جانبازان و ایثارگران افرادی هستند که برای دفاع از کشور در برابر دشمنان ریسک‌های سنگینی را به جان خریدند که این ریسک‌ها باعث بروز خسارت جانی برای آن‌ها شده است. حال باید به این افراد ادای دین کرد و در پیچ‌وتاب زندگی آن‌ها را یاری نمود؛ همان‌طور که آن‌ها در روزگاران سخت به یاری مردم شتافتند. بیمه عمر جانبازان و ایثارگران یکی از مواردی است که می‌تواند در برابر خسارات و ریسک‌های مختلفی به این افراد کمک کند. در اینجا می‌خواهیم شرایط و جزئیات بیمه عمر جانبازان را به‌تفصیل مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم این بیمه عمر چه شرایط متفاوتی را در اختیار این افراد قرار می‌دهد.


مطلب مرتبط: با جزئیات بیمه عمر بیشتر آشنا شویم


چرا بیمه عمر؟

بیمه عمر

بیمه عمر در برابر ریسک‌های مختلفی از بیمه‌گزاران خود پشتیبانی می‌کند. پوشش اصلی این بیمه فوت است؛ یعنی درصورتی‌که بیمه‌گزار در مدت قرارداد بیمه خود فوت کند، از طرف بیمه مبلغی تحت عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعان وی تعلق می‌گیرد. بیمه‌گزار می‌تواند ذی‌نفعان خود را افراد مشخصی تعیین کند تا در صورت فوت، سرمایه فوت به آن‌ها برسد ولی اگر برای خود ذی‌نفعی انتخاب نکند سرمایه فوت مطابق قانون به وراث وی تعلق می‌گیرد. در صورت عدم فوت نیز بیمه‌گزار در پایان قرارداد بیمه عمر خود مبلغی را تحت عنوان اندوخته یا ارزش بازخرید بیمه عمر دریافت می‌کند. سرمایه فوت و اندوخته بیمه عمر هر دو مبالغ قابل‌توجهی هستند که باعث می‌شود به بیمه عمر به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن فکر کنیم.

داشتن بیمه عمر باعث می‌شود در صورت فوت بیمه‌گزار، خانواده و ذی‌نفعان وی دچار مشکلات مالی نشوند. این بیمه همچنین در دوران بازنشستگی که درآمد بیمه‌گزار کم می‌شود، به کمک وی می‌شتابد. این‌ها تازه بخش کوچکی از فواید بیمه عمر است!

حال که با مزایای این بیمه آشنا شدیم بد نیست ببینیم بیمه عمر جانبازان چه شرایطی دارد و چه مزایایی برای این قشر در نظر گرفته است.


مطلب مرتبط: سرمایه گذاری در بیمه عمر / حالا می‌توانید با خیال راحت بمیرید!


شرایط شرکت‌های بیمه برای بیمه عمر جانبازان

شرکت‌های بیمه اعم از ایران، پارسیان، پاسارگاد و… برای بیمه عمر جانبازان شرایط خاص یا طرح بخصوصی در نظر نگرفته‌اند. شرایط جانبازان و ایثارگران نیز باید مانند سایر متقاضیان بیمه عمر بررسی شود؛ سپس شرکت بیمه فرم پیشنهادی بیمه عمر را که حاوی شرایط، جزئیات و حق بیمه مورد نیاز است ارائه می‌دهد.

بعضی از این شرکت‌ها به دلیل ریسک بالایی که این افراد دارند، از قبول بیمه عمر جانبازان اجتناب می‌کنند. در کل نظر پزشک معتمد بیمه در این باره شرط است. اگر پزشک معتمد تشخیص دهد که می‌توان ریسک متقاضی بیمه را قبول کرد، بیمه عمر با شرایط خاصی صادر می‌شود. بنابراین سن و شرایط جسمی جانباز یا ایثارگر شرط لازم برای پذیرش یا عدم پذیرش بیمه عمر است.

شرکت‌های بیمه طرح خاصی برای بیمه عمر جانبازان ندارند. 


شرایط بنیاد شهید و ایثارگران برای بیمه عمر جانبازان

برای بیمه عمر جانبازان و ایثارگران اگر از طریق بنیاد شهید و ایثارگران پیگیری کنیم شرایط بهتری پیش روی ما است. در اینجا جانبازان و ایثارگران به دو دسته تقسیم می‌شوند: جانبازانی که از بنیاد شهید حقوق دریافت می‌کنند و آن‌هایی که حقوق دریافت نمی‌کنند.

طبق ماده 46 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، برای افرادی که تحت پوشش بیمه هیچ ارگان دولتی نیستند، دولت موظف است 50% هزینه حق بیمه عمر جانبازان را تأمین کند. افرادی هم که در ارگانی دولتی یا هر ارگانی مشغول به کار هستند، وظیفه بیمه آن‌ها به عهده همان ارگان است. این قانون از سال 96 به بعد وضع شده و به اجرا درآمده است.

بیمه جانبازان با میزان جانبازی بیش از 25% شامل 10 میلیون تومان و کمتر از 25%، شامل 5 میلیون تومان سرمایه عمر و حادثه می‌شود.

با پیگیری از طریق بنیاد شهید می‌توان از مزایای بیمه عمر و حوادث برای جانبازان بهره‌مند شد.


بیمه حوادث جانبازان

بیمه حوادث جانبازان

جانبازان علاوه بر بیمه عمر، بیمه حوادث را هم می‌توانند از طریق بنیاد شهید و ایثارگران خریداری کنند. شرایط این بیمه برای جانبازان مانند بیمه عمر جانبازان است. بیمه حوادثی که از طریق بنیاد شهید و ایثارگران گرفته شود تا سقف 35 میلیون تومان غرامت‌های فوت و نقص عضو را پوشش می‌دهد.

قیمت بیمه حوادث انفرادی نیز به عوامل متعددی مثل شغل، سن، پوشش‌های اضافی درخواستی و همچنین سایر خطراتی که بیمه‌گزار در طول زندگی روزمره خود با آن‌ها درگیر است بستگی دارد.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث راننده / راننده مقصر زیر چتر بیمه!


ویژگی‌های بیمه عمر جانبازان

سؤالی که شاید در ذهن ما هم ایجاد شده باشد این است که بیمه عمر جانبازان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ چه نوع بیمه عمری برای جانبازان مناسب‌تر است؟ چه پوشش‌هایی بهتر است شامل بیمه عمر جانبازان باشد؟

برای پاسخ به این سؤالات باید ابتدا با پوشش‌های این بیمه آشنا شویم و ببینیم کدام پوشش برای بیمه عمر جانبازان ضروری است.


مطلب مرتبط: با 7 مورد از فواید بیمه عمر بیشتر آشنا شویم


پوشش‌های بیمه عمر جانبازان

پوشش های بیمه مسافرتی ما

بیمه عمر جانبازان پوشش‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد. فوت پوشش اصلی این بیمه است و در تمام انواع بیمه‌های عمر وجود دارد. پوشش‌های فرعی بیمه عمر پوشش‌هایی هستند که بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند آن‌ها را به بیمه خود بیفزاید. این پوشش‌های اضافی بیمه عمر در شرکت‌های مختلف بیمه می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از این پوشش‌ها که بیمه عمر می‌تواند داشته باشد عبارتند از:

. امراض خاص

بیمه عمر جانبازان چند بیماری خاص را می‌تواند تحت پوشش خود قرار دهد. انواع سرطان، سکته مغزی، سکته قلبی، عمل قلب باز و پیوند اعضای اصلی (ریه، کبد، کلیه، مغز استخوان، قلب) جزو بیماری‌های خاصی محسوب می‌شود که می‌تواند تحت پوشش بیمه عمر جانبازان قرار گیرد. البته جزئیات پشتیبانی شرکت بیمه از هر یک از این بیماری‌ها ممکن است تفاوت داشته باشد؛ بنابراین بهتر است قبل از اقدام به خرید بیمه عمر، جزئیات هریک از این پوشش‌ها را به‌دقت بررسی کنید.

با داشتن بیمه عمر می‌توان در صورت بروز امراض خاص از خدمات این بیمه استفاده کرد.

. آتش‌سوزی منزل

یکی دیگر از پوشش‌هایی که می‌تواند تحت پوشش بیمه عمر جانبازان قرار گیرد، آتش‌سوزی منزل است. با داشتن این پوشش در صورت بروز حادثه آتش‌سوزی برای منزل، بیمه عمر مطابق بیمه‌نامه خسارت وارد شده را پرداخت خواهد کرد.

با داشتن بیمه عمر می‌توان در صورت بروز آتش‌سوزی برای منزل، از خدمات این بیمه استفاده کرد.

. ازکارافتادگی به هر علت

درصورتی‌که بیمه‌گزار بیمه عمر این پوشش را داشته باشد و به هر علتی ازکارافتاده شود، این بیمه مطابق بیمه‌نامه هزینه‌ای را بابت ازکارافتادگی بیمه‌گزار پرداخت می‌کند تا در زمان ازکارافتادگی دچار مشکلات مالی نشود.

اگر حادثه‌ای رخ دهد که منجر به ازکارافتادگی فرد شود، با داشتن بیمه عمر می‌توان از خدماتی استفاده کرد.

. نقص عضو بر اثر حادثه

در صورت بروز نقص عضو بر اثر حادثه‌ای اگر بیمه‌گزار این پوشش را تهیه کرده باشد، بیمه تا سقف مشخصی بابت این حادثه خسارت پرداخت خواهد کرد.

اگر بروز حادثه‌ای منجر به نقص عضو شود، بیمه عمر خسارت مالی وارد شده را مطابق بیمه‌نامه پرداخت می‌کند.

. هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه

همان‌طور که می‌دانید هزینه‌های پزشکی بسیار بالا است. حال اگر بیمه‌گزار بیمه عمر دچار حادثه‌ای شود که نیاز به درمان داشته باشد، اگر این پوشش را داشته باشد می‌تواند مطابق بیمه‌نامه تا سقف مشخصی هزینه‌های پزشکی را از بیمه دریافت کند.

بیمه عمر هزینه‌های پزشکی که در صورت بروز حادثه تحمیل شود نیز مطابق بیمه‌نامه تا سقف مشخصی پرداخت می‌کند.


مطلب مرتبط: بیمه عمر زمانی برای زمانی که عمرمان به سر آمده!


تخفیف بیمه عمر جانبازان

معافیت از مالیات بیمه عمر

بعضی از شرکت‌های بیمه برای بیمه بدنه و بیمه درمان تکمیلی تخفیف‌هایی برای جانبازان و ایثارگران ارائه می‌دهند؛ اما درباره بیمه عمر جانبازان، اگر از طریق بنیاد شهید و ایثارگران پیگیری نکنید شرایط و تخفیفی شاملتان نخواهد شد. پیگیری بیمه عمر جانبازان از طریق بنیاد شهید و ایثارگران ممکن است شامل شرایط خاصی شود.

برای کسب اطلاعات دقیق در این باره باید به بنیاد شهید منطقه مربوط به خود تماس بگیرید و با ارائه کد ملی خود ببینید شرایط یا تخفیف خاصی شامل شما می‌شود یا خیر.

در عوض برای خرید بیمه بدنه یا درمان تکمیلی می‌توانید از بعضی از شرکت‌های بیمه تخفیف بگیرید. با مراجعه به سامانه بیمیتو می‌توانید نسبت به شرکت‌هایی که برای جانبازان و ایثارگران تخفیف بیمه بدنه در نظر می‌گیرند مطلع شوید.

بعضی از شرکت‌ها هنگام خرید بیمه درمان تکمیلی و بیمه بدنه تخفیفی برای جانبازان در نظر می‌گیرند. 

همان‌طور که ملاحظه کردید شرکت‌های بیمه برای جانبازان خدمات خاصی در بیمه عمر ارائه نمی‌دهند و آن‌ها نیز مانند سایر افراد باید روند تشکیل پرونده را برای بیمه عمر طی کنند. شرکت‌های بیمه برای ارائه خدمات بیمه عمر به هرکس شرایط جسمانی وی را بررسی می‌کنند، و با تعیین میزان ریسک درباره بیمه کردن او تصمیم می‌گیرند.

1 نظر

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید