شغل شما چیست؟ تا به حال فکر کرده‌اید که احتمال صدمه به دیگران توسط شغل شما چقدر است؟ آیا قادر به جبران این خسارت هستید؟ اگر نه برای جبران خسارات احتمالی چه تدبیری اندیشیده‌اید؟ اصولاً بیمه امن‌ترین راه برای ضمانت مسئولیت در هر زمینه‌ای است. خصوصاً مسئولیت مشاغل که متوجه اشخاص ثالث است، مانند پزشکان. به دلیل حساسیت بسیار زیاد حرفه پزشکی و ارتباط مستقیم که با جان انسان‌ها دارد، از ریسک بالاتری برخوردار است. پزشکان محترم به همین دلایل احتیاج به بیمه‌ای مطمئن با خدماتی کامل دارند. برای تهیه هر نوع بیمه‌ای معمولاً به سراغ شرکت بیمه‌گر آشنا و مورد نظرتان می‌روید؛ ولی چقدر در مورد آن اطلاعات دارید؟ از خدمات و پشتیبانی شرکت‌های بیمه آگاه هستید؟ با ما همراه باشید تا باهم به بررسی بیمه مسئولیت پزشکان آسیا بپردازیم.بیمه مسئولیت پزشکان آسیا


مطالب مرتبط: بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان؛ چرا و چگونه؟!


بیمه آسیا

بیمه آسیا در سال 1338 شروع به فعالیت نمود. در سال 1388 طبق اصل 44 قانون اساسی توانست در دسته‌بندی شرکت‌هایی که قرار است به بخش خصوصی وارد شوند قرار گرفت و به بزرگ‌ترین شرکت بیمه بخش خصوصی تبدیل شد. همچنین رتبه اول در تولید و سهم بازار را از آن خود کرد. بیمه آسیا با 2,300,000,000,000 ريال سرمایه جزو صد شرکت برتر بیمه و دارای سطح توانگری بالا است. این شرکت حدود 100 شعبه پرداخت خسارت و 3000 نمایندگی به فعالیت مشغول است.

بیمه مسئولیت پزشکان آسیا

پیش از آن‌که به بررسی بیمه مسئولیت پزشکان آسیا بپردازیم بهتر است توضیح مختصری در مورد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید. درمان بیماران شغل حساس و پرمخاطره‌ای است و در قبال کوچک‌ترین اشتباهات ممکن است زندگی شخصی به خطر بیفتد. مسئولیت آسیب‌هایی که به دلیل خطا یا قصور پزشک یا افراد تحت فرمان او متوجه بیماران شود بر عهده پزشک است. بیمه مسئولیت حرفه ‌ای پزشکان ضمانت این خسارات را بر عهده می‌گیرد. در صورت فوت یا نقص عضو شرکت بیمه آسیا طبق رأی دادگاه اقدام به پرداخت خسارت خواهد کرد. در اینجا به بررسی عوامل مهم در بیمه مسئولیت پزشکان آسیا خواهیم پرداخت. این عوامل جهت شناسایی یک بیمه مسئولیت پزشکان کارآمد، مورد توجه است.

بیمه مسئولیت پزشکان آسیا


مطالب مرتبط: آسوده با بیمه مسئولیت پزشکان و پیرا پزشکان


عوامل مؤثر بر بیمه مسئولیت پزشکان آسیا

1-گروه‌بندی پزشکان

در بیمه مسئولیت پزشکان آسیا، پزشکان بر اساس تخصص و اعمال جراحی و ریسکی که متوجه شغل آن‌ها است به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که حق بیمه بر این اساس برای این گروه‌ها مشخص می‌شود. گروه‌های با ریسک بالاتر دارای حق بیمه بیشتر هستند و مبلغ حق بیمه با کاهش خطری که متوجه مسئولیت پزشکان است کاهش می‌یابد. گروه‌بندی تخصص پزشکان بیمه آسیا به‌صورت زیر است:

. گروه 1: جراح عمومي، جراح عمومي (فوق تخصص جراحي قفسه سينه و ريه)، جراح و متخصص ارتوپدي، جراح و متخصص زنان و زايمان، متخصص بيهوشي، فوق تخصص بيهوشي، متخصص جراحي آندوسکوپي، متخصص جراحي دستگاه گوارش و تيروئيد.

. گروه 2: جراحان متخصص قلب، جراح و متخصص مغز و اعصاب، جراح و متخصص چشم، جراح و متخصص ترميمي و پلاستيک، جراح پلاستيک ترميمي سرطان، ارولوژ، متخصص بیماری‌های چشم.

. گروه 3: جراح و متخصص دهان و فک و صورت، جراح و متخصص اطفال، جراح و متخصص پوست، جراح و متخصص دندان، جراح و متخصص ريشه دندان (آندودنتيست)، جراح و متخصص دندان و لثه، راديوتراپ، جراح و متخصص گوش و حلق و بيني.

. گروه 4: پزشکان متخصص آناتوميکال و کلينيکال پاتولوژي، پزشک داروساز، پزشک عمومي، پزشک متخصص غیر جراح، پزشک قانوني، پزشک متخصص پوست و مو و زيبايي، مسئول فني دارو، متخصص داخلي قلب و عروق، پزشک متخصص آنکولوژي، روانپزشک، پزشک متخصص علوم آزمايشگاهي، فلوشيپ فوق تخصص گوارش-فوق تخصص غدد-متخصص كودكان-دندانپزشک.

بیمه مسئولیت پزشکان آسیا تنها با حکم دادگاه اقدام به پرداخت خسارت می نماید


مطالب مرتبط: 5 معیار برای انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


2-تخفیف عدم خسارت

بیمه آسیا از پزشکانی که در طول مدت قرارداد از خدمات بیمه‌ای استفاده نکرده‌اند و خسارت ندیده‌اند مبلغی را به‌عنوان تخفیف کسر می‌کند. این مبلغ به ازای هرسال افزایش می‌یابد. درصد تخفیف عدم خسارت بیمه مسئولیت پزشکان آسیا به‌صورت زیر است:

. به ازای یک سال عدم خسارت 10% تخفیف.

. به ازای دو سال عدم خسارت 15% تخفیف.

. به ازای سه سال عدم خسارت 20% تخفیف.

. به ازای چهار سال و بیشتر عدم خسارت 25% تخفیف.

می‌توانید نرخ حق بیمه پایه بیمه مسئولیت پزشکان آسیا هم به صورت خالص و هم با اعمال تخفیف عدم خسارت سال‌های مختلف را در جدول زیر مشاهده کنید:

بیمه مسئولیت پزشکان آسیا


مطالب مرتبط: بررسی عوامل موثر بر هزینه بیمه مسئولیت پزشکان


3- تعدد دیات

این پوشش مختص به پزشکانی است که در اعمال جراحی آن‌ها میزان ریسک بالا است و به همین دلیل می‌توانند بیشتر از یک دیه را خریداری کنند. برخی از شرکت‌های بیمه این پوشش را ارائه می‌دهند ولی متأسفانه بیمه آسیا قادر به ارائه این پوشش نیست. شما فقط امکان خرید یک دیه کامل را در بیمه آسیا دارا هستید؛ ولی در بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران شما می‌توانید بیشتر از یک دیه را خریداری کنید.

4- پوشش سرمایه

پزشکانی که میزان خطر در رشته تخصصی آن‌ها پایین‌تر است و نیاز به دیه کامل ندارند این پوشش را انتخاب می‌کنند که در آن می‌توانند مبلغی پایین‌تر از دیه کامل را انتخاب کنند. بیمه مسئولیت پزشکان آسیا تا سقف سرمایه‌ای که پزشک انتخاب کرده در قبال خسارات متعهد است.

5- رزیدنت

رزیدنت‌ها پزشکانی هستند که دوره آموزش تئوری خود را به پایان رسانده‌اند و در حال گذراندن دوره‌های بالینی هستند. بیمه آسیا برای این دسته از پزشکان نیز بیمه مسئولیت صادر می‌کند ولی فقط درصورتی‌که رزیدنت‌ها دارای پروانه نظام پزشکی باشند. حق بیمه رزیدنت‌ها برابر با حق بیمه پزشکان است و اضافه نرخی برای آن‌ها وجود ندارد.بیمه مسئولیت پزشکان آسیا

بیمه آسیا به حق بیمه رزیدنت هایی که دارای پروانه نظام پزشکی هستند، مبلغی اضافه نمیکند


مطالب مرتبط: چه عواملی بر هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان موثر هستند؟


6- پوشش افزایش ریالی دیه

بیمه مسئولیت پزشکان آسیا تنها با صدور رأی دادگاه امکان پرداخت دیه را انجام می‌دهد. همان‌طور که همه شما می‌دانید تشکیل جلسات دادگاه و صدور حکم نهایی ممکن است تا چند سال به طول انجامد. همچنین ممکن است عوارض خطای درمان پزشک پس از سررسید بیمه‌نامه مشخص شود. درصورتی‌که یکی از موارد بالا اتفاق بیفتد پزشک ملزم به پرداخت دیه به نرخ روز است درصورتی‌که بیمه‌گر موظف به پرداخت دیه به نرخ زمان صدور بیمه‌نامه است. پوشش افزایش ریالی دیه در این موارد کارآمد است. این پوشش به بیمه‌گزار ضمانت می‌دهد که دیه را در هر زمان به نرخ روز (تا 20% افزایش نسبت به نرخ دیه در هنگام صدور بیمه‌نامه) پرداخت کند. بیمه مسئولیت پزشکان آسیا با انتخاب این پوشش 70% افزایش قیمت برای بیمه‌نامه شما در نظر می‌گیرد. تنها تفاوت بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان این مورد است که این پوشش در مورد پیراپزشکان ارائه نمی‌شود.

7- پوشش‌های تکمیلی

برخی از شرکت‌های بیمه‌گر از تخصص‌هایی که پزشک با گذراندن دوره‌های آموزشی کسب کرده است نیز پشتیبانی می‌کنند؛ اما بیمه آسیا از این قاعده مستثنی است و تنها از تخصصی که در پروانه نظام پزشکی درج‌شده پشتیبانی می‌کند. درصورتی‌که پزشک در موارد خارج از تخصص خود اقدام به درمان کند بیمه مسئولیت پزشکان آسیا هیچ ضمانتی در قبال پرداخت خسارت نخواهد داشت.

8- پرداخت

هزینه بیمه مسئولیت پزشکان در بیمه مسئولیت پزشکان آسیا به دو صورت نقدی و قسطی قابل پرداخت است. در صورت پرداخت اقساطی شما باید 30-40% را به‌عنوان پیش‌پرداخت و مابقی مبلغ را طی دو فقره چک پرداخت نمایید.بیمه مسئولیت پزشکان آسیا


مطالب مرتبط: بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران، مطمئن؟!


بیمه آسیا؛ انتخابی درست!

با بررسی و اطلاع از موارد فوق که در خدمات بیمه مسئولیت پزشکان آسیا ارائه می‌شود شما می‌توانید تفاوت‌های بیمه آسیا با دیگر بیمه‌ها را ببینید و با خاطری آسوده انتخاب درست انجام دهید. همچنین می‌توانید هزینه بیمه مسئولیت پزشکان آسیا را بررسی کنید و در انتخاب خود موفق‌تر باشید.

بیمیتو سامانه‌ای آنلاین که به‌سادگی تمامی بیمه‌ها را در دسترس شما قرار می‌دهد. در بیمیتو می‌توانید خرید آنلاین انواع بیمه خودرو اعم از بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه موتورسیکلت و بیمه‌های شخصی شامل بیمه مسافرتی و بیمه عمر را به‌سادگی تجربه کنید. همچنین بیمه آتش‌سوزی، زلزله منازل و بیمه مسئولیت پزشکان نیز توسط بیمیتو ارائه می‌شود. شما می‌توانید بدون خارج شدن از منزل صدور، تعویض و تمدید دفترچه بیمه تأمین اجتماعی را در هر زمان از شبانه‌روز و هر مکان از بیمیتو تهیه کنید. در بیمیتو امکان مقایسه شرایط و قیمت بیمه‌های مختلف برای شما در دسترس است و به‌راحتی می‌توانید با توجه به اولویت خود بیمه مناسبتان را خریداری نمایید.

3 نظرات

  1. نماینده شهرستان بیمه ی آسیا نرخ بیمه مسئولیت را برای من به صورت دو دیه محاسبه کرد..اما در سایتتون ذکر شده که پوشش دو دیه مقدور نیست

    • سلام
      احتمالاً «افزایش ریالی دیه دو سال آتی» رو براتون حساب کردن. این یعنی اگه بعد از دو سال از خطای ناخواسته پزشکی، بیمار درخواست دیه کنه مطابق این پوشش به اون دیه پرداخت می‌شه. اما فعلاً آسیا پوشش دو دیه نداره.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید