معمولاً در هنگام خرید از این‌که بین برندهای متفاوت کدام را انتخاب کنیم دچار سردرگمی می‌شویم. کدام بهتر است؟ خدمات کدام بهتر است؟ قیمت کدام مناسب‌تر است؟ کدام‌یک قابل اعتمادتر است؟ شناخت بهتر هر برند از هر نظر به انتخاب بهتر و ساده‌تر کمک می‌کند. شناخت قیمت، خدمات و تعهدات در مورد برند تأمین‌کننده اطلاعاتی است که به انتخاب بهتر کمک می‌کند. در این مطلب سعی داریم به بررسی بیمه ایران بپردازیم. درباره تاریخچه، پیشینه بیمه ایران و همچنین قدرت عملکرد بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران بیشتر بدانیم. همچنین از هزینه بیمه مسئولیت پزشکان در بیمه ایران اطلاع پیدا کنیم. ببینیم که آیا بیمه ایران بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را ارائه می‌دهد یا خیر. پیش از شناخت بهتر بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران بهتر است به‌صورت مختصر به توضیحی در مورد بیمه مسئولیت حرفه‌ ای پزشکان بپردازیم.بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران


مطالب مرتبط: بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان


بیمه مسئولیت پزشکان چیست؟

در هر زمینه‌ای از زندگی شما ممکن است اشتباهی رخ دهد که قابل جبران نباشد؛ به‌خصوص حرفه حساس و مهمی مانند پزشکی که کوچک‌ترین اشتباه ممکن است به قیمت جان یک انسان تمام شود. بیمه مسئولیت پزشکان ضمانت مسئولیت خطاهای پزشکی را بر عهده می‌گیرد. چنانچه پزشکی دچار خطایی شود که منجر به صدمه جانی یا روانی به بیمار گردد، بیمه مسئولیت پزشکان، مسئولیت پرداخت خسارت را بر عهده می‌گیرد. خسارات وارده به دو دسته به شرح زیر تقسیم می‌شوند:

. نقص عضو: در صورت بروز نقص عضو به خاطر قصور پزشک، دیه قابل پرداخت توسط دادگاه اعلام می‌گردد. در این صورت شرکت بیمه‌گر موظف به پرداخت خسارت است.

. فوت: چنانچه خطای پزشک منجر به فوت بیمار گردد، پزشک محکوم به پرداخت دیه کامل به بیمار می‌شود که در صورت دارا بودن بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان شرکت بیمه‌گر این مسئولیت را بر عهده می‌گیرد.بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران

بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران

بیمه ایران در سال 1314 با سرمایه دولتی به‌علاوه 3 نفر دیگر شروع به فعالیت کرد. بیمه ایران نخستین ارائه دهنده بیمه مسئولیت پزشکان در سال 1365 بود. در این قسمت به بررسی عوامل مهم در بهترین بیمه مسئولیت پزشکان در بیمه ایران می‌پردازیم و نگاهی دقیق‌تر به خدمات و قیمت‌های بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران می‌اندازیم. موارد مورد بررسی به شرح زیر است:

. گروه‌بندی پزشکان

پزشکان با توجه به تخصص و رشته پزشکی و همچنین با نظر به درصد ریسکی که متوجه شغل و اعمال جراحی آن‌ها است به گروه‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند. قیمت‌گذاری حق بیمه پایه نیز بر اساس این گروه‌بندی صورت می‌گیرد. گروه‌هایی با ریسک پایین‌تر دارای قیمت پایین‌تر و آن‌هایی که دارای ریسک بیشتری هستند متقابلاً دارای حق بیمه بیشتر هستند. گروه‌بندی پزشکان در بیمه ایران به‌صورت زیر است:

. گروه 1: جراحان عمومي، متخصص بيهوشي، جراح ارتوپدي و…

. گروه 2: جراحان متخصص قلب، مغز و اعصاب، چشم، اورولوژي، ترميم و پلاستيك و …

. گروه 3: جراحان متخصص گوش و حلق و بيني، فک و صورت، دندان و لثه، پوست، اطفال و …

. گروه 4: پزشکان متخصص غیر جراح و جراحانی که به عللی عمل جراحی انجام نمی‌دهند، دندان‌پزشکان، پزشكان عمومي، ميكروبيولوژي، رادیولوژی، متخصصان آندوسكوپي، داروساز و…

. گروه 5: جراح زنان و زایمان

گروه بندی پزشکان در بیمه ایران کمی متفاوت است و جراحان زنان و زایمان در گروهی جدا قرار می گیرند

دانلود اپلیکیشن بیمیتو از کافه بازار اپلیکشن بیمیتو در کافه بازار دانلود اپلیکیشن بیمیتو از گوگل پلی اپلیکیشن بیمیتو در گوگل پلی


مطالب مرتبط: آسوده با بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان


. تخفیف عدم خسارت

در صورتی پزشک دچار خسارت نشود و یا از بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران استفاده نکند، هنگام تمدید می‌تواند از تخفیف عدم خسارت استفاده کند. بیمه‌گزار به ازای هرسال عدم خسارت درصدی تخفیف دریافت می‌کند. میزان این تخفیف در هر سال به‌صورت زیر است:

. 1 سال عدم خسارت 15% تخفیف.

. 2 سال عدم خسارت 25% تخفیف.

. 3 سال عدم خسارت 35% تخفیف.

. 4 سال به بالا عدم خسارت 40% تخفیف.

حق بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران به صورت مبلغ پایه و همراه با تخفیف عدم خسارت سالهای مختلف در جدول زیر قابل مشاهده است.

میزان درصد تخفیف عدم خسارت در بیمه ایران متفاوت است. بیمه ایران میزان تخفیف بیشتری را برای عدم خسارت در نظر گرفته است

بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران. رزیدنت

معمولاً شرکت‌های بیمه برای رزیدنت‌ها به دلیل نبود تجربه و تخصص کافی مبلغی به‌عنوان اضافه نرخ در نظر می‌گیرند. در بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران این مبلغ به میزان 50% بوده است؛ ولی در سال 97 این اضافه نرخ حذف‌شده و حق بیمه رزیدنت‌ها مانند پزشکان متخصص محاسبه می‌گردد.

. پوشش دیه

این پوشش که در بیمه ایران نیز ارائه می‌شود برای پزشکانی که ریسک زیادی متوجه تخصص آن‌ها نیست مناسب است. با انتخاب این پوشش پزشک می‌تواند سقف مناسب سرمایه جهت پرداخت خسارت را انتخاب کند. حتی اگر این مبلغ درصد کمی از نرخ دیه باشد. این پوشش برای پزشکانی که اعمال جراحی انجام نمی‌دهند و پزشکان عمومی مناسب است.

. پوشش‌های تکمیلی

برخی از شرکت‌های بیمه پوشش‌های تکمیلی برای پزشکانی که تخصصی افزون بر رشته خود دارند، ارائه می‌دهند؛ مانند هومیوپاتی، طب سوزنی و…

بیمه ایران تنها بابت تخصصی که در پروانه نظام پزشکی و مدرک دانشگاهی پزشک درج شده باشد بیمه‌نامه صادر می‌کند و بابت این خدمت مبلغی اضافه دریافت نمی‌کنند. پوشش‌های تکمیلی در بیمه ایران مفهوم خاصی ندارد.بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران


مطالب مرتبط: 5 معیار انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


. تعدد دیات 

برخی از پزشکان به دلیل ریسک بالا و تعداد زیاد اعمال جراحی که انجام می‌دهند مایل هستند ضمانتی بیش از یک دیه داشته باشند. در این صورت می‌توانند از پوشش تعدد دیات استفاده کنند و پوشش بیشتر از یک دیه را برای خود داشته باشند. البته با انتخاب این پوشش مبلغی نیز به حق بیمه اضافه می‌شود. بیمه ایران این پوشش را برای پزشکان ارائه می‌دهد.

. قانون یوم الادا

درصورتی‌که مشکلی برای بیماران در اثر درمان پزشک تا 4 سال بعد از سررسید بیمه‌نامه پیش بیاید، بیمه مسئولیت پزشکان مسئولیت پرداخت ضمانت را بر عهده می‌گیرد. ممکن است عوارض درمان تا 4 سال بعد مشخص گردد، یا صدور حکم نهایی دادگاه جهت محکومیت پزشک تا 4 سال به طول بیانجامد. در این صورت پزشک محکوم به پرداخت دیه به نرخ روز می‌شود. در صورت دارا بودن پوشش یوم الادا شرکت بیمه‌گر موظف به پرداخت دیه به نرخ روز می‌شود. بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران این پوشش را ارائه نمی‌دهد و تنها در صورت استفاده از طرح حکیم شما می‌توانید از این پوشش برخوردار شوید.

. فسخ بیمه‌نامه

درصورتی‌که بیمه‌نامه فسخ شود شرکت بیمه‌گر موظف به پرداخت حق بیمه به بیمه‌گزار است ولی مبلغ آن به طرف فسخ بستگی دارد.

. درصورتی‌که بیمه‌گر قرارداد را فسخ نماید، حق بیمه به‌صورت روزشمار محاسبه می‌گردد و به تعداد روزهایی که بیمه جاری بوده از کل مبلغ حق بیمه کسر می‌شود و باقی‌مانده مبلغ را به بیمه‌گزار بازمی‌گردانند.

. درصورتی‌که بیمه‌گزار قرارداد را فسخ کند، به تعداد روزهایی که بیمه‌نامه جاری بوده طبق تعرفه کوتاه مدت در جدول زیر درصدی از مبلغ حق بیمه کسر می‌شود و باقی‌مانده آن به بیمه‌گزار عودت داده می‌شود.

بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران. پرداخت

. نقدی: در صورت پرداخت نقدی حق بیمه، شرکت بیمه‌گر 10% تخفیف برای بیمه‌گزار در نظر می‌گیرد.

. اقساط: در پرداخت اقساط در بیمه ایران 30-40% از کل حق بیمه به‌عنوان پیش‌پرداخت و مابقی آن در 2-3 قسط (چکی) پرداخت می‌شود.


مطالب مرتبط: عوامل موثر بر هزینه بیمه مسئولیت پزشکان


طرح حکیم

طرح حکیم توسط بیمه ایران برای تأمین نیاز پزشکان محترم طراحی شد. این طرح کلیه مسئولیت‌های پزشکان را در برابر بیماران، کارکنان و اشخاص ثالث پوشش می‌دهد. این طرح از ادغام سه بیمه‌ زیر تشکیل می‌شود.

.  بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان

. بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان (جهت پوشش حوادث احتمالی کارکنان مطب)

. بیمه مسئولیت مدنی پزشکان در برابر اشخاص ثالث (جهت پوشش حوادث احتمالی مراجعه کنندگان به مطب)

شرایط طرح حکیم

شرایط زیر در طرح حکیم قابل اجرا است:

1- پزشکان می‌توانند سقف تعهد را به دلخواه از حداقل مبلغ 4,500,000,000 ريال به بالا انتخاب کنند.

2- شرکت بیمه ایران ضامن جبران خسارت در صورت افزایش دیه روز به میزان 20% تا سه سال خواهد بود.

3- شرکت بیمه ایران ضامن جبران هزینه خدمات پزشکی برای هر نفر 50,000,000 ريال و در طول مدت قرارداد 100,000,000ريال خواهد بود. هزینه درمان در مراکز خصوصی نیز جبران خواهد شد.

4- شرکت بیمه‌گر خسارت صدمات وارد شده به کارکنان بیمه‌گزار ناشی از مسئولیت وی را بدون رأی دادگاه و تنها با نظر پزشک معتمد بیمه پرداخت خواهد کرد.

با طرح حکیم می توان وسایل و تجهیزات پزشکی موجود در مطب را نیز تحت پوشش بیمه قرارداد

بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران


مطالب مرتبط: چه عواملی بر هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان موثر هستند؟


بیمه ایران، مطمئن؟!

با آگاهی از بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران می‌توانید با دید کامل و بازتری موارد تاثیرگزار در انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را بررسی کنید؛ همچنین مبلغ حق بیمه و خدماتی که بیمه ایران جهت ضمانت و پشتیبانی از مشتریان خود ارائه می‌کند. خدمات بیمه ایران در بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تقریباً یکسان است. این اطلاعات موجب می‌شود شما بهتر بدانید که به چه خدماتی در بیمه مسئولیت نیاز دارید و مطمئن شوید آیا بیمه ایران بیمه مناسب با نیازهای شما است یا نه؟

با خرید آنلاین از بیمیتو می‌توانید به‌سادگی نیازهای بیمه‌ای خود را برآورده کنید. شما می‌توانید با مراجعه به بیمیتو از تمامی بیمه‌ها برخوردار شوید. استعلام و خرید بیمه مسئولیت پزشکان، بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه موتورسیکلت، آتش‌سوزی و زلزله، بیمه مسافرتی و عمر در بیمیتو میسر است. همچنین صدور، تعویض و تمدید بیمه تأمین اجتماعی به‌ سادگی در بیمیتو در هر مکان و هر زمان از شبانه‌روز در دسترس شما است.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید