برای مقابله با حوادث تلاش‌های بسیاری شده است؛ از ساختن سازه‌های مختلف تا راه‌هایی برای کاهش خسارات واردشده. بیمه حوادث نیز یکی از این راه‌کارهایی است که به منظور کاهش خسارت واردشده و یا جبران آن به وجود آمده است. اگر بخواهیم بدانیم بیمه مقابله با حوادث چیست باید تعریفی از حوادث و مفهوم حادثه را در ذهن داشته باشیم. سپس به این موضوع بپردازیم که بیمه حوادث چه کار می‌کند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث چیست؟


معنی حادثه و حوادث تحت پوشش بیمه

حوادث، اتفاقات و سوانحی هستند که معمولاً به خاطر عدم پیش‌بینی رخ می‌دهند و خسارات به بار می‌آورند. این اولین گام در دانستن این موضوع است که بیمه مقابله با حوادث چیست ما ابتدا باید حوادث را بشناسم تا بتوانیم بیمه‌ای برای مقابله با آن طراحی کنیم. حوادثی که تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرند عبارت‌اند از: حوادث ناشی از کار و یا غیر آن در مدت 24 ساعت شبانه‌روز؛ از شروع تاریخ قرارداد بیمه تا پایان آن‌که معمولاً یک سال است. بیمه‌شده در این زمان مقابل حوادثی که جان وی را تهدید می‌کنند بیمه می‌شود.

برای هر حادثه‌ای که در طول 24 ساعت شبانه‌روز رخ دهد و تحت پوشش بیمه‌نامه باشد، بیمه حوادث خسارت پرداخت می‌کند.


مطلب مرتبط: آیا می‎دانید بیمه حوادث انفرادی چیست و چه هزینه‌هایی را می‌پردازد؟


نمونه‌هایی از حوادثی که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

نمونه‌هایی از حوادثی که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

برای درک بهتر از منظور حوادث در اینجا به نمونه حوادثی اشاره می‌کنیم که در صورت وقوع توسط بیمه حوادث پوشش داده می‌شوند. این حوادث عبارت‌اند از: سوانح و تصادفات رانندگی، مسموم شدن، ابتلا به بیماری‌هایی مانند سیاه‌زخم- کزاز- هاری، غرق شدن، خفگی، اثرات ناشی از گازها و بخارهای سمی، صدمات ناشی از تلاش برای نجات جان و اموال دیگران، سقوط از ارتفاع، سوختگی، حمله حیوانات، صدمات ناشی از تماس با مواد خورنده مانند اسیدها.


مطلب مرتبط: فقط برای آنان که می‌خواهند بدانند بیمه عمر و حوادث گروهی چیست؟


نقش بیمه مقابله با حوادث چیست

حالا که می‌توانیم تصور ذهنی از حادثه و حوادث تحت پوشش بیمه داشته باشیم می‌توانیم در مورد بیمه حوادث بهتر صحبت کنیم و  به طور دقیق‌تری بررسی کنیم که نقش بیمه مقابله با حوادث چیست ! سازوکار این بیمه به این صورت است که اگر بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد و در اثر حوادث و سوانح تحت پوشش بیمه دچار آسیب و خسارت شود، مطابق قوانین بیمه به وی خسارت پرداخت می‌شود. خسارت‌های تحت پوشش شامل: فوت در اثر حادثه، نقص عضو جزئی و کلی، ازکارافتادگی موقت و دائم، پرداخت هزینه‌های پزشکی، پرداخت غرامت روزانه و پرداخت غرامت بستری است. بیمه حوادث غرامت هر یک از این موارد را تا سقف تعهدات خود پرداخت می‌کند.

از مهم‌ترین غرامت‌هایی که توسط بیمه حوادث پرداخت می‌شود می‌توان به غرامت فوت، ازکارافتادگی و نقص عضو و پرداخت هزینه‌های پزشکی اشاره کرد.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث سربازان وظیفه / سالم بروید، سالم برگردید!


بیمه مقابله با حوادث چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

بیمه مقابله با حوادث چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

بیمه حوادث با عوامل مختلفی در ارتباط است که این عوامل در تعیین حق بیمه و سطح کیفیت بیمه‌نامه و پوشش‌های آن تاثیر مهمی دارند. مانند:

  • نوع شغل بیمه‌گزار: شغل بیمه‌گزار در ارتباط مستقیم با بیمه حوادث است. زیرا در بیمه حوادث مشاغل به 5 طبقه تقسیم می‌شوند که هر کدام میزان خطر متفاوتی دارند و پذیرش درخواست بیمه‌نامه و مقدار حق بیمه‌ها با توجه به میزان خطر شغل بیمه‌شده تعیین می‌شود.
  • نوع زندگی بیمه‌گزار: نوع فعالیت‌ها و روش زندگی بیمه‌گزار در شرایط بیمه حوادث موثر است. اگر بیمه‌گزار زندگی ماجراجویانه‌ای دارد و یا در ورزش‌های حرفه‌ای و خطرناک فعالیت می‌کند بیمه حوادث این موارد را تحت پوشش قرار نمی‌دهد و برای این منظور باید بیمه حوادث ورزشی را تهیه کند.

شغل، روش زندگی و مدت‌زمان قرارداد در شرایط بیمه حوادث تاثیر می‌گذارند.


مطلب مرتبط: بیمه حوادث ناشی از کار و ضرورت آن برای مشاغل پر خطر


طبقه‌بندی مشاغل از نظر خطر در بیمه مقابله با حوادث چیست ؟

طبقه‌بندی مشاغل از نظر خطر در بیمه مقابله با حوادث چیست ؟

همان‌طور که گفتیم برای دریافت بیمه حوادث بسیار مهم است که معلوم شود در چه محیطی مشغول به کار هستید و سطح خطر شغلی شما چقدر است. مشاغل مختلف به شکل زیر طبقه‌بندی می‌شوند و می‌توانید بر اساس این توضیحات مشخص کنید که شغل شما در کدام طبقه و در چه میزان خطر قرار دارد.

طبقه بسیار کم‌خطر: این طبقه کمترین میزان خطر را دارد. معمولاً افراد شاغل در این طبقه آسیبی از ناحیه کار خود نمی‌بینند و کار آن‌ها فکری است تا یدی. مانند معلمان، دبیران، کارمندان ادارات و…

طبقه کم‌خطر: کسانی که در این طبقه کار می‌کنند افرادی دارای تخصص و حرفه‌ای هستند که ممکن است با ابزارآلات خاصی سروکار داشته باشند و همچنین از بعضی اعضای خود مانند دست‌ها برای انجام کار استفاده کنند. مثل دندان‌پزشکان، خیاطان، انبارداران، مهندسین ناظر و…

طبقه خطر متوسط: افرادی که در این طبقه شغلی مشغول به کار هستند به میزان قابل توجهی در معرض خطر قرار دارند. این افراد معمولاً کارکنانی هستند که متخصص و نیمه متخصص بوده و در کار خود از ابزارآلات صنعتی استفاده می‌کنند. مانند کشاورزان، فیلم‌برداران، رانندگان ماشین‌های سواری و…

طبقه پرخطر: مشاغل این طبقه خطر شغلی بالایی دارند و افراد به خاطر نداشتن تخصص خاص به هر کاری گمارده شده و با ابزارآلات مختلف صنعتی و در محیط‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند. افراد متخصص در این طبقه نیز با ابزارآلات پرخطر صنعتی کار می‌کنند مانند: پرس‌کاران فلز، کارگران ساختمان، رانندگان ماشین‌های سنگین و…

طبقه پنجم و بالاترین میزان خطر: افراد این طبقه در محیط‌های خطرناک مانند معادن کار می‌کنند و شغل آن‌ها به شکلی است که با بالاترین میزان خطر سروکار دارند. مثلاً هر روز با مواد منفجره و یا مواد خورنده مثل اسیدها سروکار دارند. از مشاغل این طبقه می‌توان به خلبانان هواپیماهای آزمایشی، کارگران معادن زیرزمینی، مهندسین برق فشارقوی و… اشاره کرد.

مشاغل در بیمه حوادث از نظر میزان خطر به 5 طبقه دسته‌بندی شده‌اند.


مطلب مرتبط: خیلی‌ها نمی‌دانند بیمه حوادث سرنشین چیست / شما چطور؟


حوادث و خطراتی که تحت پوشش توسط بیمه مقابله با حوادث چیست

حوادث و خطراتی که تحت پوشش توسط بیمه مقابله با حوادث چیست

خطرات تحت پوشش بیمه حوادث چیست و در چه مواقعی می‌توان از این بیمه غرامت دریافت کرد؟ طبیعی است همه ما برای این بیمه می‌خریم که وقتی دچار خسارت می‌شویم از آن استفاده کنیم. حوادثی که تحت پوشش بیمه مقابله با حوادث است به شرح زیر هستند:

پرداخت غرامت فوت در اثر حادثه: اگر بیمه‌شده در اثر حوادث شغلی یا غیر شغلی و در طول مدت‌زمان بیمه‌نامه فوت کند، سرمایه فوت به خانواده بیمه‌شده پرداخت می‌شود. در برخی بیمه‌نامه‌های دیگر مانند بیمه عمر و سرمایه گذاری نیز این پوشش وجود دارد که البته میزان غرامت پرداختی در این دو نوع بیمه با یکدیگر متفاوت است.

پرداخت غرامت نقص عضو و ازکارافتادگی: نقص عضو و ازکارافتادگی بیمه‌گزار اگر به طور کامل و دائم باشد مطابق قانون بیمه حوادث مبلغی معادل سرمایه فوت به وی پرداخت می‌شود اما میزان غرامت نقص عضو جزئی و یا ازکارافتادگی موقت بستگی به وضعیت بیمه‌گزار و درصد نقص عضو بیمه‌شده دارد و توسط کارشناسان تعیین می‌شود.

پرداخت غرامت هزینه‌های پزشکی: چنانچه بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد و در اثر حوادث در بیمارستان بستری شود و یا به هر نحوی از خدمات پزشکی استفاده کند، هزینه‌های ایجادشده توسط این بیمه قابل پرداخت است و بیمه‌شده می‌تواند از بیمه حوادث غرامت هزینه‌های پزشکی که معادل 10 یا 20درصد از سرمایه فوت است ر ا دریافت کند. میزان این غرامت در شرکت‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

پرداخت غرامت روزانه: این غرامت بابت ازکارافتادگی موقت بیمه‌گزار پرداخت می‌شود و از روز چهارم ازکارافتادگی تا نهایتاً 3 ماه محاسبه شده و به بیمه‌شده پرداخت می‌گردد.

پرداخت غرامت بستری: از روز چهارمی که بیمه‌شده در بیمارستان و مراکز درمانی بستری شود غرامت بستری محاسبه شده و تا نهایتاً 2 ماه به بیمه‌شده ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: حفظ سلامتی با بیمه حوادث انفرادی ایران


6 نکته در خصوص بیمه حوادث

6 نکته در خصوص بیمه حوادث

دانستن این چند نکته کوتاه و مختصر شاید خالی از لطف نباشد چرا که به بیمه‌گزار در تعیین شرایط بیمه‌نامه کمک می‌کند.

  1. حق بیمه‌های پرداختی متناسب با میزان پوشش‌ها و مدت‌زمان قرارداد است.
  2. طول مدت قرارداد بیمه حوادث یک سال است اما ممکن است برخی شرکت‌ها قراردادهایی کمتر از این مدت نیز داشته باشند که در این صورت مقدار حق بیمه متناسب با مدت‌زمان بیمه تعیین می‌شود.
  3. میزان خطر شغلی شما در مقدار حق بیمه تاثیر می‌گذارد زیرا خطر پذیرش ریسک را بالا می‌برد.
  4. بیمه حوادث بابت همه خطرات تحت پوشش شغلی و غیر شغلی که برای بیمه‌گزار در طول شبانه‌روز رخ دهد غرامت پرداخت می‌کند.
  5. بیمه‌های مختلف گاه پوشش‌های مشترکی دارند. مثلاً می‌دانیم که با خرید بیمه شخص ثالث در سوانح رانندگی این بیمه خسارت واردشده را پرداخت می‌کند اما کسی که هم بیمه حوادث و هم بیمه شخص ثالث داشته باشد می‌تواند هم‌زمان از هر دو بیمه غرامت دریافت کند.
  6. اگر شغلی که دارید مسئولیت سنگینی دارد علاوه بر بیمه حوادث می‌توانید بیمه مسئولیت را نیز تهیه کنید تا در مواقع خطر و ایجاد خسارت‌های ناخواسته به اشخاص ثالث، این بیمه خسارت شما را جبران کند. به عنوان مثال پزشکان که شغل حساسی دارند می‌توانند از بیمه مسئولیت پزشکان استفاده کنند تا در مواقع لزوم این بیمه از آن‌ها حمایت کند.

مطلب مرتبط: بیمه حوادث انفرادی پاسارگاد سپر محافظ شما


بیمه برای مقابله با حوادث

خرید بیمه امروزه امری مهم و ضروری است. به منظور حفظ سرمایه و جبران خسارات واردشده، افراد زیادی از بیمه‌ها استفاده می‌کنند. به همین دلیل خرید بیمه نباید روندی سخت و پیچیده داشته باشد. در زمانه‌ای که وقت طلا است و همه درگیر مشغله‌های مختلف هستند زمان گذاشتن برای خرید یا تمدید بیمه‌نامه منطقی نیست. به همین جهت بیمیتو تلاش می‌کند تا با امکان خرید آنلاین انواع بیمه مانند بیمه بدنه، بیمه درمان تکمیلی، بیمه مسافرتی و… روند خرید بیمه را ساده کرده و بیمه‌گزار بتواند بدون مراجعه حضوری، اتلاف وقت و هزینه  اضافی و بدون محدودیت زمانی در هر زمان ‌که خواست بیمه‌نامه مورد نیاز خود را خریداری کرده و یا آن را تمدید کند. در کنار خرید بیمه می‌توانید استعلام آنلاین بیمه آتش سوزی و دیگر بیمه‌ها را تهیه کنید که در تصمیم‌گیری برای خرید بیمه و شرایط بیمه‌نامه کمک قابل توجهی به شما می‌کند. خرید از بیمیتو می‌تواند تجربه خوشایندی را برای شما رقم بزند. امتحان کنید!

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید