قطعاً اگر از کسانی هستید که به خرید بیمه مسافرتی خارج از کشور فکر کرده‌اید، نام شرکت‌های مختلفی به گوشتان خورده است. بیمه مسافرتی پارسیان، بیمه مسافرتی آسیا، سامان و… از جمله بیمه‌های مسافرتی هستند که ارائه می‌شوند. در این پست می‌خواهیم بیمه مسافرتی سامان را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم و ببینیم این بیمه مسافرتی چه مزایا و معایبی برای بیمه‌گزاران دارد.

استعلام قیمت بیمه مسافرتی سامان


پیوند به بیرون: 10 معیار مهم در انتخاب بهترین بیمه مسافرتی خارج از کشور


معرفی بیمه سامان

شرکت بیمه سامان از سال 1383 فعالیت خود را در صنعت بیمه آغاز کرده است. یکی از محصولاتی که این شرکت بیمه ارائه می‌دهد، بیمه مسافرتی سامان است. بیمه مسافرتی خارج از کشور فرد بیمه‌گزار را از خطرات احتمالی سفرهای خارجی (بیماری، گم‌شدن چمدان و …) حفظ می‌کند. 

شرکت‌های بیمه برای ارائه خدمات بیمه مسافرتی با شرکت‌های کمک‌رسان قرارداد بسته و این شرکت‌ها خدمات بیمه مسافرتی را خارج از مرزها ارائه می‌دهند. شرکت بیمه سامان نیز برای ارائه خدمات بیمه مسافرتی با شرکت بین‌المللی Mideast Assistance  International S.A.L قرارداد دارد.

بر روی دفترچه بیمه مسافرتی سامان شماره دفتر بین‌المللی شرکت کمک‌رسان نوشته‌شده است. هنگام بروز حادثه باید فوراً با این شماره تماس گرفت و ضمن ارائه شماره بیمه، حادثه را برای کارشناسان این شرکت شرح داد و درخواست کمک کرد.


مختصری درباره Mideast 

بیمه مسافرتی سامان

تا اینجا متوجه شدیم که شرکت بیمه سامان برای ارائه خدمات بیمه مسافرتی خود با شرکت Mideast همکاری دارد و این شرکت‌ به بیمه‌گزاران بیمه مسافرتی سامان خارج از مرزها خدمات بیمه مسافرتی ارائه می‌دهد. حال می‌خواهیم در این بخش به معرفی مختصری از شرکت‌ کمک‌رسان بپردازیم.

شرکت Mideast چهارمین شرکت کمک‌رسانی در دنیا است که در سال 2013 به حدود 10 میلیون نفر خدمات کمک‌رسانی ارائه کرده است.


 پوشش‌های بیمه مسافرتی سامان

اولین پارامتری که در این مطلب در خصوص بیمه مسافرتی سامان بررسی می‌کنیم، پوشش‌هایی است که این بیمه ارائه می‌دهد. پوشش‌های بیمه مسافرتی همان خدماتی است که شرکت بیمه حین بروز حادثه به بیمه‌گزار ارائه می‌دهد. این پوشش‌ها برای شرکت‌های بیمه مختلف یکسان نیستند.

این پوشش‌ها برای بیمه مسافرتی سامان عبارت‌اند از:

. پرداخت هزینه‌های پزشکی و دارویی حین سفر

. پرداخت هزينه فوريت‌هاي دندان‌پزشكي

. پرداخت هزینه‌های اولیه در صورت تأخیر در رسیدن چمدان‌ها

. جابجایی یا انتقال بیمار به کشور خود در صورت بروز بیماری یا حادثه

. سفر اضطراری یکی از اعضای درجه‌یک خانواده به علت بستری شدن بیمه‌گزار

. بازگرداندن جسد به ايران در صورت فوت بیمه‌شده در طول مسافرت

. پرداخت هزينه‌‌های پیگیری و ارائه مشاوره حقوقي در صورت بروز حادثه

. قبول مسئولیت ازجمله پرداخت هزینه لازم و ارائه اطلاعات لازم در صورت سرقت يا مفقود شدن مدارك مسافرتي

. بازگشت اضطراری بیمه‌گزار از سفر به علت فوت اقوام

بیمه مسافرتی سامان در شرایطی هزینه‌های پزشکی و دندان‌پزشکی را می‌پردازد.


پیوند به بیرون: بیمه مسافرتی ملت / ایمن سفر کنید


مواردی وجود دارد که بااینکه حادثه تلقی می‌شود، ولی به هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های بالا تعلق ندارد. این موارد که مشمول بیمه مسافرتی سامان نمی‌شود، عبارتند از:

. انواع بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و …

. هرگونه اتفاقات مرتبط با جنگ، شورش و فعل‌وانفعالات هسته‌ای

. صدمات ناشی از انجام هر نوع ورزش یا بازی خطرناک

. استفاده از وسایل غیرمتعارف برای حمل‌ونقل (اسکی، جت اسکی و …)

. هزینه‌های مرتبط با بیماری‌هایی که بیمه‌گزار قبل از سفر دچار آن بوده است

. هزینه‌های اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون

. صدمات ناشی از مصرف الکل، مواد مخدر و دارو (بدون مجوز پزشک مصرف شود یا از قبل از سفر بیمه‌گزار مصرف کرده باشد.)

. تمام بیماری‌های شایع در منطقه مقصد بیمه‌گزار

. اقدامات و وسایل توان‌بخشی (عینک، عصا و غیره) و پروتز


دسته‌بندی مناطق در بیمه مسافرتی سامان

دسته‌بندی مناطق در بیمه مسافرتی سامان

بیمه سامان برای ارائه خدمات بیمه مسافرتی چند دسته‌بندی برای کشورهای جهان دارد. بیمه‌گزار باید با توجه به میزان سفر خود و کشور(های) مقصد، دسته موردنظر خود را انتخاب کرده و بیمه خود را از این دسته انتخاب کند. این دسته‌بندی عبارت است از:

. آمریکا و کانادا

. تمام کشورهای جهان به‌جز آمریکا و کانادا

. عربستان

. منطقه خاورمیانه، آفریقا

. کشورهای عضو شنگن

. کشورهای حوزه خلیج‌فارس

. عراق و سوریه

. ترکیه


طرح اقتصادی بیمه مسافرتی سامان

طرح اقتصادی بیمه مسافرتی سامان از نظر اقتصادی به صرفه برای بیمه گزار است. طبق صحبت با کارشناس بیمه سامان، حق بیمه‌های این طرح حدود یک سوم سایر طرح‌های بیمه مسافرتی سامان می‌باشد. البته در این طرح بعضی از پوشش‌ها محدودتر می شود.


طرح زیارتی بیمه مسافرتی سامان

طرح زیارتی بیمه مسافرتی سامان

طرح زیارتی بیمه مسافرتی سامان برای کشورهای عراق، سوریه و عربستان استفاده می‌شود. در این طرح برخلاف سایر طرح‌های بیمه مسافرتی، به خاطر درگیر بودن این کشورها با جنگ‌های داخلی، فوت براثر اقدامات تروریستی و جنگ شامل پوشش‌های بیمه مسافرتی سامان می‌شود.

طرح زیارتی بیمه مسافرتی سامان، خطرات ناشی از جنگ و اغتشاش را هم پوشش می‌دهد.


مقایسه سقف تعهد پوشش‌ها برای مناطق مختلف

در این بخش قصد داریم یکی از پوشش‌های بیمه مسافرتی سامان را (در طرح عادی) در مناطق مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم. بعضی مناطق دارای بیش از یک تعرفه سقف تعهد است. در این حالت تعرفه‌های بالاتر سقف تعهدات بیشتری در برابر حوادث و به‌تبع آن قیمت بالاتری دارند. گاهی اوقات تعهدات ارزان‌تر بعضی از پوشش‌ها را شامل نمی‌شود. هزینه بستری شدن و معالجات پزشکی و دندان‌پزشکی در مناطق مختلف دارای سقف تعهداتی به شرح زیر است:

حق بیمه مسافرتی سامان

میخوای بدونی

می‌خوام بدونم


حق بیمه مسافرتی سامان برای طرح‌های مختلف

حال می‌خواهیم حق بیمه هرکدام از طرح‌های بیمه مسافرتی سامان را بررسی کنیم. در جدول زیر مقایسه قیمتی بین طرح‌های مختلف انجام شده است. این مقایسه بین طرح‌های مختلف و برای حالات سفر 1 تا 7 روزه و یک‌ساله و برای افراد بین 13 تا 65 ساله انجام‌شده است.

حق بیمه مسافرتی سامان

درصورتی که به صورت گروهی به محلی یکسان و به مدت یکسان سفر می‌کنید، می‌توانید از تخفیف گروهی خرید بیمه مسافرتی سامان بهره مند شوید. شرح جزئیات این تخفیف‌ها به صورت زیر است:

. تخفیف گروهی 20- 10 نفر: 5%

. تخفیف گروهی 50- 21 نفر: 10%

. تخفیف گروهی 100- 51 نفر: 15%

. تخفیف گروهی بالای 100 نفر: 20%


نحوه خرید بیمه مسافرتی سامان

خرید بیمه مسافرتی سامان

برای خرید بیمه مسافرتی سامان باید با داشتن گذرنامه به یکی از شعبات بیمه سامان مراجعه کرد. با توجه به اینکه هریک از کارشناسان بیمه در مورد یک نوع بیمه خاص متبحر هستند، ممکن است پیدا کردن کارشناس خبره در حوزه بیمه مسافرتی، امری دشوار باشد. از طرفی هیچ‌کس به‌اندازه خود شما از نیازهای شما آگاهی ندارد؛ پس بهترین حالت وقتی است که بتوانید همه طرح‌ها و شرایط را ببینید و خود درباره مناسب‌ترین بیمه مسافرتی تصمیم بگیرید. خرید آنلاین بیمه مسافرتی این امکان را فراهم کرده است.

اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو سرویسی برای مدیریت و فروش آنلاین بیمه همان‌طور که خدمات بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی و بیمه مسافرتی را ارائه می‌دهد. با استفاده از بیمیتو، می‌توانید تمام طرح‌ها را بررسی و مقایسه کرده و بهترین و مناسب‌ترین طرح را برای خود انتخاب کنید. با این روش شما کارشناس بیمه خود می‌شوید!

بیمیتو سرویسی برای مدیریت و خرید آنلاین بیمه


 فرانشیز بیمه مسافرتی سامان

شرکت‌های بیمه معمولاً بعضی از پوشش‌های خدمات بیمه سفر را به‌صورت فرانشیزی انجام می‌دهند. فرانشیز یعنی تا سقف مشخصی از هزینه به عهده بیمه‌گزار است و مابقی را شرکت بیمه تقبل می‌کند.

مثلاً برای هزینه بستری شدن و معالجات پزشکی، بیمه مسافرتی سامان فرانشیز 25 یورویی دارد (البته به‌جز موارد اورژانسی)؛ یعنی تا 25 یورو از هزینه درمان، شرکت بیمه هیچ هزینه‌ای را تقبل نمی‌کند. هر مقداری هزینه بیشتر از 25 یورو شود، شرکت بیمه آن را پرداخت می‌کند. مثلاً اگر هزینه درمان 100 یورو شود، 25 یورو به عهده فرد بیمه‌گزار و 75 یورو آن به عهده شرکت بیمه است.


نحوه دریافت خسارت از بیمه مسافرتی سامان

نحوه دریافت خسارت از بیمه مسافرتی سامان

هنگام وقوع حادثه بیمه‌گزار باید با شماره‌ی روی دفترچه بیمه مسافرتی سامان تماس بگیرد و ضمن ارائه شماره بیمه، واقعه را شرح دهد. پس‌ازآن، شرکت کمک‌رسان (Mideast) اقدامات لازم را برای پیگیری حادثه انجام می‌دهد. پس از پیگیری و تعیین میزان خسارت، هزینه خسارت یا به‌ حساب بیمه‌گزار و یا به حساب ارگانی که بیمه‌گزار طی حادثه درگیر شده است (بیمارستان، دادگاه یا …)، واریز می‌شود و لازم نیست بیمه‌گزار هزینه‌ای را به صورت شخصی تقبل کند. در صورت نیاز، کارگزاری از طرف شرکت کمک‌رسان اعزام می‌شود. اگر به دلایلی امکان پرداخت هزینه حین سفر پیش نیاید، با تماس با شرکت بیمه سامان و اطلاع از مدارک موردنیاز، می‌توان خسارت را بعد از اتمام سفر در یکی از نمایندگی‌های بیمه سامان دریافت کرد.


پیوند به بیرون: از البرز تا آلپ با بیمه مسافرتی البرز


بنابر ادعای کارشناس بیمه مسافرتی سامان طی تماس تلفنی، “این شرکت تنها شرکتی است که هزینه خسارات را هنگام سفر می‌پردازد.” البته این درست است که بیمه مسافرتی سامان هزینه‌ها را در سفر می‌پردازد اما شرکت‌های دیگر ارائه‌دهنده بیمه مسافرتی نیز بعضاً هزینه‌ها را طی سفر پرداخت می‌کنند و هر یک روش متفاوتی برای روند دریافت هزینه‌ها دارند. ممکن است نیاز به ارسال اینترنتی فاکتورهای هزینه‌های پزشکی باشد یا حتی نیاز باشد که فرد برای دریافت خسارت به صورت حضوری به نمایندگی بیمه مراجعه کند. به هر حال این یکی از مزیت‌های مهم بیمه سامان است که هزینه‌ها را در سفر پرداخت می‌کند.

بیمه مسافرتی سامان هزینه خسارات تحت پوشش را حین سفر پرداخت می‌کند و برای دریافت خسارت نیازی به مراجعه حضوری نیست.


مدارک لازم براي دريافت خسارت بیمه مسافرتی سامان

درصورتی‌که بنا به شرایط خاصی موفق به دریافت خسارت هنگام سفر خارجی خود نشدید، با ارائه مدارک زیر به شرکت بیمه سامان نیز، می‌توانید خسارت بیمه را دریافت کنید:

1- اصل بیمه‌نامه
2- کپی صفحات گذرنامه
3- اصل فاکتورهای پرداخت‌شده
4- گزارش‌های مربوط به هزینه (گواهی فوت، کپی شناسنامه، گواهی پزشکی بیمارستان و غیره)
5- گزارش شرکت هواپیمایی در خسارت تأخیر بار یا پرواز


نکات مهم در مورد بیمه مسافرتی سامان

1- بیمه‌گزار از زمان صدور بیمه‌نامه شش‌ماه فرصت دارد تا از کشور خارج شود و مهلت بیمه‌نامه تازه از زمان خروج از کشور شروع می‌شود. برای مثال اگر بیمه‌گزار بیمه مسافرتی یک‌ساله تهیه کرده باشد و سه ماه دیگر قصد خروج از کشور را داشته باشد، یک سال اعتبار بیمه‌نامه تازه از سه ماه دیگر و به محض خروج از کشور آغاز می‌شود. اگر بیمه‌گزار تا شش ماه از کشور خارج نشود، بیمه مسافرتی وی باطل می‌شود.

2- برای اینکه بیمه‌گزار تحت پوشش بیمه مسافرتی سامان باشد، باید کمتر از 92 روز متوالی سفر کند؛ بدین معنی که اگر حادثه ای در روز 93 ام یک سفر برای بیمه‌گزار رخ دهد، بیمه مسافرتی سامان شامل آن نمی‌شود. برای مثال اگر بیمه‌گزار، بیمه مسافرتی یک‌ساله تهیه کند، در این یک سال هر تعداد سفر زیر 92 روزه برود، می‌تواند از خدمات بیمه مسافرتی سامان استفاده کند.


سؤالی که در اینجا ذهن ما را درگیر می‌کند این است که چه شرکت‌هایی بیمه مسافرتی ارائه می‌دهند؟ آیا بیمه مسافرتی سامان بهترین بیمه مسافرتی است؟ ارزان‌ترین است؟

در مطالب آینده به این سؤالات جواب خواهیم داد.

آنلاین بیمه مسافرتی سامان بخر

2 نظرات

  1. باتشکر چنانچه شخصی قبلا (ده سال) پیش عمل باز کرده وازسلامتی کامل برخوردار بوده باشد ولی درحین سفر مشکلی پیش اید که اجبارا نیاز به بستری شدن ومعالجه داشته باشد درتوضیحات بالا بان اشاره ای نشده خواهشمند است نتیخه وجواب بموضوع رابه ایمیل زیرارسال فرمایید لازم بتوضیح است من ازبیمه سامان درمسافرتم استفاده میکنم باسپاس .

    • با سلام و تشکر متقابل. اگر عمل جراحی ده سال پیش انجام شده و در حال حاضر در سلامت کامل هستید، هر مشکلی برایتان رخ دهد شامل بیمه مسافرتی می شوید. فقط در صورتی که بیماری به خاطر عوارض ناشی از معالجه قبلی باشد، شامل بیمه مسافرتی نخواهد شد. ان شا الله که در هیچ سفری به مشکلی بر نخورید و از بیمه مسافرتی خود استفاده ای نکنید. 🙂

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید