یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که شاید زمان رانندگی برایمان اتفاق بیفتد، تصادف زنجیره‌ای است. تشخیص مقصر تصادف زنجیره‌ای کار پیچیده‌ای است. از طرفی هم خسارت مالی که در کل به همه ماشین‌ها وارد شده، بالا است. گاهی خسارت آن‌قدر زیاد است که مقدارش از بیمه فرد مقصر بیشتر می‌شود. در ادامه با بیمیتو همراه شوید تا بگوییم در تصادف زنجیره‌ای مقصر چه کسی است و از کجا باید خسارتمان را بگیریم.

در تصادف زنجیره‌ای دو حالت کلی وجود دارد:

 • تصادف زمانی که تمام ماشین‌ها ایستاده‌اند. فرض کنید ماشینتان را کنار خیابان پارک کرده‌اید، پشت چراغ قرمز هستید، یا آن‌قدر ترافیک است که در خیابان کامل ایستاده‌اید. ماشینی با سرعت از پشت می‌آید و باعث می‌شود شما و چند ماشین دیگر به هم بخورید. در این حالت اولین ماشینی که با سرعت از عقب آمده و با خودروها تصادف کرده است،‌ مقصر شناخته می‌شود. او باید خسارت تمام ماشین‌های جلویی را از بیمه شخص ثالث خودش پرداخت کند.
 • حالت دیگر وقتی است که ماشین‌ها در حال حرکت هستد. اگر در حال حرکت ماشینی از پشت با سرعت بیاید و باعث به هم خوردن چندین ماشین جلویی شود، معمولاً هر ماشین، مقصر برخورد با ماشین جلویی خودش می‌شود. البته این حالت همیشه به همین منوال پیش‌ نمی‌رود، بلکه باید فاصله ایمنی (نه بیشتر و نه کم‌تر) از ماشین‌ جلویی رعایت شده باشد و سرعت هر ماشین در نظر گرفته شود. به همین خاطر بهتر است تشخیص مقصر تصادف‌های زنجیره‌ای ماشین‌های در حال حرکت را بر عهده پلیس بگذارید. اگر هر ماشین مقصر ماشین جلویی خودش شناخته شود، باید هر راننده، خسارت ماشین جلویی خودش را از بیمه شخص ثالش پرداخت کند.

فراموش نکنید که در تصادف‌های زنجیره‌ای حتی اگر خسارت کم باشد، آمدن افسر و کشیدن کروکی لازم است.

اگر مقصر تصادف زنجیره‌ای نتواند همه خسارت را بدهد، چکار کنیم؟

در تصادف‌ زنجیره‌ای حالت ایست، زیاد پیش می‌آید که راننده مقصر نتواند همه خسارت را بدهد. در واقع سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث مقصر حادثه، کم‌تر از خسارت ایجاد شده است. فرض کنید راننده‌ای زمان خرید بیمه، تعهد مالی ۱۶ میلیون تومانی را انتخاب کرده است. در تصادف زنجیره‌ای به ۳ ماشین جلویی جمعاً ۵۰ میلیون خسارت می‌رسد. این‌جا شرکت بیمه فقط ۱۶ میلیون خسارت می‌دهد. این ۱۶ میلیون به تناسب بین ۳ راننده زیان دیده تقسیم می‌شود. سوال این‌ است که ۳۴ میلیون تومان دیگر چه می‌شود؟

این‌جا بیمه بدنه راه حل مشکلات است.

اگر هر کدام از راننده‌هایی که ماشینشان خسارت دیده، بیمه بدنه داشته باشند، می‌توانند بقیه خسارت را از شرکت بیمه بدنه خودشان بگیرند. شرکت بیمه بعداً این پول را به شکل قسطی از راننده مقصر می‌گیرد.

در واقع در هنگام حادثه افرادی که بیمه بدنه دارند با خیال راحت خسارتشان را می‌گیرند و پیگیری دریافت خسارت بر عهده شرکت بیمه خواهد بود.

این پوشش بیمه بدنه مخصوص تصادف‌ زنجیره‌ای نیست و هر وقتی که راننده مقصر نتواند کامل خسارت را پرداخت کند، بیمه بقیه خسارت را پرداخت می‌کند. برای استفاده همزمان از بیمه ثالث و بیمه بدنه، شما باید برای خسارت بیمه بدنه خود تشکیل پرونده داده و علاوه بر آن، مدارک مرتبط با بیمه شخص ثالث ماشین مقصر را هم به شرکت بیمه تحویل بدهید.

یادتان باشد که حتماً باید تا جایی که بیمه شخص ثالث مقصر خسارت را پرداخت می‌کند، خسارتتان را از او بگیرید.

با استفاده از بیمه بدنه تخفیف‌ها از بین نمی‌روند!

در این شرایط خاص، تخفیف‌هایتان از بین نمی‌روند. چون شما که از بیمه بدنه‌ استفاده کرده‌اید، زیان دیده هستید. در واقع شما از پوشش ریکاوری استفاده کرده‌اید. در این حالت نه تنها از سرمایه بیمه بدنه شما کم نمی‌شود، حتی می‌توانید سال بعد از تخفیف عدم خسارت استفاده کنید. اگر سوالی درباره مقصر تصادف زنجیره‌ای یا گرفتن خسارت در این شرایط دارید، در بخش نظرات پاسخگوی شما هستیم.

5 نظرات

 1. در تصادف زنجیره ای ۵ تایی در اتوبان من ماشین دوم بودم. من به ماشین اول نزدم ولی عقبی من کوبید به من. من از خسارتم چشم پوشی کردم (چون قرار مهمی داشتم که باید بهش میرسیدم) و حرکت کردم. آیا باید حضور میداشتم؟
  رفتنم چه مشکلی برام پیش خواهد آورد؟
  ماشین عقبی هم هی عکس و فیلم میگرفت.

  • امین عزیز سلام
   در این شرایط باید حتما پلیس کروکی بکشد و مقصر حادثه رو مشخص کند. ممکنه شما برای ماشین جلویی مقصر شناخته بشید.

 2. با سلام، درتصادف زنجیره ای ماشین بنده وانت ،ماشین وسط بود ،و راننده پرشیا که در حالت غیر عادی بود با سرعت بالا به ماشین من برخورد کرد و ماشین من که بالای 2متر از ماشین جلویی که بی ام و x3 بود فاصله داشت ،برخورد کرد،،این در حالی بود که اتوبان ترافیک بود و تا کمی جاده باز شد این اتفاق افتاد ،،،افسر راهنمایی و رانندگی مقصر هر کدام را ماشین عقبی اعلام کرد ، حالا بنظر شما آیا میشود به این کارشناسی اعتراض کرد چون هزینه ماشین بی ام و ،خیلی سنگین است، در ضمن افسر حال غیر عادی راننده را نادیده گرفت،

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید