نگاه به آینده در زندگی اغلب افراد جایگاه مهمی دارد. اینکه پس از بازنشستگی چگونه گذران امور کنیم و تأمین مالی شویم، آینده تحصیلی و ازدواج فرزندانمان و مواردی دیگر فکر ما را ممکن است نسبت به آینده مشغول کند و باعث شود دنبال راه چاره بیفتیم. هر وقت صحبت از بازنشستگی می‌شود ناخودآگاه ذهن ما سمت بیمه تأمین اجتماعی می‌رود؛ اما اینجا می‌خواهیم درباره نوع دیگری از بیمه صحبت کنیم. در اینجا قصد داریم بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر را معرفی کنیم و ببینیم این بیمه تا چه اندازه می‌تواند به دغدغه‌های ما پاسخ مناسبی دهد.


مطلب مرتبط: بررسی دقیق‌تر و جزئی‌تری درباره بیمه عمر


بیمه‌ای هم برای سرمایه گذاری هم عمر!

بیمه عمر و سرمایه گذاری

قطعاً در طول زندگی خود با نام بیمه عمر و سرمایه گذاری برخورد داشتیم ولی با ماهیت و ویژگی‌های آن کمتر پیش‌آمده برخورد داشته باشیم. این بیمه همان‌طور که از نام آن مشخص است هم قابلیت‌های بیمه‌ای دارد و هم محلی برای سرمایه گذاری است. قابلیت بیمه‌ای دارد یعنی دارای پوشش‌هایی اضافی است که مطابق آن‌ها اگر برای بیمه‌گزار اتفاقی بیفتد، بیمه جبران خسارت می‌کند. محلی برای سرمایه گذاری است چون به حق بیمه‌هایی که بیمه‌گزار پرداخت می‌کند سود تعلق می‌گیرد و در نهایت این حق بیمه و سودهای آن تحت عنوان اندوخته بیمه عمر به بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد.

بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر نیز یکی از بیمه‌های عمر و سرمایه گذاری است که با داشتن آن می‌توان به ویژگی‌های اشاره شده دست یافت.

حال که بحث سود شد باید ببینیم سود این سرمایه گذاری چقدر است و چقدر جنبه سرمایه گذاری آن پررنگ است.


مطلب مرتبط: 7 معیار انتخاب بهترین بیمه عمر و سرمایه گذاری


سود بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر

انواع سرمایه گذاری در بیمه عمر

بیمه‌گزار با داشتن بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر باید برای مدت مقرری حق بیمه بپردازد. این دوره می‌تواند بین 5 تا 30 سال باشد. در این دوره علاوه بر اینکه بیمه‌گزار از پوشش‌های این بیمه می‌تواند استفاده کند، به اندوخته وی 2 نوع سود تعلق می‌گیرد:

سود تضمینی بیمه عمر

سود تضمینی میزان سودی است که شرکت بیمه در پرداخت آن تضمین می‌کند. در واقع این حداقل سودی است که بیمه‌گزار حتماً از بیمه دریافت می‌کند. میزان این سود بین همه بیمه‌های عمر و سرمایه گذاری از جمله بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر یکسان است. این سود در 2 سال اول قرارداد 16%، در 2 سال دوم 13% و بعد از آن 10% است.


مطلب مرتبط: محاسبه سود بیمه عمر و بررسی آن در سال‌های مختلف


سود مشارکت منافع بیمه عمر

شرکت‌های بیمه با حق بیمه‌های پرداختی بیمه‌گزاران در پروژه‌ها و نهادهای مختلف سرمایه گذاری می‌کنند و از سود حاصل از آن بیمه‌گزاران را شریک می‌کنند. 85% از سود این سرمایه گذاری به بیمه‌گزاران تعلق می‌گیرد.

در نهایت این 2 سود با یکدیگر ترکیب شده و سود نهایی سرمایه گذاری در بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر را شکل می‌دهد.

از آنجا که میزان سود مشارکت منافع هرسال مشخص نیست و نمی‌توان درباره میزان سود سرمایه گذاری در بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر در پایان دوره صحبت کرد، بهتر است میزان سود سال‌های گذشته این بیمه را مورد بررسی قرار داد و دید که در سالیان گذشته این بیمه با چند درصد سود اندوخته بیمه‌گزاران را تسویه کرده است.

بررسی روند سوددهی سال‌های گذشته بیمه عمر شرکت‌های مختلف می‌تواند معیار خوبی در انتخاب بیمه عمر و سرمایه گذاری باشد.


مطلب مرتبط: نرخ سود بیمه عمر و عوامل تأثیرگذار بر آن


سپرده اولیه؛ سودزایی بیشتر بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر!

کارمزد وام بیمه عمر کارآفرین

روند معمول بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر بدین‌صورت است که از آغاز قرارداد باید در موعدهای تعیین شده حق بیمه را پرداخت کرد. می‌توان در همان ابتدای شروع قرارداد مبلغی را به‌عنوان سپرده اولیه به حساب بیمه عمر و سرمایه گذاری خود واریز کرد تا اندوخته بیمه عمرمان با سرعت بیشتری رشد کند.

افزودن سپرده اولیه به بیمه عمر در سوددهی بیشتر آن نقش به‌سزایی دارد.


مطلب مرتبط: محاسبه آنلاین بیمه عمر؛ قدم به قدم با بیمه عمر آشنا شویم!


پوشش‌های اضافی بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر

پوشش های بیمه عمر و سرمایه گذاری

تا اینجا به بخش سرمایه گذاری این بیمه توجه کردیم. همان‌طور که گفته شد این بیمه 2 وجه دارد و علاوه بر سرمایه گذاری خدمات بیمه‌ای هم ارائه می‌دهد. خدمات بیمه‌ای بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر تحت عنوان پوشش‌های اضافی ارائه می‌شود. این پوشش‌ها از آن جهت اضافی تلقی می‌شود که اختیاری است و بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند هر یک از آن‌ها را انتخاب کند. تنها پوششی که به‌صورت پیش‌فرض در تمام بیمه‌های عمر و سرمایه گذاری وجود دارد فوت است. اگر بیمه‌گزار قبل از پایان قرارداد خود فوت کند، مبلغی تحت عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعان وی می‌رسد. این مبلغ در هرسال بیمه‌ای تفاوت دارد و در جدول بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر موجود است. ذی‌نفعان بیمه‌گزار نیز در ابتدای قرارداد توسط خود او انتخاب می‌شود و اگر او ذی‌نفعان خود را تعیین نکند، سرمایه فوت مطابق قانون به وراث وی خواهد رسید.

تنها پوشش اجباری بیمه عمر و سرمایه گذاری، فوت است.


مطلب مرتبط: روش‌های پرداخت بیمه عمر کوثر و راحتی در پرداخت


پوشش‌های اضافی بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر عبارتند از:

پوشش فوت بر اثر حادثه

درصورتی‌که بیمه‌گزار بر اثر بروز حادثه‌ای فوت کند، علاوه بر سرمایه فوت مبلغی بابت فوت در اثر حادثه به ذی‌نفعانش تعلق می‌گیرد.

پوشش نقص عضو بر اثر حادثه

درصورتی‌که بیمه‌گزار در اثر بروز حادثه‌ای دچار نقص عضو شود، طبق جدول بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر می‌تواند بابت این حادثه خسارت دریافت کند.

پوشش امراض خاص

5 بیماری سرطان، سکته قلبی، سکته مغزی، گرفتگی رگ قلب و پیوند اعضای اصلی جزو امراض خاص محسوب می‌شوند. درصورتی‌که بیمه‌گزار در طول قرارداد بیمه عمر خود دچار این بیماری‌ها شود می‌تواند مطابق بیمه‌نامه از بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر خسارت دریافت کند.

ازکارافتادگی و معافیت از پرداخت حق بیمه

یکی دیگر از ویژگی‌های بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر قابلیت معافیت از پرداخت حق بیمه است. درصورتی‌که برای بیمه‌گزار اتفاقی بیفتد که قادر به پرداخت حق بیمه خود نباشد، از پرداخت حق بیمه معاف می‌شود در عین حال قرارداد وی پابرجا باقی می‌ماند. در این حالت شرکت بیمه به‌جای وی حق بیمه عمر را می‌پردازد.

در شرایطی می‌توان حق بیمه نپرداخت و از خدمات بیمه عمر و سرمایه گذاری استفاده کرد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟


نکات قابل‌توجه درباره بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر

. بیمه عمر و سرمایه گذاری در شرکت‌های مختلف می‌تواند با نام‌های دیگری هم ارائه شود. در بیمه کوثر نیز طرحی به نام بیمه عمر و تأمین آتیه فرزندان نیز وجود دارد. ماهیت این طرح با طرح بیمه عمر و سرمایه گذاری تفاوتی ندارد و فقط مخاطب آن تفاوت دارد.

بیمه عمر و سرمایه گذاری می‌تواند با نام‌های دیگری هم در شرکت‌های بیمه ارائه شود.

. یکی از ویژگی‌های قابل‌توجه این بیمه از جمله بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر این است که اندوخته بیمه از پرداخت هرگونه مالیاتی از جمله مالیات بر ارث معاف است. این ویژگی مخصوصاً برای کسانی که مبلغ زیادی را می‌خواهند در بیمه عمر سرمایه گذاری کنند مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

بیمه عمر و سرمایه گذاری از پرداخت هرگونه مالیات معاف است.

. برای پرداخت حق بیمه عمر و سرمایه گذاری کوثر می‌توان دوره‌های مختلفی را انتخاب کرد. حق بیمه را می‌توان ماهانه، سه ماه یک‌بار، شش ماه یک‌بار و سالانه پرداخت کرد. البته در صورت پرداخت سالانه حق بیمه، تخفیف‌هایی شامل بیمه‌گزار می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه تمام عمر، بیمه‌ای برای تمام عمر شما!


خرید بیمه عمر کوثر

نحوه خرید بیمه مسافرتی شینگن

برای خرید بیمه عمر کوثر می‌توان به یکی از نمایندگی‌های بیمه ارائه‌دهنده آن مراجعه کرد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید بیمه عمر و سرمایه گذاری، ویژگی‌ها و مشخصات این بیمه را در شرکت‌های مختلف بررسی کنید تا به مناسب‌ترین و بهترین طرح ممکن برسید. حتماً هم قبل از اقدام به خرید این بیمه از یک کارشناس بیمه عمر در این خصوص مشاوره بگیرید؛ کارشناسی که بدون جانب‌داری سعی در معرفی مشخصات و ویژگی‌های بیمه عمر شرکت‌های مختلف داشته باشد. کارشناسان بیمیتو در کنار شما هستند!

بیمیتو به‌عنوان سامانه‌ای برای خرید آنلاین بیمه در تلاش است تا با ارائه اطلاعاتی جامع و دقیق درباره بیمه‌های مختلف، خرید بیمه را به فرآیندی آگاهانه و سریع تبدیل کند. با بیمیتو می‌توانید در کمترین زمان ممکن طرح‌های موجود در بیمه شخص ثالث، بدنه، آتش‌سوزی، مسافرتی و عمر را بررسی کنید و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب و به‌صورت آنلاین خریداری کنید.

7 نظرات

 1. من قرارداد شانزده ساله با پرداخت ماهیانه دویست هزار تومان در بیمه کوثر دارم که ده درصد سالانه اضافه میشه میخواستم بدونم بعد از شانزده سال چقدر مستمری بازنشستگی میگیرم

  • باید از جدول بیمه عمرتون ببینید که ارزش اندوخته شما در پایان قرارداد چقدر است
   و اینکه علاوه بر اون مبلغ، سود مشارکت هم به اندوخته شما تعلق می گیرد که از الان مشخص نیست چقدر و همون سال توسط مجمع عمومی شرکت بیمه کوثر تعیین میشه

 2. طبق اعلام بانک مرکزی بیمه کوثر در سه سال متوالی از 1395 تا 1397 در رتبه یک توانگری مالی می باشد
  این مطلب در سایت بانک مرکزی نیز موجود است

 3. سلام ، من بیمه بیست ساله ماهی ۵۰ هزار تومان ثبت نام کردم ، گفتن بعد از بیست سال ۷۰ میلیون مبلغ بازخریدشه ، بیست سال دیگه با ۷۰ میلیون که نمیشه کاری کرد!!!!

  • سلام
   شما می‌تونید حق بیمه خودتون رو افزایش بدین تا مبلغ بازخرید یا اندوخته بیمه‌نامه‌تون بیشتر بشه. همچنین می‌تونین علاوه بر حق بیمه‌ای که پرداخت می‌کنین مبلغی رو به عنوان سرمایه در بیمه عمرتون سرمایه‌گذاری کنین.
   در عین حال فراموش نکنین که بیمه عمر در گام اول یک نوع بیمه است که در کنار خدمات بیمه‌ای به شما امکان سرمایه‌گذاری بلندمدت هم می‌ده بنابراین اگه خدمات بیمه‌ای برای شما اهمیتی نداره و نیازی به بیمه عمر ندارین و یا می‌خواین در کوتاه‌مدت به سود برسین. بهتره پول‌تون رو در بانک و یا امور دیگه‌ای سرمایه‌گذاری کنین.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید