امنیت و ضمانت در زندگی دو فاکتور مهم محسوب می‌شوند و اکثر افراد برای کسب این دو در زندگی تلاش می‌کنند. اینکه در جوانی سخت کار می‌کنیم تا در دوران پیری از بابت خرج و مخارج بیماری‌ها و مسائل مختلف آسوده‌خاطر باشیم نمونه‌ای از همین در جستجوی ضمانت بودن است. تضمینی مناسب برای آینده خرید بیمه عمر است. با استفاده از بیمه عمر حتی در صورت فوت بیمه‌گزار، اعضای خانواده‌اش دچار مشکلات مالی نخواهند شد. در این مطلب قصد داریم با بیمه عمر زمانی آشنا شویم و ببینیم این بیمه چه راهکاری را در جهت تضمین آینده به ما ارائه می‌دهد.


مطلب مرتبط: با بیمه عمر و جزئیات آن بیشتر آشنا شویم


بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر

بیمه عمر بیمه‌ای است که در دسته بیمه اشخاص قرار می‌گیرد. بسته به نوع بیمه عمر پوشش‌های آن متفاوت است. انواع بیمه عمر عبارت است از:

. بیمه عمر زمانی

. بیمه تمام عمر

. بیمه عمر مانده بدهکار

. بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

کاربرد هر یک از این بیمه‌های عمر با یکدیگر متفاوت است و بیمه‌گزار باید بنا به نیاز و شرایط خود، اقدام به خرید بیمه عمر مناسب برای خود کند.


مطلب مرتبط: با انواع بیمه های عمر بیشتر آشنا شویم


بیمه عمر زمانی چیست؟

بیمه عمر زمانی

بیمه عمر زمانی که یکی از انواع بیمه عمر است در اصطلاح، بیمه‌ای به‌شرط فوت است؛ یعنی درصورتی‌که بیمه‌گزار در مدت تعیین شده در بیمه‌نامه فوت کند مبلغی را بابت سرمایه بیمه به استفاده‌کنندگان وی می‌دهند. درصورتی‌که بیمه‌گزار تا پایان مدت مقرر در قید حیات باشد، از جانب بیمه هیچ مبلغ و سرمایه‌ای شامل کسی نمی‌شود.

در این بیمه مفهوم خسارت و غرامت مطرح نیست و این بیمه غیر از فوت هیچ پوششی برای بیمه‌گزار ندارد.

این بیمه به دو صورت انفرادی و گروهی قابل صدور است. حالت گروهی آن معمولاً توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها خریداری می‌شود. درصورتی‌که فوت فرد برای سازمان و خانواده‌اش زیان‌های قابل‌توجهی داشته باشد، سازمان می‌تواند کارکنان خود را به‌صورت گروهی از بیمه عمر زمانی بهره‌مند کند.

حال سؤالی که ممکن است پیش بیاید این است که سرمایه این بیمه در اختیار چه کسانی قرار می‌گیرد؟


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


استفاده‌کنندگان بیمه عمر زمانی

فواید بیمه عمر در تعیین ذی نفعان

استفاده‌کنندگان یا ذی‌نفعان بیمه عمر زمانی کسانی هستند که در صورت فوت بیمه‌گزار، سرمایه بیمه به آن‌ها تعلق می‌گیرد. این استفاده‌کنندگان توسط خود بیمه‌گزار تعیین می‌شوند و ممکن است در بعضی از شرکت‌های بیمه برای انتخاب آن‌ها محدودیت‌هایی وجود داشته باشد؛ برای مثال ممکن است بیمه‌گزار فقط بتواند خویشاوندان درجه اول خود را جزو استفاده‌کنندگان قرار دهد.

اگر بیمه‌گزار بیمه عمر زمانی استفاده‌کنندگان خود را تعیین نکند، سرمایه بیمه مطابق قانون به وراث وی تعلق می‌گیرد.


مطلب مرتبط: سرمایه‌گذاری در بیمه عمر؛ حالا می‌توانید با خیال راحت بمیرید!


حق بیمه عمر زمانی

حق بیمه عمر زمانی

حق بیمه عمر زمانی به پارامترهای مشخصی بستگی دارد. برای بیمه عمر زمانی انفرادی سن، وضعیت سلامتی فرد، سرمایه بیمه درخواستی و مدت زمان پوشش بیمه تعیین کننده است.

حق بیمه عمر زمانی در برابر سرمایه بیمه‌ای که در صورت فوت پرداخت می‌شود بسیار ناچیز است.

برای پرداخت حق بیمه عمر زمانی دو روش کلی وجود دارد: پرداخت یکجا و سالانه. به‌صرفه‌تر است که بیمه‌گزار تمام حق بیمه چند سال قرارداد را اول شروع قرارداد به‌صورت یکجا پرداخت کند.


مطلب مرتبط: بیمه عمر جانبازان چه شرایط منحصر به فردی را برای آنان ایجاد می‌کند؟


مقایسه حق بیمه عمر زمانی شرکت‌های مختلف

حق بیمه عمر زمانی

برای درک بهتر از میزان حق بیمه عمر زمانی، قصد داشتیم یک مورد خاص را بین چند شرکت بیمه مقایسه کنیم تا حدود میزان حق بیمه بین شرکت‌های مختلف برایمان مشخص شود ولی متأسفانه این اتفاق امکان‌پذیر نبود. ظاهراً بیمه عمر زمانی بیمه‌ای کم طرفدار است و خیلی از نمایندگان بیمه حتی با نام آن نیز آشنا نبودند. بعضی از شرکت‌ها هم این بیمه را دیگر صادر نمی‌کنند؛ البته به بیمه‌گزاران قبلی این بیمه مطابق بیمه‌نامه خدمات ارائه می‌دهند. در نهایت فقط موفق شدیم از بیمه سامان نرخ بگیریم و ببینیم حق بیمه عمر زمانی حدوداً چقدر می‌شود. حق بیمه برای فردی 50 ساله که می‌خواهد 5 سال قرارداد داشته باشد و سرمایه بیمه 50 میلیون تومان می‌خواهد، اگر ابتدای قرارداد به صورت یکجا پرداخت کند، 2 میلیون و 320 هزار تومان و اگر بخواهد حق بیمه خود را سالانه پرداخت کند، سالی 816 هزار تومان باید بپردازد.


مطلب مرتبط: سپرده‌گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؟/ مقایسه بیمه عمر با بانک


استثناهای بیمه عمر زمانی

استثناهای بیمه عمر زمانی

سؤالی که به‌طور منطقی در ذهنمان پیش می‌آید این است که اگر بیمه‌گزار به هر علتی فوت کند، سرمایه بیمه به استفاده‌کنندگان تعلق می‌گیرد؟

پاسخ این سؤال منفی است. بیمه عمر زمانی مانند سایر بیمه‌ها دارای موارد استثنایی است که تحت این شرایط هیچ مبلغی شامل استفاده‌کنندگان نمی‌شود.

استثناهای بیمه عمر زمانی عبارتند از:

. فوت بر اثر مشارکت در اعمال مجرمانه

. فوت ناشی از مصرف مشروبات الکلی، موارد مخدر و روان‌گردان

. فوت در اثر خودکشی

. درصورتی‌که بیمه‌گزار به‌صورت عمدی توسط یکی از استفاده‌کنندگان فوت کند.

. فوت در اثر تشعشعات هسته‌ای، جنگ، شورش و شرکت در عملیات نظامی

. فوت ناشی از شرکت در ورزش‌ها و تفریح‌های پرخطر (اسکی، غواصی، پرش با چتر نجات و…)

. فوت به علت بیماری‌های صعب‌العلاج قبلی و درصورتی‌که بیمه‌گزار در سال اول قرارداد فوت کند.


مطلب مرتبط: بیمه جامع زندگی یا بیمه مان؟/ آگاهانه بیمه عمر بخریم!


نکات مهمی که باید درباره بیمه عمر زمانی دانست

نکات مهم درباره بیمه عمر زمانی

1- شرکت‌های بیمه غالباً دارای مدت مشخصی به‌عنوان حداقل و حداکثر قرارداد بیمه عمر زمانی هستند. برای مثال در بیمه سامان حداقل مدت قرارداد 1 سال و حداکثر آن 20 سال است.

2- شرکت‌های بیمه معمولاً دارای محدودیت سنی برای بیمه‌گزاران خود هستند. مثلاً افراد بالای 70 سال مشمول بیمه عمر زمانی نمی‌شوند.

3- درصورتی‌که بیمه‌گزار در اثر خودکشی فوت کرده باشد و قرارداد وی بیش از 2 سال اعتبار داشته باشد، درصورتی‌که بعد از 2 سال از شروع قرارداد بیمه عمر زمانی اقدام به خودکشی کرده باشد، سرمایه بیمه به استفاده‌کنندگان تعلق می‌گیرد.

4- درصورتی‌که استفاده‌کننده بیمه عمر زمانی اقدام به قتل بیمه‌گزار کند، سرمایه بیمه شامل وی نمی‌شود ولی شامل سایر استفاده‌کنندگان می‌شود.

5- هر نوعی از عملیات پلیسی جزو عملیات نظامی محسوب نمی‌شود.

6- درصورتی‌که ورزش یا تفریح پرخطر بیمه‌گزار در بیمه‌نامه ذکر شده باشد و بیمه‌گر با آن موافقت کرده باشد، فوت بر اثر این حوادث نیز تحت پوشش بیمه عمر زمانی می‌تواند باشد.

7- درصورتی‌که بیمه‌گزار به قتل برسد، استفاده‌کنندگان می‌توانند علاوه بر دریافت سرمایه بیمه از شرکت بیمه، اقدام به دریافت دیه از مقصر حادثه هم بکنند.


مطلب مرتبط: با 7 مورد از فواید بیمه عمر بیشتر آشنا شویم


شرایط پرداخت سرمایه بیمه عمر زمانی

شرایط پرداخت سرمایه بیمه عمر زمانی

در صورت فوت بیمه‌گزار با ارائه مدارک زیر می‌توان سرمایه بیمه را از شرکت بیمه دریافت کرد:

. بیمه‌نامه و الحاقیه‌های مربوطه

. اعلام کتبی فوت بیمه‌گزار و علت آن ظرف یک ماه پس از فوت (به‌استثنای موارد خاص)

. گواهی رسمی فوت

. گواهی مشروح آخرین پزشک معالج، شرح و ذکر سیر بیماری بیمه‌گزار و شرح اوضاع و احوالی که در آن فوت اتفاق افتاده است.

. اسکن کلیه صفحات شناسنامه باطل شده بیمه‌گزار متوفی

. درصورتی‌که فوت بر اثر حادثه باشد، گزارش حادثه که توسط مراجع مربوطه تائید شده باشد.

. گواهی انحصار وراثت درصورتی‌که استفاده‌کنندگان در بیمه‌نامه مشخص نشده باشند.


مطلب مرتبط: بازخرید بیمه عمر چه مزایایی برای ما دارد؟/ بررسی عوامل مؤثر بر سرمایه عمر


خرید بیمه عمر زمانی

خرید بیمه عمر زمانی

برای خرید بیمه عمر زمانی می‌توانید به یکی از نمایندگی‌های بیمه که آن را ارائه می‌دهد مراجعه کنید و اقدام به خرید آن کنید. قبل از خرید حتماً شرایط بیمه عمر زمانی شرکت موردنظر را مطالعه کنید چون همان‌طور که گفته شد بعضی از قوانین شرکت‌های بیمه یکسان نیست و تفاوت‌های جزئی باهم دارند.

برای کسب اطلاع از شرایط و ضوابط شرکت‌های مختلف باید به نمایندگی شرکت‌های مختلف مراجعه کنید و شرایط هریک را مطالعه کنید.

راه‌حل ساده‌تری هم برای خرید بیمه وجود دارد. می‌توانید به اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو مراجعه کنید و جزئیات شرایط و قیمت شرکت‌های مختلف را بررسی کنید و با توجه به اولویت‌ها و صلاح‌دید خود، بیمه مناسب را انتخاب و نسبت به خرید آنلاین آن اقدام کنید.

کافی است اطلاعات ساده‌ای درباره شرایط خود را در سامانه بیمیتو وارد کنید تا بتوانید طرح‌های موجود در بیمه عمر زمانی شرکت‌های مختلف را مشاهده کنید.

بیمیتو امکان مقایسه و خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث، بدنه، آتش‌سوزی، مسافرتی و عمر را فراهم کرده است.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید