در زندگی اکثر افراد وام گرفتن و پرداخت قسط امری متداول است و زیاد پیش می‌آید وام بگیرند و بخواهند اقساط آن را پرداخت کنند. با این وجود تابه‌حال شده است به این موضوع فکر کنید که اگر فرد قبل از اتمام اقساطش فوت کند چه اتفاقی میفتد؟ احتمالاً ارگان وام‌دهنده وثیقه فرد را مصادره می‌کند و این اتفاق ممکن است خانواده فرد را دچار مشکلاتی کند. آیا راهی برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی هست؟ پاسخ این سؤال مثبت است. در اینجا قصد داریم درباره پاسخ این سؤال یعنی بیمه عمر مانده بدهکار صحبت کنیم و ببینیم این مشکل چگونه قابل پیشگیری است و در چنین شرایطی چه خدماتی ارائه می‌دهد.


مطلب مرتبط: با شرایط و جزئیات بیمه عمر بیشتر آشنا شویم


بیمه عمر و خدمات بی‌شمار آن

بیمه عمر زمانی

بیمه عمر انواع مختلفی دارد. هر یک از انواع بیمه‌های عمر کاربرد مخصوص به خود را دارد. برای اهداف مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری، استفاده از پوشش‌ها و… می‌توان بیمه عمر خرید.

با استفاده از بیمه عمر و سرمایه‌گذاری می‌توان برای دوران بازنشستگی خود سرمایه‌گذاری کرد تا در آن زمان به لحاظ مالی دچار مشکل نشویم در عین حال از پوشش‌هایی در مواقع خاص استفاده کنیم.

بیمه عمر زمانی نیز در صورت فوت بیمه‌گزار خسارتی را به ذی‌نفعان وی می‌دهد. همچنین در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری اگر فرد قبل از اتمام قرارداد خود فوت کند مبلغی تحت عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعان وی می‌رسد.

ذی‌نفعان در هر یک از این بیمه‌ها توسط بیمه‌گزار در ابتدای قرارداد تعیین می‌شود و اگر بیمه‌گزار ذی‌نفعان خود را تعیین نکند، این سرمایه مطابق قانون ارث به وراث وی می‌رسد.

یکی از انواع بیمه عمر، بیمه عمر مانده بدهکار است. بیمه عمر مانده بدهکار یا بیمه وام بیمه‌ای است که برای افرادی که وام اخذ کرده‌اند و مشغول پرداخت اقساط آن هستند مناسب می‌باشد. این بیمه به‌شرط فوت است؛ یعنی اگر بیمه‌گزار قبل از اتمام اقساط خود فوت کند، پرداخت الباقی اقساطش به عهده بیمه است. با داشتن این بیمه در صورت فوت فرد وثیقه وی حفظ می‌شود و هیچ فشاری به خانواده‌اش وارد نمی‌گردد.

این بیمه به 2 صورت انفرادی و گروهی قابل صدور است. شرایط هر دو و نرخشان یکی است ولی بعضی از شرکت‌های بیمه مثل بیمه پاسارگاد این بیمه را به‌صورت انفرادی صادر نمی‌کند؛ زیرا ریسک آن بالاتر است و فقط با بعضی از ارگان‌های وام‌دهنده قرارداد دارد و از آن طریق این بیمه را صادر می‌کند.

با توجه به مزایایی که بیمه عمر مانده بدهکار در اختیار بیمه‌گزار قرار می‌دهد بهتر است با شرایط و ضوابط آن بیشتر آشنا شویم.

با داشتن بیمه عمر مانده بدهکار، در صورت فوت بیمه‌گزار پرداخت الباقی اقساطش به بیمه واگذار می‌شود. 


مطلب مرتبط: 7 معیار انتخاب بهترین بیمه عمر و سرمایه‌گذاری


سقف تضمین بیمه عمر مانده بدهکار

سقف وام بیمه عمر

قطعاً اولین سؤالی که برایمان پیش می‌آید این است که این بیمه تا چه مبلغ وام را بیمه می‌کند. این موضوع ممکن است در شرکت‌های بیمه متفاوت باشد اما بیمه پارسیان و دی تا سقف 200 میلیون تومان وام افراد را بیمه می‌کنند.

همچنین درباره مدت پرداخت اقساط وام این‌گونه است که برای 5 سال بازپرداخت اقساط این بیمه صادر می‌شود اما برای مدت بیشتر باید با شرکت بیمه موردنظر صحبت کرد.

اغلب شرکت‌های بیمه تا سقف 200 میلیون تومان وام شما را بیمه می‌کنند.


مطلب مرتبط: وام بیمه عمر پاسارگاد؛ بدون ضامن، بدون وثیقه!


محدودیت‌های بیمه عمر مانده بدهکار

محدودیت های بیمه عمر مانده بدهکار

از آنجا که بیمه عمر مانده بدهکار در برابر فوت افراد باید خسارت پرداخت کند لذا سن و وضعیت سلامتی بیمه‌گزار برای بیمه‌گر مهم است و در تعیین نرخ حق بیمه و صدور یا عدم صدور این بیمه مؤثر است. در اغلب شرکت‌های بیمه باید مجموع مدت بازپرداخت اقساط به‌اضافه سن بیمه‌گزار کمتر از 70 سال شود و به افراد بالای 70 سال خدماتی ارائه نمی‌دهند. همچنین برای افراد با سنین بالا ممکن است قبل از تصمیم درباره صدور یا عدم صدور این بیمه، انجام بعضی آزمایش‌ها ضروری باشد.


مطلب مرتبط: شرایط بیمه عمر ایران برای متقاضیان آن به چه صورت است؟


استثناهای بیمه عمر مانده بدهکار

استثناهای بیمه عمر زمانی

بیمه عمر مانده بدهکار مانند اکثر بیمه‌ها موارد استثنایی دارد که اگر فوت فرد تحت این شرایط اتفاق بیفتد بیمه خسارتی پرداخت نمی‌کند. استثناهای بیمه عمر مانده بدهکار عبارتند از:

. درصورتی‌که بیمه‌گزار در جنگ, عملیات نظامی، شورش و… فوت کند، بیمه عمر مانده بدهکار هیچ خسارتی پرداخت نمی‌کند.

. بیمه عمر مانده بدهکار در برابر اقساط معوقه فرد و هزینه تأخیر آن‌ها نیز خسارتی پرداخت نمی‌کند.


مطلب مرتبط: با 7 مورد از فواید بیمه عمر بیشتر آشنا شویم


حق بیمه عمر مانده بدهکار

شرایط پرداخت سرمایه بیمه عمر زمانی

حق بیمه عمر مانده بدهکار بدین‌صورت محاسبه می‌شود که میزان اقساط باقی‌مانده در ضریبی ضرب می‌شود و حق بیمه را تعیین می‌کند. این ضریب در شرکت‌های بیمه مختلف و با توجه به سن و شرایط فرد ممکن است متفاوت باشد.

روش پرداخت آن نیز در شرکت‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از شرکت‌ها کل حق بیمه را برای تمام اقساط به‌صورت یکجا دریافت می‌کنند. بعضی از شرکت‌های بیمه امکان پرداخت سالانه حق بیمه را هم در اختیار بیمه‌گزار قرار می‌دهند. در کل نحوه پرداخت حق بیمه عمر مانده بدهکار بستگی به شرکتی دارد که از آن خدمات این بیمه را دریافت می‌کنید.

پرداخت حق بیمه عمر مانده بدهکار غالباً به‌صورت یکجا یا سالانه است.


مطلب مرتبط: از روش‌های نوین برای پرداخت بیمه عمر نوین استفاده کنیم!


نحوه دریافت خسارت در بیمه عمر مانده بدهکار

دریافت خسارت در بیمه عمر مانده بدهکار به معنی پرداخت سایر اقساط توسط بیمه پس از فوت فرد است. معمولاً خود بانک‌ها پیگیری این کار را انجام می‌دهند؛ بدین‌صورت که پس از فوت فرد حساب‌های وی بسته می‌شود و بانک در صورتی که فرد بیمه عمر مانده بدهکار داشته باشد به بیمه اعلام می‌کند تا بیمه‌گر نسبت به پرداخت الباقی اقساط اقدام کند.


مطلب مرتبط: بیمه جامع زندگی یا بیمه مان؟/ آگاهانه بیمه عمر بخریم!


نکته‌ای مهم درباره بیمه عمر مانده بدهکار

عوامل موثر بر بیمه مسافرتی ما

حق بیمه عمر مانده بدهکار قابل استرداد نیست مگر اینکه فرد متقاضی بالای 70 سال باشد و اشتباهی این بیمه‌نامه برایش صادر شود. در صورتی هم که وام فرد تسویه شده باشد و پس از آن اشتباهی این بیمه را صادر کرده باشند نیز حق بیمه قابل استرداد است.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟


خرید بیمه عمر مانده بدهکار

نحوه خرید بیمه مسافرتی شینگن

بیمه عمر مانده بدهکار خیلی بیمه شناخته‌شده‌ای نیست و اغلب از طریق بانک‌ها و ارگان‌های وام‌دهنده اقدام به خرید این بیمه می‌کنند. همچنین بعضی از شرکت‌های بیمه همان‌طور که گفته شد از صدور بیمه عمر مانده بدهکار انفرادی خودداری می‌کنند. با این وجود از بعضی از نمایندگی‌ها و شعب بیمه می‌توان آن را خریداری کرد.

با اینکه بیمه عمر مانده بدهکار مزایای زیادی دارد ولی خیلی شناخته شده نیست.

برای خرید بیمه عمر مانده بدهکار باید اطلاعات لازم را در فرمی وارد کنید و وضعیت سلامتی و فردی و سن خود را به‌طور کامل توضیح دهید. بیمه با توجه به مبلغ وام و شرایط شما اقدام به صدور یا عدم صدور این بیمه‌نامه می‌کند.

از آنجا که مشخص نیست کدام‌یک از نمایندگان یا شرکت‌های بیمه آن را به‌صورت انفرادی صادر می‌کنند می‌توانید این کار را از طریق سامانه بیمیتو انجام دهید!

خیلی از نمایندگان این بیمه را صادر نمی‌کنند؛ لذا ممکن است خرید آن برای شما کمی سخت باشد!

بیمیتو سامانه‌ای برای مقایسه، مدیریت و خرید آنلاین بیمه است. می‌توانید با استفاده از بیمیتو تمدید آنلاین بیمه شخص ثالث خود را انجام دهید، خرید اینترنتی بیمه بدنه را تجربه کنید، بیمه مسافرتی برای سفرهای خارجی خود خریداری کنید، استعلام بیمه آتش‌سوزی منزل خود را دریافت کنید و بیمه عمر آنلاین خریداری کنید.

با استفاده از بیمیتو می‌توانید در کمتر از 5 دقیقه شرایط و قیمت بیمه موردنظر خود را از شرکت‌های مختلف مشاهده کنید، آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و مناسب‌ترین آن را با توجه به شرایط و اولویت‌های خود انتخاب و خریداری کنید. بیمیتو امکان خرید آگاهانه بیمه را فراهم کرده است!

2 نظرات

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید