صرف نظر از شغلی که افراد دارند بازنشستگی خواسته بسیاری از انسان‌ها است که حتی برای رسیدن به این دوران ثانیه شماری می‌کنند. اما گاهی تصویری که افراد از این دوران دارند با واقعیت فاصله دارد. در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان، بازنشستگی زمان استراحت و تفریح است در کشور ما، بعضی از بازنشستگان به فکر پیدا کردن شغل‌های دیگر هستند. آیا راه‌حلی وجود دارد که افراد بتوانند دوران بازنشستگی خود را با آرامش بیشتری سپری کنند؟ یکی از مزایای بیمه عمر، داشتن چنین امکانی است که به افراد کمک می‌کند زندگی راحت‌تری را سپری کنند. بیمه سامان جزء شرکت‌هایی است که می‌توانید از بیمه عمر آن مستمری دریافت کنید و این امکانی است که بعضی شرکت‌ها در اختیار افراد قرار نمی‌دهند. طرح تکمیلی بیمه عمر و بازنشستگی سامان طرح کاملی است که متقاضیان می‌توانند از آن استفاده کنند. برای دریافت مستمری از بیمه سامان ابتدا لازم است شرایط این بیمه‌نامه‌ها را بدانید.


مطلب مرتبط: در خصوص بیمه عمر بیشتر بدانید


بیمه عمر و بازنشستگی سامان چیست؟

بیمه عمر و بازنشستگی سامان چیست؟

هدف از ارایه بیمه‌های عمر حمایت از زندگی بیمه‌شده است. مزایای این بیمه در قالب پوشش‌های بیمه‌ای و امکان سرمایه‌گذاری ارایه می‌شود. در بیمه عمر، بیمه‌شده حق بیمه را در زمان مقرر آن پرداخت می‌کند، این حق بیمه‌ها در پروژه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری شده و بیمه‌شده در سود حاصل از آن سهیم می‌شود علاوه بر آن امکان استفاده از پوشش‌های اضافی نیز میسر است.

در صورتی که بیمه‌شده در مدت قرارداد فوت کند، سرمایه بیمه به ذی‌نفعان پرداخت می‌شود اما اگر وی تا پایان مدت قرارداد در قید حیات باشد اندوخته را به همراه سود آن دریافت می‌کند.

جنبه سرمایه‌گذاری بیمه عمر و بازنشستگی سامان فرصتی را ایجاد می‌کند که بیمه‌شده بتواند از اندوخته خود مستمری دریافت کند.

یکی از مزایای بیمه عمر داشتن امکان سرمایه‌گذاری است. بیمه‌شده می‌تواند در پایان قرارداد اندوخته را به صورت مستمری دریافت کند.


مطلب مرتبط: از سود و مزایای بیمه عمر سامان چه می‌دانید؟


شرایط خرید بیمه عمر و بازنشستگی سامان چیست؟

همان طور که می‌دانید معمولاً افراد در زمان بازنشستگی توانایی کافی برای کار کردن را ندارند از طرفی درآمد ماهیانه یک بازنشسته ممکن است پاسخگوی هزینه‌های مختلف زندگی در سنین پیری نباشد. بیمه‌شده در پایان قرارداد، سرمایه بیمه عمر و بازنشستگی سامان را در اختیار دارد و می‌تواند این اندوخته را یک‌جا دریافت کند و یا درخواست مستمری بدهد. برای خرید بیمه عمر و بازنشستگی سامان لازم است نکات زیر را در نظر بگیرید:

زمان خرید: در ابتدا لازم است بدانید در هر زمانی که بخواهید می‌توانید اقدام به خرید این بیمه‌ها کنید اما بیمه‌های عمر برای افراد بالای 70 سال ارایه نمی‌شود. بهترین زمان خرید این بیمه‌ها در دوران جوانی است زیرا با پرداخت حق بیمه تا زمان بازنشستگی می‌توانید از میزان اندوخته بیشتری بهره‌مند شوید.

مدت بیمه‌نامه: اگر مدت 10 سال از بیمه‌نامه عمر گذشته باشد و اندوخته به 50.000.000 تومان رسیده باشد بیمه‌شده می‌تواند از بیمه عمر و بازنشستگی سامان استفاده کند.

همچنین در بیمه عمر و بازنشستگی سامان اگر بیمه‌شده نیاز به پول داشته باشد می‌تواند تا 90 درصد اندوخته بیمه‌نامه خود وام بگیرد فقط کافی است یکسال از خرید بیمه‌نامه گذشته باشد و حداقل اندوخته تشکیل‌شده 200 هزار تومان باشد.

اگر اندوخته بیمه عمر سامان به 50 میلیون تومان رسیده باشد بیمه‌شده می‌تواند اندوخته را به صورت مستمری دریافت کند.


مطلب مرتبط: از شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران بیشتر بدانیم


مستمری پرداختی به بیمه‌شده چگونه شکل می‌گیرد؟

مستمری پرداختی به بیمه‌شده چگونه شکل می‌گیرد؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که مستمری ماهانه پرداختی به بیمه‌گزار چگونه ایجاد می‌شود برای پاسخ به این سوال باید انواع سود پرداختی به اندوخته را بشناسید. در بیمه‌های عمر دو نوع سود به اندوخته بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد: سود تضمینی و سود مشرکت در منافع.

سود تضمینی: سودی است که توسط سازمان بیمه مرکزی تعیین می‌شود و در همه شرکت‌های بیمه باید به طور یکسان پرداخت شود. سود تضمینی پرداختی در دو سال اول 16% و در دو سال دوم 13% و از سال پنجم به بعد 10% است. البته سود تضمینی در بیمه سامان کمی متفاوت بوده و بیمه سامان با توجه به میزان ریسک‌پذیری افراد، 5 صندوق سرمایه‌گذاری با نام‌های صندوق سرمایه‌گذاری کم ریسک، صندوق سرمایه‌گذاری ریسک متوسط، صندوق سرمایه‌گذاری پر ریسک، صندوق سرمایه‌گذاری رشد و صندوق سرمایه‌گذاری رشد 1 طراحی کرده‌ است. مقدار سود تضمینی در هر صندوق بر اساس میزان ریسک پوشش داده شده در هر یک از آن‌ها و توسط خود بیمه سامان تعیین می‌شود.

سود مشارکت در منافع: شرکت بیمه با حق بیمه‌های دریافتی بیمه‌گزار در امور مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند که بیمه‌گزار در 85 درصد سود حاصل شده آن شریک است. مقدار این سود از یک شرکت بیمه به یک شرکت دیگر می‌تواند متفاوت باشد.


مطلب مرتبط:تضمین سود و پرداخت خسارت با بیمه عمر و تشکیل سرمایه سامان


 پوشش‌های بیمه عمر شامل چه مواردی است؟

 پوشش‌های بیمه عمر شامل چه مواردی است؟

بیمه‌شدگانی که طرح بیمه عمر و بازنشستگی سامان را انتخاب می‌کنند می‌توانند علاوه بر دریافت مستمری از پوشش‌های اضافی نیز استفاده کنند اما از زمانی که سررسید بیمه‌نامه فرا می‌رسد، شرکت بیمه پرداخت مستمری را آغاز می‌کند بنابراین امکان استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای برای بیمه‌شده قطع می‌شود.

پوشش فوت: فوت، پوشش اصلی بیمه عمر است که در هر صورت به بیمه‌شده ارایه می‌شود.

پوشش سرمایه فوت به علت حادثه: اگر بیمه‌شده در اثر حادثه فوت کند سرمایه فوت بر اثر حادثه به ذی‌نفعان وی پرداخت می‌شود.

پوشش سرمایه ازکارافتادگی: با این پوشش اگر بیمه‌گزار در اثر حوادث و در زمانی که قرارداد معتبر است دچار ازکارافتادگی شود به اندازه سرمایه فوت به وی غرامت پرداخت می‌شود.

ارایه پوشش امراض خاص: اگر بیمه‌شده دچار امراض خاص شود بیمه عمر سامان سرمایه بیمه عمر را تا سقف 150 میلیون تومان و برای هر بیماری به طور جداگانه تا 30 میلیون تومان جبران می‌کند. سکته قلبی، سکته مغزی، انواع سرطان‌ها، عمل قلب باز و پیوند اعضا اصلی بدن جزء امراض خاص هستند.

معافیت از پرداخت حق بیمه: در صورتی که بیمه‌گزار دچار ازکارافتادگی شود قادر به کسب درآمد و در نتیجه پرداخت حق بیمه نیست. اگر بیمه‌شده این پوشش را درخواست بدهد و دچار ازکارافتادگی شود نه تنها بیمه عمر برای  فرد باطل نمی‌شود بلکه وی از پرداخت حق بیمه معاف می‌شود  و همچنان می‌تواند تا پایان قرارداد از مزایای بیمه عمر استفاده کند.


مطلب مرتبط: شرایط بیمه عمر البرز درباره خرید و پوشش‌های بیمه


چگونه مستمری دریافتی خود را افزایش دهیم؟

برای این که بیمه‌گزار بعد از پایان قرارداد مستمری بیشتری دریافت کند می‌تواند اقدامات زیر را انجام دهد:

 • یکی از اقداماتی که افراد می‌توانند انجام دهند این است که مدت قرارداد را افزایش دهند زیرا هرچه مدت قرارداد بیمه‌نامه بیشتر باشد اندوخته بیمه عمر افزایش می‌یابد و افراد در پایان قرارداد از مستمری بیشتری نیز بهره‌مند می‌شوند.
 • همچنین افراد می‌توانند مبلغ هر قسط حق بیمه خود را بیشتر کنند با این روش در پایان قرارداد اندوخته بیشتری در اختیار دارند.
 • یک توصیه دیگر به این افراد این است که برای جلوگیری از اثر تورم هر سال به مقداری که می‌توانند حق بیمه خود را افزایش دهند.
 • گاه افراد برای این که سود بیشتری از بیمه عمر دریافت کنند علاوه بر حق بیمه‌های پرداختی خود، مبلغی را به عنوان سرمایه اولیه در بیمه عمر سپرده‌گذاری می‌کنند طبیعی است که این افراد از مستمری بیشتری نیز برخوردار می‌شوند.

افزایش مدت قرارداد و مبلغ حق بیمه هر قسط از جمله اقداماتی است که باعث می‌شود بیمه‌شده مستمری بیشتری دریافت کند. 


مطلب مرتبط: جدول سود بیمه عمر سامان را کامل بررسی کنیم!


خرید آنلاین بیمه عمر از بیمیتو

وقتی صحبت از خرید بیمه‌های عمر می‌شود اولین نیاز متقاضیان آگاهی از شرایط و مزایای بیمه‌نامه است. در حال حاضر افراد می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کمک اینترنت از شرایط بیمه‌نامه آگاه شوند. بیمیتو در زمینه مدیریت بیمه این بستر را فراهم کرده که افراد بهترین بیمه را برای خودشان خریداری کنند. یکی از ابزارهایی که در خصوص خرید آنلاین بیمه عمر و انواع دیگر بیمه مانند بیمه آتش سوزی، بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه درمان تکمیلی و بیمه مسافرتی به متقاضیان کمک می‌کند دریافت استعلام از شرایط و حق بیمه است تا افراد بتوانند شرایط شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنند. با استفاده از بیمیتو در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانید از جدیدترین اطلاعات بیمه‌ای مطلع شوید و هرگاه قصد خرید بیمه را داشتید بیمه مناسب خود را سفارش دهید.

9 نظرات

 1. من خيلي دوست دارم بدونم پولي كه من به عنوان وديعه به بيمه ميدم رو كي تضمين ميكنه با توجه به شرايط نامطمئن ارگان ها و شركت ها كدوم بيمه مطمئن تره براي بازنشستگي كه سرمايه من دزديده نشه مثل صندوق بازنشستگي اموزش و پرورش كسي يا شركتي اين پول ها رو سرقت نكنه ممنون ميشم بگيد با اين اوضاع و شرايط كدوم بيمه مطمئن تره

  • سلام
   وقت بخیر
   همه شرکت‌های بیمه خودشون هم تحت پوشش بیمه‌هایی به اسم بیمه اتکایی قرار می‌گیرن و هر زمان که شرکت بیمه‌ای دچار مشکلات اقتصادی بشه، سازمان بیمه مرکزی و بیمه‌های اتکایی وارد عمل می‌شن و تعهدات و خسارت‌های ایجادشده رو به افراد بیمه‌گزار پرداخت می‌کنند. به همین خاطر جای نگرانی نیست. در ضمن سازمان بیمه مرکزی هم به عنوان ناظر و پشتوانه این شرکت‌ها فعالیت اون‌ها رو تضمین می‌کنه و همه شرکت‌های بیمه مطمئن هستند چون باید از این سازمان مجوز فعالیت بگیرن. همچنین همه شرکت‌های بیمه موظف به ارایه گزارش و نشر عملکرد سالانه خودشون به بیمه مرکزی و مردم هستند که شما می‌تونید با بررسی این گزارش‌ها از وضعیت اقتصادی و کاری هر شرکت بیمه مطلع بشید.

 2. با سلام خدمت شما.
  کاشکی حداقل تو این مقاله در مورد تمامی شرکت هایی که بیمه بازنشستگی دارن مینوشتید. و کاشکی مقایسه میکردید بین شرکت هایی که بیمه مستمری و بازنشستگی تکمیلی دارن. چون تا اونجایی که بنده اطلاع دارم هر شرکتی بازنشستگی تکمیلی نداره. سپاس از شما

  • سلام
   ممنون از حسن توجه شما. بله حتما در مطالب بعدی سعی می‌کنیم به این موضوع بپردازیم. اگر نیاز به مشاوره در خصوص بیمه عمر و بازنشستگی دارین میتونین با شماره ۹۱۰۰۷۱۱۷ – ٠٢١ و داخلی 1800 تماس بگیرین تا راهنماییتون کنیم.

 3. با سلام
  میخواستم بدونم این درسته که درحال حاضر هیچ کدوم از شرکتهای بیمه مستمری نمیدن و فقط میشه مبلغهای واریزی رو بازخرید کرد؟

  • سلام
   پرداخت مستمری در بعضی شرکت‌های بیمه انجام نمی‌شه و اندوخته بیمه عمر به صورت بکجا به بیمه‌گزار پرداخت می‌شه اما باید بدونید اندوخته بیمه عمر نه فقط مبلغ‌های واریزی بلکه مجموعِ حق بیمه‌های واریزی به همراه سود اون‌ها است و همه شرکت‌های بیمه موظف هستند که در پایان قرارداد این مبلغ رو به بیمه‌گزار پرداخت کنن.

 4. مستمری را برای چه مدتی می دهید آیا تا يایان عمر است یا در حد اندوخته افراد .
  ضمنا بفرمائید کسی که بخواهد تا يایان عمر مستمری بگیرد باید چکار کند .

  • سلام،
   مدت زمان پرداخت مستمری در طرح‌های مختلف متفاوته، در حال حاضر شرکت بیمه زندگی خاورمیانه طرح مستمری تا پایان عمر را دارد.

 5. شرکت‌های بیمه ای باتوجه به بی ارزش شدن روز بروز ریال باید برای بیمه گذار به صورت ارزی سرمایه گزاری کنن در غیر این صورت قطعا بیمه گذار متضرر خواهد شد

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید