شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید ریشه و مبنای فعالیت‌های بیمه‌ای از کجا شروع شده است و روند رشد صنعت بیمه در گذشته به چه شکل بوده است؛ یا شاید مشتاق باشید بدانید اولین بیمه‌نامه عمر در کجا و چطور تنظیم ‌شده است. جستجو در گذشته و تاریخ هر کسب‌وکاری می‌تواند هیجان‌انگیز و قابل‌تأمل باشد. بررسی تاریخچه بیمه عمر پاسارگاد هم خالی از لطف نیست. بیمه پاسارگاد در طول عمرکوتاه خود فعالیت‌های قابل توجهی را انجام داده است و توانسته است خودش را به عنوان یک شرکت بیمه فعال در کوتاه‌مدت به جامعه و بازار بیمه ایران معرفی کند. شاید بد نباشد که در ابتدا به صورت کلی نگاهی به تاریخچه بیمه در جهان و ایران داشته باشیم و بعد به بررسی تاریخچه بیمه عمر پاسارگاد نگاهی بیندازیم و روند این بیمه‌نامه را از اولین سال ارایه آن توسط این شرکت تا به امروز بررسی کنیم.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


تاریخچه بیمه عمر در جهان

تاریخچه بیمه عمر در جهان

تاریخچه انواع قراردادهایی که مشابه بیمه‌های امروزی باشد به قرن‌ها و هزاران سال قبل باز می‌گردد. اولین نمونه‌های بیمه‌نامه را توافق صاحبان کشتی‌ها و کشتیرانیان بر سر خسارات واردشده در سفرهای دریایی عنوان کرده‌اند که طبق آن، همه افراد می‌پذیرفتند که در صورت ایجاد خسارت، پرداخت آن بین همه این افراد تقسیم شود. اولین قرارداد ثبت شده بیمه عمر را در انگلستان و در سال 1583 عنوان کرده‌اند. این قرارداد بین شخصی به نام ویلیام گیبنس و تعدادی از بازرگانان لندن منعقد شد. آقای گیبنس در روزهای پایانی مدت قرارداد که یک سال بود، فوت کرد و پس از کشمکش‌های فراوان بالاخره بازرگانان لندن مبلغ خسارت فوت را پرداخت کردند. نرخ بهره اولین بیمه عمر 8 درصد بود و تنها فوت بیمه‌گزار را مورد پوشش قرار می‌داد و مانند بیمه‌های عمر فعلی پوشش‌های تکمیلی نداشت.

اولین بیمه‌نامه عمر در انگلستان و بین ویلیام گیبنس با تعدادی از بازرگانان لندن منعقد شد.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


تاریخچه بیمه عمر در ایران

تاریخچه بیمه عمر در ایران

از اولین نمونه‌های مشابه فعالیت بیمه‌ای در ایران را مربوط به دوره کیقباد و هخامنشیان می‌دانند که در آن به ازای هدایایی که پادشاه از مردم دریافت می‌کرد، در زمان فوت این افراد و یا در زمان تنگدستی به آن‌ها و یا خانواده‌شان مبالغی را پرداخت می‌کرد و به نوعی آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دادند. تقریباً از اوایل سال‌های 1300 صنعت بیمه با وجود شرکت‌های بیمه خارجی در ایران فعال بوده است. یکی از این شرکت‌ها به نام ویکتوریا بود که در پی تشکیل شرکت‌های بیمه ایرانی و ایجاد قوانین سخت‌گیرانه برای بیمه‌گران خارجی یک سال بعد از تاسیس، تعطیل شد و تمامی بیمه‌نامه‌های خود را به اولین شرکت ایرانی بیمه واگذار کرد. اولین بیمه‌نامه‌ها در ایران نیز مربوط به بیمه آتش‌سوزی است اما اولین قرارداد بیمه عمر بین شرکت بیمه ویکتوریا و تاجری تبریزی به نام جبار صالح نیا منعقد شده بود که پس از تعطیلی ویکتوریا این بیمه‌نامه به شرکت بیمه ایران منتقل شد و در پایان مدت قرارداد مبلغ 600 لیره انگلیسی به عنوان اندوخته بیمه عمر به بیمه‌گزار پرداخت گردید. از آن زمان تا کنون بیمه‌نامه‌های عمر توسط شرکت‌های مختلف بیمه صادر شده است.

اولین بیمه‌نامه عمر در ایران به نام جبار صالح نیا و توسط یک شرکت بیمه خارجی ثبت گردید.


مطلب مرتبط: تاریخچه بیمه عمر از آغاز تا امروز


تاریخچه بیمه عمر پاسارگاد

تاریخچه بیمه عمر پاسارگاد نسبت به شرکت‌هایی که از اوایل ایجاد صنعت بیمه در کشور فعالیت داشته‌اند چندان زیاد نیست، زیرا بیمه پاسارگاد را می‌توان یکی از بیمه‌های تازه تأسیس دانست که از سال 1385 وارد صنعت بیمه شده است. بیمه پاسارگاد در ماه‌های پایانی سال 85 مجوز فعالیت گرفت و در 1 اسفندماه همان سال اولین بیمه‌نامه خود را صادر کرد و رسماً وارد فضای بیمه شد و یک سال بعد هم توانست مجوز فعالیت اتکایی را دریافت کند. تاریخچه بیمه عمر پاسارگاد اگرچه قدیمی نیست اما در همین زمان کم بخش قابل توجهی از بازار بیمه عمر را به خود اختصاص داده است. برای بررسی بهتر این مطلب بهتر است نگاهی به آمار بیمه پاسارگاد و  بیمه‌نامه‌های زندگی این شرکت بیندازیم.


مطلب مرتبط: بهترین بیمه عمر از نظر بیمه مرکزی چه معیارهایی دارد؟


بررسی تاریخچه بیمه عمر پاسارگاد از نگاه آماری

بیمه پاسارگاد با 45 میلیارد تومان سرمایه و مجوز ارایه همه انواع بیمه‌نامه، وارد بازار بیمه کشور شد. در آخرین آماری که بیمه مرکزی از بیمه پاسارگاد در سال 1395 منتشر کرده است می‌توان مشاهده کرد که بیمه پاسارگاد علی‌رغم طول کوتاه فعالیت خود توانسته است با یک شبکه فروش گسترده و منظم بخش مهمی از بازار بیمه از جمله بیمه عمر را به خود اختصاص دهد. به طوری که با داشتن 79 شعب و 9797 نمایندگی بیمه‌های عمومی و عمر در سال 1395یکی از سه شرکت بیمه‌ای است که بیشترین تعداد نماینده و شعب را در بین شرکت‌های بیمه کشور دارد.

آمار نمایندگان شرکت بیمه پاسارگاد

همچنین مطابق با آمار منتشرشده می‌توان از میزان حق بیمه تولیدشده و خسارات پرداختی در انواع بیمه‌نامه از جمله بیمه زندگی پاسارگاد مطلع شد.

آما ربیمه‌نامه‌های عمر در تاریخچه بیمه عمر پاسارگاد

در جدول زیر نیز می‌توانید مشاهده کنید که آمار افرادی که در سال 93 و 94 از بیمه پاسارگاد بیمه زندگی دریافت کرده‌اند به چه صورت است.

آمار تعداد بیمه‌شدگان بیمه عمرپاسارگاد

مروری مختصر بر تاریخچه بیمه عمر پاسارگاد

تاریخچه بیمه عمر پاسارگاد شامل تغییرات ویژه در ارایه بیمه عمر توسط بیمه پاسارگاد است. این شرکت بیمه عمر را با پوشش‌های وسیع و منحصر به فرد ارایه می‌کند برخی از پوشش‌های ارایه شده در بیمه عمر پاسارگاد تنها مخصوص این شرکت بیمه است و در دیگر شرکت‌ها ارایه نمی‌شوند. ارایه پوشش بیمه آتش‌سوزی و پوشش بلوا، اعتصابات و شورش‌ها نمونه‌ای از پوشش‌های وسیع بیمه عمر پاسارگاد است. همچنین تغییراتی که در کیفیت پوشش‌های بیمه عمر ارایه شده قابل توجه است به طوری که سقف پرداختی در بسیاری از پوشش‌ها به حد مطلوب و گاه بالاترین حدی است که شرکت‌های بیمه ارایه می‌کنند.

بیمه عمر پاسارگاد از ابتدای ارایه آن تا امروز با ارایه شکل مطلوبی از بیمه عمر توانسته است سهم قابل توجهی از بازار بیمه را به خود اختصاص دهد.


مطلب مرتبط: خرید بیمه عمر چرا و چگونه؟


آگاهی از انواع بیمه‌ها به کمک بیمیتو

یکی از اهداف بیمیتو ارایه آگاهی در خصوص انواع بیمه‌نامه‌های مختلف است. ما تلاش می‌کنیم تا هر مطلب مفیدی که در خصوص انواع بیمه وجود دارد از تاریخچه بیمه‌ها و شرکت‌های بیمه تا شرایط و نرخ بیمه‌نامه‌ها را در اختیار متقاضیان آن قرار دهیم. بیمه یک محصول است و خریدار بیمه باید نسبت به کیفیت محصولی که می‌خرد مطمئن باشد. این اطمینان جز با ارایه اطلاعات صادقانه و مفید، حاصل نمی‌شود. در بیمیتو علاوه بر اطلاعات مختلف امکان استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی و یا انواع دیگر بیمه‌نامه وجود دارد که به کمک آن می‌توانید از آخرین نرخ انواع بیمه مطلع شوید و یا محاسبات بیمه خود مانند جدول بیمه عمر را به دست آورید. در بیمیتو همچنین می‌توانید انواع بیمه را در شرکت‌های مختلف از نظر قیمت و شرایط ارایه بررسی و مقایسه کنید.

امکان مقایسه به بیمه‌گزار تا مناسب‌ترین بیمه را با شرایط مالی خود انتخاب کند که در عین حال بتواند پاسخگوی نیازهای بیمه‌ای وی نیز باشد. اگر قصد خرید بیمه دارید بدون نیاز به نمایندگی‌های بیمه و صرف وقت می‌توانید به صورت آنلاین اقدام به خرید اینترنتی بیمه عمر کنید. همچنین بیمه‌گزار می‌تواند بیمه‌های خودرو نیز خریداری کند. امکان خرید آنلاین بیمه بدنه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از شرکت‌های مختلف بیمه در بیمیتو فراهم است. همچنین در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بیمیتو خرید آنلاین بیمه مسافرتی داشته باشید و بیمه‌نامه خود را از طریق ایمیل خود دریافت کنید. برای بیمه‌گزاران تامین اجتماعی این امکان فراهم شده است که با مراجعه به بیمیتو در هر زمان از شبانه‌روز بتوانند اقدام به تمدید، تعویض و یا صدور دفترچه بیمه خود و دیگر افراد خانواده خود کنند. تلاش بیمیتو در خصوص کمک به ساده کردن هرچه بیشتر روند خرید بیمه و در عین حال رضایت مشتری از خرید بیمه‌نامه است. در دنیای مدرن، تلف کردن زمان در صف‌های بیمه و یا مراجعات حضوری به کارگزاری‌ها به هیچ‌وجه عاقلانه نیست. استفاده از تکنولوژی‌های جدید و بازارهای آنلاین مانند بیمیتو، خرید عمر و زمان شما است. با بیمیتو خرید آنلاین بیمه را تجربه کنید.

2 نظرات

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید