شاید برای شما پیش آمده باشد که به یکی از شهرهای زیبای کشورمان سفر کرده باشید و بروز حادثه‌ای کوچک، سفر را به کامتان تلخ کرده باشد. دندان‌دردی مختصر می‌تواند باعث شود نه‌تنها از سفر خود لذت نبرید بلکه نگران مخارج آن نیز باشید. شاید بدانید برای سفرهای خارجی می‌توانید بیمه مسافرتی خارج از کشور تهیه کنید و خسارات را جبران کنید؛ اما آیا بیمه‌ای تحت عنوان بیمه مسافرتی داخل کشور نیز قابل خریداری است؟ در ادامه به پاسخ این سؤال می‌پردازیم.


بیمه مسافرتی داخل کشور

بیمه مسافرتی داخل کشور تحت دو عنوان ارائه می‌شود:

1. افرادی که می‌خواهند از شهری به شهر دیگر سفر کنند.

معمولاً در ایران این مورد ارائه نمی‌شود. طبق صحبت‌هایی که با شرکت‌های مختلف بیمه داشتیم، فعلاً بیمه مسافرتی داخل کشور صادر نمی‌شود. برخی شرکت‌های بیمه این مورد را تحت عنوان بیمه حوادث انفرادی در اختیار بیمه‌گزار قرار می‌دهند. در ادامه برخی طرح‌هایی را که شرکت‌های مختلف بیمه در این خصوص ارائه می‌دهند بررسی می‌کنیم.


مطلب مرتبط: درباره قیمت بیمه حوادث انفرادی بیشتر بدانیم


2. افرادی که از کشورهای دیگر قصد سفر به ایران را دارند.

فردی که در کشوری غیر از ایران ساکن است (ایرانی یا غیر ایرانی) و قصد سفر به ایران را دارد می‌تواند از این بیمه‌نامه استفاده کند. در ادامه با ما باشید، مفصل به آن می‌پردازیم.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی خارج از کشور/ ایمن سفر کنید


انواع طرح‌های بیمه مسافرتی داخل کشور برای مسافرت از شهری به شهر دیگر

پیش‌ازاین گفتیم این بیمه معمولاً تحت عنوان حوادث انفرادی صادر می‌شود؛ اما برخی شرکت‌های بیمه، بیمه مسافرتی داخل کشور را تحت طرح‌های خاصی به بیمه‌گزار ارائه می‌دهند. باهم این طرح‌ها را ببینیم:


بیمه جامع مسافرتی

بیمه جامع مسافرتی

شرکت بیمه پاسارگاد برای بیمه مسافرتی داخل کشور طرحی با نام بیمه جامع مسافرتی ارائه می‌دهد که موارد مختلفی را تحت پوشش قرار می‌دهد:

_ بیمه آتش سوزی محل سکونت: اگر در سفر باشید و منزل مسکونی شما دچار سانحه آتش‌سوزی شود، این طرح تا سقف مشخصی خسارات را جبران می‌کند. (معمولاً تا سقف 30 میلیون تومان)


_ هزینه‌های درمان: درصورتی‌که حین سفر بیمار یا بستری شوید این بیمه‌نامه هزینه‌های درمان شما را تا سقف 1 میلیون تومان پرداخت می‌کند.


_ حوادث انفرادی: در صورت فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی بیمه‌گزار در طول سفر، بیمه جامع مسافرتی پاسارگاد تا سقف 20 میلیون تومان هزینه‌ها را جبران می‌کند.


_ بیمه شخص ثالث: خسارات مالی که در طول سفر به شخص ثالث وارد می‌شود تا سقف 2 میلیون تومان از طریق این طرح پرداخت می‌شود.

این مورد علاوه بر بیمه شخص ثالث الزامی برای خودرو است.


_ بیمه خسارت بدنه: طبق شرایط این طرح، خسارات وارد به بدنه خودرو در طول سفر تا سقف 5 میلیون تومان جبران می‌شود.

یک مزیت بسیار جالب طرح جامع مسافرتی اینست که حتی اگر از سفر منصرف شوید، در شهری که ساکن هستید می‌توانید از این پوشش‌ها استفاده کنید.


این نکته قابل‌ذکر است که طبق تماس‌هایی که با نمایندگی‌های بیمه پاسارگاد گرفته شد، در حال حاضر بیمه مسافرتی داخل کشور تحت عنوان بیمه جامع مسافرتی ارائه نمی‌شود. دفتر مرکزی بیمه پاسارگاد نیز در این خصوص اظهار داشت که فروش این بیمه‌نامه به پایان رسیده و در حال حاضر این طرح را ارائه نمی‌دهند؛ اما اگر قابلیت خرید چنین طرحی باشد با توجه به هزینه حق بیمه پایین و سطح پوشش بالا، طرح بسیار مناسب و به‌صرفه‌ای خواهد بود.

در حال حاضر برخی نمایندگی‌های بیمه پاسارگاد بیمه مسافرتی داخل کشور را به‌صورت گروهی و بیمه مسئولیت لیدر تورها ارائه می‌دهند.


مطلب مرتبط: شرایط و جزئیات بیمه مسافرتی پاسارگاد


بیمه مسافرتی داخل کشور به‌صورت گروهی

بیمه مسافرتی گروهی

برخی شرکت‌های بیمه، بیمه مسافرتی داخل کشور را برای هر فرد صادر نمی‌کنند بلکه به‌صورت گروهی و برای تورهای مسافرتی این بیمه را ارائه می‌دهند. برای مثال بیمه مسافرتی داخل کشور بیمه سامان صرفاً برای تورهای داخلی قابل خریداری است.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی سامان زیر ذره‌بین


شرایط بیمه مسافرتی داخل کشور به‌صورت گروهی در بیمه ملت را باهم ببینیم:

1. تعداد افراد باید حداقل 10 نفر باشد.

2. سرمایه بیمه برای هر نفر از 1 میلیون تا 30 میلیون تومان است.

3. هزینه‌های پزشکی تا 10% سرمایه بیمه قابل پرداخت است.

4. تا سن 80 سال می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.

5. اگر پوشش اضافی مدنظر بیمه‌گزار باشد قابل خریداری است.

6. حوادث ناشی از جنگ داخلی، بمب‌گذاری، اقدامات تروریستی، شورش، انقلاب و حوادثی ازاین‌دست را پوشش نمی‌دهد.

بقیه شرکت‌های بیمه نیز بیمه مسافرتی داخل کشور را یا ارائه نمی‌دهند یا به‌صورت حوادث انفرادی برای بیمه‌گزار صادر می‌کنند.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی ملت/ با خیال راحت سفر کنید


بیمه مسافران ورودی به ایران

حالا بیایید به مورد دوم یعنی بیمه مسافرتی داخل کشور برای مسافران ورودی به ایران بپردازیم. در این نوع بیمه مسافرتی، افرادی که به ایران سفر می‌کنند تحت پوشش قرار می‌گیرند. در حال حاضر بیمه ایران و ملت این نوع بیمه مسافرتی را تحت عنوان بیمه مسافرتی داخل کشور به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند. باهم نگاهی به شرایط این دو شرکت در این خصوص بیندازیم:


شرکت بیمه ایران

این شرکت برای بیمه مسافرتی داخل کشور طرحی به نام ایرها (IRHA) دارد. این کلمه مخفف Iran Health Assistance است؛ به معنای خدمات‌رسانی تندرستی. تمام مسافرانی که عازم ایران هستند می‌توانند از این طرح استفاده کنند و در صورت خرید، تحت پوشش خدمات پزشکی، درمانی، انتقال و حوادث قرار می‌گیرند. برخی نمایندگی‌های بیمه ایران، فوت را نیز تحت پوشش قرار می‌دهند. قیمت پرداختی برای حق این بیمه نیز به سن بیمه‌گزار و طول مدت اقامت او در ایران بستگی دارد.

این بیمه نامه نهایتاٌ برای مدت یک سال صادر می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی ایران برای مسافرت‌های خارج از ایران


شرکت بیمه ملت

درصورتی‌که بیمه‌گزار در طول سفر به ایران دچار بیماری و صدمات بر اثر حادثه شود یا نیاز به قرنطینه پزشکی داشته باشد بیمه‌گر خدمات زیر را به او ارائه می‌دهد:

الف) انتقال

. اگر بیمه‌گزار در طول سفر نیاز به درمان داشته باشد در اسرع وقت در بیمارستان یا مراکز درمانی مجهز پذیرش می‌شود.

. اگر نیاز به مرکز درمانی مجهزتر باشد بیمه‌گر موظف است بیمه‌گزار را در کمترین زمان ممکن به مرکز مجهزتر انتقال دهد.

. برگرداندن بیمه‌گزار به کشورش با نظر پزشک معالج وی.

. انتقال بیمه‌گزار به نزدیک‌ترین فرودگاه کشورش در صورت فوت.

. درصورتی‌که بیمه‌گزار نتواند با وسیله شخصی یا وسیله‌ای که با آن سفر کرده برگردد، بیمه‌گر موظف است یکی از بستگان او و افراد زیر 15 سال همراه را به کشورشان برگرداند.

. اگر بیمه‌گزار در بیمارستان بستری شود و نیاز به همراه داشته باشد، بیمه‌گر اقدامات لازم برای انتقال یکی از بستگانش به ایران را انجام می‌دهد.

در صورت خرید بیمه مسافرتی مسافران ورودی به ایران، تمام هزینه‌های انتقال در صورت بیماری، فوت و … پرداخت خواهد شد.


ب) پرداخت هزینه‌های پزشکی و غیرپزشکی
1. هزینه‌های پزشكي و بستري

این هزینه تا سقف 10 هزار یورو یا معادل ریالی آن پرداخت می‌شود. هزینه‌های پزشکی شامل موارد زیر می‌شود:

. ويزيت اوليه، تصويربرداري و آزمايشگاهي، هزینه‌های دارويي، جراحی‌های سرپايي، فيزيوتراپي و انتقال مصدومان و بيماران به مراكز پزشكي.

. هزینه‌های ناشي از بستري و جراحي در بيمارستان.

حداکثر هزینه پرداختی توسط شرکت بیمه ممکن است در شرکت‌های مختلف متفاوت باشد. این مورد را حتما قبل از خرید در نظر داشته باشید.

2. هزینه‌های غيرپزشكي

. هزينه تهيه تابوت و انتقال جسد بیمه‌شده به نزدیک‌ترین فرودگاه بین‌المللی محل اقامت وي در كشورش در نظر داشته باشید هزينه برگزاري مراسم تشييع و تدفين را بیمه‌گر پرداخت نخواهد کرد.

. هزینه انتقال یکی از بستگان بیمه‌گزار به ایران درصورتی‌که نیاز به همراه در بیمارستان داشته باشد. این هزینه حداکثر تا 20 روز پرداخت می‌شود.

. هزینه برگشت بیمه‌گزار به کشورش به دلیل بیماری یا صدمات و درصورتی‌که نتواند از بلیت برگشت استفاده کند.

. هزینه‌های فوريتي دندان‌پزشكي: این هزینه‌ها تا سقف 200 یورو پرداخت می‌شود. این هزینه‌ها به معالجه دندان‌درد، درمان عفونت و كشيدن دندان محدود می‌شود.

. هزینه گم‌شدن مدارک بیمه‌گزار مانند گواهینامه، گذرنامه و … تا سقف 200 یورو.

. هزینه‌های مربوط به مسائل حقوقی تا سقف 250 يورو.


مطلب مرتبط: پوشش‌های بیمه مسافرتی چیست؟


 

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید