از زمانی که افراد به نوعی به اهمیت سلامت در زندگی‌شان پی بردند همواره برای حفظ آن و بهداشت شخصی تلاش کرده‌اند. نظام سلامت در هر کشوری موظف است از همه افراد جامعه در برابر هزینه‌های بیماری حمایت مالی کند. اما هزینه درمان بیماری در سال‌های اخیر به طور قابل توجه‌ای رشد داشته ‌است طوری که می‌توان گفت حمایت‌های دولت در بخش درمان کافی نیست. صنعت بیمه برای حمایت عموم جامعه به ویژه خانواده‎های آسیب‌پذیر که درآمد پایین‎تری دارند طرح‌های درمانی را با پوشش‌های مناسب ارایه می‌دهد. برای افراد، بسیار بهتر است که با بیمه‌های تکمیلی هزینه‌های درمان بیماری خود را پوشش دهند. بیمه سینا بر اساس پوشش‌های انتخابی بیمه‌شده، تعهدات خود را انجام می‌دهد. تعهدات بیمه تکمیلی سینا با پوشش‌های اصلی و اضافی در ادامه بررسی می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


تفاوت تعهدات بیمه تکمیلی گروهی و انفرادی

تفاوت تعهدات بیمه تکمیلی گروهی و انفرادی

بیمه تکمیلی به صورت گروهی، انفرادی و خانواده ارایه می‌شود. تعهدات بیمه تکمیلی در این 3 طرح متفاوت است. شرکت‌های بیمه تعهدات یکسانی برای ارایه پوشش‌ها در بیمه تکمیلی انفرادی و گروهی  دارند ولی تعهدات بیمه تکمیلی در طرح خانواده با دو طرح دیگر متفاوت است. افراد می‌توانند بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی و با سقف مورد نیاز خود دریافت کنند در واقع بیمه درمان در طرح انفرادی تعهدات کاملی در مقابل بیمه‌شده دارد. بیمه تکمیلی در طرح خانواده نوعی بیمه تکمیلی انفرادی است که با حق بیمه بیشتر و تعهدات کمتری نسبت به بیمه تکمیلی گروهی ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: سقف بیمه تکمیلی را قبل از خرید بررسی کنید.


تعهدات بیمه تکمیلی سینا با چه پوشش‌هایی ایفا می‌شود؟

تعهدات بیمه تکمیلی سینا با چه پوشش‌هایی ایفا می‌شود؟

بیمه تکمیلی سینا با پوشش‌های اصلی و اضافی تعهدات خود را انجام می‌دهد. بیمه‌شده با خرید بیمه تکمیلی از پوشش‌های اصلی استفاده می‌کند. اما در صورتی که بخواهد خدمات بیشتری دریافت کند باید پوشش‌های اضافی بیمه تکمیلی را درخواست کند. بنابراین بیمه‌شده می‌تواند حق بیمه بیشتری پرداخت کند و برای دریافت خدمات بیشتر از هزینه آزمایش گرفته تا خرید سمعک تحت پوشش درمانی بیمه سینا قرار بگیرد.

تعهدات بیمه تکمیلی سینا برای پوشش‌های اصلی:

با خرید بیمه تکمیلی می‌توانید هزینه درمان و خدمات زیر را از شرکت بیمه دریافت کنید. این پوشش‌ها همزمان با شروع تاریخ بیمه‌نامه فعال می‌شوند.

 • هزینه‌ی بستری، جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی،آنژیوگرافی قلب، گامانایف و انواع سنگ شکن در بیمارستان و مراکز جراحی محدود وDay care

DAY CARE: به جراحی‌هایی گفته می‌شود که مدت زمان مراقبت بعد از آن کمتر از یک روز باشد.

 • هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال
 • هزینه آمبولانس و انتقال بیمار به مراکز درمانی- تشخیصی

مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی درمان سینا / پاسخگوی هزینه‌های درمانی


تعهدات بیمه تکمیلی سینا با پوشش‌های اضافی افزایش می‌یابد

تعهدات بیمه تکمیلی سینا با پوشش‌های اضافی افزایش می‌یابد

درمان بسیاری از بیماری‌ها بدون شناخت آن امکان‌پذیر نیست. خدمات پاراکلینیکی یا تشخیصی یک پوشش اساسی است و به عنوان  گام اول در شناخت و درمان بیماری به کار می‌رود که در پوشش‌های اصلی جبران نمی‌شوند. پوشش‌های اضافی در مرحله پیشگیری و درمان برای جبران هزینه درمان کاربرد دارد. بنابراین در موارد زیادی پرداخت حق بیمه اضافی در ازای دریافت پوشش‌های گسترده‌تر، بسیار مقرون به صرفه است.

 • افزایش سقف تعهدات برای اعمال جراحی مربوط به سرطان، مغز و اعصاب مرکزی و نخاع، گامانایف، قلب، پیوند ریه، پیوند کلیه، پیوند کبد و پیوند مغز استخوان.
 • هزینه زایمان اعم از طبیعی و سزارین.
 • در صورت داشتن پوشش زایمان، پوشش هزینه‌های مربوط ‌به درمان نازایی و ناباروری شامل عمل‌های جراحی مرتبط، IUI ، ITSC ،ZIFT ،GIFT ، میکرواینجکشن و IVF را هم می‌توان دریافت کرد.
 • جبران هزینه‌های پاراکلینیکی شامل: سونوگرافی، سونو غربالگری، ماموگرافی، انواع اسکن، انواع آندوسکوپی، ام آر آی، اکوکاردیوگرافی، استرس اکو. تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفسی (اسپیرومتری)، نوارعضله (EMG)، نوارعصب (NCV)، نوارمغز (EEG)، نوار مثانه (سیستومتری یا سیستوگرام)، شنوایی‌سنجی، بینایی‌سنجی، آنژیوگرافی چشم، هولترمانیتورینگ قلب. جبران هزینه‌های خدمات آزمایشگاهی شامل آزمایش‌‌های تشخیص پزشکی، پاتولوژی یا آسیب‌ شناسی و ژنتیک پزشکی، انواع رادیوگرافی، نوار قلب، فیزیوتراپی.
 • جبران هزینه عمل‌های مجاز سرپایی مثل شکسته ‌بندی، گچ ‌گیری، ختنه، بخیه، کرایوتراپی، اکسیزیون لیپوم، بیوپسی، تخلیه کیست و لیزر درمانی.
 • جبران هزینه‌های مربوط ‌به رفع عیوب انکساری چشم.
 • جبران هزینه‌های ویزیت، دارو و خدمات اورژانس در موارد غیر بستری.
 •  جبران هزینه‌های دندان ‌پزشکی.
 • جبران هزینه‌های مربوط‌ به خرید عینک طبی، لنز تماس طبی و هزینه‌های مربوط ‌به خرید سمعک.
 • تهیه اروتز.
 • تهیه اعضای طبیعی بدن برای گروه‌های بالای 1000 نفر.

مطلب مرتبط: بیمه تکمیل درمان / پشتت گرمه


نکاتی که برای بررسی تعهدات بیمه تکمیلی سینا باید بدانید

توجه به تعهدات بیمه‌نامه به عنوان اساس قرارداد بیمه اهمیت زیادی دارد زیرا باعث می‌شود افراد برای دریافت خسارت به مشکل بر نخورند. قیمت بیمه‌های تکمیلی بر اساس پوشش‌های انتخاب شده، سقف تعهدات، فرانشیز و سن بیمه‌شدگان تعیین می‌شود.

 • در حال حاضر بیمه سینا بیمه‌شدگان را فقط به صورت گروهی تحت پوشش قرار می‌دهد و طرحی برای جبران هزینه‌های درمانی افراد به صورت انفرادی ندارند.
 • سقف تعهدات بیمه تکمیلی سینا بر اساس توافق بین شرکت بیمه و شرکت متقاضی تعیین می‌شود.
 • افزایش تعداد بیمه‌شدگان مزایایی را برای کل گروه به همراه دارد مثلا با افزایش تعداد بیمه‌شدگان حق بیمه کاهش می‌یابد.
 • دوره انتظار مدت زمانی است که پوشش‌ بیمه فعال نیست و تعهد شرکت بیمه پس از سپری شدن این دوره شروع می‌شود. بیمه تکمیلی برای گروه‌های بالای 1000 نفر فاقد دوره انتظار است.
 • بعضی از پوشش‌ها مانند تهیه اعضای طبیعی بدن برای گروه‌های بالای 1000 نفر قابل دریافت است.

مطلب مرتبط: شرح قوانین بیمه تکمیلی برای افراد هوشیار


تعهدات بیمه‌گزار نسبت به بیمه‌گر در بیمه تکمیلی سینا

اگر بیمه‌گزار تعهدات خود را انجام ندهد بیمه‌گر می‌تواند قرارداد بیمه تکمیلی را فسخ کند. حال که تعهدات بیمه تکمیلی سینا را بررسی کردیم لازم است تعهدات بیمه‌گزار را بدانیم زیرا بیمه قراردادی دو طرفه است. در موارد زیر بیمه درمان تکمیلی از سوی بیمه‌گر فسخ می‌شود:

 • در صورتی که بیمه‌گزار تمام یا بخشی از حق بیمه و یا اقساط را در سر رسید آن پرداخت نکند.
 • در صورتی خطر موضوع بیمه‌نامه تشدید یابد ولی بیمه‌شده حق بیمه اضافی پرداخت نکند.
 • اگر بیمه‌گزار از بیان مطالبی به صورت غیر عمد و بدون سوء‌نیت خودداری کند و یا مطالبی غیر واقعی را بیان کند.

مطلب مرتبط: از مطالعه نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی تا تجربه خرید آنلاین


مواردی که جزء تعهدات بیمه تکمیلی سینا نیست

مواردی که جزء تعهدات بیمه تکمیلی سینا نیست

در همه بیمه‌نامه‌ها مواردی به عنوان استثنا مطرح است و دریافت خسارت ناشی از آن موارد در تعهد شرکت بیمه نیست. مواردی که در تعهدات بیمه تکمیلی سینا نیست و این شرکت خسارتی برای آن پرداخت نمی‌کند شامل موارد زیر است:

جراحی‌های زیبایی، عیب‌های مادرزادی، سقط جنین، ترک اعتیاد، خودکشی، اعمال مجرمانه، خسارات ناشی از حوادث طبیعی مثل سیل، زلزله، آتش‌فشان و… ، خسارات ناشی از جنگ، شورش، بلوا، اعتصاب، آشوب و… ، خسارات ناشی از فعل و انفعالات هسته‌ای، هزینه اتاق خصوصی در مراکز درمانی، هزینه فرد همراه برای بیمار بین 7 تا 70 سال، جنون، جراحی لثه، ارتودنسی، ایمپلنت و کاشت دندان مصنوعی، زایمان برای فرزند چهارم و بیشتر، لوازم بهداشتی و آرایشی که جنبه دارویی دارند، جراحی فک، هزینه‌های مربوط به معلولیت ذهنی و ازکارافتادگی کلی و کلیه هزینه‌های پزشکی در مرحله تحقیقات.


مطلب مرتبط: نکات کلیدی که احتمالاً از فرم بیمه تکمیلی نمی‌دانید


خدمات ویژه بیمه را از  بیمیتو دریافت کنید

شرکت‌های کمی بیمه تکمیلی انفرادی ارایه می‌دهند اما خوشبختانه در بیمیتو امکان دریافت این بیمه‌ها با طر‌ح‌های مختلف فراهم شده است. این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که افراد با هر شرایطی بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. البته در بیمیتو تنها امکان دریافت بیمه درمان تکمیلی وجود ندارد بلکه امکان دریافت انواع بیمه‌ها مانند بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه عمر، بیمه آتش سوزی و بیمه حوادث فراهم شده است. با بیمیتو افراد می‌توانند در هر موقعیتی که هستند خرید آنلاین بیمه را انجام دهند و بیمه‌نامه را در محل سکونت خود دریافت کنند. بیمیتو همچنین سامانه مقایسه هم هست طوری که افراد می‌توانند قبل از خرید بیمه، پوشش‌ها و حق بیمه پرداختی خود را در شرکت‌های مختلف مقایسه کنند تا ضمن دریافت بهترین پوشش‌ها میزان حق بیمه پرداختی را بر اساس شرایط درآمدی خود تعیین و پرداخت کنند.

48 نظرات

  • سلام وقتتون بخیر
   به توافق کارفرما با شرکت بیمه دانا بستگی داره. چون بیمه دانا طرح انفرادی نداره و باید این بیمه از طرف کارفرما درخواست داده بشه.

 1. سلام.کاش یه لیست بود که میتونستیم ببینیم دقیقا بیمه چه هزینه ها یی رو پوشش میده.من الان نمیدونم لیزر درمانی و مگنت درمانی تحت پوشش بیمه هست؟

  • سلام وقتتون بخیر
   تو مطالب مختلف در سایت این موارد رو منتشر کردیم. اگر پوشش فیزیوتراپی داشته باشین و همزمان با فیزیوتراپی، لیزر انجام بشه تحت پوشش هست. ولی اگر به تنهایی لیزر انجام بدین حتما باید پوشش لیزر تراپی رو داشته باشین.

 2. سلام
  من میخوام وای پس معده کنم اما طلاق گرفتم میخوام تحت پوشش بیمه تکمیلی سینا پدرم بشم آیا من که زیر مجموعه هستم مدت انتظار میخوره یا نه پدرم فقط که بیمه گر هستن مدت انتظار دارن ممنونم میشم ازتون که جوابگو باشید❤️❤️

  • با سلام.
   تا جایی که بنده اطلاع دارم، توی هیچ کدوم از بیمه های تکمیلی، هزینه سزارین انتخابی قابل پرداخت نیست. یعنی باید حتما بر اساس دستور پزشک و به دلایل پزشکی، سزارین به جای زایمان طبیعی برای شما تجویز شده باشه

 3. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم هزینه های اضافی برای افزایش تعهدات بیمه سینا از چه طریقی باید پرداخت بشه و اینکه برای زایمان زمان انتظار در نظر گرفته میشه ؟؟

 4. سلام . بیمه تکمیلی قبلی ما برای محل کارمون ایران بود ولی تغییر دادن و زیرنظر بیمه سینا بردن .میخواستم بدونم برای هزینه های زایمان مشکلی پیش نمیاد ؟ این مهلت زمانی چیه میگن .ایا شامل ما هم میشه؟

  • عباس عزیز سلام،
   باید از طرف شرکتتون به بیمه ایران درخواست ارسال بشود. شعبه بیمه ایران اسامی افراد بیمه شده شامل شما و همسرتون رو با مهر معتبر برای بیمه سینا ارسال کند. بعد از آن چون شما بیمه پیوسته داشتید، مهلت انتظار از بین می‌رود.

 5. سلام
  چرا در بیمه گروهی سینا «سازمان تحقیقات کشاورزی» هزینه دارویی ام اس را جزو داروهای خاص حساب نمیکنند و در لیست داروهای معمولی میارن ؟
  آیا هزینه پاراکلینیکی مختص به ام اس مثل MRIو فیزیوتراپی برای این گروه خاص ،جداگانه محسوب می‌شود؟

  • با سلام.
   در مورد داروی خاص یا داروی معمولی بنده اطلاعی ندارم چون قوانین و شرایط هر شرکت بیمه متفاوته.
   ولی هزینه پاراکلینیکی و فیزیوتراپی، برای این بیماری به صورت جدا محاسبه نمیشه

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   پوشش بیمه تکمیلی توی هر شرکت بیمه و هر طرحی متفاوته. یعنی یک عدد قطعی برای همه بیمه های تکمیلی وجود نداره. شما باید از واحد منابع انسانی شرکتتون بپرسید یا با بیمه سینا تماس بگیرید.

  • سجاد عزیز سلام،
   لیزر درمانی و فیزیوتراپی جزو پوشش‌های بیمه تکمیلی سینا هستند، اما بازهم باید قرارداد خودتون با شرکت بیمه را بررسی کنید و حتماً قبل از درمان با نمایندگی بیمه تماس بگیرید.

    • ناهید عزیز سلام
     به‌طور کلی بیمه سینا برای درجه نزدیک بینی یا دوربینی به‌علاوه نصف آستیگمات‌ ۳ دیوپتر یا بیشتر هزینه‌ها را پرداخت می‌کند، اما برای اطمینان از قرارداد خودتان و دریافت هزینه‌ها با شرکت بیمه تماس بگیرید.

 6. سلام
  وقتتون بخیر
  من از طرف شرکت بیمه شده ی بیمه سینا هستم
  و میخوام برای امور مربوط به بارداری به بیمارستان بهمن مراجعه کنم.
  بیمارستان بهمن هم طرف قرارداد با بیمه سینا هست…
  ولی من میخواستم بدونم آیا زایمان طبیعی در آب هم شامل تعهدات بیمه سینا میشه؟؟؟

  • زهرا عزیز سلام
   بیمه تا سقف زایمان ذکر شده در قرارداد شما را پرداخت می‌کند. باید بررسی کنید که سقف زایمان در مقایسه با هزینه‌های بیمارستان چقدر است؟ برای اطلاعات دقیق با شرکت بیمه تماس بگیرید.

 7. سلام امروز مراجعه کردم دفتر بیمه سینا، گفتن ازمایش غربالگری اول و دوم و همچنین سونو انومالی و ان تی را پوشش نمیده، درسته؟ هزینه سزارین فرزند دوم رو پوشش میده؟

  • سارا عزیز سلام
   در بیشتر قراردادهایی که گفتید این موارد پوشش داده نمی‌شوند. اگر دوره انتظار زایمان رو سپری کرده باشید هزینه سزارین پرداخت می‌شود.

 8. سلام. من از یکم تیرماه ۱۴۰۰ با بیمه سینا قرارداد دارم و همسرم برج ۹ زایمان داره. میخواستم بدونم شامل بیمه برای زایمان هستیم؟ و اینکه قضیه زمان انتظار چیه؟

  • فرهاد عزیز سلام
   دوره انتظار زایمان در اکثر بیمه‌های تکمیلی ۹ ماه است. یعنی ۹ ماه بعد از خریدن بیمه، شامل استفاده از بیمه برای زایمان می‌شوید، اما ممکنه شرایط خصوصی بیمه شما متفاوت باشه. بهتره قرارداد بیمه‌اتون رو بررسی کنید یا با شعبه‌ای که بیمه را ازش خریداری کردید، تماس بگیرید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید