برای پدران و یا کسانی که سرپرستی خانواده را به عهده دارند همیشه این نگرانی وجود دارد که اگر زمانی دچار سوانح و حوادثی شوند که منجر به فوت شود، چه کسی هزینه افراد خانواده و یا افراد تحت سرپرستی آنان را تامین خواهد کرد؟ بیمه فوت پاسخی است به این نگرانی و نقش حمایت اقتصادی خانواده و یا ذی‌نفعان بیمه‌گزار را به عهده دارد اما قبل از توضیح بیمه فوت بهتر است که بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را تعریف کنیم. علت این کار مفهومی است که در بیمه عمر و در بخش پوشش‌های مربوط به فوت بیمه‌گزار وجود دارد. بیمه‌گزار با خرید بیمه عمر و سرمایه‌گذاری هم می‌تواند از خدمات بیمه‌ای و پوشش‌های آن استفاده کند و هم در پایان قرارداد از سرمایه‌ای که در بیمه عمر، سرمایه‌گذاری کرده به همراه سود حاصل از آن استفاده کند. ابتدا پوشش‌های فوت بیمه‌گزار را بررسی می‌کنیم و با آنچه بیمه فوت می‌نامند مقایسه خواهیم کرد تا از این طریق بیمه فوت را شرح دهیم.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری

در بیمه عمر، بیمه‌گزار با پرداخت مبلغی به عنوان حق بیمه و به صورت سالانه یا در بازه‌های زمانی تعیین‌شده توسط او، از خدمات بیمه عمر استفاده می‌کند. بیمه‌گر نیز در قبال دریافت حق بیمه موظف است در مواقع لزوم خدماتی از قبیل خسارات ناشی از فوت، حوادث و بیماری‌ها را به بیمه‌گزار یا ذی‌نفعان او پرداخت کند. نکته دیگری که در بیمه عمر وجود دارد این است که تمامی حق بیمه‌های پرداختی بیمه‌گزار در بیمه عمر او سرمایه‌گذاری شده و هرساله از طرف بیمه عمر به حق بیمه‌های پرداختی، سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت تعلق می‌گیرد که مجموع سرمایه بیمه‌گزار به همراه سود پرداخت شده به آن، در پایان قرارداد بیمه عمر به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


پوشش‌های فوت بیمه عمر

پوشش‌های فوت بیمه عمر

پوشش فوت، یکی از مهم‌ترین پوشش‌های بیمه عمر است و تعیین می‌کند که اگر بیمه‌گزار فوت کند طبق این پوشش، بیمه‌گر موظف است که خسارت فوت را به ذی‌نفعان بیمه عمر او پرداخت کند. در بیمه عمر، برای فوت بیمه‌گزار دو نوع پوشش در نظر گرفته شده است که شامل پوشش سرمایه فوت عادی و پوشش سرمایه فوت در اثر حادثه است.

پوشش سرمایه فوت عادی: طبق این پوشش، اگر بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد بیمه عمر، فوت کند. بیمه‌گر باید مبلغی را به عنوان غرامت ناشی از فوت به صورت عادی به ذی‌نفعانی که بیمه‌گزار در فرم بیمه عمر و در زمان خرید بیمه تعیین کرده است پرداخت کند.

پوشش سرمایه فوت در اثر حوادث: گاهی بیمه‌گزار به خاطر شرایط کاری و زندگی و گاهی نیز به‌صورت اتفاقی و طی حوادث ممکن است فوت کند. در این شرایط بیمه‌گر باید مطابق قوانین بیمه به ذی‌نفعان بیمه‌گزار، علاوه بر سرمایه فوت عادی مبلغ خسارت یا پوشش سرمایه فوت ناشی از حادثه را نیز پرداخت کند که با مبلغ خسارت فوت عادی متفاوت است.

سرمایه فوت شامل خسارت پوشش سرمایه فوت عادی و فوت در اثر حادثه است.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟


بیمه فوت چیست؟

بیمه فوت چیست

بیمه فوت به همین پوشش‌های فوت می‌پردازد. یعنی در بیمه فوت اگر بیمه‌گزار به صورت عادی و یا ناشی از حوادث فوت کند، طبق قوانین بیمه خسارات فوت باید از سوی بیمه‌گر پرداخت گردد. اما مهم‌ترین سؤالی که ممکن است برای متقاضیان بیمه فوت به وجود بیاید این است که تفاوت پوشش‌های فوت بیمه عمر با بیمه فوت در چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم هیچ تفاوتی وجود ندارد. در اصل بیمه فوت نام دیگری است که در تداول مردم به بیمه عمر می‌گویند با تأکید بر پوشش‌های فوتی که در این نوع بیمه وجود دارد. خوب است بدانید که بیمه عمر انواع مختلفی دارد که با در نظر گرفتن شرایط مختلف متقاضیان آن طراحی شده و اگرچه هدف همه آن‌ها تأمین آتیه زندگی افراد است اما در جزییات با یکدیگر تفاوت‌های مهمی دارند. همین تفاوت در نوع بیمه‌های عمر باعث می‌شود تا نام‌های مختلفی را نیز به این نوع بیمه بدهند که بیمه فوت یکی از این نام‌ها است.


مطلب مرتبط: بررسی انواع بیمه عمر


چرا به بیمه عمر، بیمه فوت هم می‌گویند؟

گفتیم بیمه عمر دارای پوشش‌ها و خدمات بیمه‌ای مختلف و بسیاری است اما نکته اساسی این است که تمامی بیمه‌ها برای پوشش دادن زندگی فرد در نظر گرفته و طراحی شده‌اند و مهم‌ترین عاملی که پشتیبانی می‌کنند خسارت فوت بیمه‌گزار است. یعنی با خرید بیمه عمر، خسارت ناشی از فوت بیمه‌گزار تحت پوشش قرار می‌گیرد و اگر بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد فوت کند، بیمه‌گر باید خسارت فوت را به ذی‌نفعان بیمه عمر پرداخت نماید. اما پوشش‌های دیگری که در کنار بیمه عمر ارایه می‌شود در هنگام درخواست و در فرم بیمه عمر باید توسط بیمه‌گزار مشخص شود. این پوشش‌ها در جهت تکمیل بیمه عمر و ارایه خدمات هرچه بیشتر به بیمه‌گزار ارایه شده و هر بیمه‌گزار بنا به خواست و نیاز خودش می‌تواند انتخاب کند که چه پوشش‌هایی در بیمه عمر وی لحاظ شود.

مهم‌ترین پوشش بیمه عمر، پوشش فوت و پرداخت خسارت به ذی‌نفعان در صورت فوت بیمه‌گزار است. به همین دلیل به بیمه عمر، بیمه فوت نیز می‌گویند.


مطلب مرتبط: بررسی مبلغ بیمه عمر بعد از فوت


خسارت بیمه فوت چقدر است؟

خسارت بیمه فوت چقدر است

خسارت بیمه عمر بستگی به نوع پوشش دارد. برای پوشش سرمایه فوت عادی میزان سرمایه پرداخت شده بستگی به آخرین حق بیمه‌های پرداختی توسط بیمه‌گزار دارد و نسبت به آن متغیر است. در فوت عادی این خسارت نهایتاً به میزان 25 برابر آخرین حق بیمه پرداختی سالانه و یا 300 برابر آخرین حق بیمه پرداختی ماهانه است. لازم به ذکر است که نتیجه حاصل شده از هر دو نوع محاسبه برای بیمه‌گزار یکی است تنها نوع محاسبه متفاوت است. در خسارت فوت ناشی از حادثه، مبلغ خسارت بر اساس سرمایه فوت عادی محاسبه می‌شود و به میزان چهار برابر سرمایه فوت عادی در آن سال است.

مبلغ خسارت فوت عادی تا 25 برابر حق بیمه پرداختی سالانه و مبلغ خسارت فوت ناشی از حادثه تا 4 برابر خسارت فوت عادی است.


مطلب مرتبط: بررسی مبلغ بیمه عمر بعد از فوت


مزایای بیمه فوت یا مزایای پوشش سرمایه فوت

بیمه عمر بیشتر از هر کسی برای افراد سرپرست خانواده دارای اهمیت است چرا که در صورت فوت این افراد با حمایت مالی و پرداخت خسارت فوت به خانواده آنان که در واقع ذی‌نفعان بیمه محسوب می‌شوند می‌تواند تا حد زیادی تأمین‌کننده مخارج آنان باشد که همین حمایت و پرداخت غرامت، مهم‌ترین مزیت این بیمه است.

پوشش سرمایه فوت نقش حمایتی داشته و در صورت فوت بیمه‌گزار مبلغی تحت عنوان خسارت فوت به خانواده و یا ذی‌نفعان بیمه‌گزار پرداخت می‌کند.


نحوه خرید بیمه عمر

بیمه عمر که پوشش سرمایه فوت را در خود دارد توسط شرکت‌های بیمه در سراسر کشور عرضه می‌شود و در هر شرکت بیمه نیز شرایط خاص خود را دارد. بیمه‌گزار بهتر است نیاز خود از بیمه عمر را بشناسد و تعیین کند غیر از پوشش سرمایه فوت نیازمند چه پوشش‌های دیگری است تا در وقت خرید آن‌ها را لحاظ کرده و بیمه عمر بتواند پاسخگوی نیازهای وی باشد. جدا از شرکت‌های بیمه، سامانه‌های آنلاین خدمات بیمه مانند بیمیتو نیز در ارایه بیمه عمر در هر زمان و مکان در حال خدمت‌رسانی هستند.


مطلب مرتبط: خرید بیمه عمر، چرا و چگونه؟


بیمه فوت در بیمیتو

در بیمیتو امکان خرید آنلاین انواع بیمه از جمله خرید آنلاین بیمه عمر امکان‌پذیر است. امکان محاسبه خسارت فوت و امکان استعلام آنلاین بیمه عمر به بیمه‌گزار کمک می‌کند تا از میزان دریافتی خسارت فوت قبل از خرید بیمه مطلع شود. نرخ‌های محاسبه‌شده در بیمیتو به روز و طبق آخرین نرخ‌های تعیین شده در بازار بیمه است. امکان مقایسه شرایط یک بیمه در بین بیمه‌های مختلف نیز کمک بزرگی به بیمه‌گزار می‌کند تا بتواند ارزان‌ترین و در عین حال مناسب‌ترین بیمه مورد نظر خود را انتخاب کند. همچنین در بیمیتو بیمه‌های مختلف بررسی شده و شرایط و ویژگی‌های هر بیمه در سایت بیمیتو موجود است که منبع خوبی برای مطالعه است و اطلاعات بیشتری از بیمه را در اختیار بیمه‌گزار قرار می‌دهد. از طریق وب‌سایت و یا پلیکیشن بیمیتو می‌توانید خرید آنلاین بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث و همچنین بیمه مسافرتی نیز داشته باشید. لازم به ذکر است که در بیمیتو امکان استعلام انواع بیمه از جمله استعلام بیمه آتش‌سوزی در اختیار متقاضیان قرارداده شده است. بیمیتو یک سرویس مدیریت آنلاین بیمه است که از طریق وب‌سایت و یا اپلیکیشن آن می‌توان انواع خدمات بیمه‌ای از استعلام بیمه تا خرید آن را انجام داد. تلاش بیمیتو سرعت بخشیدن به روند خرید بیمه‌ها و اطمینان بخشی از خرید بیمه به صورت آنلاین است.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید