به‌احتمال خیلی زیاد اکثر ماها با بیمه‌ای به نام بیمه عمر برخورد داشته‌ایم و اولین سؤالی که در مواجه با آن از خود پرسیدیم این بوده که با وجود داشتن بیمه تامین اجتماعی چه نیازی به بیمه عمر است؟ بیمه تامین اجتماعی بیمه‌ای اجباری و بیمه عمر بیمه‌ای اختیاری است. اینجا است که باید تفاوت‌های بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی را بشناسیم و ببینیم بیمه عمر تامین اجتماعی شامل چه افرادی می‌شود.


مطلب مرتبط: نکات و جزئیات بیمه عمر


بیمه عمر؛ عمرت دراز باد!

بیمه عمر زمانی

تبلیغ بیمه عمر را به‌وفور در جاهای مختلف مشاهده کرده‌ایم اما احتمالاً دقیق نمی‌دانیم این بیمه چه مزایایی برای ما دارد. این بیمه در طول مدت اعتبار خود پوشش‌های مختلفی از جمله فوت، فوت بر اثر حادثه و… می‌تواند داشته باشد. همچنین در پایان دوره بیمه، حق بیمه‌هایی که پرداخته‌ایم اندوخته‌ای را تشکیل می‌دهد که این اندوخته در دوران بازنشستگی می‌تواند عصای دست ما و خانواده‌مان باشد.

در حال حاضر اغلب افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. آیا با وجود داشتن بیمه تامین اجتماعی، داشتن بیمه عمر و پرداخت حق بیمه مازاد تامین اجتماعی ضروری است؟


مطلب مرتبط: بیمه عمر زمانی برای زمانی که عمرمان به سر آمده


بیمه عمر تامین اجتماعی برای بازنشستگان

بیمه عمر بازنشستگان

طبق گفته رئیس کانون عالی بازنشستگان بیمه تامین اجتماعی، مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی از آذر ماه سال 93 تحت پوشش بیمه عمر قرار می‌گیرند. این موضوع بدین معنی است که با وجود اینکه مستمری‌بگیران بیمه تامین اجتماعی دارند ولی تحت پوشش بیمه عمر تامین اجتماعی هم قرارگرفته‌اند.

همان‌طور که می‌دانیم حقوقی که اغلب بازنشستگان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی دریافت می‌کنند مبلغ چشم‌گیری نیست و احتمالاً کفاف همه هزینه‌های دوران بازنشستگی آن‌ها را نمی‌دهد؛ همچنین درصورتی‌که بیمه‌گزار بیمه تامین اجتماعی فوت کند، به خانواده و ذی‌نفعان وی مبلغی تعلق نمی‌گیرد و ممکن است همین موضوع آن‌ها را دچار مشکلات مالی جدی کند. اما این موضوع در بیمه عمر متفاوت است.

درنهایت محدودیت‌های بیمه تامین اجتماعی و مزایای بی‌شمار بیمه عمر باعث شد تا کانون بازنشستگان بیمه تامین اجتماعی نیز مستمری‌بگیران خود را تحت پوشش بیمه عمر تامین اجتماعی قرار دهد.

از سال 93 بازنشستگان بیمه تامین اجتماعی تحت پوشش بیمه عمر نیز قرار گرفته‌اند.


مطلب مرتبط: سرمایه گذاری در بیمه عمر؛ حالا می‌توانید با خیال راحت بمیرید!


بیمه عمر تامین اجتماعی مستمری‌بگیران چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی های بیمه عمر تامین اجتماعی

همان‌طور که ذکر شد از آذر ماه سال 93 بازنشستگان بیمه تامین اجتماعی تحت پوشش بیمه عمر نیز قرار می‌گیرند؛ اما با توجه به متنوع بودن طرح‌ها و شرایط این بیمه، بیمه عمر تامین اجتماعی چه ویژگی‌ها و شرایطی دارد؟

بیمه عمر تامین اجتماعی در اولین دوره اجرای آن به این صورت بوده است که از اول آذر ماه 93 تا آخر آبان ماه سال 94 هرکس که تحت پوشش قرار گرفته و فوت کرده است، 3 میلیون تومان به ذی‌نفعانش تعلق گرفته است.  

حق بیمه‌ای که برای بیمه عمر تامین اجتماعی در نظر گرفته شده بود 36 هزار تومان است که 24 هزار تومان آن را بیمه تامین اجتماعی و 12 هزار تومان آن را بیمه‌گزار پرداخت کرده است.

در سال جاری نیز این موضوع به قوت خود باقی است. از اول آذر ماه سال 95 تا آخر آبان ماه سال 96 نیز تعداد کثیری از بازنشستگان و خانواده آن‌ها تحت پوشش بیمه عمر تامین اجتماعی و بیمه درمان تکمیلی هستند. حق بیمه این افراد در این دوره 3 هزار و 580 تومان است. در این دوره بیمه‌گزاران تحت پوشش بیمه ایران قرار گرفته‌اند. مطابق دوره‌های قبل در صورت فوت بیمه‌گزار، 3 میلیون تومان به‌عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعانش تعلق خواهد گرفت.

سرمایه فوت بیمه عمر تامین اجتماعی 3 میلیون تومان است.


مطلب مرتبط: بیمه عمر جانبازان چه شرایط منحصر به فردی دارد؟


مقایسه بیمه عمر و تامین اجتماعی

مقایسه بیمه عمر و تامین اجتماعی

تا اینجا به‌خوبی متوجه شدیم که بیمه عمر مزایایی بر بیمه تامین اجتماعی دارد؛ این‌قدر که بیمه عمر تامین اجتماعی برای مستمری‌بگیران ایجاد شده است. اما این سؤال به قوت خود باقی است که فواید بیمه عمر نسبت به بیمه تامین اجتماعی آن‌قدر است که باعث شود علاوه بر حق بیمه تامین اجتماعی حق بیمه عمر هم پرداخت کنیم؟

اینجا است که باید دست به مقایسه زد و به‌صورت جزئی و دقیق فواید بیمه عمر را بر بیمه تامین اجتماعی بررسی کرد. پس از این بررسی دیدمان نسبت به بیمه عمر تغییر می‌کند و راحت‌تر می‌توانیم نسبت به خرید بیمه عمر یا نخریدن آن تصمیم بگیریم.

بعضی از فواید بیمه عمر نسبت به بیمه تامین اجتماعی عبارت است از:

. امکان بازخرید بیمه عمر

برای بیمه تامین اجتماعی امکان بازخرید وجود ندارد؛ یعنی اگر در هر لحظه بخواهید قرارداد بیمه تامین اجتماعی خود را فسخ کنید هیچ مبلغی از بیمه دریافت نخواهید کرد. اما این موضوع در بیمه عمر متفاوت است. شما در هر زمانی که بخواهید می‌توانید قرارداد خود را فسخ کنید و ارزش بازخرید بیمه عمر خود را دریافت کنید. این ارزش بازخرید متناسب با شرایط بیمه عمر شما و تعداد سال‌هایی که سپری کرده‌اید متفاوت است. همچنین درصورتی‌که دوره قرارداد بیمه عمر شما به پایان برسد شما می‌توانید اندوخته بیمه عمر خود را که نتیجه انباشته شدن حق بیمه و سودهایی است که به آن‌ها تعلق می‌گیرد، به‌صورت یکجا یا مستمری از بیمه عمر دریافت کنید؛ ولی بیمه تامین اجتماعی فقط امکان پرداخت به‌صورت مستمری را دارد و به‌طور یکجا پرداخت نمی‌کند.

بیمه عمر را می‌توان بازخرید و سرمایه قابل‌توجهی از بیمه دریافت کرد.


مطلب مرتبط: محاسبه سود بیمه عمر و بررسی آن در سال‌های مختلف


. ماهیت بیمه عمر تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی ماهیت درمانی دارد؛ همان‌طور که می‌دانید با داشتن این بیمه شما صاحب یک دفترچه بیمه می‌شوید که با آن می‌توانید از بعضی از خدمات درمانی با قیمت کمتری استفاده کنید. بیمه عمر دارای ماهیت سرمایه‌گذاری است؛ یعنی علاوه بر اینکه در برابر حوادث مختلفی از بیمه‌گزاران پشتیبانی می‌کند امکان سرمایه‌گذاری بلندمدت را هم برای بیمه‌گزار فراهم می‌کند.

بزرگ‌ترین مزیت بیمه عمر این است که هم‌زمان بیمه‌گزار می‌تواند از خدمات درمانی و سرمایه‌گذاری این بیمه به‌طور موازی استفاده کند. برای مثال اگر فردی که بیمه‌گزار بیمه عمر است دچار حادثه‌ای شود که بخواهد از پوشش هزینه‌های پزشکی آن استفاده کند و پس از مدت کوتاهی هم فوت کند، هم در برابر هزینه‌های پزشکی پشتیبانی شده و هم سرمایه فوت وی به ذی‌نفعانش می‌رسد؛ حتی اگر مدت کوتاهی از شروع قرارداد بیمه عمر او گذشته و حق بیمه زیادی پرداخت نکرده باشد!

با بیمه عمر می‌توان علاوه بر استفاده از خدمات درمانی، سرمایه‌گذاری بلندمدتی برای آینده خود کرد.


مطلب مرتبط: تمدید آنلاین دفترچه بیمه تأمین اجتماعی


. پرداخت مالیات و معافیت مالیاتی

همان‌طور که می‌دانید به حق بیمه‌های پرداختی و وجوه دریافتی بیمه تامین اجتماعی مالیات تعلق می‌گیرد اما درباره بیمه عمر این‌گونه نیست و هیچ مالیاتی بر حق بیمه، سرمایه فوت، اندوخته بیمه عمر و… تعلق نمی‌گیرد. این موضوع مخصوصاً برای افرادی که سرمایه‌گذاری زیادی بخواهند در این بیمه انجام دهند مزیت فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود.

بیمه عمر از هر پرداخت هر نوع مالیاتی معاف است.


مطلب مرتبط: چقدر سود از بیمه عمر می‌توانیم دریافت کنیم؟/ بررسی بیشترین سود بیمه عمر


. دریافت وام، بدون نیاز به ضامن یا وثیقه!

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های خیلی از افراد وام گرفتن و شرایط سخت و پیچیده آن است. برای وام گرفتن از بانک یا هر موسسه دیگری باید کلی منتظر بمانید تا بتوانید با داشتن ضامن کارمند رسمی و ارائه وثیقه وام بگیرید. اما می‌دانستید با داشتن بیمه عمر می‌توانید هر زمان که بخواهید بدون نیاز به ضامن یا وثیقه از بیمه وام دریافت کنید؟ با داشتن بیمه عمر با گذشت مدت کمی از شروع قرارداد می‌توان تا 90% سرمایه عمر را وام دریافت کرد. برای مثال اگر ارزش بازخرید بیمه عمر شما 10 میلیون تومان باشد، تا 9 میلیون تومان می‌توان از بیمه عمر وام گرفت. نکته قابل‌توجه درباره این وام این است که علاوه بر اخذ وام از بیمه همچنان تحت پوشش سایر پوشش‌های بیمه عمر هستید و می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید.

با بیمه عمر می‌توان بدون نیاز به وثیقه یا ضامن، تا سقف مشخصی وام دریافت کرد.


مطلب مرتبط: وام بیمه عمر پاسارگاد؛ بدون ضامن، بدون وثیقه!


تصمیم‌گیری درباره بیمه عمر تامین اجتماعی

بیمه عمر تامین اجتماعی

همان‌طور که ملاحظه شد بیمه عمر مزایای زیادی بر بیمه تامین اجتماعی دارد به‌طوری‌که بیمه عمر تامین اجتماعی برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران ایجاد شده است. با بیمه عمر می‌توان علاوه بر یک سرمایه‌گذاری امن از خدمات و پوشش‌های متفاوت آن استفاده کرد. توصیه می‌شود قبل از اقدام به خرید بیمه عمر حتماً جزئیات و شرایط آن را به‌طور دقیق بررسی کنید چون ممکن است در موارد حساس و مهمی تفاوت‌های قابل‌توجهی بین بیمه عمر شرکت‌های مختلف وجود داشته باشد.

برای کسب اطلاعات درباره طرح‌های بیمه عمر شرکت‌های مختلف می‌توانید روی کمک مشاوران بیمیتو حساب باز کنید. بیمیتو سامانه‌ای آنلاین برای مقایسه و خرید اینترنتی بیمه است. با بیمیتو می‌توان استعلام آنلاین بیمه بدنه انجام داد، برای خودروی خود بیمه ثالث خرید، برای منزل خود بیمه آتش‌سوزی خریداری کرد همچنین مسافرت خارج از کشور خود را با بیمه مسافرتی تضمین کرد. امکان مقایسه و خرید بیمه عمر نیز از سامانه بیمیتو امکان‌پذیر شده است.

13 نظرات

 1. از سن 65 سالگی بیمه عمر بوده وتا 70 سالگی حق بیمه را پرداخت کرده و در این سن بیمه نه پول را برمیگرداند و نه بیمه میکند و

  • اگر کمی تحقیق کنید متوجه میشدید روی کاغذ و حرف از بدو تولد تا 70 سالگی فقط اسمش هست و حداقل جهت پرداخت باید 5 الی 7 سال بگذرد و افراد بالای 57 سال عملا بیمه فوت حادثه ای می شوند و بقیه پوشش ها اتوماتیک ازشون سلب و بدلیل هزاران تبصره و ماده و ….. از پرداخت پول امتناع می کنند

 2. باسلام.پدرم ۳۰ سال شاغل شهرداری بوده و ۸ ساله که بازنشسته شده و مستمری بگیر تامین اجتماعی است و متاسفانه امسال به رحمت خداوند رفته.میخواستم بدونم بیمه عمر بهش تعلق میگیره یا نه؟
  چون تو فیش حقوقی بازنشستگیش کسوراتی بعنوان بیمه عمر داره؟
  و سوال دیگه اینکه تو مدت اشتغالش تو شهرداری آیا میشه پیگیر بیمه عمرش بود؟

  • حامد عزیز سلام
   داشتن بیمه عمر برای کارمندان شهرداری‌های شهرهای مختلف متفاوت است. پیشنهاد می‌کنم برای اطلاعات دقیق از اداره خودشان این مورد را پیگیری کنید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید