همه افراد کشورم بیمه عمر داشته باشند.


نصیحت و توصیه شما به افرادی که می‌خواهند وارد حوزه فروش بیمه عمر شوند چیست؟

 مشکل تمام افرادی که می‌خواهند به این عرصه وارد بشوند یک‌چیز است و آن‌هم ترس از رد شدن و نه شنیدن است. اما شما اگر اقدام به کار کنید ترس شما از بین خواهد رفت. بازار بیمه عمر بازار بسیار خوب و پر فروشی است زیرا افراد زیادی به بیمه عمر احتیاج دارند. اگر فرض کنیم که همه افراد یک کشور را بیمه عمر کنیم فردای آن روز انسان‌های جدیدی به دنیا می‌آیند که به بیمه عمر احتیاج دارند. تنها پیشنهاد من این است که زود ناامید نشوید.


شما خودتان بیمه عمر دارید؟

بله. من ۹ سال است که چهارتا بیمه عمر دارم. من همیشه ۱۰ درصد از درآمد خودم را برای سرمایه‌گذاری و بیمه عمر خودم پرداخت می‌کنم. من فکر می‌کنم که به‌طورکلی ما دو نوع بدهی داریم بدهی مثبت و بدهی منفی. بدهی‌های منفی چیزهایی هستند که ما برای آن‌ها پول پرداخت می‌کنیم اما درگذر زمان ارزش خودشان را از دست می‌دهند و بدهی‌های مثبت چیزهایی هستند که درگذر زمان ارزشمندتر می‌شوند مثل خانه، طلا و بیمه عمر.


شما بیمه عمر را به چه روشی می‌فروشید؟

من فعلاً بیشتر به روش سنتی بیمه عمر می‌فروشم چون خیلی‌ها هنوز دوست دارند که به‌صورت حضوری با آن‌ها در مورد بیمه عمر صحبت شود اما در فضای اینترنتی هم فعالیت می‌کنم. من به بازارترهایم بیمه عمر می‌فروشم، کسانی که من رو می‌شناسند و قبولم دارند از آن‌ها ارجاع می‌گیرم و آن‌ها معرف من به دیگران می‌شوند.


اینترنت چه نقشی در فروش بیمه عمر دارد؟

اینترنت فوق‌العاده‌ترین چیزی است که کمک می‌کند مردم با بیمه عمر آشنا شوند. به نظر من بازار اینترنتی بیمه تا چند سال آینده در سراسر کشور فراگیر می‌شود و مردم دیگر به‌صورت حضوری بیمه خرید نمی‌کنند. اینترنت بهترین جایی هست که شرکت‌ها خودشان را به مردم معرفی کنند.


نظرتان را در مورد بیمیتو بگویید.

روز اولی که بیمیتو شروع به کار کرد من مخالف بیمیتو بودم زیرا من و همکارانم فکر می‌کردیم که بیمیتو نمایندگان بیمه را نابود می‌کند. اما الان که با مدیران بیمیتو پای صحبت و مذاکره می‌نشینم متوجه شدم که چقدر در این مورد اشتباه کردم. الان به تمام نمایندگان بیمه میگویم که بیمیتو بهترین و فوق‌العاده‌ترین بازاریاب اینترنتی بیمه است.

بیمیتو به‌عنوان یک بازاریاب اینترنتی رشد فروش بیمه را بسیار بالا برده است. ما تابه‌حال هرگز تبلیغاتی به وسعت بیمیتو در سراسر شهر ندیده بودیم. تابه‌حال تبلیغات به این صمیمت ندیده بودیم. بیمیتو حتی در تبلیغات هم خاص عمل کرده است. اگر روزی مخالف بیمیتو بودم اما امروز بیمیتو دوست صمیمی من است.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید