” بیمه مسافرتی چیست ؟” شاید سؤالی باشد که پاسخ شفاف و دقیقی نداشته باشد. این بیمه برای گرفتن ویزا از بعضی سفارت‌خانه‌ها ضروری است. پس کسب اطلاعات در این زمینه می‌تواند مفید باشد؛ چون ممکن است با این سفارت‌خانه‌ها سروکار داشته باشیم. بیمه سفر علاوه بر اینکه برای اخذ ویزا در بعضی سفارت‌خانه‌ها اجباری است، بهتر است برای مسافرت به سایر کشورها نیز تهیه شود. اینکه بیمه سفر برای کدام سفرها کاربرد دارد، چه موارد و پوشش‌هایی را شامل می‌شود و چه مزایایی برای بیمه‌گزار دارد، جزو مسائلی است که در این مقاله بیان شده است.

بیمه مسافرتی رو گرون نخر


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی خارج از کشور/ آسوده خاطر سفر کنید


کاربردهای بیمه مسافرتی چیست ؟

بیمه مسافرتی چیست

منظور از بیمه مسافرتی چیست ؟ کاربردهای بیمه مسافرتی چیست ؟ این بیمه در واقع بیمه مسافرتی خارج از کشور است؛ یعنی برای سفرهای خارج از کشور تعریف می‌شود. برای سفرهای داخلی بیمه حوادث انفرادی مشابه بیمه مسافرتی خارج از کشور عمل می‌کند.

بیمه مسافرتی خارج از کشور مانند سایر بیمه‌ها یک سری ریسک‌هایی را در سفر شناسایی کرده و در برابر این ریسک‌ها مطابق بیمه‌نامه مسافرتی از بیمه‌گزار حمایت و پشتیبانی می‌کند. این ریسک‌های شناسایی شده و تحت پوشش بیمه مسافرتی، پوشش نام دارد.

بیمه مسافرتی در سفرهای خارجی از بیمه‌گزار حمایت می‌کند.


مفهوم پوشش در بیمه مسافرتی چیست ؟

در اینجا می‌خواهیم به سؤال “منظور از پوشش در بیمه مسافرتی چیست ” پاسخ دهیم. بیمه‌نامه مسافرتی مطابق مواردی که در بندهای قانونی خود دارد از بیمه‌گزار محافظت می‌کند. این موارد پوشش‌های بیمه نامیده می‌شود. یکی از موارد قابل توجه هنگام خرید بیمه مسافرتی، پوشش‌های آن است. پوشش‌های بیمه سفر باید متناسب با نیازهای بیمه‌گزار باشد. بعضی از این پوشش‌ها دارای فرانشیز است.


مفهوم فرانشیز در بیمه مسافرتی چیست ؟

مفهوم فرانشیز در جای جای حوزه بیمه یافت می‌شود؛ لذا بجای پاسخ به سوال “منظور از فرانشیز در بیمه مسافرتی چیست ” باید به سؤال “مفهوم فرانشیز چیست” پاسخ دهیم. بعضی از خسارت‌های تحت پوشش بیمه سفر دارای فرانشیز است؛ یعنی بخشی از هزینه خسارت توسط بیمه‌گزار پرداخت می‌شود و شرکت بیمه بقیه هزینه را تقبل می‌کند. برای مثال پوشش درمان و پزشکی در بیمه مسافرتی معمولاً دارای فرانشیز 25 یورویی است؛ یعنی اگر هزینه خسارت بیمه‌گزار 100 یورو شود، 25 یورو توسط بیمه‌گزار و 75 یورو باقی‌مانده باید توسط شرکت بیمه پرداخت شود.

بیمه سفر خدمات خود را از طریق شرکت‌های کمک‌رسان ارائه می‌دهد.


شرکت کمک‌رسان

کمک رسان در بیمه مسافرتی چیست
شاید یکی از سؤالات بی‌پاسخ “نقش شرکت کمک‌رسان در بیمه مسافرتی چیست ” باشد. شرکت‌های بیمه در خارج از کشور شعبه‌ای ندارند. این شرکت‌ها از طریق شرکت‌های کمک‌رسان خدمات بیمه سفر را به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند. هر شرکت بیمه با یک یا تعدادی شرکت کمک‌رسان قرارداد دارد.

نکته قابل توجه درباره شرکت‌های کمک‌رسان اپراتور فارسی‌زبان است. بعضی از این شرکت‌ها دارای اپراتور فارسی‌زبان و بعضی فاقد آن است. تصور کنید در سفر دچار حادثه‌ای شدید؛ در این حالت باید با شماره شرکت کمک‌رسان که بر روی بیمه‌نامه شما درج شده تماس بگیرید و حادثه را برای اپراتور شرح دهید. اگر شرکت کمک‌رسان اپراتور فارسی‌زبان نداشته باشد و شما به زبان انگلیسی تسلط لازم را نداشته باشید، حادثه به خوبی برای شرکت کمک‌رسان توصیف نشده لذا شرکت کمک‌رسان نمی‌تواند خدمات خود را به خوبی ارائه دهد.


مطلب مرتبط: شرکت‌های کمک‌رسان در سفر چه کمکی به ما می‌کنند؟


سقف تعهد پوشش‌ها در بیمه مسافرتی چیست ؟

سقف تعهد حداکثر تعهدات مالی شرکت بیمه در برابر هزینه خسارات وارد شده است. برای مثال اگر سقف تعهدات پوشش درمان 50 هزار یورو باشد یعنی در صورت بروز صدمات جسمی برای بیمه‌گزار در مدت اعتبار بیمه، بیمه در مجموع تا 50 هزار یورو هزینه خسارت را مطابق بیمه‌نامه پرداخت می‌کند.

به نفع بیمه‌گزار است که طرح‌های با سقف تعهد بالا را خریداری کند!


پوشش‌های بیمه مسافرتی چیست ؟

حال سؤال اصلی این است: ” پوشش‌های بیمه مسافرتی چیست ؟” هر شرکت بیمه در بیمه‌نامه مسافرتی خود تعدادی از خسارات را تحت پوشش خود قرار داده است. پوشش شرکت‌های بیمه مختلف تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. موارد زیر تمام پوشش‌هایی است که یک بیمه مسافرتی خارج از کشور می‌تواند داشته باشد:

پرداخت هزینه‌های درمان و پزشکی

پوشش درمان در بیمه مسافرتی چیست

در صورت وقوع حادثه جسمی که نیاز به معاینه، درمان، جراحی و… داشته باشد، شرکت بیمه تا سقف مشخصی هزینه خسارت را پرداخت می‌کند. این پوشش غالباً دارای فرانشیز 25 یورویی است؛ مگر اینکه صدمه جسمی حاد باشد یا بیمه‌گزار بیش از 24 ساعت بستری شود.

جابجایی یا بازگرداندن بیمه‌گزار به کشورش در صورت بروز حادثه

در صورت وقوع حادثه‌ای برای بیمه‌گزار، شرکت کمک‌رسان مسئول انتقال وی به مرکز درمانی مجهز جهت درمان است. گاهی اوقات بنا به تشخیص شرکت کمک‌رسان، بیمه‌گزار باید به کشور محل اقامتش منتقل شود؛ مسئولیت این مورد نیز به عهده شرکت کمک‌رسان است.

تشخیص میزان حاد بودن صدمه بیمه‌گزار به عهده شرکت کمک‌رسان است. پس از این تشخیص شرکت کمک‌رسان نسبت به محل مداوای بیمه‌گزار تصمیم گیری می‌کند.

در صورتی که تصمیم بر انتقال بیمه‌گزار به کشور مبدأ باشد، شرکت کمک‌رسان موظف است با مشورت پزشک معالج، از مناسب‌ترین وسیله برای انتقال بیمه‌گزار استفاده کند.

میخوای بدونی

می‌خوام بدونم

وظیفه انتقال بیمه‌گزار به مراکز درمانی در صورت بروز حادثه به عهده شرکت کمک‌رسان است.

بازگرداندن اعضای درجه یک خانواده بیمه‌گزار

در صورت فوت بیمه‌گزار یا بستری شدن بیش از یک مدت مشخص، شرکت کمک‌رسان موظف است یکی از اعضای درجه یک همراه بیمه‌گزار را به کشور محل اقامت وی منتقل کند؛ به شرطی که شخص همراه قادر به ادامه سفر یا بازگشت از طریق وسیله از پیش تعیین شده نباشد.

پرداخت هزینه‌های فوری دندان‌پزشکی

چرداخت هزینه های دندان پزشکی بیمه مسافرتی

در صورت بروز دندان‌درد، عفونت و کشیدن ضروری دندان، شرکت بیمه هزینه درمان را تا سقف مشخصی مطابق بیمه‌نامه مسافرتی پرداخت می‌کند. مواردی غیر از مشکلات دندان اشاره شده شامل بیمه سفر نمی‌شود. این پوشش دارای فرانشیز است و غالباً فرانشیز آن 25 یورو است.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی سامان زیر ذره‌بین


انتقال جسد بیمه‌گزار به کشورش در صورت فوت

در صورتی که بیمه‌گزار در سفر فوت کند، شرکت کمک‌رسان مسئولیت انتقال وی را به کشور محل اقامتش دارد و هزینه‌های لازم را باید پرداخت کند. بیمه در برابر مراسم خاک‌سپاری یا ترحیم بیمه‌گزار مسئولیتی ندارد. نحوه اطلاع‌رسانی شرکت کمک‌رسان به این صورت است که جسد بیمه‌گزار به مرکزی درمانی انتقال داده می‌شود؛ مرکز درمانی به سفارت ایران خبر فوت فرد تبعه را می‌دهد. سفارت ایران پیگیری می‌کند که اگر فرد متوفی بیمه سفر دارد، بتواند از خدمات بیمه سفر استفاده کند.

در صورت فوت بیمه‌گزار، شرکت کمک‌رسان وظیفه انتقال وی را به کشور محل اقامت دارد.

انتقال اضطراری یکی از اعضای درجه یک خانواده بیمه‌گزار

اگر بیمه‌گزار دچاری بیماری شود که به بیش از 10 روز بستری شدن نیاز داشته باشد، شرکت بیمه وظیفه دارد هزینه رفت‌وآمد و اقامت یکی از اعضای درجه یک خانواده وی را مطابق بیمه‌نامه بپردازد.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی پارسیان بخریم یا نه؟


پرداخت هزینه بازگشت بیمه‌گزار به کشورش در صورت فوت اقوام

اگر یکی از اعضای خانواده بیمه‌گزار (تا درجه 2) فوت کند، شرکت بیمه وظیفه پرداخت هزینه بازگشت وی را به عهده دارد؛ به شرطی که بیمه‌گزار قادر به بازگشت با وسیله نقلیه خود یا وسیله‌ای که از قبل برای بازگشت رزرو کرده است، نباشد.

اغلب شرکت‌های بیمه برای قبول این پوشش نیاز به ارائه گواهی فوت از جانب بیمه‌گزار دارند.

پرداخت هزینه‌های ارسال دارو

ارسال دارو در بیمه مسافرتی چیست

در صورتی که داروهای ضروری بیمه‌گزار مفقود شود، شرکت بیمه وظیفه ارسال و تحویل داروهای وی را دارد؛ حتی اگر این داروها قبل از سفر تهیه شده باشد.

پرداخت هزینه و پیگیری مسائل حقوقی

درصورتی‌که بیمه‌گزار از لحاظ حقوقی دچار مشکلی شود و نیاز به پیگیری داشته باشد، شرکت بیمه مطابق بیمه‌نامه مسافرتی خدماتی به وی ارائه می‌دهد. این خدمات می‌تواند شامل پرداخت هزینه‌های پیگیری باشد یا علاوه بر پرداخت هزینه، دفاع از حقوق بیمه‌گزار در برابر دادگاه باشد.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی ملت/ ایمن سفر کنید


پرداخت هزینه‌ها در صورت فقدان مدارک شناسایی

هزینه فقدان مدارک شناسایی بیمه مسافرتی

در صورت فقدان مدارک شناسایی بیمه‌گزار، شرکت کمک‌رسان در مواقع مورد نیاز (سفارت‌خانه و…) از هویت بیمه‌گزار دفاع کرده و هزینه‌های لازم برای صدور المثنی را مطابق بیمه‌نامه مسافرتی پرداخت می‌کند.

حواله وجه نقد

درصورتی‌که وجه نقد بیمه‌گزار مفقود شود یا به سرقت رود، با ارائه مدارکی (رسید، شکایت‌نامه و…) برای اثبات این موضوع می‌تواند تا سقف مشخصی از شرکت بیمه وجه نقد دریافت کند؛ به شرطی که معادل آن مبلغ چک، حواله یا وجه نقد در کشور مبدأ نزد شرکت بیمه گذاشته باشد.

حواله وجه الضمانه

حواله وجه نقد در بیمه مسافرتی

درصورتی‌که بیمه‌گزار به هر دلیلی در سفر نیاز به وجه نقد داشته باشد، شرکت بیمه می‌تواند تا سقف مشخصی این وجه را در اختیار بیمه‌گزار قرار دهد؛ به شرطی که معادل این مبلغ را بیمه‌گزار در کشور مبدأ در قالب وجه نقد، چک یا حواله نزد شرکت بیمه گذاشته باشد.

این پوشش بیمه مانند کاری است که صرافی‌ها انجام می‌دهند.

می‌توانید مبلغی را نزد شرکت بیمه در ایران بسپارید و در سفر معادل همان مبلغ را از شرکت کمک‌رسان دریافت کنید!

پرداخت هزینه‌های تحمیلی ناشی از تأخیر در حرکت

مطابق این پوشش اگر وسیله نقلیه بیمه‌گزار بیش از حد مشخصی تأخیر داشته باشد، شرکت بیمه هزینه‌های تحمیلی (اقامت، خوراک و…) را تا سقف مشخصی مطابق بیمه‌نامه مسافرتی پرداخت می‌کند. این هزینه‌ها برای میزان تأخیرهای مختلف متفاوت است.

ارسال پیام و اطلاعات ضروری در صورت نیاز

در صورت بروز حادثه شرکت کمک‌رسان موظف است اطلاعاتی از قبیل آدرس، نام پزشک و… را در اختیار بیمه‌گزار قرار دهد. در مواقع بروز حادثه چون شرکت کمک‌رسان اقدام به پیگیری صدمه می‌کند، این پوشش معمولاً خیلی کاربرد ندارد.

پرداخت هزینه در صورت فقدان بار بیمه‌گزار

فقدان بار در بیمه مسافرتی چیست

اگر بار بیمه‌گزار در مقصد (به‌جز مقصد “ایران”) تحویل داده نشود، شرکت کمک‌رسان در برابر فقدان بار هزینه‌ای را پرداخت می‌کند؛ به شرطی که بار تا 21 روز پیدا نشود. به‌منظور اخذ خسارت، بیمه‌گزار باید گزارشی مکتوب از فرودگاه یا شرکت هواپیمایی مبنی بر فقدان بار ارائه دهد.

یافتن و ارسال بار بیمه‌گزار

درصورتی‌که بار مفقودشده بیمه‌گزار پیدا شود، شرکت کمک‌رسان وظیفه انتقال بار را به محل اقامت یا به کشور وی دارد. در این صورت بیمه‌گزار باید هزینه‌ای را که شرکت بیمه بابت فقدان بار به وی پرداخته است، استرداد کند.

پرداخت هزینه‌های ناشی از تأخیر بار

هزینه تاخیر بار بیمه مسافرتی

چنانچه بار بیمه‌گزار تا مدت زمان مشخصی به وی تحویل داده نشود، شرکت کمک‌رسان هزینه‌های ضروری را مطابق بیمه‌نامه تا سقف مشخصی پرداخت می‌کند. . این هزینه‌ها شامل لباس و لوازم بهداشتی یا مدت مشخصی که در بیمه‌نامه مسافرتی ذکرشده (هرکدام که زودتر واقع شود) است.

بازگرداندن کودک بی‌سرپرست به کشور محل اقامت

درصورتی‌که بیمه‌گزار به دلیل فوت، بیماری و… قادر به مراقبت از فرزند خود نباشد، شرکت کمک‌رسان هزینه بازگرداندن کودک وی را با مسئولیت یک فرد بزرگ‌سال تقبل می‌کند. سن قابل ‌قبول برای فرزند بستگی به شرایط بیمه‌نامه دارد.

تعداد کمی از شرکت‌های بیمه پوشش بازگرداندن کودکان بی‌سرپرست به کشور را دارند!

جستجو و نجات بیمه‌گزار

در صورت بروز حادثه، شرکت کمک‌رسان مسئولیت جستجو و نجات بیمه‌گزار را تا سقف مشخصی مطابق بیمه‌نامه تقبل می‌کند.


تفاوت پوشش‌ها در شرکت‌های بیمه مسافرتی چیست ؟

شاید این سؤال برایمان پیش بیاید که پوشش بیمه مسافرتی شرکت‌های مختلف چه تفاوت‌هایی می‌تواند با یکدیگر داشته باشد؟

بخشی از این تفاوت‌ها در سقف تعهد پوشش‌های مختلف است. هر شرکت طرح‌های مختلفی دارد که سقف تعهد این طرح‌ها می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال بیمه مسافرتی ملت دارای طرح شنگن با سقف تعهد 60 هزار یورو است درصورتی‌که حداکثر سقف تعهد اغلب شرکت‌ها 50 هزار یورو می‌باشد.

بخشی از این تفاوت‌ها می‌تواند در خود پوشش‌ها باشد. بعضی شرکت‌های بیمه بعضی از پوشش‌های فوق را ندارند. برای مثال پوشش جستجو و نجات بیمه‌گزار را بیمه مسافرتی ایران دارد و اکثر بیمه‌های مسافرتی فاقد چنین پوششی هستند.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی ایران برای مسافرت‌های خارج از ایران


بعضی از شرکت‌های بیمه هرکدام از پوشش‌ها را در شرایط خاصی ( علاوه بر شرایط مذکور) ارائه می‌دهند. برای مثال بیمه مسافرتی پارسیان و بیمه مسافرتی پاسارگاد در صورتی هزینه ناشی از تأخیر بار بیمه‌گزار را پرداخت می‌کند که بیمه‌گزار از هواپیمایی وابسته به یاتا استفاده کرده باشد.

بعضی از شرکت‌های بیمه علاوه بر پرداخت هزینه خسارت پوشش‌ها، اقداماتی نیز در جهت پیگیری خسارت انجام می‌دهند. برای مثال بیمه مسافرتی سامان در صورت بروز مسائل حقوقی دفاع قانونی لازم را از بیمه‌گزار مطابق بیمه‌نامه مسافرتی انجام می‌دهد ولی بیمه مسافرتی پارسیان و بیمه مسافرتی پاسارگاد فقط هزینه مربوط به پیگیری مسائل حقوقی را تقبل می‌کنند.

در اینفوگرافیک زیر پوشش‌های چند شرکت بیمه با یکدیگر مقایسه شده است:

مقایسه پوشش های شرکت بیمه مختلف

از طریق اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو می‌توانید جزئیات پوشش‌ها و موارد دیگر مربوط به بیمه سفر را انتخاب کنید و بیمه‌نامه مسافرتی متناسب با نیازهای خود را آنلاین خریداری کنید. بیمیتو در حال حاضر امکان مقایسه و خرید بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی و بیمه مسافرتی را فراهم کرده است. با استفاده از بیمیتو می‌توان در هر لحظه از شبانه‌روز و هر جا اقدام به مقایسه و خرید آنلاین بیمه مسافرتی کرد.

آنلاین بخر

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید