بیمه موتور سیکلت برای دارندگان موتور سیکلت نه تنها ضروری که اجباری است. این بیمه‌نامه قبل از هر چیز کمکی به دارنده موتور سیکلت و در واقع بیمه‌گزار است چرا که پرداخت خسارات وارد شده از سوی بیمه‌گزار به افراد ثالث را به عهده می‌گیرد. طبیعی است در حوادثی که دارنده موتور سیکلت در آن مقصر شناخته می‌شود، پرداخت کلیه خسارات به عهده او است و بیمه شخص ثالث موتور سیکلت می‌تواند با پرداخت این هزینه‌ها بیمه‌گزار را تحت حمایت مالی خود قرار ‌دهد. بیمه موتور سیکلت ایران توسط شرکت بیمه ایران ارایه می‌شود و البته از قوانین یکسان بیمه شخص ثالث پیروی می‌کند. بررسی ابعاد این بیمه کاری است که در اینجا می‌خواهیم انجام دهیم.


مطلب مرتبط: بیمه شخص ثالث موتور سیکلت چیست؟


بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

قبل از توضیح بیمه موتور سیکلت ایران بهتر است نگاهی سریع به بیمه شخص ثالث داشته باشیم. در یک تعریف کلی بیمه شخص ثالث بیمه‌ای است که خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث را توسط دارندگان وسایل نقلیه پرداخت می‌کند. این پرداخت خسارت در صورتی است که بیمه‌گزار مقصر حادثه باشد. بیمه موتور سیکلت همان بیمه شخص ثالث است که برای دارندگان موتور سیکلت صادر می‌شود و به این نام معروف است.


مطلب مرتبط: نرخ بیمه موتور سیکلت را چطور محاسبه کنیم؟


شرحی بر بیمه موتور سیکلت ایران

بیمه ایران اولین شرکت بیمه است که با ارایه بیمه‌نامه‌های مختلف آغاز به کار کرده است و تاکنون نیز این فعالیت ادامه دارد. بیمه موتور سیکلت ایران مطابق قانون بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است اما پشتوانه دولتی این شرکت به عنوان تنها شرکت بیمه دولتی و همچنین سابقه و قدمت فعالیت این شرکت در بازار بیمه کشور، باعث اطمینان خاطر بیشتری برای متقاضیان بیمه شده است. اطمینان خاطر بیمه‌گزار بابت توانگری بالای بیمه ایران و پرداخت به موقع غرامت به بیمه‌گزار است که عامل مهمی در انتخاب شرکت بیمه برای بیمه‌گزار محسوب می‌شود.

توانگری بالا و سوابق پرداخت خسارت در بیمه ایران، از معیارهای انتخاب این شرکت جهت خرید بیمه موتور سیکلت است.


مطلب مرتبط: ارزانترین بیمه موتور سیکلت را بخرید


موارد تحت پوشش بیمه موتور سیکلت ایران

بیمه موتور سیکلت ایران چه موارد یرا تحت پوشش قرار می‌دهد

اگر دارنده موتور سیکلت و در واقع بیمه‌گزار در زمان استفاده از موتور سیکلت و در اثر حوادث غیرعمد باعث ایجاد خسارت به افراد دیگر شود، بیمه موتور سیکلت ایران خسارات وارد شده را پرداخت خواهد کرد. خساراتی که ممکن است رخ دهد شامل خسارات جانی به اشخاص دیگر است که از آسیب‌ها و صدمات سطحی تا دیه فوت افراد را شامل می‌شود. از دیگر خساراتی که توسط این بیمه پرداخت می‌شود، خسارات مالی است که از سوی بیمه‌گزار به افراد دیگر یا اصطلاحاً به اشخاص ثالث وارد می‌شود. بیمه موتور سیکلت ایران خسارت جانی وارد شده به بیمه‌گزار را نیز پوشش داده و به او خسارت پرداخت می‌کند اما در قبال خسار‌ت‌های وارد شده به موتور سیکلت بیمه‌گزار مقصر، مسئولیتی ندارد. برای جبران خسارت‌های وارده به موتور سیکلت باید از بیمه بدنه موتور سیکلت استفاده کرد. پرداخت غرامت به بیمه‌گزار در زمان خسارت جانی منوط به این است که بیمه‌گزار گواهینامه رانندگی موتور سیکلت را داشته باشد.

همه خسارات جانی و مالی وارد شده به افراد ثالث توسط بیمه موتور سیکلت ایران پرداخت خواهد شد و حتی خسارت جانی بیمه‌گزار نیز به شرط داشتن گواهینامه پرداخت خواهد شد.


مطلب مرتبط: جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت


عواملی که در تعیین قیمت بیمه موتور سیکلت ایران تأثیرگذارند

نتیجه محاسبه قیمت بیمه موتور سیکلت در هر سال می‌تواند متفاوت باشد. مقدار دقیق قیمت بیمه به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل سال تولید موتور سیکلت، دنده‌ای یا گازی بودن موتور سیکلت، تعداد سیلندر‌های موتور سیکلت و نوع موتور سیکلت است. هر کدام از این عوامل در قیمت نهایی بیمه موتور سیکلت ایران مؤثرند و باعث کاهش یا افزایش قیمت بیمه‌نامه خواهند شد. در سال تولید هرچه موتور سیکلت جدیدتر باشد قیمت بیمه کاهش خواهد یافت. موتورهای دنده‌ای مشمول قیمت بیشتری نسبت به موتورهای گازی می‌شوند و در موتورهای دنده‌ای نیز هرچه تعداد سیلندر بیشتر باشد هزینه بیمه موتور سیکلت نیز افزایش می‌یابد. درباره نوع موتور سیکلت باید گفت که بیشتر موتور سیکلت‌هایی که در اطرافمان وجود دارند به شکل دوچرخ تولید شده‌اند اما موتورهای سه‌چرخ نیز ساخته می‌شوند که کارایی‌ مخصوص به خود را دارند. موتور سیکلت‌های سایدکار، محفظه‌ای در کنار بدنه اصلی برای یک سرنشین به جز راننده دارند که همین شکل متفاوت آن در نرخ بیمه موتور سیکلت تاثیرگذار است.


مطلب مرتبط: محاسبه بیمه موتور سیکلت در کمترین زمان ممکن!


تهیه بیمه موتور سیکلت ایران قابل انتقال به غیر

بیمه موتور سیکلت قابل انتقال به غیر

بیمه موتور سیکلت ایران قابل انتقال به افراد دیگر است. یعنی در زمان خرید و فروش موتور سیکلت، می‌توان بیمه‌نامه را به خریدار تحویل داد. برای انتقال بیمه موتور سیکلت چنانچه بخواهید بیمه‌نامه به نام خریدار تغییر کند، باید به همان نمایندگی که از آن بیمه‌نامه خریداری شده رجوع و درخواست خود را مطرح کنید تا روال قانونی تغییر مشخصات بیمه‌نامه طی شده و به خریدار تقدیم گردد. در غیر این صورت و در زمانی که نخواهید مشخصات بیمه‌نامه را تغییر دهید، اعتبار بیمه‌نامه به قوت خود باقی است و می‌توان بدون تغییر نام مالک موتور سیکلت، بیمه‌نامه را به خریدار تحویل داد. در حالت سوم ممکن است بیمه‌گزار نخواهد بیمه‌نامه را به خریدار تحویل دهد و تخفیف و مزایای بیمه‌نامه خود را به موتور سیکلت جدیدی که می‌خرد منتقل کند. این عمل ممکن است و برای این منظور بیمه‌گزار باید به نمایندگی‌های بیمه ایران و یا هر شرکتی که بیمه را از آن خریداری کرده است مراجعه و اقدام به انتقال بیمه‌نامه قبلی بر روی موتور سیکلت جدید خود کند.

بیمه موتور سیکلت قابل انتقال به خریدار است. همچنین تخفیف‌ها و مزایای آن را می‌توان به موتور سیکلت جدید خود انتقال داد.


مطلب مرتبط: با بیمه موتور سیکلت اقساطی هوای جیبتو داشته باش!


نکاتی در خصوص تهیه بیمه موتور سیکلت ایران

نکاتی در مورد خرید موتور سیکلت ایران

گفتیم قوانین شخص ثالث در شرکت‌های بیمه یکسان است اما رعایت موارد زیر قبل از خرید بیمه‌نامه به شما کمک می‌کند که رضایت بیشتری از خرید خود داشته باشید و همچنین می‌توانید از نرخ بیمه موتور سیکلت ایران و یا نرخ بیمه موتور سیکلت در دیگر شرکت‌ها آگاه شوید.

در ابتدا مشخصات فنی موتور سیکلت خود را بشناسید. این مشخصات در دفترچه موتور سیکلت در زمان خرید آن موجود است و از طریق آن می‌توان به تعداد سیلندر، سال ساخت و دیگر مشخصاتی که در بیمه موتورسیکلت ایران مؤثر است پی برد.


مطلب مرتبط: با قیمت بیمه موتور سیکلت رازی من یک راضی‌ام!


قبل از خرید بیمه موتور سیکلت، استعلام بیمه موتور سیکلت را علاوه بر بیمه ایران از شرکت‌های مختلف تهیه کنید. نرخ بیمه موتور سیکلت در اکثر شرکت‌های بیمه یکسان است اما ممکن است بنا به صلاحدید شرکت‌ها گاهی طرح‌های تخفیفاتی ارایه شود و بتوانید از آن استفاده کنید.

تاخیر در تمدید سررسید بیمه مشمول جریمه دیرکرد می‌شود بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از سررسید بیمه موتور سیکلت خود، اقدام به تمدید آن کنید. هرگز تمدید بیمه‌نامه را به روز آخر سررسید بیمه نیندازید. بهترین زمان برای اقدام به تمدید بیمه موتور سیکلت، هفته آخر از سررسید بیمه‌نامه است. همچنین اگر بیمه‌گزار در مدت زمان بیمه‌نامه خود خسارتی ایجاد نکرده باشد در زمان تمدید بیمه می‌تواند از تخفیف عدم خسارت استفاده کند.


مطلب مرتبط: خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت


استعلام بیمه موتور سیکلت در بیمیتو

از طریق بیمیتو می‌توان استعلام انواع بیمه‌نامه مانند استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی و یا استعلام آنلاین بیمه موتور سیکلت تهیه کرد. استعلام قبل از خرید بیمه کمک می‌کند تا از جزییات مالی بیمه خود و میزان حق بیمه پرداختی آگاه شوید. متقاضیان انواع بیمه می‌توانند با مراجعه به بیمیتو از اطلاعاتی که در خصوص انواع بیمه ارایه شده استفاده کنند و قبل از خرید، از نوع بیمه، شرایط و خدمات بیمه مورد نظر خود اطلاعات کافی به دست آورند. چنانچه قصد خرید بیمه داشته باشید به کمک بیمیتو و بدون مراجعه به نمایندگی‌های بیمه، می‌توانید خرید آنلاین بیمه عمر و یا خرید آنلاین بیمه مسافرتی داشته باشید. علاوه بر استعلام، امکان خرید آنلاین بیمه موتور سیکلت نیز وجود دارد. خرید بیمه‌نامه‌های خودرو مانند خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث و خرید اینترنتی بیمه بدنه از دیگر امکانات موجود در بیمیتو است. می‌توانید از طریق بیمیتو شرایط یک نوع بیمه را در بین شرکت‌های مختلف بررسی کنید و مقایسه کنید که کدام شرکت بهترین و ارزان‌ترین بیمه را مطابق با شرایط درخواستی شما ارایه می‌کند. افرادی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند می‌توانند بدون مراجعه به کارگزاری‌های این سازمان و به صورت آنلاین عملیات صدور، تعویض و تمدید دفترچه بیمه را انجام داده و آن را در محل کار یا منزل خود و یا از نزدیک‌ترین کارگزاری بیمه، دریافت کنند. بیمیتو تلاش می‌کند تا علاوه بر کاهش وقت و سرعت بخشیدن به روند انتخاب و خرید بیمه در کشور، تجربه یک خرید مطمئن و آسان را برای متقاضیان انواع بیمه فراهم کند.

1 نظر

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید