بیمه یک سازوکار برای جبران خسارات مادی و جانی به انسان است و اگرچه انواع شیوه‌های جبران خسارت از زمان باستان تا شروع اولین بیمه‌های رسمی و قراردادی را مقدمه‌ و نوعی بدوی از بیمه می‌دانند اما آنچه ما امروزه به عنوان تاریخچه بیمه از جمله تاریخچه بیمه عمر می‌شناسیم از تاریخ عقد نخستین قرارداد بیمه‌ است. اولین شکل ابتدایی از بیمه‌ها که شامل بیمه آتش‌سوزی و بیمه دریایی بوده‌اند به دنبال خساراتی مثل غرق شدن یا سرقت کشتی‌ها و حوادثی مثل آتش‌سوزی خانه‌ها به وجود آمد. سوانح دریایی باعث شد که سهام‌داران و بازرگانان برای جبران خسارت توافقی کنند که در سود و زیان سفرهای دریایی و امور کشتیرانی با یکدیگر سهیم باشند و آتش‌سوزی بزرگ شهر لندن باعث شد تا برای جبران خسارت، مسئولان تصمیم بگیرند که خسارت ناشی از آن را بین مردم تقسیم کنند. این‌ها نخستین راهکارهای بیمه‌ای بود که منجر به شکل امروزی بیمه شد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


تاریخچه بیمه عمر در جهان

تاریخچه بیمه عمر در جهان

جبران خسارت ناشی از فوت، هزینه‌های کفن و دفن و تأمین هزینه‌های خانواده متوفی پس از مرگ او، شاید اولین دغدغه‌هایی بود که باعث به وجود آمدن بیمه عمر گردید. در تاریخچه بیمه عمر اولین قرارداد بیمه عمر را مربوط به دوران الیزابت اول و در سال 1583 می‌دانند که طی آن شخصی به اسم «گیبنس» با پرداخت حق بیمه به جمعی از بازرگانان لندن، بیمه عمر شد. در این قرارداد مدت بیمه‌نامه را یک سال و درصد نرخ حق بیمه را 8% در نظر گرفته بودند. گیبنس در روزهای پایانی مدت قرارداد فوت کرد و کشمکش‌های فراوانی بر سر پرداخت سرمایه فوت ایجاد شد که در نهایت گیرندگان حق بیمه یعنی بازرگانان لندن، سرمایه فوت را پرداخت کردند. علوم ریاضی و آمار بعدها در بیمه عمر مورد استفاده قرار گرفتند و باعث کامل شدن محاسبات و جدول بیمه عمر شدند.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چه مزایایی دارد؟


تاریخچه بیمه در ایران

اولین شرکت‌های بیمه‌ در ایران از سال 1289 شروع به فعالیت کردند ولی از سال 1310 بود که خدمات بیمه و شرکت‌های بیمه خارجی به فعالیت جدی در این خصوص و در ایران پرداختند. شرکت‌هایی چون گستراخ، شرکت یورکشایر، شرکت ویکتوریا که در تاریخچه بیمه عمر در ایران به عنوان اولین ارایه دهنده بیمه عمر شناخته می‌شود، ایگل استار، رویال و بسیاری از شرکت‌های که از کشورهایی مثل آلمان، سوئیس،اتریش، انگلیس، روسیه و… بودند. در سال 1314 بود که بیمه ایران با سرمایه 20 میلیون ریال آغاز به کار و به سرعت در شهرهایی مثل مشهد، اصفهان، اهواز، شیراز، بوشهر و همدان نمایندگی‌های خود را تأسیس کرد. وجود اولین شرکت داخلی و ایرانی با مشکلات فراوانی روبرو بوده. دکتر الکساندر آقایان که پیشنهاد تأسیس شرکت بیمه ایران را به وزیر مالیه وقت داده بود، خود پیگیر حل این مشکلات از جمله پیدا کردن پشتوانه اتکایی، استخدام نیروی متخصص، تهیه امکانات کاری و لوازم مورد نیاز و مکانی برای بازگشایی دفتر شرکت بیمه ایران نیز می‌شود. برای حل مشکل اتکایی و پشتوانه مالی شرکت بیمه ایران، به اروپا سفر می‌کند که با امتناع هماهنگ شده شرکت‌های اروپایی روبرو می‌شود و در نهایت می‌تواند فقط برای دو بیمه آتش‌سوزی و حمل نقل یک قرارداد اتکایی منعقد کند. همچنین به دلیل نبود نیروی متخصص ایرانی مجبور به استخدام نیروی متخصص خارجی می‌شود ولی در همان سال دانشجویانی از ایران به اروپا اعزام شده تا درخصوص بیمه، خدمات بیمه‌ای و موارد مربوط به آن آموزش ببینند.

اولین شرکت‌های بیمه در ایران از سال 1289 آغاز به کار کردند و تا سال 1314 تمامی شرکت‌های بیمه از کشورهای خارجی بودند.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


تاریخچه بیمه عمر در ایران

تاریخچه بیمه عمر در ایران

تاریخچه بیمه عمر در ایران به سال 1314 برمی‌گردد که یک شرکت خارجی به اسم ویکتوریا اولین قرارداد بیمه عمر را با شخصی به نام جبار صالح‌ نیا منعقد کرد در این سال بیمه ایران تازه تأسیس شده بود و یک سال بعد که بیمه ویکتوریا تعطیل شد، بیمه‌نامه‌های صادره به شرکت بیمه ایران که واگذار شد. ارزش ریالی واگذاری، تعداد 150 فقره بیمه‌نامه با سرمایه 8 میلیون ریال بود و ارزش حق بیمه‌های پرداختی را نیز 400 هزار ریال ذکر کرده‌اند. یک سال بعد بیمه ایران توانست با کمک یک شرکت بیمه اتکایی سوئیسی، بیمه عمر را شروع کند و تا سال 1336 تنها شرکت ارایه دهنده این رشته از بیمه بود تا اینکه دو شرکت بیمه امید و بیمه ملی نیز به صدور بیمه عمر پیوستند. سال 1353 یک شرکت بیمه با متخصصان امریکایی تأسیس شد که به طور تخصصی بر روی بیمه عمر و حوادث فعالیت می‌کرد. فعالیت‌های موفقیت‌آمیز این شرکت در تهران و شهرهای بزرگ باعث شد تا بیمه ایران هم با کمک یک شرکت مختلط اقدام به راه‌اندازی شرکت بیمه دیگری به اسم ایران عمر کند که اختصاصاً به بیمه‌های عمر بپردازد. حاصل این کار افزایش قراردادهای بیمه عمر بود به طوری که در طول یک سال پس از تأسیس ایران عمر 1238 فقره بیمه‌نامه به فروش رساند. گفتنی است شکل اولیه و ابتدایی بیمه عمر بیشتر پوشش‌دهنده فوت بیمه‌گزار بود و پوشش‌ها و شرایط مختلف بیمه عمر به شکل امروزی را نداشته است. با نگاهی به تاریخچه بیمه عمر در ایران و آمار بیمه‌گزاران و متقاضیان خرید بیمه عمر از زمان صدور اولین بیمه‌نامه تا سال 1348 اگرچه باید انتظار پیشرفت در این زمینه را داشته باشیم اما متاسفانه شاهد هستیم که تعداد زیادی از بیمه عمر استفاده نمی‌کنند دلیل آن هم شاید شرایط جنگی در بعد از انقلاب اسلامی که بیمه‌های عمر را به حالِ تعلیق در می‌آورد، عدم شناخت کافی مردم در خصوص بیمه عمر و مزایای آن و همچنین تمایل مردم به سرمایه‌گذاری در بانک‌ها به جای خرید بیمه عمر دانست.

اولین قوانین در تاریخچه بیمه عمر مربوط به سال 1316 و دو سال بعد از تأسیس بیمه ایران به عنوان اولین بیمه داخلی است که تا امروز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و با یک مصوبه قانونی که بنا به آن شرکت‌های بیمه خارجی در ایران باید تا 500 هزار دلار ودیعه نقدی خود را افزایش می‌دادند، این قانون باعث تعطیلی شرکت‌های خارجی بیمه و رشد شرکت‌های داخلی گردید. جهت ایجاد یک بیمه اتکایی و تحکیم پشتوانه‌ مالی شرکت‌های بیمه همچنین نظارت بر خدمات بیمه‌ای و سیاست‌گذاری در آن، در سال 1350 قانون تأسیس بیمه مرکزی به تصویب رسید و طی آن بیمه مرکزی تأسیس شد.

اولین قرارداد بیمه عمر در ایران در سال 1314 بین یک تاجر ایرانی و یک شرکت بیمه خارجی منعقد شد. در همین سال شرکت بیمه ایران به عنوان اولین بیمه‌گر ایرانی تاسیس گردید.


مطلب مرتبط: معیارهای انتخاب بهترین بیمه عمر


تاریخچه بیمه عمر بعد از انقلاب اسلامی

با انقلاب اسلامی سال 57 شرکت‌های خصوصی ارایه کننده بیمه از جمله بیمه عمر، ملی اعلام شدند و برخی از آن‌ها نیز در یکدیگر ادغام گردیدند. پس از انقلاب به دلایل فقهی و شرایط جنگی کشور بیمه‌های عمر تا سال 1367 متوقف شدند. با رفع مشکلات فقهی و پایان جنگ و بررسی شرایط بیمه‌های عمر، از سال 1373 فروش این نوع بیمه توسط بیمه آسیا دوباره و برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی از سر گرفته شد. با تشکیل مجدد شرکت‌های بیمه خصوصی و با رشد شرکت‌های بیمه در دهه 80 فروش بیمه‌های عمر در این شرکت‌ها نیز آغاز شد.

از سال 1373 ارایه بیمه‌های عمر برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی آغاز شد.


مطلب مرتبط: محاسبه آنلاین بیمه عمر


تاریخچه بیمه عمر در زمان حاضر

تاریخچه بیمه عمر در حال حاضر

با رشد جوامع و پیشرفته شدن آن لزوم دریافت انواع بیمه‌ها از جمله بیمه عمر بیش از پیش محرز شده است. پیشرفت تکنولوژی در امور بیمه نیز باعث پیشرفت‌های زیادی شده است. ارایه اطلاعات بیمه‌ای به صورت آنلاین و یا استعلام انواع بیمه‌های عمر و خرید انواع بیمه به صورت اینترنتی در کمترین زمان باعث تسریع و دقت در روند خرید بیمه شده است. وجود استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های ارایه دهنده خدمات آنلاین بیمه می‌تواند در تاریخچه بیمه عمر نقطه عطفی محسوب می‌شود. انجام خدمات بیمه‌ای به شکل مدرن و فاصله گرفتن از روش سنتی آن مزیت‌های فراوانی دارد که برای آگاهی بیشتر در این مورد می‌توانید به مطالب دیگر ما در بیمیتو مراجعه کنید.

در سال‌های اخیر شرکت‌های ارایه کننده خدمات آنلاین بیمه مانند بیمیتو انجام امور بیمه را به سریع‌ترین و راحت‌ترین ممکن ساخته‌اند.


مطلب مرتبط: خرید بیمه عمر، چرا و چگونه؟


بیمیتو با ایجاد یک بستر آنلاین به خدمات‌دهی اینترنتی در خصوص انواع بیمه می‌پردازد. بیمیتو به شما کمک می‌کند تا اطلاعات لازم در خصوص انواع بیمه و شرایط آن‌ها را به دست آورید. همچنین با مراجعه به بیمیتو می‌توانید از طریق امکان مقایسه یک نوع بیمه و شرایط آن را در بین شرکت‌های ارایه کننده آن بیمه، مقایسه کنید. امکان خرید آنلاین بیمه عمر، خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث و همچنین خرید آنلاین بیمه بدنه خودرو از دیگر امکاناتی است که با مراجعه به سایت بیمیتو می‌توانید از آن استفاده کنید. در صورت نیاز می‌توانید استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی بگیرید و یا خرید اینترنتی بیمه مسافرتی داشته باشید. از طریق سایت یا اپلیکیشن بیمیتو و با استفاده از امکاناتی که در اختیار شما قرار گرفته است می‌توانید به راحتی بهترین بیمه مورد نیاز خود را خریداری کنید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید