بیمه عمر بسیار انعطاف‌پذیر است، نام‌های مختلفی هم دارد و هر فرد بنا به شرایطی که دارد می‌تواند آن را تهیه و از مزایای آن استفاده کنند. بیمه عمر انفرادی که قراردادی بلندمدت است به بیمه‌گزار امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک و هم‌زمان استفاده از مزایای بیمه عمر را می‌دهد. در ادامه مطلب به طور شفاف توضیح خواهیم داد که بیمه عمر دقیقاً چیست و جزییات آن را نیز بیان خواهیم کرد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


بیمه عمر انفرادی چیست؟

بیمه عمر انفرادی نام دیگر بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است و تقریباً در همه شرکت‌های بیمه ارایه می‌شود. در تعریف بیمه عمر انفرادی باید بگوییم، بیمه‌ای است که زندگی فرد را ضمانت می‌کند و چنانچه بیمه‌گزار در طول مدت‌زمان بیمه‌نامه فوت کند، شرکت بیمه مبلغی را به عنوان خسارت به ذی‌نفع و یا خانواده وی پرداخت خواهد کرد. اما بیمه عمر به همین موضوع ختم نمی‌شود بلکه امکان سرمایه‌گذاری و مزایای مالی و نیز پوشش‌های تکمیلی آن، از دیگر علت‌هایی است که باعث ترغیب افراد به خرید این بیمه‌نامه شده است.


مطلب مرتبط: تاریخچه بیمه عمر از آغاز تا امروز


امکان سرمایه‌گذاری در بیمه عمر انفرادی چیست؟

امکان سرمایه‌گذاری در بیمه عمر انفرادی چیست؟

بیمه‌گزار برای خرید بیمه عمر انفرادی باید مبالغی را که به آن حق بیمه می‌گویند در فواصل زمانی مشخصی پرداخت کند. شرکت بیمه، با حق بیمه‌هایی که برای بیمه عمر دریافت می‌کند فعالیت اقتصادی انجام می‌دهد و بیمه‌گزار را در سود حاصل از آن شریک می‌کند. مطابق قانون بیمه عمر، همه شرکت‌های بیمه موظف هستند دو نوع سود شامل سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت را به بیمه‌گزار پرداخت کنند. سود تضمینی توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود و با احتساب پایین‌ترین میزان سوددهی است. مطابق آخرین نرخ سود اعلام شده توسط سازمان بیمه مرکزی، میزان سود تضمینی در دو سال اول 16 % ، در دو سال بعد 13 % و از سال پنجم به بعد 10 % خواهد بود. سود حاصل از مشارکت اما قابل محاسبه نیست و در هر شرکت بیمه نیز مقدار آن متفاوت است. برای آگاهی از این که کدام شرکت بیمه سود مشارکتی بیشتری به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند بهتر است سوابق آن‌ها را در پرداخت سود در سال‌های قبل را بررسی کنید.

به حق بیمه‌های پرداختی در پایان هر سال سود بیمه عمر واریز می‌شود و با پایان قرارداد حق بیمه‌ها به همراه سودهای واریزی به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.


مطلب مرتبط: محاسبه سود بیمه عمر و بررسی آن در سال‌های مختلف


مزایای مالی بیمه عمر انفرادی

سودی که بیمه عمر به بیمه‌گزار خود ارایه می‌دهد مهم‌ترین مزیت مالی بیمه عمر است با این حال بیمه عمر مزیت دیگری را نیز در اختیار بیمه‌گزار قرار داده است و آن امکان دریافت وام است. افرادی که بیمه عمر تهیه کرده‌اند اگر در طول مدت‌زمان بیمه عمر به پول نیاز داشته باشند می‌توانند از محل بیمه عمر انفرادی درخواست وام کنند. برای دریافت وام باید دو سال از تاریخ عقد قرارداد بیمه عمر گذشته باشد. این تنها شرط دریافت بیمه عمر است. بیمه‌گزار چند بار می‌تواند تا 90 % از اندوخته بیمه عمر خود وام دریافت کند. برای دریافت این وام نیازی به ضامن و یا چک‌های ضمانتی وجود ندارد و کارمزد آن نیز بسیار پایین و به میزان 4 % است.

مزایای مالی بیمه عمر انفرادی شامل استفاده از سود و وام بیمه عمر است. همچنین در برخی شرکت‌ها امکان برداشت از اندوخته بیمه نیز وجود دارد.


مطلب مرتبط: بهترین بیمه عمر از نظر بیمه مرکزی چه معیارهایی دارد؟


پوشش‌های تکمیلی بیمه عمر انفرادی

پوشش‌های تکمیلی بیمه عمر انفرادی

پوشش اصلی بیمه عمر، حمایتی است که از زندگی بیمه‌گزار می‌کند و همان‌طور که قبلاً گفتیم مطابق قانون بیمه عمر اگر بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد بیمه عمر فوت کند، شرکت بیمه، سرمایه فوت را به خانواده و یا ذی‌نفعان او پرداخت می‌کند. اما پوشش‌های تکمیلی بیمه عمر انفرادی در بین شرکت‌های بیمه از نظر تعداد و کیفیت متفاوت هستند. پوشش‌های تکمیلی خطرات و حوادثی را پوشش می‌دهد که زندگی بیمه‌گزار را تهدید می‌کنند. بیمه‌گزار با توجه به شغل، شیوه زندگی و نیاز خود در زمان خرید بیمه‌نامه این پوشش‌ها را انتخاب می‌کند. بیمه‌گزاری که از طریق بیمیتو قصد خرید بیمه داشته باشد در زمان خرید آنلاین بیمه عمر امکان انتخاب و تعیین کیفیت پوشش‌های تکمیلی را دارد. همچنین اگر مایل به خرید نباشد و تنها بخواهد استعلام آنلاین بیمه عمر تهیه کند، امکان مشاهده و انتخاب پوشش‌های تکمیلی برای وی فراهم است. همچنین از طریق استعلام آنلاین می‌تواند جدول بیمه عمر مورد نظر خود را از شرکت‌های مختلف بیمه و به طور هم‌زمان به دست آورد. این جدول به انتخاب درست و با کیفیت بیمه‌نامه کمک می‌کند. اگر به دنبال دریافت استعلام از دیگر بیمه‌ها مانند دریافت استعلام بیمه آتش‌سوزی باشید باز هم از طریق بیمیتو می‌توانید آن را دریافت کنید. مهم‌ترین مزیت دریافت استعلام آنلاین بیمه در این است که علاوه بر سرعت و دقت بالا با استفاده از امکان مقایسه می‌توانید از نرخ بیمه‌نامه خود در شرکت‌های بیمه و همچنین کیفیت آن مطلع شده و با مقایسه این موارد انتخاب بهتر و مطمئن‌تری داشته باشید.

انتخاب پوشش‌های تکمیلی و همچنین تعیین میزان کیفیت آن‌ها به عهده بیمه‌گزار است. تعداد و کیفیت این پوشش‌ها در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است.


مطلب مرتبط: پاسخ به سوالات بیمه عمر شما


چرا بیمه عمر انفرادی؟

در مطالب بالا بیمه عمر یا بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را تعریف کردیم. در اینجا می‌خواهیم بگوییم چرا این بیمه را بیمه عمر انفرادی می‌گویند. بیمه عمر توسط یک شخص که بیمه‌گزار است خریداری می‌شود و زندگی وی را طی مدت قرارداد بیمه عمر، تحت پوشش قرار می‌دهد. بیمه‌گزار می‌تواند بیمه عمر را برای افراد دیگری تهیه کند که به آن‌ها بیمه‌شده گفته می‌شود و همچنین می‌تواند علاوه بر خودش، فرد دیگری را نیز تحت پوشش قرار دهد. متقاضیان بیمه عمر، شرایط بیمه‌نامه را بر اساس نیازهای خود تعیین می‌کنند در نتیجه میزان سود و کیفیت پوشش‌های بیمه‌ای برای یک فرد با فرد دیگر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به همین دلیل است که آن را بیمه عمر انفرادی می‌گویند زیرا توسط اشخاص حقیقی و متناسب با نیازهای شخصی خریداری می‌شود. شرایط بیمه‌نامه نیز بسیار شخصی و وابسته به نیازها و شرایط بیمه‌گزار است.

بیمه عمر با نقش حمایتی از افراد بیمه‌گزار و همچنین خانواده آن‌ها به خصوص برای افراد سرپرست خانواده نقش مهمی دارد و جزیی از نیاز افراد است.


مطلب مرتبط: معتبرترین بیمه عمر را تشخیص دهید


بیمه عمر گروهی هم وجود دارد؟

بیمه عمر گروهی هم وجود دارد؟

بیمه عمر انفرادی است. همچنین بیمه عمر دو نفره هم ارایه می‌شود. اما برای گروه‌ها مخصوصاً گروه‌های کاری بیمه عمر زیاد استفاده نمی‌شود. برای این منظور بیمه‌نامه دیگری وجود دارد که برخی از پوشش‌های مهم بیمه عمر را به صورت انتخاب‌شده به همه افراد تحت پوشش ارایه می‌دهد و به آن بیمه عمر و حوادث جمعی می‌گویند. خطراتی که در محیط‌های کاری وجود دارد، تهدیدکننده همه افراد شاغل در آن محیط است. برای کاهش خسارات واردشده به این دسته از افراد، کارفرمایان اقدام به دریافت بیمه عمر و حوادث برای کارکنان خود می‌کنند. بیمه عمر و حوادث معمولاً دارای پوشش‌های سرمایه فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی، هزینه‌های پزشکی در اثر حوادث و غرامت روزانه است. چنانچه کارکنان در محیط کاری دچار چنین حوادثی شوند، مطابق قانون بیمه عمر و حوادث به آن‌ها و یا ذی‌نفع آن‌ها خسارت پرداخت می‌شود. بیمه عمر و حوادث جدا از بیمه تأمین اجتماعی است و می‌تواند در کنار آن ارایه شود. البته در این جا قابل ذکر است که انجام مراحل صدور، تمدید اعتبار و تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی توسط بیمیتو و به صورت آنلاین امکان پذیر است و دیگر نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها جهت انجام این امور نیست.

امکان دریافت بیمه عمر به صورت گروهی نیز وجود دارد اما بیشتر کارفرماها ترجیح می‌دهند برای کارکنان خود بیمه عمر و حوادث گروهی تهیه کنند.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟


خرید بیمه شخص ثالث برای همه دارندگان وسایل نقلیه اجباری است و لزوم تهیه بیمه بدنه و یا بیمه‌های دیگر مانند خرید بیمه مسافرتی برای همه افراد واضح است و عده زیادی از خدمات این بیمه‌ها استفاده کرده‌اند. با آگاهی از شرایط بیمه عمر و مزایای آن می‌توان به اهمیت خرید این بیمه نیز پی برد. در بیمیتو درباره انواع بیمه‌نامه‌ها از جمله بیمه عمر می‌توانید اطلاعات مورد نیازتان را به دست آورید. همچنین در صورتی که قصد خرید داشته باشید می‌توانید خرید آنلاین بیمه داشته باشید. امکاناتی که بیمیتو در اختیار متقاضیان خرید بیمه‌نامه قرار می‌دهد باعث می‌شود که بیمه‌گزار قبل از خرید بیمه از همه جزییات بیمه خود از نرخ بیمه‌نامه تا کیفیت پوشش‌ها و میزان خسارت‌دهی آگاه شود و در نتیجه بهترین بیمه عمر متناسب با نیازش را خریداری کند. بیمیتو تجربه یک خرید ساده، ارزان و مطمئن را برای خریدار فراهم می‌کند.


2 نظرات

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید