در زندگی همه ما از کودکی تا به امروز سعی در بار آمدن انسانی مسئولیت‌پذیر بوده است. چه زمانی که کودک بودیم و والدین ما تمامی تلاششان را برای گنجاندن مسئولیت‌پذیری در تربیت ما انجام دادند، چه در نوجوانی که خود کم‌کم با آن آشنا شدیم و سعی کردیم مسئولیت‌پذیر باشیم و چه اکنون‌که بزرگ‌سالیم و مسئولیت، جزئی جدایی‌ناپذیر از کار وزندگی شخصی ما است. مهم‌ترین زمینه این مسئولیت مربوط به افراد ثالثی است که در شغل خود با آن‌ها ارتباط داریم و ممکن است به آن‌ها صدمات جانی و مالی برسانیم. گاهی ممکن است شخصاً نتوانیم چنین مسئولیت‌های سنگینی را به دوش بکشیم همین‌جا است که بیمه مسئولیت وارد عمل می‌شود و بار مشکلات شما را به دوش می‌کشد. یکی از حساس‌ترین حرفه‌ها، پزشکی است که به طور مستقیم روی زندگی انسان‌ها تأثیر دارد و ممکن است با یک خطای کوچک صدمات زیادی به بیماران وارد شود. پس برای اینکه پزشکان و پیراپزشکان عزیز با خاطری آسوده به فعالیت خود ادامه دهند ما بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را معرفی می‌کنیم. امروز سعی می‌کنیم به بررسی و نحوه پشتیبانی بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان از مسئولیت آن‌ها در برابر حوادث احتمالی بپردازیم.


مطالب مرتبط: بیمه مسئولیت پزشکان


بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

پیدایش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

زمان تولد بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، برای تأمین امنیت مسئولیت جامعه پزشکی به سال 1365 برمی‌گردد. نخستین شرکت ارائه‌دهنده بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بیمه ایران بوده است. پس‌ازآن رفته‌رفته بقیه شرکت‌های بیمه نیز شروع به ارائه این بیمه‌نامه نمودند. البته امروزه این بیمه شرکت‌های بیمه و پزشکان جاافتاده و بسیار مورداستفاده است.


مطالب مرتبط: مقدمه ای بر بیمه مسئولیت


پوشش‌های بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان ضامن پشتیبانی از مسئولیت پزشکان در برابر افراد است. منظور از افراد بیمارانی است که از جانب قصور یا خطای پزشک معالج دچار صدمات جانی شده‌اند. در صورت بروز آسیبی به بیمار و در صورت محرز شدن خطای پزشک، شرکت بیمه‌گر موظف به پرداخت غرامت به شخص زیان‌دیده است.

صدمات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

. فوت: در صورت فوت بیمار مبلغ دیه مشخص‌شده توسط قوه قضاییه که معادل 440 میلیون تومان در ماه‌های حرام است پرداخت می‌گردد.

. نقص عضو: چنانچه بیمار دچار نقص عضو شود مبلغی که طبق حکم دادگاه و میزان صدمه وارده مشخص می‌شود قابل پرداخت است. همچنین بیمه موظف به پرداخت هزینه‌های درمان و بستری است.

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

استثناءهای بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

مواردی نیز وجود دارد که به دلیل شرایط استثنایی آن‌ها تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد؛ این استثنائات به شرح زیر هستند:

. خطای عمدی پزشک.

. انجام کاری که وظیفه و تخصص پزشک نبوده.

. انجام درمان زمانی که پزشک تحت تأثیر موارد مخدر و مشروبات الکلی باشد.

. هرگونه صدمه‌ای که به دلیل تشعشعات مواد رادیواکتیو به وجود آید مگر اینکه مرحله‌ای از روند درمان باشد.

. اقدامات خارج از قوانین پزشکی.

. هرگونه اقدام پزشکی خارج از فضای بیمارستان.


مطالب مرتبط: بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان ؛ چرا و چگونه؟


دسته‌بندی تخصص‌های پزشکان در بیمه مسئولیت

شرکت‌های ارائه‌دهنده بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بر اساس شاخه و تخصص، پزشکان را دسته‌بندی می‌کنند. میزان ریسک شاخه تخصص نیز در این دسته‌بندی تأثیرگذار است. همچنین شرکت‌های بیمه‌گر حق بیمه پزشک را بر اساس این گروه‌بندی محاسبه می‌کنند. این گروه‌بندی عبارت است از:

گروه‌بندی پزشکان

. جراحان متخصص زنان و زايمان، جراحان عمومي، بيهوشي و ارتوپدي

. جراحان متخصص قلب،‌ مغز و اعصاب، چشم، ترميمي و پلاستيك و ارولو‍‍‍‍‍‍ژی

. جراحان متخصص فك و صورت، گوش و حلق و بيني، دندان و لثه و پزشكان متخصص پوست و اطفال

. پزشكان متخصص غير جراح يا جراحاني كه به عللي عمل جراحي انجام نمی‌دهند، دندان‌پزشکان، پزشكان عمومي، متخصصين آندوسکوپی، راديولوژي، ميكروبيولوژي و داروسازي

گروه‌بندی پیراپزشکان

. ماماها (شاغل در بيمارستان)، دندان‌پزشکان تجربي و بهداشت‌کاران دهان و دندان

. كارشناسان ارشد و تکنسین‌های بيهوشي، كارشناسان فيزيوتراپي، پرستاران و بهياران شاغل در كليه بخش‌های CCU و ICU و دياليز و اورژانس

. پرستاران و بهياران ساير بخش‌ها، تکنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهياران اتاق عمل

. تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن وام آی آر، كارشناسان و تکنسین‌های آزمايشگاه، داروخانه و نوار نگاری، CSR و کمک بهیاران

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

رزیدنت‌ها

رزیدنت‌ها پزشکانی هستند که دوره تحصیلی تخصص خود را گذرانده و برای آموزش بالینی و عملی تخصص خود در بیمارستان مشغول می‌شوند. شرکت‌های بیمه‌گر به دلیل عدم تجربه و تخصص کافی به مبلغ حق بیمه رزیدنت‌ها درصدی اضافه می‌کنند که این درصد بستگی به قوانین کلی شرکت بیمه دارد. بعضی از شرکت‌ها 50% به‌حق بیمه اضافه می‌کنند و بعضی دیگر به‌صورت زیر عمل می‌کنند.

. رزیدنت سال اول 25% افزایش حق بیمه

. رزیدنت سال دوم 35% افزایش حق بیمه

. رزیدنت سال سوم به بعد 50% افزایش حق بیمه

رزیدنت ها برای تهیه بیمه مسئولیت پزشکان باید دارای پروانه نظام پزشکی باشند

تخفیف عدم خسارت در بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان نیز مانند اکثر بیمه‌ها شامل تخفیف عدم خسارت می‌شود. چنانچه پزشک در طول مدتی که بیمه‌نامه جاری است از خدمات بیمه استفاده‌ای نکند، شامل تخفیف عدم خسارت می‌شود که به ازای هرسال عدم خسارت، درصدی از حق بیمه کسر می‌گردد. میزان تخفیف عدم خسارت به ازای هر سال به شرح زیراست:

. 10% تخفیف به ازای یک سال عدم خسارت.

. 15% تخفیف به ازای دو سال عدم خسارت.

. 20% تخفیف به ازای سه سال عدم خسارت.

. 25% تخفیف بیش از سه سال عدم خسارت.

تمامی موارد بالا اعم از گروه‌بندی تخصص، رزیدنت و تخفیف عدم خسارت در محاسبه حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تأثیرگذار است. برای محاسبه حق بیمه، شرکت بیمه‌گر تمامی این موارد را در نظر می‌گیرد.

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

نکات مهم بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

نکاتی جزئی در بیمه مسئولیت وجود دارند که مطالب بالا نگنجیده و بهتر است از آن‌ها اطلاع داشته باشید. این نکات عبارتند از:

. بیمه‌نامه خریداری‌شده توسط پزشک تا 3 سال پس از تاریخ سررسید بیمه‌نامه دارای اعتبار می‌باشد. بدین‌صورت که اگر بیماری در مدت قرارداد بیمه مسئولیت پزشک به دلیل خسارت از وی شکایت کند و پس از 3 سال رأی دادگاه پزشک را محکوم به پرداخت دیه نماید، بیمه‌گر موظف به پرداخت دیه است.

. اگر خسارت وارده به بیمار ازنظر بیمه‌گر تائید شود، دیه پیش از رأی دادگاه پرداخت می‌شود.

. بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تنها در محدوده ایران دارای اعتبار است.

. قانون یوم الادا طبق این قانون پزشک و پیراپزشک موظف به پرداخت دیه روز است. اگر حادثه‌ای که پزشک در آن محکوم شناخته‌شده مربوط به سال یا سال‌های پیش باشد، فرد محکوم موظف به پرداخت دیه روز است. بعضی از شرکت‌های بیمه‌گر این پوشش را نیز ارائه می‌دهند. در صورت عدم ارائه این پوشش توسط بیمه، پزشک موظف به پرداخت باقی مبلغ خسارت است.

. بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، از اشتباهات پرستاران، دستیاران و افرادی که تحت نظر پزشک فعالیت دارند نیز حمایت می‌کند.

بعضی از شرکت های بیمه گر هزینه های دادرسی را نیز تقبل میکنند 

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

حرف آخر؛ راهی نو برای خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

در این مطلب تلاش شده تمامی موارد مربوط به بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان گنجانده شود. پزشکان محترم برای خرید این نوع بیمه‌نامه جهت حمایت از مسئولیت و آسودگی خیال خود می‌توانند پاسخ‌های خود را در این مطلب پیدا کنند و با چشمی باز و اطلاعاتی کامل‌تر اقدام به خرید نمایند. همان‌طور که همه ما می‌دانیم تحت پوشش قرار دادن هر چیزی اعم از خودرو، خانه، سفر و مخصوصاً حرفه‌ای حساس و مهم مانند پزشکی از موارد ضروری و حیاتی است.

خرید آنلاین یکی از امتیازهایی است که امروزه در زندگی ما کاملاً قابل ‌دسترسی است. شما می‌توانید استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بدنه، مسافرتی، عمر، تأمین اجتماعی، زلزله و آتش‌سوزی را در هر زمان به‌سادگی در بیمیتو تجربه کنید. همچنین علاوه بر این موارد می‌توانید نسبت به خرید آنلاین بیمه مسئولیت پزشکان از بیمیتو اقدام کنید. با بیمیتو می‌توانید علاوه بر صرفه‌جویی در زمان خود، از حجم ترافیک و آلودگی هوا نیز بکاهید.

4 نظرات

  1. پس بیمه مسئولیتی که تکنسین های فوریت های پزشکی می شوند و محیط کار تکنسین های فوریت های پزشکی عموما خارج از بیمارستان (از منزل بیمار تا جاده و مکان های مختلف) هست بی فایده هست؟!

    • با سلام. بیمه مسئولیت تکنسینهای فوریت های پزشکی با توجه به نوع شغل و محل سیار خدمت معتبر است. با توجه به این که اختیارات مشخصی دارند و خارج از حیطه اختیارات خود نباید اقدام پزشکی انجام دهند

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید